m Binnenstad moet functie behouden 01GROTE MS u belt in Schiedam! alarmnummers I JANSEN'S SfföEIÜ WATERWEGAGENDA de bruid van schevenïngen i\xR oei doof trekken.» Wageningse studenten: Auto tegen brommer: twee gewonden BELEIDSTAAK S-ilSliSllGES Inbraak zonder vermissing Jongetje valt uit vrachtauto 2 SCHIEDAMS CHE COURANT MAANDAG S JULl 1971 51 „Nou... en ais vae boos wil zijn.... dan moet hij maar denken: zes- iten riskes en zonder oüoe- zen". Ze bedoelde: geen aal moes. geen bedelarij. Krijntje hoorde het wel. „Kind.,.", zei Zit draaide - zifiifawAajagzaajii om en ging vnaa®ti»bito)en^ in een gewoontLgEW¥<!iT 'ötrAftand en af- v egend^'Sif^haSf^gCKoptekleed Zij had nietteê^s aan Tiüekes precies gevraagd hoe of wat er gebeurd was en of ze dat alle maal alleen zo had bedisseld. Dat meidje toch! Ineens v/as er zo iets ongenaakbaars over haar geweest. Krijntje wilde bever niet woordelijk vertellen wat Tilja had gezegd. Geerten zat nog net zo aan de ta fel. Toen zijn vrouw binnen kwam. stond hif '_met.^eexi. ruk overeind. -'*'-'*■ „Berg maar weg. in de fcast'^zei hij, met een kort rukje van 2ijn hoofd. Zelf had hij het .geld niet aangeraakt. Zijn gezicht alge- wend, ging hij in zijn stoel bij de kachel zitten. Krijntje droeg het eten op. Hoor. daar was Til ja. In de keuken spetterde wa ter. Tilja waste haar handen, hielp dan gauw moeder Krijn tje met de laatste schaal. Ter sluiks keek zij naar Geerten. Hij zat daar zo. WaaT waren de riskes? Had hii die toch opgenomen? Tilja durfde niets te vragen. Het beklemmende zwijgen, bleef ook tijdens de maaltijd. Geerten at snel en keek op zijn bord en rechtuit over tafel. Was dat een nieuwe vorm van boos heid? Of zou zij verdriet heb ben? Ineens kon hefc meisje niet meer eten. Zij trok haar bord weg toen moeder Krijntje nog eens wilde opscheppen. „Nee, echUg niet, moeke. Ik heb genoeg". Wat later ruimde zij de tafel af. Geerten zat weer in zijn stoel bij de kachel. Niets voor hem zo doelloos te zijn. Anders zat hij onder de lamp te knutselen of te lezen in het krantje van de visserij. Tilja draaide om hem heen. Nog eens. Nog eens. Hij keek niet op. Moeder Krijntje was in de Reu ken. Tilja hoorde haar daar be zig zijn. „Vae.... Geerten...*' Hij luisterde ook al niet. Hij bu.< te zich en pookte in de kachel. Ineens was Tilja bij hem, haai armen waren, om zijn hal», haar wang lag tegen de zijne, ..Hè toe, hè toe nou,,." Zij kroop op zijn knie cn streelde zijn gezicht de rimpels in zijn voorhoofd. Hij liet het toe glimlachte flauw. „Ben je nu niet boos meer? Keo toch? Zie je, ik kón echtig niet anders, ik kon d'r zo niet blij mee zijn en Derk..." Zij brak af. Derks naam had zij niet willen noemen, maar hei wa? al te laat. Heeft hij je geraden?" vroeg Geerten. Zijn stem klonk nog effen, maar het ergste was ai- weer achter de rug. „Ja-a", zei zij wat dralend, „maar ikzelf... nou, ik wilde toch ook liever... en., je zsi im mers zelf: geef hem. dan aan een bink..." ,,'t Is al goed", zei Geerten en sloot zijn hand om de smalle vingers. Kon hij dan zeggen dat zijn trots gewond werd? Die ene keer dat h'j haar zo iets ge ven kon. Tilja gaf hem een zoen op zijn oor. „Zul je nu weer lachen?" bedelde zij. „Moet je horen: Floor heeft op het ijs allerlei gekke kunsten uitgehaald. Bij het eilandje ging hij er bijna door. Joj, vae, hij was nat tot aan zijn knieën. Ome Leen grinnikte er zo'n beetje om". Krijntje bleef in de keuken nog wat redderen. Zij wilde nu Tilja niet roepen voor die kleine da gelijkse- karweitjes. Toen zij even om de hoek keek, zag zij dat het kind op Geertens knie zat. Dat slimme meid je! Ze wond hem totaal om haar vin ger. Glimlachend wrong Krijntje het laatste sop uit de dweil. Dat jaar slaagde Floor erin van de lagere school af te komen en op een muloschooi te worden toegelaten. Tilja ging ook over naar de zesde klas. Én na een tijd van werken van -de ochtend tot de avond gmg Derk naar de derde klas van het gymnasium. Zo kwam het najaar en daarna de winter van. 1332. In het voorjaar van 1933, na het paas- rapport, werd Floor Eigenucrd na herhaalde klachten over zijn. gedrag, zijn luiheid en zijn ver regaande brutaliteiten, voor goed van school gestuurd. Het huis was te klein voor Leens woede. Floor was zo verstandig uit zijn handen te glippen vóór de doldriftige man. hem grijpen kon. Dagenlang bl^ef hij in het huis van zijn oom en tante. Hij kon immers niet bij d'e straat zwer ven. Geerten vond het wel niet zo prettig dat Floor er was, maar het moest dan maar tot Leen weer wat bekoeld zou zijn. Floor sliep op de hooizol der, boven de geiten. Hij vond het een lollig avontuur en scheen er zich bitter weinig van aan te trekken dat de reden van zijn logeerpartij een min der aangename was. Midden in hot schooljaar en dan zo maar vrij tc kunnen leven zonder les sen! Maar toch bleek de angst er wel zo bij hem in te zitten dat htf in de drie weken die hij bij Geerten en Krijntje door- bracht,. een goede hulp voor zijn oom en tante was. Hij bleef tenminste niet nutteloos lan terfanten. Met zijn gewone han digheid melkte hij de geiten. Hij zorgde voor het paard en veegde de stal en het erf. Ook ging hij met Geerten mee stro pen en schelpen vissen en 's morgens maakte hij voor Krijn tje de kachel aan. t,'t Gaat goed tot de nieuwigheid eraf is, let. op", voorspeld* Geerten grimmig. Maar zo ver kwam het niet. Hoor kreeg geen tijd te wennen oi zich te gaan vervelen. Hij moest bij zijn vader in de za gerij komen werken. „Het is uil met leren, werken moet hij", baste Leen, de avond dat hij de jongen kwam halen, „eens en vooral moet hij nu weten wat er voor nodig was om hem te laten schoolgaan. Want werken zal dat jonk, daar zorg ik voor!" Zo kwam Floor ai op zijn vijftien de jaar bij zijn vader in de zaak. En wat niemand ver wacht had daar ging het goed. Floor had aardigheid in het werken met het hout. Wel was zijn ijver aan vlagen on derhevig. Er waren ook dagen dat hij liever lui dan moe was en met de houtwagen driemaal zo lang onderweg bleef dan no dig was. Maar op andere tijden haaide hij zijn schade in. On vermoeibaar stond hij aan de zaag- of schaafmachine, zijn haren wit met houtpoeder over- sneeuwd. Het hout vloog voort onder zijn handen, zelfs tè wild en tè snel, zodat Leen hem wei eens moest aanmanen tot voor zichtigheid. Er gebeurde al gauw genoeg wat met die ma chines. Niet van niets toonden Leens handen verschillende lit tekens. Er was geen knecht in de zaak, die niet weieens op minder aangename wijze met de houtverwerking had kennis gemaakt. (Wordt vervolgd) SCHIED.AMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rottcrdamseh Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80,91 Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 26.08.30 van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door öe Sjjthoff Pers N.V. 33. Teen de Drentse snulfpaaï einde- Ulk klaar was, nam Grote Poeï plechtig de snuffelproef. Nu, je ziet wat er gebeurde. Door de bovenste trechter werden aller lei kwalijke stoffen en smerige reukjes in de lucht opgevangen en in geconcentreerde vorm door een buis naar beneden ge perst. Bij het openen van de on derste trechter ploefte er dan ook een stinkende zwarte roet wolk in Poci's strenge gelaat strekken. (wordt vervolgd) fiDe^nuffelpsal Ts kfaaï? fi aar4jnfiH,Ifeb pp. J Schiedam De studenten van de Wageningse Landbouwhoge school hebben zich in hun studieproject Woudhoek/Spaïand niet alleen beziggehouden met de toekomstige wijken, maar ook een analyse gegeven van de huidige situatie waarin Schiedam zich bevindt. De studenten hebben zich uitgebreid Jaten inlichten over de functie van de stad in het Rijnmond gebied en zijn daarbij tot enkele interessante conclusies ge- komen. chiecsyn _Op de kruising Nieu we HavenWestfraukelandse- straat is zaterdagmorgen de 46- jarige 'inkoper F-, ,H:. R. uit Schiedam téggp een'bromfiets gereden, bestuurd door de 17- jarige J. 2. -eveneens uit Schiedam. De inkoper verleende bij het linksaf slaan geen voor rang aan de bromfietser. Z. met een schaafwond aan een hiel door de GG en GD naar da Cr. Noletstichting vervoerd en daar behandeld. Hij ken op eigen gelegenheid weer naar huis gaan. Hakken klaar terwijl U wacht l Zolen binnen een half uur I I Groenelaan 4C Tel. 26.57-33 Zo voeren zij aan. dat bot gemid delde inkomen in Schiedam vergeleken met dat in het hele Rijnmondgebied beneden het regionale gemiddelde ligt. Illus tratief daarvoor noemen zij het aantal woningzoekenden, die hun' inkomens opgaven. Slechts 16 procent van de wo ningzoekenden, zo bleek het, verdiende meer dan 15.000 bruto. Om het daarmee samengaande weizijnsniveau te verhogen, zal men het welvaartsniveau om hoog moeten brengen. Vooral de vestiging van nieuwe bedrij ven in de gemeente Schiedam 2al een duidelijk beleid vergen, In verband daarmee zou kwali tatief hoogwaardiger arbeid moeten worden aangetrokken, zodat het ook voor meer ge schoolden aantrekkelijker wordt in Schiedam te gaan wer ken. Door öe centrale plaats öie Schie dam inneemt, zou volgens het rapport dat de studenten heb ben uitgebracht, moeten wor den onderzocht o£ het niet mo gelijk en wenselijk is, kapitaal intensieve bedrijven aan te trekken. Deze bedrijven zouden hooggekwalificeerde werkne mers nodig hebben, dus een vorm van arbeid die hogere in komsten met zich brengt. Het gemiddelde inkomen in Schie dam zou daardoor kunnen stij gen, waardoor de bestedingen dus vergroot zouden kunnen worden. Binnen Schiedam moeten dus aan 't bestedingspatroon opti male kansen worden geboden om zich binnen de gemeente te kunnen ontplooien. Daar voor zou een kwalitatief goede middens.and en een detailhan delsapparaat nodig zijn. In dien zo'n wisselwerking tot stand kan worden gebracht, bestaat de mogelijkheid dat hte weizijnsniveau in Schie dam zal stijgen. Ook zal het noodzakelijk zijn, dat voor de besteding van het op te voeren niveau toereikende mo gelijkheden worden geboden. De huidige situatie wijst name lijk uit, dat veel Schiedammers voor de aanschaf van onder an dere kleding en voor de recrea tie op cultureel gebied toe vlucht zoeken in Vlaardingen en Rotterdam. Op dit stuk ligt er volgens de studenten een be langrijke beleidstaak voor de overheid weggelegd, vinden de studenten, die ook menen, dat het aanbeveling verdient, eens na te gaan waar de oorzaken van een dergelijk gedrag van een niet weg te denken deel van de Schicdamse bevolking lig gen. Ze vinden overigens niet, dat er gestreefd moet worden naar een weerspiegeling van Rotter dam en Vlaardingen. Wei vin den ze, dat tegen het licht van de komende renovatie en sane ring van de binnenstad alsmede de uitbreiding die Schiedam in de toekomst te wachten staat in Woudhoek en Spaland, ernaar moet worden gestreefd de City haar specifieke functie voor een stad van 83.000 inwo ners terug te geven, die ze naar hun mening ontegenzeglijk aan het verliezen is. De sludenten komen dan ook tot de conclusie, dat een goede ver- [VLAARDINGEN 1 MAANDAG Emmastraat 71, 19-20 uur: spreek uur informatiebureau voor dienstplicht en alternatieven. Triangel, Fransenstraat, 20 uur: schaakvereniging HVO. Dc Oude Markt, Marlet 9, cluba vond kjv D.O.M. Van Aerssenstraal 30tl, faaha'i fire side, tel.: 343295. MORGEN: Saai Middcihuysc, 18.4519.45 uur: repetitie kinderkoor Holy: 2022 uur: repetitie gemengd koor Holy. Dirk de Derdelaan 43, 1920 30 uur: gemeentelijk inlichtingen bureau. .Veeshuïsplein 18, 19—2L uur: jeugdservicebureau. Excelsior, 19.30 uur: dammen. VDV; 20—22 uur: repetitie man nenkoor Orpheus. MAASSLUIS MAANDAG Politiebureau, West! an dse weg I, 15 uurinstallatie nieuwe hoofd inspecteur-korpschef J, W. F, Dcrleijn. MORGEN: Aula Galand LTS, 19.30 uur: openbare vergadering gemeen teraad. Gemeentelijke energie- en water leidingbedrijven, Hoflaan 25, telefoon 354444. Gemeentelijk voorlichtingsbih ream Veerplein. 118, telefoon 342415. Gemeentelijk bureau voor huis vesting, Hoogstraat 220. tele- 342212. Itcinigings- en ontsmettings- dienst, Hof laan 3, telefoon 342-12. Gemeentelijke sociale dienst, Fransenstraat 31, telefoon 350244. Woningbedrijf, Bmaus 31, tele foon 350411. Gewestelijk Arbeidsbureau NIeu* we Waterweg Noord, Van Sim- gelandstraat 25, telefoon 705300. Stichting Hulp aan buitenlandse werknemers. Binnensingel 39, telefoon 351993. Interkerkelijk bureau voor maat schappelijk werk, Emmastraat 71, telefoon 351022. Stichting Centrale Hulpdienst, te lefoon 340554. Politie, Lange Nieuwsfcraat 55. tel. 269333, Brandweer, Singel 81a, tel. I GG en GD, Tuinlaan 80, telefoon BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Holyzïckciihuïs, Holysingel 3. Vlaardingen, tel. 345666, 14 14.30 uur 3e klas, 14-15 uur 2e klas Zondag 14-15 uur alle klas sen. Alle werkdagen 's avonds 19-19.30 uur 3e Idas, 19-20 mil* 2e klas. Kinderafdeling 14-14.30 uur en 18-18.30 uur. Gem. ziekenhuis Schiedam, Bur gemeester Knappertlaan 25, tel. 269126. Zaal 13.30-14 uur en 17-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en. 19-20.30 uur. Kraamafdeiing 13.30-14.30 uur en 19-19.30 uur. Dr. Noletstichting, Stadhouders laan 93, Schiedam, tel, 260080. Derde klas 13.30-14 uur en 19- 19.30 uur, tweede klas 13.30-14.30 uur en 19-20 uur. eerste klas 13.30-14 uur en 19-20 uur. Kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag 13.30-14 uur en maandag en don derdag 18-18.30 uur. Rijnmond, meld- en regelkamer, Wachten vuile ]ueht en irrite rende geluiden, telefoon 150000. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, telefoon 266727. Gemeentelijke technische bedrij ven, Dwarsstraat 42, telefoon 264980. Gemeentelijk bureau voor huis* vesting. Westmolenstraat 25, telefoon 267756. Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau, Nieuwstraat 26, telefoon 269051, toestel 174. Reïnïgïngs- en ontsmetting** dienst. Buitenhavenweg 154, te« lefoon 264895. Gemeentelijke Social© Dienst, Broersveld 142, tel. 264316. Wonïngdienst, Lange Haven 145, tel. 269375. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noord, Van Slin- gelandtstraat 25, telefoon 705300. Spreekuur in Schiedam: donderdag van 14 tot 15 uur, Westvest52, EXPOSITIES IN MAASSLUIS Gemeentemuseum, Zuiddijk 16 expositie vijf Delftse kunste naars: Lejo den Hertog, Leen van Loplk, Gillis van Oosten, Jan Rijnders, Johan Suttorp. Geopend van dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur en dinsdagavond van 19 tot 21 uur. Tot 12 juli. [EXPOSITIES HST [SCHIEDAM Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, geopend: dagelijks van 10 tot 17 uur, zondag van 12.30 tot 17 uur en. vrijdagavond van 20 tot 22 uur. Tot 26 juli: „Reportage-Object J" van. Mary Schoonhcyt. Tot 26 juli: zeefdrukken, etsen en tekeningen van Tamas Kartak enKatalin Het ei. Het Liesveld in Vlaardingen, één van de aantrekkelijke win kelcentra voor de Schiedam mer. De Wageningse studenten vinden, dat de city van Schie dam weer een functie moet hebben deling van functies tussen Schiedam „onder en boven de spoorlijn" van groot belang is. Dit enerzij'ds door de wissel werking die beide delen op el kaar zouden kunnen gaan uitoe fenen met als uiteindelijk doel de verhoging van het weizijns niveau van de hele gemeente, anderzijds om te voorkomen dat het zo grote gebied Woud- hoek - Spaland - Kethel - Groen- oord op sociaal-economisch ge bied en cultureel terrein van de rest van de stad geïsoleerd zou raken. Politie, Delftseveer 6, telefoon 342355. Brandweer, Hoflaan 13. telefoon 343099. GG en CD, Hoflaan. 7* telefoon 342541. Rijnmond, meld- en regelkamer, klachten vuile lucht en irrite rend geluid, telefoon 150000, Gemeentearchief, Plein Emaus 5, telefoon 342972. Schiedam Aan de Fokkerstraat is bij öe James Walker Ver- pakkingsmjj. in de nacht van donderdag op vrijdag ingebro ken, De dieven zijn tot de eerste etage geklommen en hebben daar een ruit vernield. Kasten werden doorzocht, bureauladen geforceerd. Er zijn geen ver missingen te constateren. Schiedam De 4-jarige M. J. v. E. is uit een vrachtauto geval len, die met een snelheid van ca. 40 km per uur reed. De 33- jarige vertegenwoordiger J. v, E. uit Rotterdam reed in de Havenstraat toen zijn zoontjo plotseling de schuifdeur open deed. Het jongetje is met won den aan hoofd, handen en knie- en. door do GG en GD naar de Dr. Noletstïehting vervoerd cn daar ter observatie opgeno men. SCHIEDAM Politie: 261566, brandweer: 369123, GG en GD: 269299, Apotheek voor avond- en nachtdienst: na 17.30 nur tel. 264818. VLAAKD1NGEN Politie, brandweer en GG en GD; 344444. tel.?'359458°°* aV°nd" en naciudien£t: Horlede, De Loper 18, MAASSLUIS Politie, brandweer en GG en GD: 3333. te??2234 V°0r avtmd" en nachtdienst: De Jong, Markt 11, MAASLAND Politie: 2375, brandweer: 2326, GG en GD: 2039. HOEK VAN HOLLAND Politie; 3133, brandweer: 2345, GG en GD: 2183.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2