„Veertij aren geijverd voor g ewone man Leven van de innen Rinus een openbaring voor Kind van de crisis 't 99 4 RINUS BOOMSLUITER: m r ■uit gvootxaaediev1^ tijd door Gerard Lutke Meijer jïe SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 27 MAART 1371 Schiedam Hoewel op non-actief blaakt Rinus Boomsluiter nog van vitaliteit. Het is dat zijn knieën het hebben opgege ven al maar trappen te klauteren voor het innen der contri buties, maar hij zit er nog midden in. Elke la die hij in zijn woning opentrekt, onthult jaarverslagen van. de Vara en kranteknipsels over de gymnastiekvereniging Arma, over de prachtige prestaties van de Zwemvereniging De Water vrienden, over het vele werk, dat Rinus Boomsluiter ten. be hoeve van de ontspanning van de werkende Schiedammers en werklozen heeft verricht. „Ik ben gebaren in het thans verdwenen Hofje van Jen- ner aan de Singel, genoemd naar de kapper en begrafe nisdienaar Jenner, die daar heeft gewoond. Vierenvijftig jaar geleden ben ik van de Singel naar de Gorzen ver huisd en aan die wijk heb ik de meeste herinneringen. Zo herinner ik mij het circus Sarrassani. dat heeft gestaan waar nu de Lekstraat is. Daarover heeft u al eens ge schreven. Ja, wij jongens wisten naar binnen te ko men door onder het zeil door te kruipen; dat was schering en inslag. We kregen op onze donder als het werd ontdekt. En dan de bootjes van Kee la Rov. Daar stond je zondagmiddag voor in de rij we sprongen uit de boot jes in de Maas om te zwem men. Als zondagmorgen de Batavier-boot voorbijvoer werd je meegezogen, een heel eind de Maas op. We grepen ons dan liefst aan de meerpalen vast, dan deinde je heerlijk op en neer, tot de boot voorbij was. In zo'n bootje van La Roy ging je peuren in de grienden, waar nu de Wilhelminahaven met de Tankercleaning is. Met een nicht van Kee la Roy heb ik in de klas gezeten. Een kleinzoon van Kee la Roy woont nog in Schiedam; die is thans 57 jaar". „Mijn ouwelui wilden niet dat ik nageljonKen werd of naar de hutten ging; ik moest een vak 3eren, maar 'n ambachtsschool was er in die tijd nog niet. Het meest voelde ik voor het tim- mermansvak, maar behalve bij de doodkistenmaker Wouters van het Broersveld kon ik ner gens krullenjongen worden en die doodkisten schrikten me af. Ten slotte lukte het bij de wa genmakerij Jordaans op de Hoofdstraat. Daar werkte ik tot ik in dienst moest» omstreeks 1929. Toen ik afzwaaide had miin baas geen werk meer voor me, ook al door de concurrentie van de auto". •Jn die tijd werden in Schiedam cursussen voor werklozen opge richt en ik moet zeggen, dat die veel voor mij hebben betekend. Er was een gymnastiekgroep geleid door Flip van Dorssen en als tegenhanger van de burgerlijke sportverenigingen werd in die jaren de Nederland se Arbeiders Sport Bond opge richt, thans de Nederlandse Culturele Sportbond. Ik ben daar veertig jaar geleden lid van geworden". »Na twee jaar avondschool en twee jaar NVV-kaderschool Werd ik in 1038 hulpbode bij de Metaal Bediijfs Bond en dat ben ik gebleven, tot mijn knieën me in de steek lieten. In de oorlogsjaren konden onze gymnasten, voetballers, korf ballers en zwemmers wel aan de gang blijven, maar dan on der leiding van Van der Zee, en dat betekende dat we onder Duitse leiding zouden komen te staan. Daarom hebben we er de voorkeur aan gegeven de boel op te doeken en te laten onder duiken. Onze bescheiden be landden bij relaties in Vlaar- dingen. Voor mij persoonlijk was het moeilijker. Toen de bond waarvoor ik werkte ond-er leiding van het Nederlands Ar- beids Front onder Bost van. Tonningen kwam, heb ik mij te ruggetrokken, ik kwam op wachtgeld, tot ik begreep, dat ik zou worden uitgezonden voor de Arbeitseinsatz in Duitsland. Met wat inspanning kwam ik bij de wachtdienst bij Wilton Fijenoord. Er was geen fluit te doen. Ik had o.a. het toezicht ■over de grote Franse tanker Salomé". Illegaal blaadje „Ik wist dat er op die boot in één van de hutten een stencilmachi ne stond, waarop illegaal nieuws werd gedrukt. Zelf heb ik met dat ondergrondse blad weinig bemoeienis gehad, maar we hadden tussen schip en wal een metalen plaat gelegd, zodat ze binnen de voetstappen van on gewenste bezoekers goed kon den horen....." „D'r is een keer een grote boot van de Holland Amerika Lijn bij Wilton tot zinken gebracht, naar men zegt met behulp van een kleef bom. Wij waren, toen niet op de werf ik had toen nl nachtdienst en toen ik 's avonds kwam lag de boot op de bodem, voorlopig on bruikbaar. Ze hebben er ons van de wachtdienst nog op aangezien. Kort daarop werd ik opgepikt bij een razzia en naar Duitsland gestuurd. We kwa men vlak over de grens ln Rheine en werden tewerkge steld bij het spoorwegemplace ment. Je kreeg er allerlei kar weitjes, maar al gauw merkten we, dat er in de stad met met selen en timmeren meer te ver dienen was, meer eten vooral. Je werkte b.v. in een slagers winkel voor een verbouwing; er kwam luchtalarm en iedereen holde weg, maar wij niet, wij keken wat er bij de voorraad worst en zo van onze gading was. Totdat een keer de bom men heel dicht bij ons vielen. Toen holden wij toch ook maar naar de schuilplaats. Ik was er met drie buurlui, die tegelijk met mij waren opgepikt. We zijn de hele tijd bij elkaar ge bleven en er tenslotte ook geza menlijk vandoor gegaan. We zijn naar huls gelopen. Een hele wandeling voor we weer thuis waren". Stromen van cultuur „Eerst in april 1947 hebben we met wat moeite de oude organi satie in Schiedam weer opge bouwd. De oude leden van Arm a en de Watervrienden wa ren meest verdwenen. Niette min duurde het niet lang of de Nederlandse Culturele Sport bond was weer op gang. Ik werd secretaris van de afdeling Schiedam van de Vara en dat secretariaat heb ik nu bijna 23 jaar vervuld. In het begin had den we twee- of driemaal per jaar een grote bijeenkomst in het Passage Theater pet een programma van prominente fi guren. We hebben altijd plaat sen tekort gehad en hadden wel eens ruzie met de mensen, die we moesten afwijzen. Wim Kan en Corrie Vonk hebben we hier naar toe gehaald en een. keer of drie hebben we Max van Praag met de Ramblers ge had toen hadden we wel vier keer een uitverkochte zaal kun nen hebben, Verder Accordeo- 3a. Cees de Lange, Julia de Gruyter ze hebben hier alle maal gewerkt en steeds met groot succes. Verder ook ,,'t Hangt aan de muur en het tikt", onder leiding van Arie van Nfe- rop. „Dansen met de bruid", pop avond en voor de jongeren in Musis Sacrum en dan ook re gelmatig bustochten naar de studio in Hilversum, één keer voor de kinderen een geweldig jeugdprogramma met Top of Flop in het Singer Museum In Laren. Jammer dat is nu alle maal verleden tijd. Er is geen zaal meer, geen Passage Thea ter. Het is de televisie, die -deze verarming heeft gebracht: we zijn kastjekijkers geworden: je zou voor de Vara-avonden geen mens meer kunnen krijgen...." Schiedam „Ongetwij feld", 20 is de mening van de heer Rinus Boomsluiter, „is er heel wat in gunstige zin veranderd. In mijn jeugd hebben de loodgieters zes weken moeten staken om drie dagen vakantie te krijgen en nu hebben ze twee weken of meer. Het stemt tot voldoening, dat je daaraan hebt kunnen meewerken. De levensomstandighe den zijn vor de arbei ders met sprongen omhoog gegaan: de weg van de wieg naar 't graf is heel wat be ter geplaveid, om 'tzo te zeggen, maar toch ben ik van mening, dat we nog niet zijn waar we wezen wil len. We hebben AOW, AWW, de ongevallen wet en de bijstands wet, maar als je dan leest, hoe het nu gaat met het familiebe drijf van Swarttouw, dan maak je je kwaad. volksdanslessen en 's avonds vergader ruimte voor de vrou wenbond. Schilderen en beeldhouwen, alles in dezelfde school. Die sehilderklas is de enige met gordijnen, omdat er wel eens naakt wordt gepo seerd". Ja, dan was het in Fin land toch wel stukken beter. De lui waar ir-ijn vrouw en ik lo- jAlles iE er notzettend schoon; de mensen la ten eenvoudig ner gens afval achter. De sauna is een beleve nis, zoals ik in Neder land nog nooit had meegemaakt. Je gaat er naar binnen zonder kieren aan, ook geen geerden, waren ciaal-democraten; ze moesten niets hebben van het communisme. Maar de coöperatie is er sterker dan in ons land. De scholen prachtig georgani seerd. We bezochten er een middelbare school, die van alles omvatte: theoretisch en praktisch onder wijs; ambachtschool en huishoudschool, kunstklassen, genees kundige afdeling, kantine tandarts, zwembad, sauna, zwembroek. Als je wilt gaan zitten brand je je billen op de hete stenen. Maar dan krijg je van een ande re gast wel een hou ten plankje waarop je zitten kunt. Het kan je gebeuren, dat je in je blootje een vrouw tegenkomt, maar dat is daar heel gewoon: saunabezoekers na het bad komt masse ren. Die sauna's in allerlei vorm en variatie kom je overal tegen in Finland". „Ze gooien water op de hete stenen en er ont staat een hete stoom, die je bijna smoort. Je zweet je een onge luk. En dan na het stoombad duik je in het water en zwemt een vijftig meter rond. Dan weer in de sauna en tenslotte ran sel je elkaar met ber- ketakken af. Waar dat voor dient, weet ik niet, maar het gaat onder veel gelach en 'n stroom van onver staanbaar Fins. Ais alles voorbij is, vul je je lichaamsgewicht weer aan met 'n paar flesjes bier. Of limo nade. Ze drinken daar vooral een soort bes sensap om de li chaamsvochten weer op peil te brengen. ,We hebben in Tampere een bijeenkomst ge zien van de arbeiders jeugd uit de vier Scandinavische lan den en het deed mijn hart goed voor het eerst na zoveel jaren de hier op een gege ven moment verbo den rode stropdassen en blauwe kielen van de Nederlandse Rode Valken weer te zien. Het was een gran dioos feest, In 't alge meen vormen de Fin nen een nijver hard werkend volk. Ze hebben grote vrijheid van handelen en men praat er overal open hartig over de poli tiek in volkomen de mocratische geest". Schiedam „De laatste dertig jaar", aldus de heer Rinus Boomsluiter, „heb ik niet meer in het commerciële be drijf gezeten; altijd in de idealistische sfeer; altijd wat gebracht aan de mensen, die daar behoefte aan hadden. Ik herinner me mijn eerste pogingen: Jaren geleden was er een staking bij liet giete rij bedrijf Duchateau ko per en brons en de werk willigen werden met een auto van en naar hun werk gebracht. Er woonden er een paar op de Parallelweg. Er was volop spanning in Schie dam en de auto's mochten niet door de stad. Dê politie stond klaar om bonnetjes te geven, maar dan zeiden de werkgevers tegen de crauf- feurs: „Rijen maar wij betalen de bekeuringen wel." Iedere keer stoppen en weer een bon. Totdat ze de chaufeeur zijn vergunning ontnamen." WERKWILLIGEN PESTEN „In 1921 heb ik als jongen van een jaar of tien de grote sta king bij de Nieuwe Water weg meegemaakt. De werk willigen kwamen met roei bootjes van de overkant Ze kwamen aan bij Kee la Roy en daar stonden wij als jon gens op hen te wachten. Mijn vader behoorde ook tot de stakers. ,,Ik kan me ook herinneren, dat er in Vlaardinger Am bacht wrrd gestaakt door de bouwvakkers; ik weet niet meer waarom. Het was in die sfeer van arbeidsspan- ning en dreigende werkloos heid, dat wij indertijd de Nederlandse Arbeiders Sport Bond en zijn afdelin gen hebben opgericht. Ik ben bijna een kwart eeuw voorzitter geweest van de gymnastiekvereniging Arma en heb verschillende grote evenementen meegemaakt, o.a. een Pinkstersportdag en buitenlandse sportevene menten in Luik en Antwer pen. In 1962 hebben we hier een groep Finse damesgymnas ten gehad; die zijn een dag of vier gast geweest van onze Schiedamse Arma-le- den. Persoonlijk heb ik daar aan de prettigste herinnerin gen, want dat leidde dan tot ons tegenbezoek aan Fin land. ,,Maar die eerste tijd om streeks 1930 ging het om de werklozen. Zo twee keer in dc week, na het stempe len, begonnen we met het jeugdwerk voor de jon gens figuurzagen, voor de meisjes handwerken, breien, borduren. Je ging met de kinderen wandelen, bijvoor beeld naar Dêlft. Ook 's zon dags was je met je gasten op stap en voor een paar centen had je dan een leuke dag. Een keer zijn we voor een daalder met de sportbond naar Rockanje geweest, een heel leuke herinnering. Dat was met pinksteren. We za ten bij boer Snoei in Roc kanje. Ik was met mijn 21 jaren de penningmeester van dat geval. Met de boot naar Den Briel en dan met twee vraehtuato's verder. Maar onze chauffeurs had den geen toestemming om mensen te vervoeren. Du? dat lukte niet. ,We stonden in Den Briel bij het havenhoofd al keurig in de rij ongeveer zestig man, in rode broekjes en rode rokjes, vier aan vier, gereed om in te stappen. Maar toen bemoeide een agent 2ich met onze reis. „Niet in de auto," zei hij, „de chauffeurs hebben geen vergunning je gaat maar lopen naar Rockanje. En denk er om: geen getrommel en geen strijdliederen en niet marcheren!" Wij gooi den de rugzakken op de au to's en die reden weg; alleen een oude kerei met een zere voet mocht meerijden. ij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3