Gereformeerde toneelamateurs kwart eeuw op de planken: m 1 Geron viert zilveren jubileum Koelgelegenheid slachthuis moet worclen uitgebreid I I AMERICAN l I I Kredieten voor onderwijs voor zieningen kleuren: ANTILOPE MARINE en BLEU toneel KERN GUNSTIGE POSITIE 8-16 JAAR IN CORDUROY BR0ERSVEST 57 SCHIEDAM TEL, 26,62.47 SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 22 APRIL 1971 Medewerkenden aan „Het onstuimgs hart" winnen eerste prijs SG Schiedam De gereformeerde amateurtoneelgroep „Geron" heeft woensdagavond _n de grote zaal van „Irene" ter gele genheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de vereniging het Vlaamse stuk „De gecroonde leersse" opgevoerd. Het stuk speelt in de tijd van Karei de Vijfde en de hoofdpersoon is een schoenmaker, een „leersse". De comedie werd aan het eind van de zestiende eeuw geschreven door de Vlaming Mi- chiel de Swaen cn heeft als ondertiteling „De verheerlijckte schoenlappers". De toneelvereniging werd op 22 juli 1946 opgericht waarschijn lijk omdat er vlak na de oorlog behoefte was aan allerlei clubs. De naam was toen officieel de „Gereformeerde Reefteerver- eiu'ging Gereformeerde Ont spanning", afgekort Geron. In 1957 werd dat allemaal anders: de naam werd veranderd in Amateur Toneelgroep Geron» een hele verbetering. In die tijd slikte de kerk het nog niet, dat gelovigen zich konden overge ven aan iets dergelijks als to neel, dat was zonde. Er moes ten dan ook heel wat moeilijk heden overwonnen worden, voordat de vereniging eoht ging draalen, Haar nu mogen de dames roken het toneel, ook mogen er 2oentjes uitgedeeld worden, zelfs is het toegestaan dat een sterfgeval in het stuk voor komt. Tot 1967 is het de ge woonte geweest, dat voor de voorstelling uit de bijbel werd gelezen, 'n gebed uitgesproken en 'n psalm werd gezongen. Een predikant sloot de avond ge woonlijk. Toch was er wel waadering voor het overigens zo gereformeerde karakter, ^iet gereformeerde regisseurs hadden vaak bewondering voor de wijze, waarop men zijn ge loof trouw bleef, fo de beginperiode gaf men de voorstellingen in een zaal in „Irene" aan de lange Haven, ntaar in de loop van de tijd ver anderde dat. In verband met het steigende aantal donateurs moest men grotere ruimten op gaan zoeken, zoals Arcade en Musis Sacrum, dat inmiddels ge sloten is. Ook de repetitieruim te is niet altijd dezelfde ge weest. Van het zaaltje in de Goereesestraat ging men naar <ie Dr. Abraham Kuypersehoolt het Gereformeerde Jeugdhuis, de kantine van Houthandel van de Wetering en van daar naar de Goede Haven. Kerk, waar rien nu nog steeds zit, ook met «et oog op de financiën, want in ie eigen kerk hoef je vanzelf sprekend weinig huur te beta len. 'at de toneelvereniging veel sue- 1 ces heeft gekend, nu trouwens hog, is een ding. dat zeker is. hoewel er meer verenigingen in Schiedam zijn, mag worden »esteld, dat Geron de meest bloeiende is. Het contact met he andere clubs is daarom niet binder. Men staat op zeer goe- «e voet met alkaar, ook ais het Saat om hulp. Wanneer Geron eeii beroep deed op een van da spelers van de toneelgroep Bre- herode om een gastrolletjete aanvaarden, ving men nooit hot. Zo was het ook omgekeerd. v*n concurrentie is geen spra- Ke. Het blijft tenslotte ontspan ning. Natuurlijk bestaat er wel een ze- rivaliteit, zoals bij de wed- strijden, die elk jaar uitgaan Van de Schiedamse Gemeen schap. Deze stichting organi seert ze niet, dat komt voor re- sening van de vereniging, die ae vorige gewonnen heeft. Elk .^ar is er een beker voor de winnende vereniging, tevens wisselbeker, die wanneer drie maal achtereen door «welfde vereniging is gewon- eigendom wordt. Meerdere JJalen heeft Geron wedstrijden ^Wonnen. Nu heeft men al v bekers plus twee wisselbe- ers. Geron heeft namelijk al ei achter elkaar de eer- te Prijs weggesleept, meest glorieuze jaar was toch wel 1963. In dat jaar mocht de vereniging, nadat de wed strijd van de Schiedamse Ge meenschap was gewonnen, meedoen aan de landelijke to neelwedstrijd het „Nationaal Juweeel". Men werd toen afge vaardigd door het „Provinciaal Juweel." Het succes bleek niet onverdienstelijk. De vereniging wist met het toneelstuk „Het Verraad" van de Franse schrij ver Salancrou een prijs te win nen. Het stuk moest worden op gevoerd in Haarlem, waar bur gemeester Cremer de prijzen ■uitreikte. De 'regie- was in han den van de beroepsauteur Kees Gooien, die ook het stuk van gisteravond regisseerde. Nadat Geron deze prijs had ge wonnen volgden optredens in den Lande, zoals in Hoogvliet. Gouda, Bennebroek, Zwolle en Delft, maar ook daarbuiten. In Gent sloeg het stuk bepaald in. Irv het totaal heeft Geron 51 to neelstukken gespeeld, onder lei ding van 11 regisseurs. Van de 198 voorstellingen waren er twaalf voor de opvoering van het uit drie bedrijven bestaan de stuk „Het ontstuimige hart" van de Brit John Patrick. Meer opvoeringen van een stuk heeft men noo-it gehad. Met het „Ontstuimige hart" won men voor de eerste keer de eer ste prijs van de Schiedamse Gemeenschap, terwijl Geron van de jury het predicaat „cum laude" kreeg. Het stuk werd gespeeld onder regie van Theo Kling, die ook het decor had verzorgd. Op de bijgeplaatste foto's zijn de acteurs te zien, die aan de voorstelling hun me dewerking verleenden. De toneelvereniging heeft een vaste kern, die bestaat uit Theus Hemminga en Arie Ke gel, die sinds de oprichting lid zijn en zodoende ook hun vijfen twintigjarig jubileum vieren. Mies den Hartog en Koos de Voorzitter A. Noordzij Groot. Zij spelen bijna in elk stuk mee. behalve Theus, die de laatste jaren meewerkt als souffleur. Nog een persoon die een heel be- langrijk aandeel levert achter de schermen is de broer van Arie, Freek Kegel. Sinds vijf tien jaar ontwerpt, tekent en timmert hij de decors. Dat doet hij allemaal in zijn eentje. Hulp van. buitenaf heeft hij niet no dig. Theus verzorgt naast zijn werk in het hok voorop het po dium ook de administratie van de vereniging. Ser van Eijk, grimeur van de Ei ndhoven.se toneelgroep Globe, clraagt er ui tijd zorg voor dat de dames en heren keurig netjes ge grimd" worden. Over het algemeen speelt men twee stukken per seizoen, waarvan een onder een be roepsregisseur cn een onder re gie van Arie Kegel. Het leden tal van de veremgmg is niet zo groot, omdat er toch nooit rol len voor iedereen zijn. Daarbij komt nog, aat de belangstelling voor toneel da a it, evenals het aantal donateurs. De huidige voorzitter van Gei on, de hrer A. Noordzij, meent, dat dit vooral te wijten is aan het me dium televisie. Het aantal voor stellingen is ook niet zo groot meer. Van het jubileumstuk worclen er drie gegeven, woens dagavond, donderdagavond voor de donateurs cn belang stellenden en vrijdagavond m verband met de wedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap. Ook al is het toneel dan voor de buitenwereld niet zo populair meer, dat de leden met nog steeds erg veel plezier zich ge ven aan de vereniging is veel belangrijker. Een dergelijke ongmele ontspanning blijft de moeite waard. Schiedam Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk On derwijs te Schiedam verzoekt de gemeente Schiedam mede werking te verlenen voor de aanschaf van een televisietoe stel in drie scholen. De scholen zijn: de dr. A. Kuvperschooh de Oranje Xassauschool en de Johannes Calvijnschool. B. en w. stellen de gemeenteraad voor deze medewerking te ver lenen. De schoien hebben een televisietoestel nodig om de les sen van de Nederlandse Onder wijstelevisie Stichting te vol gen. Deze lessen kunnen bijdra gen tot verbetering van het on derwijs. De kosten voor dc aan schaf van de toestellen worden in totaal op 2100 geraamd. Ook stelt het college voor een krediet van 2060 te verlenen aan de openbare school voor l.c.n.o. aan het Oude Kerkhof 13, voor de aanschaf van een nieuwe stencilmachine. De oude moet, na tien jaar inten sief gebruik worden vervangen. Het oude apparaat heeft vele mogelijkheden; regelbare snel heid, opvangbak met schudme chanisme, automatische belnk- ting en exacte plaatsbepaling van de afdruk op het papier. Deze mogelijkheden ontbreken aan een apparaat zoals dat in de basisinvenlarisatielijst is op genomen. Teneinde het onder wijs op het tot dusver gegeven peil te continueren, wordt het noodzakelijk geacht de machi ne te vervangen dooi' een type, dat dezelfde mogelijkheden biedt als de oude. De nettokos- ten bedragen 2060. het rijk zal hierin met 1035 bijdragen Voor rekening van de gemeente zou dus 1025 komen. Voorts wordt voorgesteld aan de school voor gewoon lager on derwijs aan de Vktardingseweg 23 te Kothei medewerking te verlenen voor de aanschaf van 4 Zweedse banken en spring planken. De zaken zijn nodig voor het gymnastieklokaal. De oude banken en planken blijken te zijn versleten. Voor het ver vangen van versleten meubilair kan een schoolbestuur een be roep op medewerking doen. De kosten worden geraamd op 2229. De school voor gewoon lager on derwijs aan de Burgemeester van Haarenlaan 1155 verzoekt om medewerking voor de aan schaf van leermiddelen voor handenarbeid. Het college van b. en w. van. Schiedam stellen de gemeenteraad voor deze me dewerking te verlenen. Het ma teriaal wat tot nu toe bij het vak handenarbeid gebruikt werd is verouderd cn dateert uit 1958. keuring in het slachthuis on middellijk worden gekoeld en moet het voortdurend onder koeling worden gehouden. De richtlijn zul binnenkort, van kracht worden. Schiedam Burgemeester es wethouders hebben de raad voorgesteld een krediet van 108.897 voor uitbreiding van de koelgelegenheid van het Openbaar Slachthuis te Dit houdt in, dat het naar bui- verlenen. Bovendien om tot ten de keuringskring Schiedam een gelijk bedrag te beschik ken over de reserve voor vernieuwing en uitbreiding van het slachthuis en de des betreffende werken en Ieve- rantiën ondershands aan te besteden. In de onlangs bekend gemaakte uit te voeren vlees niet anders dan gekoeld het openbaar slachthuis mag verlaten. Van dit vlees is namelijk niet na te gaan, welk gedeelte binnen Ne derland en welk gedeelte binnen de EEG-landen verhandeld zal worden. De uitvoer buiten cle keuringskring Schiedam be draagt thans meer dan één. der de deel van de productie van het slachthuis. richtlijn van de Raad van Mi- Een tweede ontwikkeling is het nisters van de EEG is bepaald, dat de slachthuizen moeten be schikken over ruimten die groot genoeg zijn voor de koe ling van het vlees. Volgens arti kel 49 van de richtlijn moet het verse vlees bestemd voor intra communautair handelsverkeer Wanneer de vleeskeuring, zoals Gezien de nieuwe richtlijn van do (verkeer binnen de EEG) na de die in artikel 8 van de Vlees- EEG, het afschaffen van arti- toenemen van het aantal slach tingen, Het aantal geslachte dieren is namelijk in de maan den januari en februari met 40% gestegen ten opzichte van dezelfde maanden m 1970. iteuringswel staat, zal verval len, gaat dit voor de keurings dienst een aanzienlijke inkom st end er ving betekenen. In 1970 bedroeg de opbrengst van deze keunngsrechten J 70.542.95. Of er nog een regeling wordt ge troffen om deze inkomstender ving geleidelijk te doen verlo pen is niet bekend, maar het lijkt juist om met het verlies vun deze inkomsten rekening te houden. Deze nadere vleeskeuring wordt algemeen gezien als de voor naamste hinderpaal voor de noodzakelijke sanering van het slachthuiswezon en de vlees keuring. Voor een aantal slacht huizen zal de komende periode moeilijk worden en concentra ties zullen niet uitblijven. Toih kan de positie van het Schie damse slachthuis gunsiig wor den genoemd. kei 8 van de Vleeskeunngsv.-'ct cn het toenemen van het aantal slachtingen in het Schiedamse slachthuis, is het noodzakelijk dc koelruimte uil te breiden. De sLichtrUimte is wel voldoen de, de koelruimte, echter is nu al onvoldoende. Dit laatste is evenwel nog met nijpend, omdat cel kadavers ongekoeld het slachthuis verlri- •ten. DU is nog toegestaan. In de tor-kom Fit zal het voortbestaan van het nachthui.-» afhankelijk worden van het nu iceds oor zien in voldoende koelgelegen heid. Na de j [schaft in» van artikel 8 van dc Vleeskeunngswot kan er concur) en tie verwacht wor den, daarom dient het Schie damse slachthui- te beschikken over een voldoende koelruimte om zijn goede coneunentiepoc he tr kunnen handhaven. De luchtkueionuimte, welke is vrijgekomen bij de vernieuwing van de koelinstallatie in 1963, kan woiden ingericht ais vur- lvcnskoelhuj-,, waarin 400 ge slachte varkens onder de ver eiste koeling worden gehouden. De krMen Y/orden goiaamd op ,7 108,897, Dit bedrag kan wor den gc-aekt uit de reserve voor vernieuwing i.n uitbreiding van bet .slachthuis. j »i JACKSi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3