De raad is niet deskundig, maar toch beslist ze Plan voor een goedkoper zwembad AB ENGELSMAN OVER SANERING BINNENSTAD: Meetnet stikstof dioxide 3 „MIJN FRACTIE STELDE TELEUR" Solidariteit PvdA-fractie teleurstellend'' „STAP TERUG" EMPEO Schets van Rijnmond ..Holy" naar SCR Duizend gulden voor Oranje Garde SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 5 MEI 1971 door Toe Huijssoon Schiedam „Mijn. mede-raadsleden zijn niet of weinig deskun dig op het gebied van de problemen van de ontwikkeling van de binnenstad. Zelfs Ue wethouder voor Stadsontwikkeling heeft zich tot voor een half jaar nooit met deze zaak bezigge houden. Het is een onmogelijke opgave voor hem om de stof iii zo'n korte tijd helemaal onder de knie te krijgen. Boven dien hebben de fracties in de gemeenteraad niet gezorgd voor een continuering in hun fractie als het om deze problemen gaat. Er is geen enkele begeleiding vanuit deze raad geweest bij het beleid dat tot nu toe inzake de stadssanering is ge voerd. Van de kleinere raadsfracties kan je dat niet direct verwachten, de grotere fracties -dus ook de mijné heb ben hier de kans om het wel te doen eenvoudig gemist". Ab Engelsman, raadslid voor de PvdA, en exponent van het al ternatieve FJG-plan voor de ontwikkeling van de binnenstad (plan C), windt er geen doekjes om dat hij de raadsvergade ring van 6 mei waarin een principe-besluit over de toekomst van de binnenstad wrordt genomen, met gemende gevoelens beziet. Niet alleen bovenstaande argumenten, ook andere grieven brenge nhem tot deze houding. Eet jongste Hd van de Sohiedam- se raad ziet die vergadering •nog niet érg zitten. De nota van partijgenoot-wethouder van stadsontwikkeling C. J. M. Bol- mers de naar zijn mening heer sende ondeskundigheid bij col- lega-raadsleden, gemeentelijke j diensten en college van B. en W., het inschakelen van ontwik kelingsmaatschappij EMPEO en nog enkele zaken zijn de voornaamste -drijfveren tot deze houding. Juist omd&t in de nota van wet- houder Bolmers die deraad donderdag in behandeling neemt uitgangspunten zijn ver werkt en geehst adspl anrien (A en B van stedebouwkundige Van Gent, C. van de FJG en D van de werkgroep Sanering Binnenstad) komt plan, C als zodanig niet aan de orde en zal Engelsman het zelf ter sprake •moeten brengen. „Ik hoop niet dat iedereen nu denkt dat ik wel alles weet. Wel ■heb ik een visie, die misschien niet juist kan zijn, maar ik heb hem dan toch maar. Dat mis ik bij de meeste andere raadsle- den. Het gaat me nou echt niet om plan C op zich, maar in fei te is het toch zo dat de raad morgenavond een principe-be- «luit neemt zonder werkelijke kennis van zaken en zonder zich uit te spreken voor een vi sie. De inbreng van de fracties, ook van de mijne, is niet zo groot geweest tot nu toe. Bij de confessionele fracties evenmin. Neem nou mevrouw Taverne van de KVP. In commissie voor Stadsontwikkeling heb ik haar tot nu toe nauwelijks een zinnig woord horen zeggen". In de uiteindelijke beslissing die donderdagavond wordt geno men heeft Engelsman dus wei nig vertrouwen. Plan C heeft weinig weerklank gevonden, ook niet bij zijn eigen fractie en haalt het dus als geheel niet. "De weinig solidariteit die ik van mijn fractie heb ondervon den heeft me erg teleurgesteld. Er is geen gelegenheid geweest tot het uitwisselen van menin gen binnen de fractie. De zaak is daar eigenlijk nooit doorge sproken. De fractiecommissie die wij voor de binnenstad heb ben heeft eens een nota voor de leden -opgesteld, die nooit is be sproken. Ik heb sterk de indruk dat fractiegenoten mij een las tige en eigenwijze kwajongen vinden en sommige uitlatingen van enkele onder hen wijzen Wel een beetje in die richting". Wat Engelsman op de raadsver gadering van 6 mei zelf gaat doen? »,Dat zal er nog maar van afhan gen wat er op die vergadering gebeurt. De fracties zullen een uitspraak doen over diverse punten uit de nota. Dit nu komt de duidelijkheid van een keuze en een te kiezen visie niet ten goede. De zaak is daar te vrij blijvend voor. Ik kan aan de hand van de uitgangspunten tot een uitspraak komen waardoor die met plan C in overeenstem- ming zijn. wat ook mogelijk Is met de plannen BI en B2. Mijn gedrag in. de raad zal dan ook afhangen van wat het college zegt en van de beschouwingen van de fractievoorzitters. Nu kan ik dat nog niet bepalen", Toen in september 1970 het thans zittende college met zijn werk zaamheden begon verwachtten velen een bestuurlijke kli- plaatsverandering. Engelsman meent dat die verandering is uitgebleven. „Dit is wel een programcollege, maar het ver schilt nauwelijks van vorige colleges, omdat ook hier het be leid zelf meestal achter geslo ten deuren is gebleven, Uit het door het college en PvdA/PPR, OPN, VVD en D'66 ondersteun de programma is de verwach ting gewekt van een ander» meer open en democratisch be leid. Als we nu het programma naslaan komen we dingen te gen, die duidelijk niet zijn toe gepast. De inspraak, die vol gens het program belangrijk is, de positieve houding (in begin sel) t.o.v. actiegroepen, dc in spraak (bij volkshuisvesting) van de bevolking in alle fasen» de alternatieven waarbij bij voorstellen van B. cn W. zoveel mogelijk zou moeten worden gewerkt, dat alles vind ik in het tot nu toe gevoerde beleid niet of onvoldoende terug", „Om nog maar te zwijgen van het punt uit het programma dat bij vaststelling van bestem mingsplannen aandacht moet worden geschonken aan alter natieve plannen en dat daarbij maximale inspraak van de be volking moet plaatsvinden". Van al deze punten is volgens het FvdA-raadslid weinig terecht gekomen. De tot nu toe gevolgde procedure heeft hem weinig kunnen be vredigen, de te volgen procedu re na B mei al evenmin, .„Het college en het ambtelijk appa raat zijn niet alleen in Schie dam, maar ook in andere ste den met een gelijke problema tiek niet tegen de problemen opgewassen. Wil je een stad sa neren, dan vraagt dat visie en deskundigheid. Saneren is ten slotte heel wat anders dat het •opbouwen van een nieuwe wijk. Nu we ruim 20 jaar bezig zijn geweest moet'<le raad een uit spraak doen over Bolmers' ad viesnota. Ik vind dat we na de vier plannen die er lagen een stap terug doen nu we het over zeven uit gangspunten gaan hebben. Daar komt nog bij dat uit die nota blijkt dat de inspraak van de burgerij nu is afgerond. Dat is toch in strijd met het pro gramma van het college? Ak koord. nu gaat de commissie stadsontwikkeling de zaak fa segewijs behandelen, maar ook de commissieleden 2ijn ei genlijk leken, die bij het voor bereiden van een bestemmings plan verweer moeten leveren tegen het ambtelijk apparaat, de stedebouwkundige en de ont wikkelingsmaatschappij EM PEO. Welk raadslid brengt dat op? Kan je dat in alle redelijk heid van iemand verwachten?" Het woord EMPEO is gevallen. De naam van dit ontwikkelings bureau, dat in de toekomst een •dikke vinger in de Schiedamse saneringspak kan hebben, valt bij Engelsman slecht. „EMPEO gaat al met de com missie stadsontwikkeling en. de gemeente praten over het voor bereiden van het bestemmings plan voor de binnenstad, dat in 1972 gereed moet zijn. Als EM PEO nu al meepraat, is zij geen onafhankelijke deskundige meer. EMPEO zit hier om geld te verdienen en dat is natuur lijk haar recht. Ze praat echter bij de voorbereidingen al als belanghebbende mee en dat vind ik beslist onjuist. We ge ven EMPEO hiermee een vrij brief tot het uitoefenen van in vloeden vanuit haar eigen be lang. Zo kan ze een belangrijke stem hebben in de verhoud mg tussen ■rendabele (winkelct drum) en onrendabele (cultuurvoor2ie- ningen, renovatie woningen) •projecten. Die verhouding is erg belangrijk. Als je EMPEO nu al inschakelt, is het niet on mogelijk dat die maatschappij nu al aandringt op het realise ren van zoveel mogelijk renda bele projecten. De commissie voor stadsontwikkeling had er daarom beter aan gedaan zelf een plan. te ontwikkelen met hulp van onafhankelijke des kundigen. De inbreng van EM PEO nu al in de commissie wijs ik sterk af". De adviesnota van wethouder Bolmers. „Die vind ik wel erg weinigzeg gend. Hij moet hebben gezocht naar overeenkomsten in de di verse plannen en die in de nota hebben uitgewerkt. Als je d:e raad een uitspraak wilt laten doen vind ik dat je juist de ver schilpunten tussen de plannen moet aangeven. Ik had een dui delijker nota verwacht met dui delijker uitgangspunten. Een visie op de problematiek in zijn totaal ontbreekt. Het gekke is ook, dat er in die zeven punten wordt gezwegen over het Pas sage Theater. Nee, ik vind de zeven uitgangspunten weinig zeggend en voor velerlei uitleg vatbaar". Engelsman lijkt door al zijn grie ven een beetje verbitterd ge worden. „Iedereen zal wel zeg gen dat ik boos ben omdat ik m'n zin niet krijg maar daar gaat het niet helemaal om. Het gaat mij om de binnenstad op ïichzelf en niet om dat plan C dat wij nu hebben ontworpen. Wij zijn er indertijd van uitge gaan dat het bij het vaststellen van de binnenstadsplannen om de inwoners zelf gaat, die bepa len of een binnenstad straks al dan niet functioneert. Bij de procedure die nu zal worden gevolgd heb ik er een hard hoofd in". Vlaardingen/Rotterdam Het Rijnmondgebied krijgt binnen kort een meetnet voor stikstof- dioxyde. In overleg met het rijksinstituut voor de volksge zondheid, de provincie Zuid- Holland cn de gemeente Rotter dam heeft Rijnmond de be schikking gekregen over de monsterapparatuur uit het proefmeetnet in Twente. Er zuilen zes monsterapparaten worden geplaatst in Vlaardin- gen en wellicht nog drie in de gemeente Rotterdam. Het doel van de metingen is on der meer het vaststellen van de relatieve bijdrage tot de stik stof dioxy de verontreiniging van verkeer, huisbrand en industrie en het vaststellen van de ge wenste dichtheid van een meet net voor stikstofdioxyde in sa menhang met het bestaande meetnet voor zwaveldioxyde. De meetapparatuur is niet au tomatisch. 'Eenmaal per dag zullen de monsterflesjes wor den verwisseld. De verzamelde flesjes gaan naar het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid, waar ze worden onderzocht. Vlaardingen De schets ruimte lijke structuur van het Open baar Lichaam Rijnmond is in studie bij de commissie inzake agglomeratie-aangelegenhe den van de gemeente Vlaardin gen. Maatschappelijke organisaties in Vlaardingen kunnen hun me ning over de schets schriftelijk kenbaar maken bij de commis-^ sie tot 1 juli. De schets ligt bij ""f" de secretaris van de commissie mr. P. C. Franken, stadhuis. Vlaardingen, ter inzage. Van onze sportredactie Vlaardingen Het Vlaardingse „Holy" krijgt zondag de kans zijn ongeslagen positie vast te houden bij SCR aan de Rotter damse Achillesstraat. Het goe de spel en de verrassende winst op ABF vorige week geeft hoop voor de toekomst. Daarom wordt het komende duel, dat om 14 uur begint, met vertrou wen tegemoet gezien. De maauette van het zwembad, zoals de heer J. Hagendoorn dit gedacht heeft. Futo: Hans <le Bakker Schiedam De Schiedammer J. Hagendoorn heeft een alterna tief plan voor het Zwembad- Zuid op tafel gelegd, dat min der zou kosten dan nu geraamd wordt voor de bouw van dit bad. Het nieuwe ontwerp van het bad is wel bescheidener van opzet, maar de heer Hagen- doom gaat van het standpunt uit dat er in Schiedam met zo min mogelijk geld zoveel moge lijk zwemgelegenheid moet worden gecreëerd. Het ontwerp van het goedkopere zwembad is van archiLect Riet veld- Het behelst een 25 meier bad met een schuin dak. In het dak zullen ramen komen die open geschoven kunnen wor den, het is de bedoeling dat de ramen in een hoek van 60 gra den op het zuiden komen. De zon kan dan namelijk ongehin derd naar binnen schijnen. Bij een plak dak, dat eventueel open zou kunnen, is dit onmoge lijk. Het idee van het schuine dak is van de heer Hagendoorn zelf, verder is alles door Riet veld uitgetekend en. uitgere kend- Het geheel zou van golfplaten ge bouwd moeten worden, maar er zou wel materiaal moeten wor den gebruikt dat normaal in de handel verkrijgbaar is. Men zou proberen zo weinig moge lijk met hout te werken, omdat dit te veel onderhoud vergt. Het bassin zal van beton zijn, maar wel betegeld. Dit laatste even eens om de kosten van het on derhoud te drukken. De heer Hagendoorn meent dat hij. voor het geld dat eventueel aan Bad-Zuid en aan een uit breiding van Bad Groenoord zou worden besteed, twee zwembaden naar zijn idee in Schiedam zou kunnen bouwen. De gemeente heeft het plan van Hagendoorn op het ogenblik in studie. Reeds in november had hij een onderhoud met burge meester Roelfsema. Sindsdien is hij bezig geweest met een groot aantal architecten. Ten slotte liep hij legen Rietveld aan die hem verder wilde hel pen. Hij gelooft, dat wanneer de zwemplichtwet eenmaal van kracht wordt, er een grote be hoefte aan zwembaden in Schiedam zal ontstaan» „Het zou toch te gek zijn als iedere klas twee keer per week naar het Sportfonsenbad zou moeten, De prijzen zijn daar truowens belachelijk hoog.Als er meer zwembaden zouden komen zou het Sportfonsenbad zijn prijzen •ook niet meer verhogen". Hij acht daarbij de bouw van dure zwembaden meer een kwestie van prestige dan een kwestie van noodzaak. „De gemeen schap mag niet bloeden onder het prestige". (Ter geruststel ling van de voorstanders van het Bad Zuid dat straks zal worden gebouwd: de gemeente streeft er nog steeds naar dit bad 20 snel mogelijk te realise ren, waarmee dus in ieder ge val in 1072 een begin wordt ge- maakt). Schiedam Het Vendel Schie- dam van de Oranje Garde heeft van het Prins Bemhardfonds een gift ter grootte van 1000 gul den ontvangen. Deze bijdrage is bedoelt voor de verwezenlij king van de plannen van het Vendel om de beschikbare spel materialen en uniformen te vernieuwen, Door deze gift is het mogelijk ge worden om diverse nieuwe spe len aan te schaffen o.a. een ka merbiljart, versterker en grammofoon, alsmede nieuwe uniformdelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3