Gemakkelijke handel in nummerhorden Systeem keiitekenbewijzen misbruik mogelijk Risico bij fantasie- platen Numme rplaten als brac >d]es te verkr ijgen SCHIEDAMSE COMMISSARIS: door FRITS BROMBERG kwaad mgs^: 1 1 1 GETILD BESTELLEN CONTROLE tm-4 SCHIJED AIMS CHE COURANT VRIJDAG 25 JUNI 1971 Schiedam „Meneer, ik zou graag een kentekenplaat voor nrn trailertjc willen hebben van dat en dat num mer. Wanneer kan ik liem halen en wat kost liet?" Deze vragen leverden ook nadat dezelfde vragen bij anderen werden gesteld de volgende gegevens op: De prijzen per kentekenplaat kunnen variëren van ƒ3 tot ongeveer C. Dit Is afhanke lijk van de handelaar, die al dan niet b.t.w. berekent, een bon wil schrijven of ad ministratiekosten in reke ning brengt, e.q. kosten van toezending. Gewoonlijk kunnen de platen dezelfde dag worden afge haald; de produktietijd be draagt ongeveer twee uur. Voorts bleek, dat niet meer werd gevraagd dan: „Wat is uw naam cn adres, me- neer?'", waarna de platen zonder meer werden afgele verd. Wat kwaadwillenden ermee kunnen doen, moge blijken uit bijgaand artikel. Schiedam „Het systeem van de kentekenbewijzen dat wij nu kennen waarbij de auto het kenteken draagt en niet de eigenaar zou ik liever willen vervangen door een systeem zoals wij vroeger hadden. Ik zou me kunnen voorstellen dat het kenteken wordt gekoppeld aan de rijbewijshouder of n.v. of zaak. Dan zijn mis bruiken beter te controleren dan thans. Het huidige sy steem brengt eerder moge lijkheden van misbruik mee". Aldus commissaris van politic C. van der Haagen in Schiedam, die onderkent dat iedereen ken tekenplaten kan laten maken, met alle eventuele kwalijke ge volgen van dien. De mogelijkhedlen van misbruik: een „blanco" kentiekenbewijs waarop wel de gegevens van d-e auto staan, vermeld, maat* -d-at r.og niet te naam is gesteld, !kan woerden gestolen, waarna een soortgelijke auto van de aange geven kentekenplaten kan wor den voorzien. Weliswaar ver schilt het chassisnummer, maar voor -de-geen die kwaad wü, is dat geen onoverkomelijk probleem. Gestolen kentekenbewijzen, kun* men enige tijd worden bewaard deze bewijzen zijn omdat zij „Manco" zijn, altijd bedoeld voor 'een nieuwe auito waar na de keuze uit bijvoorbeeld één tot twee-Jarige auto's aan- zïerilijk groter is, mat een nave nant stijgende mogelijkheid lot müsbruik. Ook kunnen platen van een arude- to aiuto worden nagemaakt van iemand die zijn wegenbe lasting stipt betaalt waiarna de fotografische contrble al thans geen risoco's meer ople vert. Bij een wegcontrole of on geval kan de man zijn kente kenbewijs hebben „vergeten", Commissaris Van der Haagen: „Wie kwaad wil, kan aitijd iels vinden. Daarom heeft een wet telijke bepaling op het ver strekken van kentekenplaten weinig zin. Bovendien, waar ligt de grens; de platenfabri- kant maakt kentekenplaten voor trailers, caravans, maar °ok voor privé-parkeerplaatsen etc. Echter ook naamplaten, vcrkeersplaten, noem maar op". Vergelijkbaar is de sleutelmaker, die op bestelling alle soorten sleutels namaakt. Oók wanneer achteraf blijkt, 'dat daarvan hiisbruik is gemaakt. herder pratend komt men op snijbranders voor hobby-doel* einden waarmee óók braindkias- ten kunnen worden openge- «rand. En tenslotte onschuldige briefopeners die desgewenst al3 «moordwapens kunnen dienen* ^als ook broodmessen en scharen. Niettemin zou de Schiedamsa commissaris van politie bet op Pnjs stellen, wanneer alle leve ranciers van nieuwe kenteken- Platen de koper vroegen naar identiteit, met inzage van het op «aam van de koper gestelde Kentekenbewijs. De meeste ^andelaren en fabrikanten doen dit reeds, echter niet alle. En evenmin overtuigen alle hande laren zich van de juistheid van de verstreklte gegevens. Een Rotterdamse fabrikant van kentekenplaten: „Ach meneer. natuurlijk heb ik zo af en toe het gevoel, dat ik word getild. Maar ïs het aan mij om privé- detectivetjc te spelen? Wan neer er bij mij mensen in de zaak komen, dan zijn het allo» maal klanten, geschoren of on- De Rotterdamse fabrikant: „Bij een garage in Hellevoetsluïs zijn eens 13 blanco kentekenpa pieren gestolen, als je die hebt kun je heel aardig vooruit". De politie: „Ook in die papieren kunnen veranderingen worden éscngebracht. Je kunt ze ook la ten liggen en er een jaar of een paa-r jaar later gebruik van maken. Men kan de kenteken platen erbij laten maken en ge bruiken voor een soortgelijke wagen, waarvan slechts het chassisnummer behoeft te wor den gecorrigeerd eveniu&eJ overgespoten. Ook bij doorverkoop zijn dergelij ke papieren zeer gemakkelijk te misbruiken. De dief is dan niet of nauwelijks te achterha len. Op eenvoudige wijze worden de letters en cijfers op het ge stanste nummerbord geverfd. geschoren. Het zijn klanten. En Üc lever; geea wet die dat ver biedt". Deze fabrikant krijgt tien tot vijftien keer per jaar bezoek van de politie, die gebruik maakt van de administratie. Wat daarvan het dool as, ont gaat de fabrikant, die er ook niet om vraagt. De politie: „Meestal moeten wij op die manier er achter komen wio de eigenaar van een be paalde auto is die helaas maar al te vaak een of meer malen blijkt te zijn doorvar- kocht". Kentekenplaten zijn bij elke ga rage te besteilen, bij autoshops, bij fabrikanten en by andere in richtingen- Zoals bij de Schie- damse stempelfabriek en gra- veerinrichting aan de Passage. Eigenaar B. L. Weij hiervan.: „Ik vraag van de klant altijd naam, adres en telefoonnummer. Te gen het vakantieseizoen is de vraag het grootst, dan komen de eigenaren van caravans, trai lers en invoerwagens. Meestal komen de vrouwen, die hst ken tekenbewijs bij zich hebben, omdat 2e het kentekennummer zelden uit hun hoofd kennen" Eén. keer heeft de heer Weij de politie op bezoek gehad. Dat was, toen, iemand het stempel wilde namaken van de Rijks postspaarbank... In het huidige kentekensysteem is nauwelijks of geen controle mogelijk op misbruik. Dat is de reden waarom de Schiedamse commissaris de rijbewijshou- der een „nummer" wil geven, waaraan hij levenslang Is ge koppeld. Dit systeem Is van de commissa ris geen persoonlijk stokpaard je. Ook in juridische kringen wordt deze regeling overwogen, waarbij voor bedrijven, n.v.'s en. andere meer complexe „rij bewijshouders" rijscholen met méér auto's op naam van één man een aparte regelfoa moet worden getroffen. Niettemin heeft ook bij het huidi ge systeem de politie een fraaie troef in handen. Dat zijn de routine-controles op de weg; hoe wed ook de politieman maar een mens is en wel eens op tijd thuis wi'l zijn, worden met grote regelmaat auto's aan. inspecties onderworpen. De troef: niemand weet van te voren waar en wanneer. Maar de controles gaan door. Van. alle auto's die op de weg wor den aangehouden, blijken cr ge middeld 34 per maand voor na der onderzoek naar het Schie damse bureau van politie tf» worden overgebracht. Uit een staat blijkt: januari van dit jaar 29, februari 25, maart 50, april 45 en mei 33. In feite voor een technische controle op bijvoorbeeld remmen, verlich ting, stuurinrichting. Maar wanneer met de kentekenplaten en/of -bewijzen is geknoeid, dan blijkt óók dat... De Rcrferc'cmsc piarcn moker Van Bsek vervaardigt per jaar zo'< 150.000 afumnrum platen. Voor parf/cuheren en overheid, vnjv/o aan de lopende band. Schiedam Het gebruik van fantatic-kcntekenplatcn al lijkt het voordeel met het oog op de fotografische controle voor de wegenbelasting voor de hand te liggen houdt onmiddellijk risico in. Een Rotterdamse fabrikant: „We stuurden eens bij vergis sing twee platen die wel veel op elkaar leken, maar wel degelijk verschillend waren. Do klant merkte niets.... tot bij een botsing betrokken raakte en de voorplaat niet met zijn kenteken overeen kwam. Toen pas kwam onze vergissing uit". Een politieman: „Als ik bendeleider was, zou ik voor een nachtelijke tocht van de ene plaals naar de ander snel van een ander nummerbord gebruik maken. Maar wan neer dan iets gebeurt, heeft de politie gemakkelijk werk". I 'V I -4- Schiedamse stempelfabriek en gtaveerinrkhting: ook leverancier van kentekenplaten. Morgen klaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3