Slecht opgezet Nog geen programma voor nieuwste leerling stelsel Hn u Zonder programma geen leerlingen zonder leerlingen geen leraren zonder leraren geen start Arbeidsbureaus vinden Economisch administratief KOFFIEDIK SLEUTELEN ORIËNTEER-JAAR KLEIN KANTOOR MEISJES ZATERDAG 3 JULI 1371 Vlaardingcn/Schiedam/ Dordrecht De Ge westelijke Arbeids bureaus zitten nogal omhoog met het feit dat het leerlingstel voor de economische en administratieve beroepen zo slecht van de grond komt. Jongelui die vragen of dit stelsel iets voor hen is, krijgen nul op het rekest. De jengdconsulen- ten kunnen. geen leerprogramma to nen omdat dit nog niet rond is. Ze kun nen dus ook geen leerlingen naar de scholen doorverwij zen. Ze kunnen even min bepaalde bedrij ven activeren* om aan dit stelsel mee te doen. Veel gaat er rechtstreeks tussen de scholen en de be drijven, maar de ar beidsbureaus spelen hierbij zijdelings een rol op het gebied van de voorlichting. Jeugdconsulent H. J. Knijp van het ar beidsbureau in Dor drecht noemde dit leerlingstelsel bij zonder slecht op gezet". Hij heeft ge constateerd dat er beslist wel interesse voor is bij de jeugd. Jongeren die voortij dig de school verla ten, hebben hier soms hun hoop op ge vestigd, omdat zij dit een goede complete ring vinden van hun niet afgemaakte op leiding. Ook vinden zij dat hier een mo gelijkheid ligt cm een fout richting- keuze te corrigeren. Dit alles op grond van de weinige publi- katies die er over dit onderwerp zijn ver schenen. Er zijn in Dordt zeker enkele tientallen informaties in die richting bij het G.A.B, binnengeko men. Dc heer Knijp nogmaals: „We heb ben de vragers ech ter in de kou moeten laten staan. Ik vind dit ook een ernstig verwijt aan de in spectie van het on derwijs die toch toe zicht moet houden op de uitvoering van deze wettelijke maat regel". Zijn collega m Vuiar- dmgen. mejuffrouw rilndriks, vult eik neg aan met de opmer king dat hel bedrijfs leven eerst moet for muleren wat er pre cies van de leerlin gen moet worden ge vraagd. Daarna kan er in samenwerking met het landelijk leerlingstelsel een programma word er samengesteld. Eeide partijen zijn volgens haar veel te laat met hun activiteiten. Er is een vicieuze cirkel ontstaan: Zonder programma geen leerlingen. Zonder leerlingen geen lera ren. Zonder ieraren geen start. 1# «És. ■W/va ;5chiedam/Vlaardingen/Dordrecht In het gebied Zuid-Hol land Zuid gaan op drie streekscholen de leerlingstelsels van start voor de economische en administratieve beroepen. Eén school ïn Rotterdam-noord die vermoedelijk het hele gebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg zal bedienen. Eén school in Rotterdam-zuid en één. in Dordrecht. Deze laatste zal de gehele Drechtstedenagglomeratie voor haar rekening nemen. De streekscholen hebben hun laatste schooldag van de cursus 1970/71 er opzitten. Ze hebben de verplichting op zich genomen om volgend schooljaar dat nieuwe leerlingstel sel te „runnen" maar.... er zijn nog geen aanmeldingen van leerlingen. Er zijn nog geen leraren aangesteld. Er is nog geen leerplan. Er zijn geen takenboeken ontwikkeld. Een in-» ventarisatie van wat er nodig is in het bedrijfsleven, is nog niet afgerond. En toch gaan ze starten. En toch zijn de direc teuren die wij spraken optimistisch gestemd. Ze wijzen op het feit dat andere leerlingstelsels ook vaak moeilijk op gang kwamen. Bedrijven moeten er aan wennen dat personeelsle den een dag in de week naar school zijn. Ze moeten er aan wennen dat jeugdige personeelsleden bepaalde taken moeten volbrengen. Vroeger vonden veel bedrijfsdirecties dat ze de opleidingen wèl zo goed zelf konden verzorgen. Tegenwoordig is het vaak een wer- vingsargument: „Kom bij ons werken, dan kun je ïn dc baas z'n tijd verder studeren"» Voor de leerlingen geldt hetzelf de, Vroeger vonden ze het ver diend als ze na hun schooltijd toch weer regelmatig in de ban den moesten terugkeren Te genwoordig is daar een zekere kentering in te zien, vooal als men let op de stemmen van de »ve rtegenwoordigers v an d werkende jeugd. Directeuren van l.e.a.o.-scholen in Schiedam, Vlaardingen en Dor- drecht hebben reeds met zuch- i 'en van opluchting gereageerd op de mededeling dat het leer- hngstelsel gaat starten. Ze zien hierin een vervolg-mogelijkheid °P de opleiding die zij zelf ge- ,iï wym( - mx -A ven, waar zij reeds lang op hebben zitten wachten. Veel jongelui die anders op avondon derwijs zouden zijn aangewe zen om iets bij te leren, kunnen nu overdag terecht bij de oplei dingsinstituten. Veel van hun leeftijdsgenoten in andere be roepen konden hier reeds jaren lang van profiteren, maar op economisch en administratief gebied, was cr nog steeds niets. De ervaring met de andere leer lingstelsels heeft geleerd dat de afstanden die de leerlingen moeten overbruggen, er steeds minder toe doen, Vlaardingers en Schiedammers zullen onge Telexen, een van de vele ;nod door Andries Ratsma twijfeld terechtkomen bij de streekschool in de Tamboer- straat te Rotterdam, en de jon gelui uit de Drechtstedcn in school aan het Kromhout M Dordrecht. De heer L. J. van Weelde, direc teur van de le Technische School voor Part-time Onder wijs en Streekschool voor Kc- roepsbegcleideml Onderwijs te Rotterdam denkt zo'n 129 leer lingen voor deze nieuwe rich ting te kunnen binnenhalen. Zijn collega E. Mak in Dordt mikt op 32 man. In beide geval len is het echter een kwestie van koffiedikkijken. Het bedrijfsleven heeft druk ge bruik gemaakt van de voorheh- tingsmogelijkhedcn. Grote be drijven hebben zich positief op gesteld. De scholen hopen dat de samenwerking met de grote kantoren een sneeuwbaleffect zal hebben, dat de kleinere be drijven erbij betrekt. De kleine kantoren, met hun geringe aan tallen jongeren, zijn moeilijker te bereiken, dan dc grote. Om dat de opleidingen volkomen op basis van vrijwilligheid zjin, i< hot dc kunst om te achterhalen waar de schoolverlaters een baan vinden cn ze dan over te ha Ion dsnog regelmatig in de schoolbanken terug te keren. De^ hoer Van Weelde: ,,Bij be drijfsopleidingen sleutel jc met z'n tweeën aan één knul. Het is altijd weer een aftasten van de behoeften die bij het bedrijfsle ven bestaan en de wensen van de leerlingen daar tegenover. Het is het zoeken van compro missen en een afleveren naar behoefte. Het is maat-confectie, waarbij leerling en baas in het begin niet precies weten was ze willen. Bij kantoren geldt meer dan elders de overweging of een bepaalde jongen of een meisje wel in een groep past, waar vaak een eigen code is ontwik keld. Veel grote kantoren zijn nog nooit met een leerlingstel sel in aanraking geweest Ze hebben soms wel naar iets der gelijks gezocht toen het er nog niet was. Dc opleidingen die de bedrijven (soms in arrenmoe de) zelf hebben verzorgd, kun nen ze nu misschien in de school inbrengen". De streekscholen vinden het een geruststellend idee dat ze met een algemeen oriënterend jaar kunnen beginnen, In dit sta dium is het voor leerlingen èn streekscholen het beste. Ver moedelijk zijn er voor dat alge mene jaar niet veel kostbare hulpmiddelen nodig. In Dordt wil de heer Mak één lo kaal voor dit alles inrichten en één leraar aantrekken (liefst hoofdakte met Engels of Duits) en daarnaast een beroep doen op speciaisten in het bedrijfsle ven. In beide genoemde scholen heeft men daar bij de andere leerlingstelsels goeue ervarin gen mee. De eigen, leraar Jejdt bepaalde zaken in en de specia list kan dun een afronding tot stand brengen. In het tweede jaar kan men dan een zekere specialisatie door voeren, zoals een meer admini stratief of een meer econo misch gebeuren, maar moge lijk ook nog verdergaand jn richtingen voor het verzeke ringswezen, banken en accoun tantskantoren. De leerling heeft dan een jaar lang de tijd gehad om zich in het eigen beclrijf te oriënteren. De werkgever heeft kunnen uitzoeken wat volgens hem de meest geschikte functie is en als de kaarten dan wat duidelijker liggen, kan een keu ze v/orden gedaan uit de oplei dingsmogelijkheden.... die dan hopelijk gereed zijn. Zelfs op een klein kontoor moet dit alles mogelijk zijn. Het zal voor de consulenten moeilijker zijn om de jongelui daar op te sporen die voor een opleiding in aanmerking komen. Ze gaan er echter van uit dat het spora disch zal voorkomen dat een opleiding niet mogelijk is om dat het werk te weinig variatie biedt, In een klein kantoor zal het werk naar de leerling moe ten worden gebracht. In een groot kantoor zal hij regelma tig van stoel moeten verwisse len om ervaring op te doen. Als er werkelijk geen mogelijkheid is om een opleiding te regelen, dan zijn de jongens en meisjes op vormingsinstituten aangewe zen. Mogelijk dat ze daar dan tot het inzicht komen dat ze iets anders willen en dat 2e een functie kiezen die wèl weer een opleidingsmogelijkheid in zich bergt. la heel Nederland zijn zo'n 25 van die streekscholen te vinden die dit nieuwe leerlingstelsel voor hun rekening nemen. Ze moe ten daarvoor soms een kleine re-organisatie toepassen, om dat alle vlaggen van confessie- en belangengroepen de nok van hun gebouw moeten kunnen sie ren. De school aan de Rotterdamse Tamboerstraat is één der grootste op dit gebied. Daar worden opleidingen gegeven van slraatmaker cn schoenma ker via laborant tot vakman in de elektronica. In de toekomst verwacht men ook de horeca- opleiding binnen deze muren. Dit zal dan prompt een ruimte probleem met zich brengen. Er bestaan dan ook reeds plannen tot nieuwbouw. De school trekt leerlingen uit een /eer wijde omgeving. De heer Van Weelde vertelt van een we- genbouwmachinist uit Heerhu- gowaard. glasinstrumentma kers uit Petten en mensen van de VU te Amsterdam. Jongelui uit Vlaardingen, Schiedam en Hoek van Holland komen per trein, bus, of brommer. Zijn collega m Dordrecht heeft zelfs een leerling in de optiek uit Maastricht en andere leerlin gen uit Roosendaal. Ook de leeftijden variëren sterk. De streekschool wordt duidelijk de instelling die ook voor bijscho ling van ouderen gaat zorgen. Een der leerlingen is zelfs 61 jaar. Hij valt niet -onder een leerovereenkomst ..maar onder een studie over eon komst Voor de I eer-overeenkomst en in het nieuwe stelsel wordt gemikt op jongelui van MAVO-4 en ge lijkgeschakelde opleidingen. MAVO-3 en LEAO geven slechts aansluiting via een schakelklas, evenals de meer theoretisch gerichte cursus van de LTS. Het ziet er naar uit dat met de opleiding voor economische en administratieve beroepen, het i.untal meisjes in de streek scholen drastisch zal toenemen. Waarschijnlijk zullen de oplei dingen gemengd worden gege ven. Eij een zekere specialisa tie in de voortgezette opleidin gen zullen er misschien toch weer meisjes en jongensklassen ontstaan. Het gaat bij dit alles om grote aantallen kinderen. De school in de Rotterdamse Tamboer- straat draait er per week zo'n 2000 doorheen in dag- en avond onderwijs in de verschillende leerlingstelsels. De leerplicht- grens die steeds verder wordt opgetrokken is de stok achter deze ontwikkelingsdeur. Het is allemaal nogal vaag in het begin, maar volgend jaar hoopt men een vast plan in handen te hebben. Een plan dat wordt uit gewerkt door de Stichting Lan delijk Orgaan ter bevordering van opleidingen voor de econo mische en administratieve be- roepencategorie. Het plan zal vermoedelijk ook voorzien in een. beter hanteerbare naamge ving.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3