Een heel doon nodd eren t Middenstands-warenhuis komt niet van de grond t Korpel neemt afscheid na 39 jaar Baggeraars op varende vuilniswagens: Begraafplaats Pi #*E\ VISSEN V ereniging voor Gezondheidszorg: SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 13 MEI 1971 3 f. n feD S*/7/' 'J «- fdjc De bak mef bfubber wordt- onder de efevafor heen en weer geschoven. Hierdoor wordt de bagger steeds uit de bak geschept. 0 3. Het boot/e waar de binnenhavens mee worden- schoongemaakt. Schiedam Onder de warme meizon wordt de Schie uitgebaggerd. Hat zweet loopt langs de gebruinde gezichten van de vier baggeraars. De zwarte modder, doorspekt met stenen, hout e:i afval, stinkt enigszins, maar het wordt niet meer opgemerkt door de werkers. De glibberige brei wordt van de bodem van de Schie geschept, in drijvende bakken geladen, uit de bakken gehaald en in put ten gegoten. De nog schaarse woonboot- jes aan de walkant, liggen vredig te zin deren en het lijkt alsof het constant la den en lossen, geen invloed heeft op de bootjes of op de bewoners. Jaar ia, jaar uit wordt door deze mannen, vaak oud-schippers, de ScJbie bevaarbaar ge maakt voor de weinige boten die nog van dit vaarwater gebruik maken. Zou het niet ge beuren, dan zou de rivier over een tijd onbe vaarbaar zijn $n ua enkele tientallen Jaren ioa water tot het verleden behoren. De ondoorzichtige brei klotst zachtjes tegen de wanden van de bakken, de elevator haalt met een gestadige regelmaat de baggerspe cie uit de boot, meters verderop -wordt door de molen een andere bak weer gevuld (het hele laden en lossen duurt ongeveer één uur) en de heer M. A. de Vries, technisch hoofd ambtenaar bij de VKOM-dienst legt, met dit decor als levende achtergrond,, enthousiast uit hoe alles in zijn werk gaat. 1#We maken eigenlijk een ronde door de haven van Schiedam. Dit houdt in dat we om de twee jaar op een bepaalde plaats terugko men, De baggerspecie wordt in de putten ge loosd. Dit zijn er twee, deze worden om de twee jaar, dan zijn ze ongeveer vol, ook weer uitgegraven. Vroeger deed de plantsoenen dienst dit, zij gebruikten de grond dan voor tuinen en parken, nu wordt het particulier gedaan of door Rotterdam. De putten zijn respectievelijk twee meter en drie meter diep. Kijk, eerst wordt de modder uit de Schie gehaald, dat gebeurt door de bagger molen, de volle bak wordt dan. door een sleepboot naar de elevator getrokken, die de modder verder weisvoert naar de putten' Eet punt waar zich dit allemaal afspeelt is aan de Schiekade, tegenover het woonwagen kamp. De putten liggen vlak te genover het kamp. Het is niet raadzaam om op de grond in de putten te lopen. De baggerspe cie geeft, zo opeengegoten, een drijf2and-effect. Het gros van de baggeraars is de zwemkunst machtig, dit moet ook wel, de glibberige boorden langs de bakken kunnen een vast op zijn zeebenen staande baggeraar in een vallend en struikelend mensje veranderen. Een natte overall is dan niet ver weg meer. De heer De Vries vertelt dat het één keer is voorgekomen dat ie mand in een van de bakken met modderige bagger is geval len. De man kon ternauwer nood worden gered. Was hij met zijn hoofd in de brei te~ /rechtgekomen, dan zou hij red deloos verloren zijn geweest. Het is onmogelijk zich op de a*®*»'.. De redaone fceivoutlt zieii hei recht voor brieven verkort weer te geven. Voor pubücahe Jlt aanmerking tooïiwndc stukken worden met de volledige n«m van de inzender ondertekend Opname van de stukken bete kent met dat de redactie net tnet de tirHcJcm* van deze me ningen eens is. doer Bemadette Elias vaar dat de kademuren dan on dermijnd worden. Een andere reden, dat er een maximum-uit baggerdiepte voor de haven geldt is, dat er een mogelijk heid bestaat dat de veengrond naar boven komt. Bovendien zijn er op verschillende plaat sen elektriciteits- of telefoonka bels. Hoewel deze beneden de twee en een halve meter liggen, is het vijf jaar gelden gebeurd dat bij de Koemarkt een telefoon kabel stuk gebaggerd werd. De hele omgeving zat zonder tele foon. Per jaar wordt er circa 6000 m3 baggerspecie uit de havens ge haald. Eén put langs de Schie kan 4000 m3 bevatten. In het landelijk Kethel met zijn vele sloten, haalt men ongeveer 750 m3 glibberige brei. Deze sloten worden niet door de VROM- dienst schoongemaakt, maar door een particulier. Drijvende matrassen, hout, afge dankte poppen en ander vuil wordt door een klein bootje met een visnet opgeschept. Soms haalt men een halve inboedel binnen. Het visbootje wordt be mand door een oud-schipper met een Rijn certificaat, hij weet dus wel wat hij moet doen om niet tegen de kanten te bot sen en de vervuilde havens weer een wat beter aanzicht te geven. Buiten matrassen en hout worden ook kinderwagens, fietsen, bromfietsen en soms zelfs au to's uit de haven gevist. Per ha ven worden 10 a 15 fietsen opge haald. Helaas zijn de fietsen voor gebruik ongeschikt ge worden. De vissers, c.q. bagge raars, hebben er dus niets aan. Per jaar wordt 50 a 55 ton aan drijfvuil opgevist. Er zijn nooit bruikbare artikelen bij, alles is meestal al vergaan en groen van de wateraanslag. Het vuil wordt naar het NS-station ge bracht waar de VAM er verder wel weg mee weet. Bij de binnen- en buuensuizen hoopt het vuil zich vaak op, het is nodig dat er daar één keer per week gedregd wordt. In de Wiïhelminnhaven bijvoorbeeld is in 1969, 76 maat gevist en ge baggerd. Dit komt omdat, door het voortdurend openen en slui ten van do sluizen, het vuil zich ophoopt. Vaak is het nodig dat het vuil met de hand wordt geschept. Kinderwagens en. ma trassen behoren ook hier niet tot de zeldzame gevonden voor werpen. 2. Tegenover het woonwagen kampaan de Schie, wordt de rivier uitgebaggerd. \K BEN ER ERG verontwaar digd over dat burgemeester en wethouders van Schiedam zeg gen dat cr op de Algemene Be- gfa af plaats geen hondevuil zou liggen. Dat is wél het geval, ik heb het zelf gezien. Twee we ken geleden is mijn man begra ven op deze begraafplaats en u begrijpt dat het voor ons niet prettig was om te zien dat vlak bij zijn graf hondemutwerpse- len lagen. Voor nabestaanden is dat een nare ervaring, Als b. en w. bovendien zeggen dat er geen hondevuil op de Alge mene Begraafplaats ligt, is er extra reden voor onze veront waardiging. De Begraafplaats is gewoon te vroeg opengesteld vour iedereen, dit had best kun nen worden uitgesteld. We nebben nóg een minder presti ge ervaring met de Begraaf plaats: anderhalf jaar geleden bedroegen de grafrechten nog 95, nu is dit al 230 gewor den. Dat vinden wij ook een schandalige zaak. Naast het on dervonden. leed er dit mi nog bij te moeten hebben, is ons eigen- luk een beetje te veel. Mevrouw Hoek, Van Beverenstraat foto's Wim Schultz een of andere manier in de op eengepakte bagger te bewegen of te zwemmen. Een andere keer werd 'n bagge raar onwel en klapte achter over het water in. Een opletten de sleepbootschipper kon hem juist op tijd uit het water vis sen, de drenkeling kon niet zwemmen. Het toch wel ge vaarlijke werk in aanmerking genomen, gebeuren er weinig ongelukken. De Vries kan zich alleen de twee bovengenoemde herinneren. Het baggeren is aan bepalingen gebonden, er kan niet zo maar in het wilde weg uitgediept Worden. Niet alle havens kun nen. even diep uitgebaggerd .Worden. De Schie bijvoorbeeld» wordt tot twee en een halve, toeter onder NAP uitgebag gerd. De Voorhaven echter wordt weer veel dieper ge- toaakt. Bij de havens kan men hiet te dicht langs de kanten scheppen. Er bestaat het ge- Schiedam De pogingen om in Schiedam het Midden standwarenhuis van de grond te krijgen, zijn tot nu toe weinig succesvol geweest. Zelfs het groepje mid denstanders, dat bereid is aan het project deel te ne men, is de laatste tijd minder enthousiast over de gang van zaken geworden. Zoals bekend moet het Middenstandswarenhuis verrijzen in enkele leeg staande panden aan de Hoogstraat, die vroeger do distilleerderij De Graauwe Hengst herbergden. Knelpunt van alle moeilijkheden: de financiering van het project. Deze is nog steeds niet rond. Het is voor veel aspirant-deelnemers zelfs de vraag of de finan ciering inderdaad zal kunnen worden gerealiseerd Een adspirant-deelnemer: „Enige tijd geleden was ik nog optimistisch, maar dat is nu wel minder gewor den. Zo redden we het niet. Onze enige uitweg is nu nog het vinden van Iemand, die het project wil finan cieren, Anders kómt het niet van de grond". Voorlopig zal het een opgave zijn, een financier voor het Middéhstandswarenhuis te vinden. Schiedam - Als maandag tijdens de algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel en Omstreken het agendapunt „bestuursverkiezing" aan de orde komt zal viec-voor- zittcr J. Korpel afscheid nemen van de bestuurstafel. Hij besluit hiermede een belangrijke periode van zjjn leven. Het Kruiswerk in Kethel heeft veel aan hem te danken, omdat hij jarenlang actief medewerker is geweest. Toen adjudant van politie J. Kor pel m 1057 dertig jaar in politio nele dienst was reikte wijlen commissaris K. Rijpma hem de versierselen uit van de Orde Oranje Nassau, de eremedaille in goud. Op do bijbehorende oorkonde was gesteld: „Voor uitgebreide werkzaamheden op maatschappelijk, en sociaal ter rein", Met zijn aanstelling in Kethel en Spaland als opvolger van veldwachter M. J. Tempe laars in 1932 ruilde de heer J. Korpe] Den Haag voor een klei ne plattelandsgemeente die nog geen tweeduizend inwoners tel de. Uiteraard werd hij met zijn gezin lid van de kruisver eniging „Het Groene Kruis" waarvan toen vrijwel iedereen lid was. Voor de meeste dorpsbewoners was het in die dagen lang geen vetpot. Hier kwam veldwachter Korpel vrij snel achter bij het uitoefenen van zijn pliwit. Hij moest wei eens achter de stro pers aan van een haasje of een maaltje vis uit de Poldervaart. Dit stropen gebeurde vast niet altijd uit weelde. Als Korpel dan in die kleine huisjes kwam zag hij dingen die zijn sociale bewogenheid opwekten. De gezinshulo kreeg vaak tips om ergens te gaan kijken naar zie ken of bejaarden. Geleidelijk aan werd hij een soort adviseur van de Kruisvereni ging en ontstonden onverbreke lijke banden. In 1941 trad hij als secretaris toe tot het be stuur. hij werd in 194? voorzit ter. Hij bleef voorzitter tot 1969 hef jaar van de fusie met het „Wit Gele Kruis" waaruit do huidige vereniging voor Ge zondheidszorg tevoorschijn kwam. In I960 ging de heer Korpel op 55-jarige leeftijd met pensioen en vestigde zich in Schiedam. Toen kreeg hij volop tijd zich m te zetten voor het Kruiswerk. .Eerst was het nieuwe Tuindorp cn later de wijk Groenoord voor hem en zijn medebestuur ders aan de beurt om de bewo ners het nut en de noodzaak duidelijk te maken om lid to worden van een kruisvereni ging. Dit contact leverde vruchten op voor de mensen zelf maar ook voor het werk van de gezond heidszorg, waarvan het aantal leden met ver van de 2900 meer af is. Vice-voorzitter Korpel gaat nu in de remmen hangen. Hij heeft nu meer tijd voor zijn gezin. Zijn vrouw heeft heel wat avon den alleen moeten doorbren gen, in zijn politie-periode, zelfs nachten. Dat alles zal nu an ders worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3