„Alles is veranderd, we zijn bijna verdwaald" Sociale Werkplaats: een gemeentelijk productiebedrijf Schiedammers na achttien jaar terug uit Zuid-Afrika Gemeente helpt Fortuna TELEVIZ1E Als Amerikaanse toeristen naar Alkmaar en Volendam TAAL BIOSCOPEN OUD BEGIN Gevonden voorwerpen SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 2 JULI 1971 Schiedam Het wat koud vindend, zich toch nog wat onwen nig voelend en met een licht accent sprekend zijn de heer en mevrouw Hassebroek, met hun twee kinderen, Marjolein en D:ek, na achttien jaar afwezigheid in Schiedam terugge keerd. In 1953 zijn zij naar Zuid-Afrika geëmigreerd. Na zo lang uit Nederland en met name uit Schiedam, te zijn wegge weest, besloten zij tenslotte hun beider geboorteplaatsen eens aan de jeugdherinneringen te toetsen. Verleden week don derdag zijn zij op een winderig Schiphol in hun vlakke ge boortelandje aangekomen ifevrouw N. Hassebroek-Wasman is boven cule 'l Vj er kantje aan de Broersvest geboren, de heer D. H. O. Hassebroek zag m Rotterdam het levenslicht. Een maal op de Broersvest aange komen herkende mevrouw Has sebroek haar geboortestad niet. Alles is volgens haar veranderd, daarbij is de Broersvest in de loop der jaren, doorgetrokken, wat een e^tra moeiljjke factor voor haar is. >e punten waarop zij zich oriën teert wanneer zij met haar man en kroost door Schiedam dwaalt zijn de kerktorens en de oude molens die ernog steeds staan. De ijsbaan, waar zij als jonge Schiedamse nog heeft ge schaatst herkende zij helemaal niet meer. „Ik wist niet meer dat het er zo uitzag en dat ik hier als kind ooit geschaatst heb"'. Een andere verandering voor de Hysebroeks is dat alles wat vroeger nog wei land en leeg was, nu volge bouwd is. Aan de andere kant daarentegen, zijn er weer plek jes midden in het oude Schie dam, die nu braak liggen. Harjolein en Dick zijn sinds hun aankomst in Schiedam, trouwe teievisïekykei's geworden. In Zuid-Afrika is nog steeds geen televisie en deze jonge Zuid-A- frikaantjes hadden zelfs nog nooit een testbeeld gezien. like avond wordt er nu kastje gekeken: Mission Impossible, de Andy Williams-show en de verschillende quizzes worden allemaal grondig bekeken. Marjolein; „Het is wel anders, je hebt een film in huis. En ik vind het fijn als ik daar zo zit en mijn moeder brengt een kopje koffie en limonade". £*ver koffie gesproken: Dick haakt er meteen op in en zegt vol enthousiasme: „De koffie is hier veel lekkerder". Een an der facet van het Nederlandse leven dat hem wel bevalt is, dat er hier op zondag meer te doen is. „Zondags kun. je in Zuid-Afrika helemaal niets doen". Groenoord was er nog niet bij het vertrek van de familie Hassebroek. Ook het oude Kethel wordt nog wei eens bezocht. ïn het huis van de familie Hasse broek in Johannesburg is het Nederlands de voertaal, van daar ook dat Marjolein en Dick zich goed v er^taanbnar kunnen maken. Bovendien hebben zij zo geen moeite op scnool met Zuid-Afrikaans en Du.ts. Ie vrouw Hassebroek vult aan, dat het ook leuk :s dat de kinde ren nu normaal met hun neef jes en nichtjes kunnen praten. „Toen mijn moeder oen paar jaar geleden naar Johannes burg overkwam, kon zij gewoon met de kinderen praten en dat is toch leuk". Lopend door de Hoogstraat wa ren de Zuidafrikaan.se Schie dammers verbaasd dat daar geen trottoirs meer zijn, maar dat het een loopstraat is gewor den. „Vroeger kon je er nauwe lijks lopen en was het zo ver schrikkelijk druk met allemaal verkeer", herinnert de .heer Hassebroek zich. Een teleurstelling voor mevrouw is dat er geen bioscopen meer in Schiedam zijn. „Vroeger ging ik vaak naar het Passatro Theater en ook veel naar de bioscoop in de Hoogstcraat, nu zijn er helemaal geen theaters en bioscopen meer", verwon dert zij zich. Sinds vrijdag hebben de Hasse- brooks hoofdzakelijk in Scnio- dam en Rotterdam rond geke ken. Onder meer de Maasboulf- vard werd aan een nader on derzoek onderworpen. Vooral de kinderen vonden het bin nenslepen van de schepen een machtig gezicht. En ook een voor Schiedammers dagelijkse bezigheid als het over een brug door Bemadette Elias lopen, was voor deze kinderen werkcLjk een belevenis Wat hun nog meer opvalt is het vele water. „Er is overal wa ter, dat vind ik leuk. Overal waar je kijkt, aan clie kant en aan die kant is water", zegt Diek. Iels opmerkelijks vonden 2ij bij een stoepje aan de Plan tage. Hier was een vrouw op f Oe v/irkeis zijn hier anders dan in Zuid-Afrika. tklompen de stoep aan het schrobben. Er wordt over dit feit nog druk nagepraat. Een sympatiek gezicht in Schie dam vinden de Zuid-Afrika an ders de vele oude huizen en ge bouwen die Schiedam toch nog rijk is. Omdat Zuid-Afrika een jong land is zijn er maar zelden gebouwen die ouder zijn dan tachtig jaar. Wanneer mevrouw Hassebroek even terugdenkt herinnert zij zich nog enkele plekjes waar zij in haar jeugd vaak speelde, Op de Rotte rdamscdijk bijvoor beeld en op de Burgemeester Knappe rtlaan. waar zij rol schaatste. Oude bekende ge zichten is zij echter nog niet te gengekomen. De voornaamste reden voor de Hassebroeks om te emigreren, was de woongelegenheid. Daar bij voelden, zij zich wel aange trokken tot het nieuwe land, ook hadden zij er al vrienden wonen, In het begin was alles erg vreemd en anders, maar het jonge stel paste zich toch rede lijk gemakkelijk aan. Vooral aan de grote afstanden moest men wennen. In deze eerste tijd na men kennissen, de familie Has sebroek veel op sleeptouw. Voor zijn emigratie was de hec-r Hassebroek werkzaam bij het onderzoek edele metalen van 'het ministerie van financiën. Nu is hij directeur van een fa briek die metalen mandjes en wagentjes voor de supermark ten maakt. Het is de grootste fabriek van di; soort in Zuid-A- f rika. Op een vraag naar de plannen voor de komende weken, wordt geantwoord dat er zeker een bezoek aan Alkmaar en Volen dam op het programma staat. Schiedam De Schiedamse Sociale werkplaats is eigenlijk een productiebedrijf in dienst van de gemeente. Bedrijfsleider Fostma is eigenlijk bedrijfsleider, personeelschef, maat schappelijk werker en nog veel andere zaken meer, want hij is degene, die ondersteund door personeel op de administra tie en in de werkplaats, moet zorgen dat 65 Schiedammers, die om welke redenen dan ook, niet in het normale arbeids proces werkzaam kunnen zrjn, toch in de werkplaats een ar beidsklimaat vinden, dat redelijk is en bovendien in overeen stemming met allerlei wettelijke voorschriften. In dit artikel over de Sociale werkplaats zijn foto's ach terwege gebleven. De heer Postma heeft liever niet, dat er in de werkplaats gefoto grafeerd wordt. Niet omdat, zoals hij zelf zegt, er iets te verbergen valt, maar omdat het beter is, dat de mensen die er werken niet op de foto komen. De maatschappij heeft namelijk de werkers in de Sociale werkplaats nog altijd een bepaald stempel opgeplakt, alsof zij minder waardige werknemers zou den zijn. De heer Postma: „In onze werk plaats hebben we dezelfde ar beidsvoorwaarden als in ieder ander bedrijf. Natuurlijk pas sen we onze werkzaamheden zoveel mogelijk aan de mensen aan die er werken. Maar zo hebben bij ons vakantie en ze werken net zo lang als een normale werknemer. Op ae achtergrond bij ons staat, dat we ze proberen op te lelden tot werknemers bij de normale be drijven. Daar moeten ze ook zo lang werken, zouden we ze bij ons korter tewerkstellen, dan zou de overgang veel moeilij ker zijn". Twee taxi's vervoeren werkne mers van de G.S.W. iedere dag naar en van huis. Niet alle werknemers zijn namelijk in staat, zelf naar hun werk te ko men. De werkzaamheden zijn dan ook aan iedere werkne mers aangepast. Een meisje, dat zowel geestelijk als licha melijk zwaar is gehandicapt, verpakt stukken drop per tien stuks in plastic. Omdat ze niet (kan teMen, is er een plankje voor haar ontworpen, dat tien vakjes telt. Pas als dat vol is, anag ze inpakken. Een andere werknemer werkt aan een boormachine, die zo is afgesteld, dat er geen fouten .kunnen worden gemaakt en dat er volstrekt geen gevaar aan wezig is. De rondgang door de werkplaats geeft een bedrijvige indruk weer, overal wordt hard gewerkt, terwijl werkmeesters toezicht houden en desgewenst hulp bieden. In de werkplaats is een groot ver loop. Werknemers verhuizen soms naar het gewone bedrijfs leven. De zogenaamde hoofdar beiders worden uitgeleend aan allerlei diensten van de ge meente of andere instellingen, waar ze administratief werk doen. Zo heeft het G.A.B. in Vlaardingen opdracht gegeven aan bepaalde hoofdarbeiders onderzoeken te doen naar gast arbeiders in enkele bedrijven. Sommige werknemers hebben ook buiten de werkplaats werk gevonden op de zogenaamde buitenobjecten. Ze zijn betrok ken bij het onderhoud van ge meentelijk openbaar groen, of werken m de kwekerij. Be drijfsleider Postma streeft er naar, dat zoveel mogelijk men sen zoveel mogelijk naar hun zin en ook naar hun kunnen te werk worden gesteld. Dat dit niet alijd even eenvoudig is, wil hij best toegeven. Zijn werkzaamheden betekenen nu eenmaal een cumulatie van functies, het gebouw waarin de G.S.W. is ondergebracht is niet ideaal, integendeel zelfs, de personeelssterkte wordt door ziekte en vakanties nog al eens een moeilijke zaak. Gelukkig zijn in de afgelopen ja ren panden in de Boterstraat bij de werkplaats getrokken. Zo konden onlangs lichamelijk en geestelijk gestoorde pupillen vanaf de tweede verdieping, waar ze niet zonder gevaar za ten ïn verband met het even tueel uitbreken van brand, naar een pand aan de overzijde wor den overgebracht. De Sociale Werkplaats kan dus een bedrijf worden ge noemd, waar de productie voorop wordt gesteld, even als de belangen van de werk nemers, waar alles onder toezicht van de gemeente. Een regionale samenwer king zou wellicht beide fac toren nog meer kunnen ver beteren. Er zijn besprekin gen gaande, dus wie weet. Vlaardingen Wanneer de raad van de gemeente Vlaardingen akkoord gaat met het reeds eerder vermelde voorstel van b en w zal de gemeente zich ga rant stellen voor de betaling en aflossing van een door Fortuna voor een periode van twee jaar aan te gane rekening-courant overeenkomst met een maxi mum-krediet van 60.000. Dit bedrag zal nodig zijn voor de aankoop van. nieuwe spelers om het elftal van de voetbalvereni ging te versterken. Het college, met uitzondering van één van de leden, wil de ge vraagde garantie verlenen on der voorwaarde, dat de garan tie alleen effectief wordt als er een tekort ontstaat doordat de gezamenlijke opbrengst van de recetten en bijdrage van de stichting „De Nationale Sport- totalisator", de Nederlandse Omroep Stichting en het Minis terie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk minder bedraagt dan 210.000 per voetbalseizoen. In het voorstel aan de raadsleden stelt het college met nadruk, dat het niet bereid is om nu of in de toekomst de raad een voorstel te doen om aan Fortu na een subsidie toe te kennen om. te voorzien in een exploita tietekort. Schiedam Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 9.00 uur tot 17.00 uur behalve op za terdag en zondag: 39 hardboard platen (post Ke thel); wandelwagentje; 2 ver zekeringsbewijzen; kinderstep- je; kinderfietsje (post Kethel) bruine portefeuille met foto's; zwarte portemonnee met in houd; zwarte paraplu; geel kinderportemonnee t je; beige kinder jack; wit vest; 1 auto sleutel; herenbril (bruin mon tuur) muntbiljet; kinderarm- bandje met inscriptie; goudkl. armbandje. Af te halen in Dierentehuis, St. Anna Zusterstraat, Schiedam: Witte bastard hond (reu), kat met halsband en bel. Te bevragen bij de vinders: verz. plaatje van bromfiets, W. Bode, St. Liduinastraat 57b. 5 tram kaarten, N. Broerse, Spier ings- hoekflat no. 1274 (tel. 705618), plak- en snijmachine, L. Koele- man. KI. Katerstraat 133, rood witte kinderstep, A. Ballijns, Puttexshoeksestraat 47, plank met kenteken en 2 achterlich ten. Mevr. v. Dijk, Prins Mau- ritsstraat 8, portefeuille met in houd, Van Os, Josef Oreiiosin- ficl; kindertasje, Kooy, Boyle- straat 54b, zeildoek fietstas, Mak. Vlaardingerdijk 121. brui ne tas met inhoud, Terrein Gem. Werken aan do J. van Riebeeckweg (tussen 8.00 cn 17.00 uur), portemonnee met in houd. J. A. Wagtendonk, Joh. Wagenaarstra at 94, zwarte pa raplu. Mulder, Nieuwe Haven 357, kinderschoentje (1) rood met witte klep, Juffr. v.d. Mast, Hofje van Belois 18 (Alei- dastraat), bruin lederen dameshandschoen, Bijkantoor Tech. Bedr. Broersvest 95, piastic zak inh. vuil wasgoed, M. H. Damme, Burg. Honner- lage Gretelaan 257, ring met 2 lipssleutels Kool, Poortugaalse- straat 23a, gouden ring, Hopp- stein. Julianalaan 9ü (tel. 264067), damespolshorloge Van Dijk, Van Heuven Goedhart straat 52, armband met parel en steentjes, P, Brouwer, Prof. Treublaan 17, bankbiljet Het Lingeriehuis van 't Hoffplein, bankbiljet, De Graaf, Philips van Bourgondiëstraat 19, arm band, Jamxn, Hoogstraat 65, 3 bankbiljetten, J. Dries. Lange Singeistraat S3a. AFDELING-VERKOOP; TEL. 26.37.0S

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3