Jubileumshow Toni Boltini indrukwekkend Creatieve huisvrouwen willen graag exposeren Museum in de zomer CREATIVITEIT ENTHOUSIASME burgerlijke stand KERMIS Rentabiliteit tuinbouw in Zuid-Holland gedaald Gemakkelijk inbraakje ORIGINEEL SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 2 JUNI Ï971 i Schiedam Sinds januari heeft de afdeling Schiedam van de Na tionale Federatie voor Huishou delijke Gezinsvoorlichting, bui ten de naaicursussen, kookcur sussen, make-upcursussen, een cursus handenarbeid. Mevrouw M. van Mansum, de full-time kracht die de afdeling Schiedam van de Stichting Gezinsvoorlich ting min of meer „runt" loopt al sinds enige tijd met het plan rond om van de werkstukken, gemaakt door de huisvrouwen op deze cursus, een expositie te organiseren. Tijdens de Inhabé werden reeds ver schillende werkstukken tentoonge steld in de stand die men er had. Er was veel belangstelling A*oor deze stukken. Tot op heden echter, heeft de stichting nog geen contacten kunnen leggen met de desbetreffen de instanties. Wel heeft mevrouw Van Mansum het voornemen om contact op te nemen met de direc teur van het Stedelijk Museum van Schiedam, de heer H. Paalman, Graag zou ze In het najaar een eat- positie houden. Een van de redenen waarom men graag zou exposeren is dat de huis vrouwen willen laten zien dat de handenarbeid cursus niet uit figuur zagen of het maken van kerstkaar ten bestaat, zoals dat vroeger wel het geval was. Bovendien gelooft mevrouw Van Mansum dat het een stimulans voor de cursisten ls om te laten zien wat ze hebben gemaakt. Deze cursus handenarbeid is in feite de opvolging van een cursus .ge schenken maken". De lerares dia deze cursus gaf is verhuisd en er ia toen naar een wat andere opzet ge zocht. De werkstukken van de huis vrouwen die uiting wiUen geven aan hun creatieve neigingen, zijn zeer deskundig in elkaar gezet. De huis vrouwen staan dan ook onder lei ding van een gediplomeerde lera res, mejuffrouw Y. van Mansum. Alles wordt overgelaten aan de vin dingrijkheid van de cursisten. Er wordt hoogstens verteld hoe iets ge maakt moet worden, voorbeelden worden nauwelijks gegeven. De si tuatie zou kunnen ontstaan, dat ie dereen hetzelfde gaat maken. Sinds het begin van de cursus hebben do huisvrouwen al een stuk of tien werkstukken gemaakt, Er is begon nen met sieraden van metaal, daar na verschillende spulletjes van kra len en leer, zoals tassen, ceintuurs en dergelijke. Momenteel is men bezig met maskers, die de meest fantastische vormen en uitdrukkin gen hebben meegekregen. Op de eerste cursus van 8 lessen wa ren 12 enthousiaste huisvrouwen, nu de vervolgcursus is begonnen zijn dit er 19 geworden. Mannen, heeft men nog niet warm kunnen krijgen voor deze handenarbeidcursus- „We zouden ze er vreselijk graag bij hebben, het is zelfs ons streven om hen er ook in. te betrekken en mee te laten komen. Maar ik geloof dat ze een beetje drempelvrees heb ben", vertelt mevrouw Van Man sum. Om het mannelijk schoon toch binnen de deuren van de Stichting Gezins voorlichting te haien wil men in september een hobbyclub beginnen. „Er zijn veel mensen die een hob- bykrantje thuis hebben, maar er zijn dingen dia je uit het blaadje niet leert". De bedoeling van de cursus is dat er beslist geen kitscherige werken ge maakt worden, en inderdaad zijn de creatieve uitingen van de huisvrou wen beslist de moeite waard. Het is zelfs al zo, dat men door cfce ver schillende kunststukken te bekijken, de persoon cn het type wat er ach ter zi*. er precies uithaalt. Schiedam GEBOREN: MireiL le F M d.v. W. J. M. van Tiel en A. P. \v, j. van Giis; Erik Vfj J' L- M de Vos en H J. R. F.lfenng; Mathieu z.v. F. L. R. Vijgen en M. T. den Besten; Gert z.v. A. M. Roepel ,en C. Lagendijk ;Corri na d.v. G. Blom en C. M. J. P. Gruyters; Natascha r d.v. A. Mak en E. E. Marijn; Michael A W z.v. K. W. Schwagermann en P. H. visser; Ingeborg J d.v. R. Lut- en L. Verhagen; Remco z.v. VV. P. Rutten en L. J. M. Lok- kerbol; Hans E z.v. H. A. Solin- ger en C. M. M. de HeiJ. GEBOREN: Saskia F d.v. J. de .Jong en A. G. van der Laan. OVERLEDEN: A, C. van Troost, '8 jr; E. C. Steens, 61 jr; J. Kreuger. 75 jr. echt. L. J. de •Jong; S. T. Boas. 79 jr. Vervolg van pagina 1 zijn grote formaten, waarop in enkele vlakken of lijnen de con touren worden aangegeven trekken In binnen- en buiten land de aandacht. Als extra at tractie heeft hij speciaal voor deze tentoonstelling een ets ge maakt. getiteld „Beati possi- dentes". Joop van Meel zal van 19 juni tot 26 juni exposeren. „Joop van Meel en het schilderij van de overgcmechaniseerde wereld". De nu 31-jarige Rotterdamse schilder had in 1968 zijn eerste eenmans tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Daarvoor en ook daarna hing zijn werk on der meer op de „Salon van de Maassteden". Zijn tentoonstel ling bestaat nu uit één doek van 4 bij 4 meter, voorstellende de overgemechaniseerde wereld. Aan de hand van foto's en dia's zal duidelijk de ontwikkeling van zijn werk en het ontstaan van dit schilderij worden aan gegeven. Van de Hongaarse kunstenaar Tamas Konok uit Parijs zullen van 19 juni tot 26 juli, zeefdruk ken, tekeningen en gouaches te zien zijn. Reeds in 1964 heeft hij in het Stedelijk Museum geëx poseerd. Op deze kleine exposi tie zal een in Zurich uitgegeven editie van 5 zeefdrukken wor den getoond. Van 8 tot 3D augus tus zal de kermis in zijn alge meenheid nader belicht wor den. De tentoonstelling heet „Kermis-spul". Aan de hand van tekeningen, grafiek, pren ten, schilderijen cn foto's en vooral voorwerpen al of niet be wegend zal een bonte stoet van kermisattracties verder uitge diept worden. In het kader van de vakantieweken en tijdens de Schiedamse kermis kan men het heden met het verleden in het museum vergelijken. Tij dens deze tentoonstelling zullen naar alle waarschijnlijkheid enige evenementen, passend in het kader van deze expositie, worden georganiseerd. Den Haag Als gevolg van de kostenstijging is de gemiddelde rentabiliteit van de tuinbouw in het Zuidhollandse glasdis trict gedaald. Dit staat in een dinsdag verschenen publicatie van het landbouweconomisch instituut, waarin de bedrijfs resultaten over 1970 zijn opge nomen. De opbrengsten per m2 stegen ten opzichte van 1969 met 6 procent, de kosten per m2 stegen met 10 procent. De stijging van de opbrengsten komt voornamelijk voor reke ning van de blocmisterijpro- dukten. De kostenstijging is een gevolg van de stijging van het loonniveau en van de brandstof kosten. De gemiddelde rentabi liteit voor het gehele gebied daalde van 3 procent in 1969 tot 5 procent in 1970, Schiedam Een inbreker in het pand Roosbeek 2 had het van nacht vrij gemakkelijk. Hij be hoefde slechts de voordeur open te drukken om een boortol en een antieke Chinese schotel te stelen, Schiedam Het circus Toni Boltini is weer in Schiedam. „Pis te vrij, het spel gaat beginnen", zo kondigde spreekstalmces- 1 ter Frits Mullens dinsdagmiddag om kwart voor vier de eer- ste show aan. Ook ditmaal is Toni Boltini er weer in geslaagd een enorme j show te brengen. Deze tweeën- half uur durende voorstelling *nunt uit door 'originaliteit. Daarbij moet echter gezegd warden, dat deze show een jubi- kumvoorstelling is ter gelegen heid van het vijfentwintigjarig bestaan van het circus. Sinds de oprichting, in het jaar 1946, is het circus bepaald wel gegroeid. De eerste tent, waar in slechts vijfhonderd personen konden, heeft plaats moeten maken voor een tent voor ze venduizend man. Deze tent, die opgebouwd is volgens een nieuw procédé, kan binr.en drie Dc voorstelling begon al met een verrassing. Voordat de arties ten een voet in de piste hadden gezet, kwam mevrouw C. M. Hollink-van Gils in een rolstoel binnenrijden om de heer Toni Boltini, temidden van alle aanwezigen enkele cadeaus aan te bieden namens de patiënten van huize „Wilbert" uit Katwijk aan de Kijn. Dit verpleegtehuis voor zware chroni sche gehandicapten en bejaarden is verleden week een dag te gast geweest bij het circus. De eigenlijke voorstelling be gon. met het optreden van Boltini's lippizaners, acht paarden, die op voortreffelij ke wijze de spits afbeten van het programma. Vervolgens verscheen de heer Krenzola met zijn dierpotpourri in de piste. Wat deze man doet, met een groep dieren, be staande uit duiven, ara's, katten, honden en een vos, is werkelijk het aanzien waard. Dieren, die in de na tuur bepaald niet eikaars vriend zijn, heeft hij zo we ten te dresseren, dat het aan de Ark van Noaeh doet den ken. De „Faggioni's", die aan de trapeze indrukwek kende stunts uithalen, zijn eveneens te bewonderen. Natuurlijk ontbraken ook de clowns, niet, die vooral het jeugdige publiek flink op da hand kregen. Na de pauze stal het ijsberen- nummer ongetwijfeld, de show. Om tien ijsberen zo mak als een lammetje in een kool bijeen te krijgen, vereist veel concen tratie. En dan te bedenken, dat deze dieren tot de gevaarlijkste roofdieren ter wereld behoren. Nadat het publiek zich had kun nen vermaken met een hon den-revue en een nummer met apen traden tot slot op een groep springplankacrobaten, bestaande uit vijf heren, onder wie een jongetje van dertien, cn twee dames. Eerder in dit jaar hadden zij de circus-oscar in Parijs gewonnen, en niet on verdiend. uur opgezet worden, terwijl men er vroeger wel 8 uur voor uit moest trekken. Het circus is uitgegroeid tot een compleet dorp. Eo'n 450 mensen, kinde ren meegerekend, trekken ge zamenlijk van stad tot stad. Het aantal caravans is dan ook aanzienlijk. Er rijdt eveneens een. eigen hospitaalwagen mee, waarin de eventuele zieken op genomen kunnen worden. Op het ogenblik is er maar één pa tiënt, een oud-trapezewerker, die. al achttien jaar verpleegd wordt. Er loopt overigens op vallend weinig Nederlands per soneel rond. Het zijn vooral Ita lianen en Spanjaarden, die een groot deel van het werk voor hun rekening nemen. Circus Toni Boltini speelt elk jaar ruim zeven maanden en be zoekt in die tijd enige honder den plaatsen in eigen land en soms ook in het buitenland. Eind oktober keert men dan te rug in Boltini's eigen circusre sidentie te Soesterberg. waar naast een groot aantal loodsen ook een vast circusgebouw staat. Het circus heeft een ka ravaan van ruim tweehonderd vracht- en woonwagens. In het voorjaar vertrekt de stoet meestal weer om in den lande ■op te treden. Voor de circusmensen betekent dit leven vierentwintig uur per dag werken, met tussendoor een hazeslaapje. Toch zouden zij geen ander leven willen en ook voor ons volksleven zou het een verarming betekenen, als deze oeroude vorm van volks vermaak zou verdwijnen. Hoe wel al veel circussen op de fles zijn gegaan, heeft -Toni Boltini zich nog steeds weten te hand haven. Vanavond om acht uur geeft hij voorlopig zijn laatste show in Schiedam, dan gaat hij naar Vlaardingen en vandaar trekt hij verder, om iedereen van zijn show te kunnen laten genieten. Ijsberen zo mak cis een lam in de piste OVERLEDEN: C. A van Santen, 64 jr. yed. J. van Wamelen; L. A. de Vette, 66 jr. Mevrouw M. van Mansum mei enkele poppengemaakt op de cursus

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3