in Centrum: na Spanjaarden werk voor eigen huis WEER 'N „AVOND-VIERDAAGSE ELK JAAR BELEVENIS Top Tien Vakantie- programma De Dukdalf 4 Tuinbouivclubs willen fusioneren Vlaardingen wordt in genummerde wijken verdeeld Ina Loch Op vriendendiensten gebaseerd ORGANISATIE VERLATEN HECHT Schiedam Het centrum „De Dukdalf" aan de Rijnstraat l houdt vrijdag een beatavonfl voor kinderen van dertien tot en met vijftien jaar. Ditmaal treedt de groep „Crown's Clan" op. De avond begint om haJE acht, de toegangsprijs is slechts een piek Het twee weken durende pro gramma voor de vakantie ziet er als volgt uit. Maandag 28 juni: poppenbureau voor kinde- ren van drie tot acht jaar, aan vang twee uur, kosten vijftig cent. De poppenkinderen wor den behandeld door oen dokter, een naaister en een schoon heidsspecialiste. ook is er een- wasserette. Dinsdag 29 juni: Firulendag, schatzoeken in Oosivoorne. Leeftijd van negen tot en mèt dertien jaar Vertrek half tien vanaf het centrum. De prijs voor reeds ingeschreven kinderen is f2.50, voor de ove ngen zijn de kosten f3.50. Woensdag 30 juni: sportdag on de Maasboulevard. Aanvang twee uur, kosten vijftig cent. Leeftijd van zes toi acht jaar. Lender dag 1 juli: eveneens sportdag op de Maasboulevard voor kinderen van negen t./m. twaalf jaar. Vrijdag 2 juli: uit stapje naar Duinrcll, voor kin deren van vier tot en met acht jaar. Vertrek om half tien. Kos ten zijn f 2.50 voor ingeschre ven kinderen, f 3 50 voor de ove rigen. Maandag 5 juli: Straattekenwed- strijd voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Aan vang twee uur. Kosten vijftig" cent. Dinsdag 6 juli; hindernis races op de Maasboulevard. Aanvang twee uur, de prijs is vijftig cent. Deze middag is be doeld voor kinderen van negen tot en met twaalf jaar. Woens dag 7 juli: weer 'hindernisraces, ditmaal voor kinderen van zes tot en met acht jaar. Donder dag 8 juli: fiets versieren, aan vang tien uur. Om twee uur wordt dan een fietsenrally ge houden voor kinderen van acht tot en met tien jaar. De kosten zijn vijftig cent. Vrijdag 9 juli: film. Tussendoor worden de prijzen uitgereikt aan de win naars van -de piratendag, de sportdagen, de hindernisraces, van de fietsenrally, ook is er -een prijs voor degenen, die zijn fiets het mooiste versierd had. Deze middag js voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Aanvang twee uur, kosten zijn drie kwartjes. Top-üen: 1. Double barrel, David and^Ansil Collins; 2. Che sara, José Feliciano; 3. Put your hand in the hand, Ocean; 4. Ro- setta, Georgie Fame and Alan Price; 5. Zou het erg zijn lieve opa, Wilma en Vader Abra ham; 6 My darling Helena, The Walkers; 7, Soldiers prayer, Oscar Harris and Twin kle Stars; 8. Tweedle dee twee die dum, Middle of the Road; 0. Ein Madchen für im mer, Peter Orloff; 30. Me and you and a dog namend Boo, Lobo. Schietlamse top-tien: 1. Double barrel, David and Ansil Col lins; 2. Soldiers prayer, Oscar Harris and Twinkle Stars; 3- My darling Helena, The Wal kers; 4. Zou het erg zijn lieve opa, Wilma en Vader Abra ham; 5. Che sara, José Felicia no; 6. Midemacht, gebr. Brou wer; 7. Waarheen, waarvoor, Mieke Telkamp; 8. Rosetta, Georgie Fame and Alan Price; 0. Put your hand in the hand. Ocean; 10. Poetas Andaluces, Aqua viva. Maasland -—De besturen van de tuinbouwstudieclubs Maasland en Westerlee overwegen een fu sie. Besprekingen zijn al ge opend. De ledenvergadering zullen ridh hierover t.z.t. moe ten uitspreken. Vlaardingen Een werkgroep zal worden ingesteld met a.& taak Vlaardingen in wijken t*' verdelen. Deze indeling houd verband met een toekomsUt»* adres codering voor de PTT cv een verkeersgeleiding voor d«* weggebruikers. De werkgroep, onder voorzitter schap van wethouder A. G- Kloots, zal verder bestaan uit de directeur van gemeentewer ken, de commissaris van poli tie, de chefs van de afdelingen bevolking en algemene zaken, en de chef van het gemeentelijk voorlichtingwbureau. et Spaanse Centrum is geen bar of café, maar een tehuis, dat tijdens de werkdagen behal ve op maandag van half ze ven tot tien, vrijdagavond tot twaalf uur en zaterdag en. zon dag de gehele dag is .geopend. eens een oude bekende tegen kom onderweg maak ik een praatje. Of je rust eens even ergens uit. Met een groep moet je ook zo netjes lopen. Nu lean ik eens door een grasveldje lo pen. Maandagavond heb ik met de inhaalavond meegedaan, omdat ik donderdagavond een af sc-h e id sf e est j e v an schooi heb." Wat dc regeling betreft is ïna wel tevreden. Zo vindt zij het erg goed, dat de afstanden niet ge lijk zijn. Dat wil zeggen, in die vier dagen loop je wel gemid deld tien of vijftien kilometer maar meestal zijn de eerste avond en de laatste wat korter, woensdag avond loop je de vastgestelde afstand. Donder dag loop je het langst, want dan moet je het verlies van dinsdags en vrijdags inhalen. Ena: „Wat ik wei vervelend vind is, dat de route ieder jaar het zelfde is. De eerste avond lopen we meestel door de Gorzen, de tweede door Groenoord, don derdags gaan we naar Kethel door het weiland van de heer Van Noord en vrijdags is de slot avond. Dan worden we inge haald met bloemen. Natuurlijk zijn er in Schiedam niet zoveel plaatsen, dat je elk jaar een an dere route kunt uitstippelen en Rotterdam en Vlaardingen zijn net iets te ver. Je moet reke nen, we vertrekken vanaf de Sporthal en daar komen we ook weer uit chiedam -—Van de 359 Spanjaarden die op 1 januari van dit jaar in Schiedam waren geregistreerd, werkten ongeveer 60 procent voor een eigen huisje in het vaderland, een eigen zaakje of voor een andere vorm van zelfstandigheid. Zij ko men naar Nederland om een salaris te verdienen dat ten min ste veertig procent hoger is dan dat zij voor het zelfde werk in Spanje verdienen en keren dan, in meerderheid, na een jaar of zes terug. 'oor dat eigen huisje, dat op het platteland niet meer dan een tienduizend tot twaalfduizend gulden hoeft te kosten. Maar voor het zo ver is, dienen zij het zich in Schiedam comforta bel te maken om de ongeveer zes jaar door te komen. at luk-t heel aardig. Vooral nu aan de Lange Haven het Spaans Centrum uitstekend functioneert, onder de dagelijk se leiding van de 30-jarige mon teur Perez Clares, de goed Ne derlands sprekende Spanjaard uit Valencia voor wie geen moeite te veel is, wanneer hij daarmee zijn landgenoten kan helpen. een Spanjaard moeizaam is te overwinnen, kunnen zij zich, na een korte aanpassingsperiode, snel thuisvoelen. Maar voorop staat bij vrijwel alle Spanjaar den, tenzij zich een goede baan hebben verworden en getrouwd raken met een Schiedamse, dat zij terugkeren met het opge spaarde geld. Perez: „Om ten minste de eerste aanbetaling van een huis te kunnen doen. Een eigen huis. Dat is het doel van de Span jaard, eerder dan in eigen land een zelfstandige zaak te kunnen beginnen. "oor Spanjaarden die onder el- kaars zelfs met vrouw en kind aan de Spaanse tafel willen, een krant willen lezen, of een glas willen drinken. Of een ge- zelschapspel willen beoefenen, ii laatste klinkt braaf. Maar Pe rez: „We willen het hier hou den, zoals we het in Spanje ge wend zijn. Geen openlijk ge knuffel. De grote zaal is voor algemeen gebruik, ook voor ec-htparen met kinderen, de bar is voor de mannen, die daar naar hartelust kunnen schreeu wen en drinken. De vrouw mag er -komen". Maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. et Spaans Centrum is dezer dagen verlaten, op een paar monteurs na, die de leidingen in de toiletten vernieuwen. De werkzaamheden brengen een niet onaanzienlijke hoeveelheid puin met zich mee en het was beter om de zaak tijdelijk te sluiten; naar het zich laat aan zien zal het centrum dinsdag kunnen worden heropend, an zullen ook de Spaanse hapjes weer kunnen worden geser veerd: natuurlijk paella en tor tillas; calamares, langostinos en wat zo meer uit zee kan wor den opgehaald. En dan daarbij bier, Spaanse wijn. Spaanss ■cognac, koffie en fris. -lares: „Natuurlijk hebben we onze probleempjes, maar be hoefte aan. een eigen Spaanse café zoals wél voor de Grie ken en Turken bestaat heb ben v?e niet. De meesten van ons moéten 's morgens vroeg om zeven uur beginnen. Wan neer om tien uur de zaak wordt gesloten, is dat laat genoeg. Men houdt er ook rekening mee, dat de man achter de tap kast, die in zijn keuken het eten klaar maakt, óók om zeven uur aan 2ijn werk moet", ét Spaans Centrum maakt geen winst; de prijzen zijn er rela tief laag, de hele gang van za ken is gebaseerd op vrienden diensten en de gemeenschappe lijke noodzaak om er „iets ge zelligs" V3n te maken, it lukt Perez Clares, met rijn helpers en de stichting hulp aan buitenlandse werknemers die het centrum mogelijk maakt, zeer wel. Resultaat daarvan is onder meer de bibliotheek die over twee weken zo ver is, dat de daartoe bestemde ruimte elke avond kan worden openge steld. esultaat is ook de cursus Neder land voor beginners en gevor derden, die in de "toekomst zal worden uitgebreid" met een cur sus Engels. e Spaanse gemeenschap in en buiten Schiedam zit hecht in el kaar; men behoeft voor cursus sen slechts de leermiddelen te betalen, de lessen zün koste loos- tegenstelling tot vele andere buitenlandse werknemers, rijn de Spanjaarden doelbewust naar Nederland gekomen; hoe wel de Nederlandse taal voor Schiedam Ina Loch is een van die vele sportieve jongelui, die elk jaar weer present zijn bij de Avond-vierdaagse. Ook dit jaar is ze weer van de partij. Hoewel ze pas zestien is, heeft ze er nu al vijf avondmarsen op zitten. Ditmaal loopt ze voor de zesde keer mee. Op acht-jarige leeftijd beet ze de spits af van haar carrière' als deelneemster aan de Avond-vierdaagse. Hoewel ze toen nog in schoolverband de in het totaal veertig kilo meter aflegde, had ze met een de smaak te pakken. Sindsdien heeft ze, op twee uitzonderingen na, ieder jaar aan de oproep gehoor gegeven. Ina behoort tot het sportieve wandelaars-ras, evenals haar vier andere huisgenoten. Zij maakt deel uit van een gezin met vijf kinderen, waarvan zij de middelste is. Haar twee broers en zusjes voelen zich ook elke zomer aantrokken door de mensenmassa's die zich over tien of vijftien ki lometer gezamenlijk ver plaatsen. In medailles gerekend is Ina de grote overwinnaar in huize Loch aan de Sint Anna Zuster straat. Haar ere-metaal bestaat uit een bronzen medaille met drie bijbehorende speldjes, voor elke Avond vierdaagse één plus een zilveren plak, die, als alles goed gaat, dit jaar ver» f ra aid wordt met een speld. Ina: „Voorlopig blijf ik trouw elk jaar meelopen. Vanaf het begin heb ik geprobeerd steeds weer mee te doen. Twee keer was ik verhinderd, toen had ik wat aan mijn been. Ik wil in ieder geval doorgaan tot ik de gou den medaille heb, die krijg je als je tien keer meegedaan hebt. Wat je daarna krijgt, weet ik niet. Ik geloof dat je dan weer op nieuw moet begin nen." Het is ditmaal voor de eerste keer, dat Ina individueel aan de Avond-vierdaagse meedoet. Al tijd liep ze mee in schoolver band of met sportverenigingen. Zoals het nu is, bevalt het Ina toch beter. ,»Ik vind het veel fij ner om alleen te lopen. Onder weg kan je eens stoppen om een ijsje te kopen. Wanneer je in een groep loopt, ben je zo af hankelijk van wat de rest doet. Ek heb het in cm'n eentje veel meer naar mijn zin. Als ik zo En de loop van de zomer wil Ina gaan werken. Dit jaar is ze van de huishoudschool gekomen en in verder leren had ze niet zo veel zin, want dat zou op z'n minst drie jaar kosten. Nu wii ze verkoopster worden, of een baantje in de verzorging zoe ken. Wat de verkering betreft zit alles snor. Haar vriendje, die in de Alex anderpol der woont is even sportief als Ina. Ook hij loopt de Avond-vierdaag se. Dat Ina van sport houdt blijkt wel. Als rij niet wandelt, hand balt ze, en voor haar tijd bij de handbalvereniging zat ze zeven jaar op een gymnastiekclub. Voorlopig blijft ze doorsporten. Wat haar betreft kan de organi satie van de Avond-vierdaagse nog jaren op haar deelneming rekenen. Ino eens niet op de sportieve toer, maar poëtisch aan het water van de Nieuwe Haven. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 4