NA RONDSCHRIJVEN Een pension sluit omdat verbetering te duur is j TENTOONSTELLING ZOLTIN PEETER Kansen voor ziekenomroep worden steeds groter Apart voetballen of integreren? Stickers in trams en bussen CONCURRENTIE Subsidie voor buitenlandse werknemers? Cijfers van buitenlandse arbeiders - INBREKERS ACTIEF BURGERLIJKE STAND SUBSIDIE MOEILIJK PUNT MINDER POSITIEF Maxijas tussen spaken: hoofdletsel Inbraak bij antiquair Buikklachten na botsing Geslaagden LEAO Wilhebnina- school krijgt nieuw meubilair SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 4 JUNI 1971 Schiedam Alle Schiedamse pensions voor buitenlanders zijn aangeschreven door de gemeente. In de brief staat vermeld dat zij de verbeteringen moeten aanbrengen die onlangs tij dens een onderzoek nodig gevonden zijn. Doen zij dit niet, dan zit er sluiting in de lucht. Bij de gemeente is tot nu toe slechts één geval bekend, waar gezegd werd dat er niet vol doende geld is voor deze verbeteringen en waar de eigenares se tot sluiting zal overgaan. Veel Schiedammers zijn zelf ech ter reeds met verbeteringen begonnen, nu deze bui boven de hoofden hangt en bovendien omdat ze zien aankomen dat goede pensions als concurrent zullen gaan functioneren. Deze feiten kwam gistermid dag naar voren tijdens de vergadering van de commis sie voor opvanging en bege leiding van buitenlandse werknemers. Een. belangrijk gespreksonderwerp was het al of niet oprichten van een stichting die huisvesting voor buitenlanders aantrekt en exploiteert. Dit onder werp werd aangesneden omdat er op de Warande een pand te koop is aangebo den dat voor huisvesting van buitenlanders geschikt leek. De prijs bleek naar schattin gen van de aanwezigen zo'n 20.000 gulden te hoog te lig gen. zodat dit reeds een fikse hinderpaal was, maar nok de behoefte aan een dergelijk pension stond niet elk com- missieleid duidelijk voor ogen. Er werd naar voren gebracht dat er bij diverse gelegenheden ge constateerd is dat er buitenlan ders zijn die in minder goede omstandigheden wonen. Wet houder B. E. Collé, stélde dat (eventueel h'et bedrijfsleven ge polst moet worden of het we) behoefte heeft aan een stichting die pensions gaat exploiteren. Diverse bedrijven blijken zelf reeds hot een en ander te doen en vaak erg goed, Daarbij komt dat je met een nieuwe stichting de bestaande particuliere pensions concur rentie aandoöt en dat kun je al leen als de k-arneïvrprijzen kunstmatig laag gehouden wor den en als je uitstekende krach ten voor de exploitatie hebt. De grote vraaig is dan. Wie gaat het doen? Wethouder Collé merkte ten op-1 zichte van de wenselijkheid nog op dat er ook veel Schiedam mers zijn die in minder goede omstandigheden leven. Dat is dus geen extra-reden om bui tenlanders te helpen. Er werd gesuggereerd om contact met de Vlaaröm'gse commissie op te nemen teneinde daar te zien hoe men reilt en zeilt. In VJaar- dingen ziet de commissie als een der weinige kans om met zeer bescheiden middelen iets op dit gebied van de grond te krijgen. Schiedam De EET heeft op alle stempelautomaten in de trams en bussen met zelfbedie ning een sticker geplakt met het advies „Controleer uw stempel (s)". Het gebeurt niet zelden dat passagiers hun kaart niet juist afstempelen. De fou ten worden vooral gemaakt bij het insteken van de rittenkaart in de automaat. Wanneer de kaart niet ver genoeg naar bin nen wordt geduwd, stempelt de automaat niet af. Wil men meer dan één keer afstempe len, dan moet de kaart na do eerste afstempeling even wor den teruggetrokken en weer naar binnen, worden geduwd. Bij controle in de wagens blijkt de reiziger er dikwijls van overtuigd te zijn tweemaal tö hebben afgestempeld, terwijl de kaart slechts één stempelaf druk vertoont. Om te voorko men dat een verhoogd tarief moet worden opgelegd, advi seert de RET zijn passagiers nu dringend, onmiddellijk na afstempeling in de automaat te controleren of op de rittenkaart inderdaad het verlangde aantal stempels is afgedrukt. Is dat niet het geval dan dient men de kaart opnieuw in de automaat testeken» Schiedam De commissie voor opvanging en begeleiding van buitenlandse werknemers en. de commissie voor maatschappe lijk werk hebben zich gisteren zeer gereserveerd opgesteld ten opzichte van de subsidieaan vraag van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers. Het rijk is ertoe overgegaan vrijwel alle te subsidiëren be dragen voor haar rekening te nemen, ervan uitgaande dat de gemeenten dan geen enkele uit gave meer in die richting zullen hebben. Toch heeft de genoemde stichting nu om een subsidie van 4053 gevraagd. Het college van B en W heeft bij voorbaat gesteld geen aanleiding tot subsidie te zien omdat er anders méér ge geven zou worden dan voorheen gebruikelijk was. Een voorstel om de subsidie in te trekken zaï aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Schiedam Het aantal buiten landse werknemers heeft in de a\§elopen drie maanden enkele wijzigingen ondergaan. Het aantal Grieken liep van 58 terug Baar 53, Italianen van 80 naar 'T, Joegoslaven van 130 naar *20, Marokkanen van 69 naar 68 en Portugezen van. 30 naar 28. ftfcse stijgingen waren er te zien hij de Spanjaarden die van 359 naar 362 vooruit gingen en bij "e Turken die van 498 naar 568 stegen. Er wachten nog 52 Joe- goslaven op een verblijfsver» gunning. Veel van de Turks© shjging moet toegeschreven worden aan gezinsherenigin gen. Schiedam In de nacht van dinsdag op woensdag is op ver schillende plaatsen in Schiedam ingebroken. Uit een winkeiwo- ning aan de Broersvest wordt 6.000 aan juwelen vermist. De juwelen zaten In een doosje. Het kantoor van de winkel werd eveneens doorzocht* maar hier wordt niets vermist. Uit het Modehuis Marlène aan het Brqersveld is een suède pakje gestolen ter waarde van 300,.De inbrekers hebben eerst getracht een deur te for ceren. Toen dit niet lukte heb ben zij de vitrine vpn de eta lage opengebroken. In het gebouw van de VVV aan de Overschiesestraat is even eens ingebroken. De voordeur werd geforceerd en f 50,-r- aan postzegels gestolen. Uit het Televisiepaleis aar» de Grote Markt zijn drie radio toestellen en een scheerappa- raat gestolen met een geza menlijke waarde van 1500, Ook wordt 65,— uit de kassa vermist. Geboren: Virginia dvl Dommi- nik en N Koprivec. Overleden: J van Eijk 67 jr, C Lissenberg 90 jr, C Lank amp 81 jr, J Viveen 73 jr. echtg. v G Pappers, A B L Leusen 63 jr, J M H van der Genugte 67 jr. echtg. v A Blokland. Schiedam In het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat beeft Cees van der Geer donderdag avond een grafiekententoonstel ling van Zoltin Peeter geopend. Deze expositie, die in een bo venzaal van het Mueum wordt gehouden, is georganiseerd in samenwerking met het stede lijk museum „De Lakenhal'* in Leiden, waar Zoltin Peeter wel eens meer een tentoonstelling heeft gehad. Tijdens de bijeenkomst in de aula heette de heer C, Paalman, di recteur van het Stedelijk, de aanwezigen, overigens niet zo groot in getale, hartelijk wel kom. Vervolgens leidde Cees - van der Geer de tentoonstelling in. Hij noemde het werk van Zoltin Peeter een mengeling van muziek, wiskunde en architec tuur, door het knappe lijnen- Werk en de zeer kleine verschil len tussen twee werken, die dan toch weer heel andere indruk ken op de museumbezoeker maken» Zoltin Peeter maakt het meren deel van zijn werken met een droge naald. De etsen van gro ter formaat zijn vooral boeiend door het samenspel van lijnen en vlakken. Voor de expositie in Schiedam heeft de kunste naar een speciale ets gemaakt, „,Beati Possidentes". Zoltin Schiedam De Stichting Ziekenomroep Schiedam maakt een goede kans op subsidie. De commissie voor maatschappelijk w k heeft zich in principe akkoord verklaard, echter met dien verstande dat er nagegaan moet worden of dit uit de zie- kenhuisgelden kan worden betaald. De hedragen zijn name lijk zo klein dat ze amper een verzwaring van de kosten per bed veroorzaken. De commissie nam er gisteravond ruim de tijd voor om tot een oordeelsvorming te komen. werd in 1942 in Amsterdam ge boren. Hier bracht hij drie jaar op de Rietveld Academie door. In 1961 won hij de prijs van de Europese Cultuurstichting. Nu studeert hij kunstgeschiedenis in Amsterdam en binnenkort heeft hij een tentamen Latijn, Kunst is overigens niet zijn eni ge hobby. Wielrennen is ook een. grote liefhebberij van Zol tin. Pas is hij nog wezen trai nen in de Ardennen. Dc bijeenkomst besloot met een optreden van een mu2iekbandje onder leiding van de heer J. van der Zwan. De grafiekenten- toonsteliing wordt gehouden tot en met 5 juli. Wethouder B, E. Collé las een aantal brieven voor van zieken huizen in gemeenten waar ook reeds ziekenromroepen werk zaam zijn. Het bleek dat er nogal wat verschil in subsidie- aanpak bestaat. Het varieerde van een gratis gebruik van aan wezige (kostbare) apparatuur, via bedragen ineens voor de aanschaf, tot subsidies van en kele centen per gebruikt bed per dag. De gemeenten Vlaar dingen, Dordrecht, Tiel, Har derwijk, Beverwijk, Rotter dam, Den Haag, Tegeden. Haarlem en HeMendoom heb ben hun gegevens gestuurd. De heer G. P. Verhulsdonk (WD) benadrukte dat hij dit werk wel degelijk onder maatschappelijk werk wilde rangschikken. Hij stelde voor om positief op de subsidie-aanvrage te reageren, echter met het voorbehoud dat er geld voor aanwezig moet zijn. Wethouder Collé produceerde en kele brieven van ziekenhuizen en bejaardentehuizen, waarin minder positief werd gerea geerd, De directie van het ge meenteziekenhuis liet weten het platen-verzoekprogramma min der noodzakelijk te vinden. De ligtijden in de ziekenhuizen be- wagen zich in de buurt van de zestien dtoigen. En dit is een te korte periode, omdat een pla- tenaanvraag pas na een week gehonoreerd wordt. De patiënt is dan vaak reeds verdwenen, Een zelfde betoog werd door de Dr. Noletstichting gevoerd. Daar vindt men dat de zieken- huizen zelf platen moeten draaien- Beide directies vonden het wel nuttig dat er actuele Schiedamse reportages worden geleverd. Wethouder Collé tekende hierbij nog aan dat de plateoprogram- ma's concurrentie hebben van de vier bestaande radiostations. Hij meldde dat de aangeschre ven bejaardentehuizen negatief hebben gereageerd. En de di recteur van de gemeentelijke sociale dienst drs G A A Smiits stelde dat er een rij van. aan* vragers klaar zal staan als er een principe-uitspraak wordt gedaan dat een ziekenomroep tot het maatschappelijk werk gerekend moet worden. Zieken bezoekers die voortaan niet met een praatje alléén, maar met een bloesmetje hun werk willen doen, zouden zo ook om subsidie kunnen vragen. De commissie zag hier een duide lijk verschil in, dat bovendien niet zo erg ter zake deed als men erop zou aansturen dat een en ander uit de verpleeg- prijzen bekostigd wordt. De heer Verhulsdonk maakte ten slotte nog de opmerking dat de bejaardentehuizen mis schien wel interesse gaan tonen als zij wat meer met de zieken omroep te maken krijgen. Schiedam Op de Burg, Van Haarenlaan is de 21-jarige mej. E. J. met haar bromfiets ge vallen, toen de maxi-jas van de duopassagiere tussen de spaken van het achterwiel kwam. De passagiere, de 17- jarige J. B., is met een hersen schudding en een gat in het hoofd in het gem. ziekenhuis opgenomen. Schiedam Wel of niet apart Wethouder B, E. Collé vroeg zich voetballen. Wel of niet inte greren in bestaande voetbal verenigingen. Deze punten stonden gistermiddag even centraal tijdens een levendi ge discussie van de commis sie voor opvanging en bege leiding van buitenlandse werknemers. Begeleidings functionarissen voor de Spanjaarden in Schiedam deelden mee dat zij deze zo mer een avondcompetitie willen organiseren met ze ker zeven Spaanse elftallen. af of dit nu de aangewezen weg ls voor de integratie die toch het doel is van veel werkzaam heden van deze commissie Hij bepleitte een integratie door deelneming aan de Nederland se voetbalwedstrijden. „Als een Turk een doelpunt maakt, dan zullen alle Nederlandse elftal genoten hem om zijn hals han gen. Dat is een enorme integra tie", aldus de wethouder. Hij tekende daarbij bovendien nog aan dat de KNVB steeds minder ertoe overgaat sportvel den te verhuren aan verenigin- gen die geen lid zijn. Hij was Bovendien zouden er tussen enke bovendien bang dat elftallen Je nationaliteiten toch wei ïnin- van dezelfde nationaliteit een tegenstand van andere nationa liteiten zullen odtmoeten die niet meer uitsluitend sportief te noemen is. Van de zijde van de Stichting voor Opvanging Buitenlandse Arbeiders werd echter naar vo ren gebracht dat er veel Span jaarden, Turken en anderen zijn die wel eens een balletje willen trappen op een zomer se avond, maar die niet aan een serieuze competitie willen deel nemen. Vaak ook gezien hun reeds verdergevorderde leef tijd. der gewenste verschillen zijn. Een automatische integratl© wordt toch reeds verzorgd door hen die graag goed willen voet ballen. Zij treden toch reeds tot echte voetbalclubs toeEr werd verondersteld dat de door de heer Colié voorgestane integra tie toch wel gerealiseerd zal worden langs de weg der gelei delijkheid als de buitenlanders wat langer in ons land 2ijn, Tenslotte kwam er nog een min o£ meer onverwachte adder on der het gras uitkijken. Er be staat een subsidiekwestie. Het ministerie van CRM subsidieert bepaalde clubs uit een ander potje, onder voorwaarde dat 2e geen lid zijn van de KNVB, Schiedam De Schiedamse po litie heeft de afgelopen nacht een 41-jarige man aangehouden, verdacht van inbraak in een antiekwinkel aan het Broers- veld. De man, L. de R., die geen onbekende van do oolitie is, zou de antiekwinkel zijn bin nengekomen na vernieling van de etalageruit. Hij is voor na der verhoor ingesloten. Schiedam Naar het gem. zie kenhuis is gistermorgen met buikklachten overgebracht de 20-jarige mej. J. de V., die op de Rembrandtlaan met haar bromfiets ten val kwam nadat zij met het stuur een geparkeer de auto had geraakt. Zij ver loor de macht over de brom mer, waarna zij nog een twee de geparkeerde auto raakte. Aan de eerste openbare praktijk school Schiedam LEAO zijn ge slaagd: Sonja Collé, Johanna van Duuren, Arie van Dijk, Eli sabeth van Eekeren, Margre- tha Catharina Gerrits, Gerda van Hagen, Wilhelmina Luidina Johanne van der Hulst, Christi na Johanna Koppenhage, Cor nells van Lien, Wilhelmina He lena P. M. Pigee. Twee kandidaten werden afgewe zen. Maassluis Aangezien het meu bilair van de Koningin Wiihel- minaschool dateert van 1955, heeft de Vereniging voor Chris telijk Schoolonderwijs een ver zoek bij b. en w. ingediend tot medewerking voor de aanschaf van leerlingensets, klassebu reaus met stoelen, meubilair voor de personeelskamer c,q. kamer voor de schoolarts, meu bilair, vloerbedekking en ver lichtingsartikelen voor de ka mer van het hoofd der school. B. en W. zijn van mening dat de school inderdaad nieuw meubi lair behoeft, mede doordat de schoolbanken qua vormgeving en' uitvoering niet meer aan do tegenwoordige normen voldoen. Het college van b en w. zal de raad dan ook voorstellen het verzoek van. het bestuur van de Verenigin 2 voor Christelijk Schoolonderwijs in te willigen. De commissies voor onderwijs- aangelegenheden en jeugedza- ken en de financiën kunnen zich met een zodanig voorstel ver enigen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3