„Openheid van gemeente is hier ruim voldoende" GEVONDEN VOORWERPEN SCHOOLREISJE BEZOEKING VOOR LERAREN, RUST VOOR OUDERS m gjSta j! Nieuwbakken voorlichtings-ambtenaar D. A, Buschkens: door Andries Ratsma VOOR HET BLOK GRONDIGHEID PERS mms. WERVINGSBUS VAN POLITIE IS SUCCES mm mmmm ■*€6gia Bridge-Instuif in Irene SURAE ONTWIKKELING Onderzoek naar behoefte aan crèches BURGERLIJKE STAMP SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 3 JUNI 1971 Schiedam „Er ïs hier ruim voldoende openheid naar buiten van de zijde van de overheid. Méér zou niet al tijd gunstig zijn. Dat heb ik als journalist vroeger nooit zo duidelijk beseft". Met deze woorden, geeft de heer D. A. Buschkens de geestelijke ommezwaai weer hoeveel vragen er gesteld wor den. Raadsleden doen dat voor al vaak. die hij gemaakt heeft van Ze zorgen zo voor een onnoeme- geroutineerd en vergrijsd journalist naar voorlich tingsambtenaar in. een ge meente die bij de pers nogal eens als „gesloten" wordt aangemerkt. De heer Busch kens is in enkele maanden tijds in de ogen van zijn vroegere collegae ambtenaar geworden. Hij 'bekent echter dat hij in de ogen van zijn nieuwe collega's nog steeds de vreemde eend in de amb tenaren-bijt is, de journalist. beantwoorden van vragen Hii hppft ppfi/aam alc hii vit hee£t bovendien nog een kant. xnj neeii, eenzaam als nij zit Het is de VOor]ichtingsman ver in zijn hokje aan de Lange - lijke hoeveelheid werk die vele honderden guldens kost. Som mige buitenstaanders hebben daar ook een handje van. On langs vroeg een studentengezel schap of wij maar even zo'n tweehonderd vragen wilden beantwoorden. Vragen die zij moesten stellen voor een of an der planologisch project waar zij mee bezig zijn. Daar kunnen ■we uiteraard niet aan begin nen". Nïeuwstraat, weinig contact 'met zij'n overige nestgeno ten. En bij de contacten die hij heeft, lokt hij nogal eens de reactie uit: „Moet dat nou zo?" Van beide kanten wordt hem deze vraag gesteld. En naar beide kanten geeft hij een bevesti gend antwoord. De heer Busch kens ziet zijn werk helemaal „zitten", hoewel dit nog niet zyn definitieve vorm heeft gekre gen. Hij zou voornamelijk de uitgave van een gemeentelijk boden om Burgemeester Wethouders „voor het blok" te zetten. De heer Buschkens kan zich er helemaal mee verenigen dat het college van B. en W. een vrije oordeelsvorming wil hebben die niet tevoren beïn vloed wordt door voortijdige publiksties of zelfs publiciteits- rellen. „Dat zou niet sportief zijn", vindt de heer Buschkens. „Bovendien moet men beden ken dat het doordrukken van een bepaald iets er de oorzaak van is dat iets anders blijft lig gen, Dit drukt eens temeer in onze huidige slechte financiële situatie". De heer Buschkens neemt op zijn kennelijke praatstoel plaats als hij het gaat hebben over de grondigheid waar het ambtena renapparaat mee werkt, „Het kleinste vraagje wordt tot op de graat afgekloven en tot op de bodem uitgezocht. Dat heb ik nu eigenlijk pas voor het eerst goed ervaren. Er komen rapporten. Stapels papieren. Je leest hier je ogen kapot als je alles een beetje behoorlijk wilt doorwerken. Vroeger vond ik dat als journalist vaak flauwe kul. Ik vond en vind nog vaak bepaalde zaken veel eerder pu- blikabel dan de anderen. Com missies en ambtenaren vinden echter altijd wel een paar as pecten waar ik niet aan ge dacht heb", 2(j vinden en terecht dat er onrust onder de bevolking te weeg gebracht wordt als er Iets naar buiten komt dat nog niet zyn definitieve vorm heeft. Zij werken zó grondig dat het bij na onmogelijk is om hun amb telijke taal goed en begrijpelijk voor een buitenstaander weer te geven. Probeer ik het, dan hoor ik nogal eens vragen: Moet dat nu zo? Ze vinden het bovendien onverteerbaar dat .een journalist fouten mag ma- ken, Zij mogen het zelf niet. wat zij doorgeven moet een veelsoortige kritiek kunnen trotseren, terwijl de journalist een eendagsprodukt maakt. democratie werkt grondig, maar bovendien erg duur. Dat realiseren veel mensen zich nauwelijks. Kijk 'maar eens Sa?„e'l deS.G ver- En daar snijdt de Heer Buschkens zorgen. En dat is nog met ge heel rond. Momenteel vult hij zijn dagen dus nog op een ande re manier. y,Ik kan zoveel werk krijgen als ik zelf wil. Denk alleen maar eens aan het grote aantal com missies dat vergadert en waar ik eigenlijk wel bij moet zitten ^■om enigszins goed geïnfor meerd te raken". De heer Buschkens trekt enkele laden open om te laten zien wat er zich in heeft opgestapeld gedu rende zijn veertiendaagse va kantie. Hij is in die veertien da gen Groenoorder geworden doordat hij daar een flat be trok. In die veertien dagen heeft hij zijn reeds bestaande .".'•'positieve mening, over deze wijk verder uitgebouwd, „De mensen hebben het wel eens over de enorme mensenpak huizen die daar staan en die een ontsierende blik zouden ge ven, Nu, ik vind het een schit terend ontwerp van architec tenbureau Fledderus". Hij spreekt de naam met ontzag uit. staande naast een kaart aan de wand, waar „zijn" wijk op is aangegeven. Op populaire wijze weet hij zijn mening ach tergrond te geven. „Ik stond op de Inhabé met een gemeentelijke stand. Daar dacht ik met een paar kralen even het aantal speelveldjes in Groénoord aan te kunnen ge ven. Ik moest steeds nieuwe ha len. Het bleken er wei 60 te zijn....'1 een tweede onderwerp aan dat hem inmiddels zeer ter harte gaat. Hij komt met voorbeelden van luttele bedragen die afge wezen moeten worden, omdat de gemeente bijna op zwart zaad zit. Hij schetst de grote projecten die per se door moe ten gaan, vaak onrendabele projecten 2oals het nieuwe stadhuis en de brandAveerkazer- ne. De heer Buschkens krijgt uit pure solidariteit mede grijze haren van deze problemen. Hij memoreert dat het stadskan toor zo'n iVa miljoen gulden gaat kosten, de riolering naar Kethel iets meer. Van rijk en provincie is niet veel hulp te verwachten. De heer Busch kens vindt dat „de gemeente" er bijzonder gehaaid in ïs om tussenoplossingen te vinden. Hij heeft groot ontzag voor de financiële deskundigheid die bij een aantal hogere ambtenaren wordt aangetroffen. Een probleem dat hij tenslotte nog aansnijdt is dat van de om gang met de pers. Hij mag B. en .W niet voor het blok zetten door bepaalde dingen toe te staan die later door B. en .W geweigerd moeten worden. ïn de gloed van zijn betoog spreekt hij een aantal malen achtereen van „antecedenten", daarmee „precedenten" bedoe lend, het schrikwoord van de journalist omdat maar al te vaak deuren in dit slot vallen, De heer Buschkens kan van veel overheidsdingen reeds zeg gen: „Geef ze eens ongelijk". Hij zal dus wel acclimatiseren. Zelf vindt hij het leuk dat hij op i 52-jarige leeftijd nog iets nieuws kan beginnen. 'T De heer Buschkens in zijn nieuwe omgeving. Te bevragen aan het hoofdbureau, van poiitie te Schiedam, dage lijks van 09.00 uur—17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: tas, ïnh. fles en regenmantel; bril in koker; ring met 3 sleu tels; herenbril donker mon tuur; ring met 3 sleutels en zwart leertje; 1 sleutel in etui; ring met 8 sleutels; wieldop en. sierrand; een. dameskoffertje met voetbalspuilen. Schiedam Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09-00 uur - 17.00 uur, behalve op za terdag en zondag: aktetas inh. schoenen, papieren enz.; mapje met 2 autosleutels; lichtbruin etui met 7 sleutels; herenbril donker montuur; rood/bruin sleutel etui met 4 sleutels; kin derjack; blauwe jekker; 2 kin- d erv estj esh anddo ek, zwem broek en voetbalbroek; lederen handschoen (links); gebloemde jurk en. damesoverhemd; ha mer en bandenlichter; verzeke- ringsplaatie van bromfiets. Te bevragen bij de vinders: Gou den damesriitg met steentjes, C, Gunneweg, P. K. Gnneslaan 163a; herenpolshorloge met rek- band, A. Koevermans, Goeman Borgesiuslaan 85; bruin lederen herenportemonnee, V. d. Ven- •deloo, St. Liduinastraat 5b; he ren- of jongenspolshorloge, blank. Van Kleef, Joh, Straus- plein 82; zwarte portemonnee ■met ireh., T. A, Beukers, Dr- Wibautplein 98; portemonnee met inh., mej. Van Holten, Van Ostadelaan 41b; 2wart etui met 6 sleutels. Krabbendam, B.K.laan 288; jongenszwem- broëk, mevr. Planque, Edison- plein 7; rood kunstiederen jas* je, Alex de Groot, Geert Rein- dersstraat 12b; tweewielig kin derfietsje, A. Hofman, Maas. •damsestraat 18b (na 18.00 uur), •tweewielig kinderfietsje rood, Otten, Tollenstraat 3b; auto- step, Meijer, eVrdistr 34, kin derfiets, L. C. Klaassen, Rid- derkerksestraat 14 a; lederen tabakszak, Poot, Spechtlaan 59b, Vlaardiingen; parkiet, Roeifsema, Diepenbrockstraat 94; bruine kanarie, Els Lands bergen, Harreweg 8. den kettinkje met steentje, Gret, Damlaan 236, tel- 703071; dameshorloge met gouden band, W. J. de Heij, C. v.d. Lm- denlaan 34; zwart kinder schoen!, je, Veringmeijer, Oos terstraat 89; wit kinderschoen!- tje. Mevr. Offerman, Boyle- slraat 28b, bevragen r.a 20.GQ uur; bruin tasje, inh. badgoed, Van Eek el en. Fata ristra at 3; blauwe overall. Munnik, West- polderstraat 1; bruine aktetas inh. diverse artikelen. B. Korte- land, Van Kamebeekstraat 74; herenportemonnee met inh., Homaker, Hogenbamveg 75b; damesparaplu met verzilverd handvat, Buist, Singel 152a, tel. 266457; knijpbeursje inh-sleutel, Iperman, Van Diepenbrock- straat 68; plastic boodschap pentas met inh, Mevr Den Uij!. Rembrandtlaan 51: bruine he ren portemonnee met inh, v- d. Water, Griegplein 29 (Europa- flat); één sleuiel. Van der Spek, Bachplein 547; ring met 5 sleutels en sleutelhanger, Hes se! berth. Bellstraat 12c; twee- wielg kinderfietsje, G. L. Le lieveld, Aleidastraat 74a, tel. 267431vishengel 6-deilg, A. Voorbach, Prins Hendriklaan 79, Vlaardingen; zwarte hond met witte borst, geen ras, reu. middelgroot, Mej. v. Asperen, Burg Luijerinksingel 11, Vlaar dingen; postduif, F. Schol te, Maasdamsestraat 5. Te bevragen bij het dierentehuis. Sint Anna zusterstraat: Tackel hond. bruin reu; hond reu bruin; soort Setter kruising spaniel; hond reu bastaard met witte bef en witte voor- en ach terpoten, 59 cm hoog; brui» hondje plm. 15 cm hoos. bas taard. reu. Te bevragen bij de vinders: gou- Schiedam De voorlichtingsbuf. van de politie is goed aange slagen bij het Schiedamse pu bliek. Tijdens de twee dagen dat de bus in de stad was. kwamen 477 personen over do drempel. In totaal waren er zeven sollicitanten, van wie vier vcor de functie van agent. Voorts verwees de heer L. J. van Tol, die de voorlichting voor zijn rekening nam, drie personen naar de poütie-acade- mie in. Apeldoorn, Schiedam De zomer is bijna aangebro ken. De vakanties komen steeds dichter bij en ook de tijd van de schoolreisjes woedt in alle hevigheid. Al sinds men senheugenis wordt er elk jaar omstreeks deze tijd een klasse-uitstapje gehouden. Voor de kinderen is het nog steeds een enorme belevenis, voor de leerkrachten niet zelden een bezoeking, vooral voor zenuwen en uithoudingsvermogen. Had zo'n reisje vroeger meestal het karak ter van aan de ene kant een uitje voor schoolkinderen die het hele jaar door in een zelfde stad verbleven en wilde men er aan de andere kant een min of meer educatieve strekking aan geven, tegen woordig gaan beide stellingen niet meer op. s De kinderen trekken er nu met ouders en auto op uit en hebben het meeste, zoals een Dolfinarium, de Efteling en Maduro dam, al gezien. Van het kennis nemen van eventuele nieuwe indrukken is dus eigenlijk nauwelijks meer sprake. Niettemin verheugt ieder kind zich weer op het jaarlijkse schoolreisje. Of ze nu kilometers in hete bussen moeten rijden of naar Blijdorp gaan, de kinderen zijn samen met de klas een dag op stap en dat is en blijft leuk. De Schiedamse kleuters zoeken het meestal maar dicht bij huis. Zij vermaken zich in de dierentuin Blijdorp, kijken naar de „apies" of bewonderen de slurf van een olifant. Het voeren van de dieren, is natuurlijk ook een vast programmapunt. Een andere mogelijk heid, voor de kleuters is de speeltuin. Dit is echter niet het alleenrecht van de jongste schoolgaande jeugd. Ook de leerlingetjes van de „grote school" vinden het fijn om eens een dagje te stoeien, wippen en schommelen. Schiedam De Bridge Club „Schiedam West" houdt don derdag om kwart voor acht in zaal Irene, Nieuwe Haven 155, haar vijfde vakantiebridge-in- stuif voor paren. De Schiedam se Gemeenschap heeft haar •medewerking toegezegd en de nieuwe directeur van de SG/VVV is door Schiedam West uitgenodigd om op de ze vende avond van deze bridgese- rie de Schiedam West Wisselbe ker uit te reiken. De inschrijving kan uitsluitend per paar op elke speelavond plaatsvinden, in de zaal vóór kwart voor acht. De prijs van ce deelname per paar per avond is weer gesteld op 2. Om voor een van de vele prij zen in aanmerking te komen, moet men ten minste vier maal hebben meegespeeld. Hoewel de trek van de schoolklas sen naar het bos en naar de heide niet bepaald groot is, de meeste scholen houden het bij Madurodam, Duinrell, Hilveren- beek, het Spoorwegmuseum in Utrecht of de Meeuwenkolonie in Leersumseveld, gaat de Jan Ligthartschool naar Surae in de gemeente Dorst, in Brabant. De klassen één tot en met vijf gaan zich daar bezighouden met roeien, zwemmen en spelletjes. Surae ïs een groot terrein met bossen en volgens ingewijden kunnen 10.000 mensen rustig rondlopen zonder last van el kaar te hebben. Het school hoofd van de Jan Ligthart school, de heer B. P. Jeene, zegt dat het een ideaal terrein is voor de 200 kinderen van deze school. De leerlingen van de Jan Ligt hartschool gaan reeds enkele achtereenvolgende jaren naar deze plaats. Dit jaar staan zij onder geleide van alle leer krachten en van veertien ou ders. De kinderen moeten, voor zij op de beloofde plek aanko men wel eerst de afstand per bus afleggen, maar een knies oor die daar op let. De twee hoogste klassen van de Comeniusschooi A zullen op 1Ü juni Schiedam voor een dag vaarwel zeggen. Zij gaan naar Madurodam, Wassenaar en Duinrell. Deze school heeft tot nu toe ieder jaar schoolreisjes georganiseerd. Vorig jaar heeft men de Meeuwenkolonie bij Zeist bezocht en daarna is men de speeltuin ingedoken. Ook de Erasmusschool gaat naar Madurodam, maar alleen met de lagere klassen, de hogere klassen gaan dc Veluwe op. Zij zullen een bezoek brengen aan Hilvarenbeek en min of meer op safari gaan. De Erasmusschool gaat op 17 en 18 juni. Vorige jaren hebben zij een bezoek ge bracht aan Middelburg en Utrecht. Gok hier zullen buiten de leerkrachten drie ouders mee gaan, die het kroost onder hun hoede nemen. De Goeman Borgesiusschool gaat op 8 juni het Spoorwegmuseum bezoeken en de Meeuwenkolonie in Leersumseveld. Tachtig kinderen zullen hun ou ders een rustige dag geven cn zelf naar hartelust kunnen, ge nieten. Vorig jaar heelt men een bezoek gebracht aan de Hoge Veluwe en de Beeldentuin. De schoolreisjes hebben de laatste 10 jaar een enorme ontwikke ling doorgemaakt. Hoewel de attracties nog wel steeds het zelfde blijven, bestaat er de laatste jaren toch dc tendens om eens iets anders dan zo'n De speeltuin is voor heel veel kinderen toch wel erg lijn. uitstapje naar een bekend punt te organiseren. Op een katholieke school heeft men vorig jaar als alternatief, een kermis gehouden. De in specteur van onderwijs van Schiedam, de heer A. J. Tigges, zelf oud-onderwijzer, zou eigen lijk wel af willen van het ge ijkte reisje, maar hij stelt daar tegenover dat er wel degelijk een leuke, fijne dag voor de kinderen moet zijn en clan wel ten minste éénmaal per jaar en het liefst in deze tijd. Maassluis De N.V. v/h Neder landse Stichting voor Statistiek zal, 'in opdracht van b, en w. raad dit voorstel aan neemt), een onderzoek instellen r.a ar de behoefte die er in Maassluis bestaat aan kin dercrèches. peuterspeelzalen en overblijf- en na blijf centra. B. en w. menen dat een dergelijk onderzoek van belang is om een beter inzicht te krijgen in dc problematiek en om een doelge richter gemeentebeleid moge lijk te maken. De commissies voor sociale zorg en volksgezondheid hebben adviezen uitgebracht die een dergelijk voorstel Van b. en w. rechtvaardigen terwijl de fi nanciën toestaan dat het nodige krediet beschikbaar wordt ge steld. GEBOREN: Abraham z.v. C van. Loop:k en J J Regeer, Jannigje N d.v. W Jansson en G F Sloof, Marco z.v. J D van Roijen en N Goossens, Adrianus P z.v. J v. Assen en J J M Oosfcerman Monique d.v. E W de Man en K van Soest; Elvira K. d.v. A van. Herk en R Vos; Vanessa d.v. A J van Helden en P W Vink; Walter G P z.v. A P van Pernis en E M Went; Claudia C d.v. H W T Lassoolj en C M W van -der Kooij OVERLEDEN: W van der Windt, 58 jr, G Smidt, 62 jr.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3