„Muziek in Rusland is beter dan waar ook ter wereld'' EEN NIEUWE VERORDENING VOOR DE BEGRAAFPLAATS IE GROTE PLONS Gemeente enthousiast over hulp vakantiewerkers Liberie naar Duitsland De heer B. Hakkert: MOERMANSK door Samalina Hoorn BOLSJOI MUZIEK MENSEN ..Zonder de jongelui zou ernstige stagnatie ui dienstver] eni ng ontslaan" /Iggrnia ,wafc heb ja r>cU gedaan ij1 cn watTT^Tbëëwn is •A. \jerzemed SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 7 JULI 1971 Vlaardingcn Het zijn fijne wer kers, enthousiast cn met een groot gevoel voor plichtsbe trachting. De gemeentediensten van Vlaardingen zijn censtem* mig van oordeel dat de 115 va kantiewerkers die dit jaar wer den ingeschakeld in het ambte lijk apparaat goed werk ver richten. De vakantiewerkers» scholieren van 15 tot 19 jaar, helpen vooral in de sectoren waar stagnatie in de dienstver lening onvermijdelijk ernstige problemen zou opleveren, zoals op de secretarie, bij gemeente werken, de plantsoenendienst, reinigingsdienst- en ontsmet- tïngsdienst en het Flatgebouw voorouden van tlagen. De vakantiewerkers, die 1,75 tot 2,75 per uur bruto verdie nen, werden docr de gemeente- lijke personeelsdienst via ad vertenties in do plaatselijke pers aangetrokken. Na selectie op basis van het onderwijs dat ■wordt"gevolgd en. de'voorkeur van de sollicitanten, volgde een medische keuring. De goedge keurde werkers konden direct aan de slag, voor maximaal drie weken. „Wij hebben, deze beperking \-an arbeidsduur moeten instellen, omdat je anders de situatie zou krijgen dat de scholieren tij dens hun hele vakantie gaan werken.. En dat is niet de be doeling van een schoolvakantie. Er moet ook tijd overblijven voor ontspanning", aldus een woordvoerder van de gemeen te. Het meest concreet kwamen do gevoelens van de tijdelijke" werkgever tot uiting bij de plantsoenendienst. „Wij hebben in totaal 38 va kant ie werkers in dienst. Het betekent een enor- Schiedam Een „grote, gemoedelijke beer" noemt de heer B. Hakkert zijn geliefd vakantieland: Rusland. Een maand gele den keerde hij samen met zijn vrouw terug van een veertien daags bezoek aan dat grote land, dat eens werd geregeerd door de Tsaren. De heer Hakkert maakte dat Russische uit stapje echter niet alleen voor zijn plezier, maar ock uit hoof de van zijn beroep. Hij is muziekleraar en daarbij heeft hij nog een winkel, waarin hij platen cn muziekinstrumenten verkoopt. Het was de derde keer dat de heer en mevrouw Hakkert en kele weken in het Oosteuropese land vertoefden. Hoewel ze de reis voor het overgrote deel lie ten verzorgen door een reisbu reau, bepaalden ze hun route toch zelf, ook omdat ze in ver schillende plaatsen kennissen hebben wonen. De heer Hakkert: „Dit jaar zijn we naar Moermansk geweest. Dat is die oorlogshaven hele maal in het noorden van Rus land, aan de kust natuurlijk. Aan de overkant ligt Nova Zembla. In Moermansk hebben we kennissen wonen, met wie we op vreemde wijze in kontakt zijn gkomen. In Moskou had den we al bekenden wonen en die vertelden ons weer van ken nissen, die zeeman van beroep waren. Toen hun Russische schip eens bij Verolme lag, ben ik ze gaan opzoeken. Zij kwa- men naar ons huis aan de Hoogstraat en daar vierden we feest. Toen vroegen ze mijn vrouw en mij, of we hun eens wilden bezoeken in Moermansk en dat is nu gebeurd". „We zijn geweldig ontvangen. Toen ik daar was, viel het me op, dat er een enorm theater In die stad is, met een capaciteit die niet onder hoeft te doen voor „De Doelen" in Rotter dam. Het is weliswaar niet zo luxe, maar toch vind Ik dat iets bijzonders, dat een stad, die hoogstens 40.000 inwoners telt, dus veel kleiner dan Schiedam, zo'n ontzettend groot theater heeft. Dat is trouwens met alle Russische steden. IVïaar mijn hart gaat toch uit naar Mos kou". Wanneer de heer Hakkert in Rus land is, wil hij zoveel mogelijk theaters bezoeken en muziek horen. En als dat je grootste wens is, ben je niet in Moskou geweest, wanneer je de binnen kant van het Bolsjoi theater niet hebt bezocht. Kaartjes moeten drie maanden van te voren worden besteld, anders is het uitverkocht. Tweemaal kreeg de heer Hakkert de dek sel op zijn neus maar ook dit keer bracht de derde keer ge luk. Lang voor zijn komst had hij een van zijn kennissen daar ver zocht kaartjes te halen voor een uitvoering in het wereldbe roemde theater, het gaf niet wat er die avond gegeven zou worden. Van dat verzoek heeft de heer Hakkert geen spijt gehad. Me vrouw Hakkert: persoonlijk houd ik helemaal niet van bal let. Maar ik ben die avond wel meegegaan, want ik wou eens zien, of het werkelijk zo fantas tisch is, zoals dat altijd verteld wordt. Inderdaad was dat zo. Ze zeggen hier wel eens, dat is té gek, maar het Bolsjoi-ballet is zo goed, dat kun je je nauwe lijks voorstellen". De heer Hakkert vult zijn vrouw aan met nog meer lofuitingen, „Het Blosjoi-ballet is het beste ballet van de wereld: Dat is wel zo perfect. Er zit ook een orkest van honderd man. Daar kijken wij tegenop, maar daar is dat gewoon het huisorkest. Het Bolsjol-theater is niet het grootst. We zijn ook In het Lenin-theater geweest in het Kremlin, dat te vens een congrescentrum is. Het podium daar is fenome naal. Dat is zo groot, daar past het hele Doelengebouw wel op, In het Lenin-theater hebben we het ballet „Doornroosje" gezien van Tschaikowski. Door het ballet wordt een film gedraaid, waardoor je een bootje ziet va ren en aan het eind van het verhaal groeit het kasteel dicht, wanneer ze daar bijna honderd jaar slaapt. Dat zie je allemaal en dan Is het inder daad net een sprookje", De heer Hakkert heeft zich spe ciaal verdiept in de Russische muziekinstrumenten, zoals de balalaika, dc bandoera, de domra, een soort mandoline en de bajan, een accordeon. Er zijn veel muziekgezelschap pen, die alleen met deze instru menten werken. Deze groepen brengen dan ook niets anders dan volksmuziek. De rede waarom, de beer Hakkert juist naar Rusland gaat om iets meer over de muziek te weten te komen, is dat er geen betere musici zijn dan de Russische. De heer Hakkert: „Ze beheersen de muziek op een grandioze manier. Het is gewoon, griezelig goed, wat die mensen preste ren. Ze brengen perfecte mu ziek, bovendien is de presen tatie goed. Het spreekt dan ook heel het volk aan, dat wil zeg gen» niet een bepaalde leeftijds groep. Je ziet ook veel kinderen in de theaters. Er is veel be hoefte aan muziek, de theaters zijn meestal uitverkocht en als je nu nagaat,, dat er alleen in Moskou al veertig zijn. Natuurlijk moet je niet vergeten, dat Moskou in oppervlakte de provincie Zuid-Holland over treft. Ze bouwen alles heel uit gebreid. Er is ruimte genoeg. Een weg van twaalf banen is helemaal geen bijzonderheid. Tussen de twee richtingen is dan \veer en enorme groen strook aangelegd. Aan groen is er geen gebrek". De Russen zijn heel gezellige mensen. Gasten worden dan ook allerhartelijkst ontvangen. In een mum van tijd staan de wodka en de kaviaar op tafel. Van de verhalen, Rusland voor de toerist zo ge-.loten aan doet, blijkt niet vatl waar te 2ijn, als de heer Hakkert de sfeer een beetje schetst, „De meeste mensen hebben het heel gced. Er is wel wat armoe, maar die kom je hier ook te gen. In die drie keer dat ik er geweest ben, heb ik ook ver schillende vrienden gemaakt, in Moskou, Leningrad en Moer mansk. In spreek met ze in het Duits en in het Engels, want naast het Russische leren ze op de lagere school al een buiten landse taal". De grootste wens van de heer Hakkert is om nog eens het Tsehaikowski-Concourg en Fes tival bij te wonen, dat elk jaar in Leningrad wordt gehouden. Gezien de leeftijd van de heer Hakkert, hij is veertig jaar, is dat nog best mogelijk, Ook zijn vrouw zal hem niet tegenhou den, die Ylndt het zelf veel te fijn om nog eens naar de Sov jet-Republiek terug te keren. me verlicht:ng voor ons. Wij ziten met een groot personeels tekort. In deze vakantieperio de merk jc hot nog veel inten siever. Wij zijn erg blij dat wij de vak ant i e wc rkers konden krijgen"- De werkzaamheden hij de plant soenendienst omvatten schoffel- werk, randjes afsteken en nog wat lichte werkzaamheden. Het werken geschiedt onder leiding van een voorman. „Het schof fel werk is in deze warme dagen met koele avonden heel belang rijk. Het onkruid schiet naar boven. Dc jongelui kunnen dc zaak on middellijk anrtpakken, aldus een zegsman van de Plantsoe nendienst, die nogmaals bena drukt: „Wij zijn ci'g lev red en, zonder deze vakantie hulp zouden wij het nauwelijks kunnen rooien". De nieuwe aula van de Algemene Begraafplaats. Schiedam Sinds het raadsbe sluit van 28 juni geldt voor de Algemene Begraafplaats een nieuwe verordening, die de oude verordening, sinds tiental len jaren van kracht, vervangt. De oude verordening, vastge steld door de gemeenteraad in 1929, heeft onder andere door het ingebruiknemen \'an een nieuwe aula cn door het vast stellen van gewijzigde tijden van opening van de Begraaf plaats, zijn kracht verloren. Tn de nieuwe verordening, in de raadsvergadering van juni met algemene stemmen goedge keurd, zijn enkele elementen opgenomen, die overeenkomen met nieuwe opvattingen inzake het begraven. Ook de openings tijden van dc Eegraafplaats zijn in de nieuwe verordening vastgesteld. Ze zijn gesteld op zondagen van 12 tot 4 uur 's middags, op zaterdagen van half tien tot één uur 's middags en op overige dagen van tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur. Ook de tijden van begraven 2ijn in de nieuwe verordening iets ruimer gesteld. Met uitzonde ring van feestdagen is dit nu mogelijk op zaterdagen tussen negen en één uur en op overige ■dagen van negen tot drie uur. Sinds het in gebruik nemen van de nieuwe aula wordt aan de bezoekers van de begraafplaats en aan andere eventueel be trokkenen een boekje uitge reikt, waarin de gang var. za ken wordt beschreven bij een ter aarde bestelling op do Schiedamse Algemene Begraaf plaats.. Door middel van deze voorlichting wil men de nabe staanden op de mogelijkheden wijzen die de plaatselijke be graafplaats kent. Do aula van de begraafplaats wordt voor iedere begrafenis ter beschikking gesteld. Er kan via een muziekinstallatie mu ziek ten gehore worden ge bracht. terwijl een stoffelijk overschot in één van dc rouw kamers in de aula kan worden opgebaard, waarmee nabe staanden gelegenheid geven tot condoleantiebezoek. De nieuwe verordening maakt ook onderscheid tussen de di verse soorten graven: algemp- nc graven, kindergraven en ei gen graven. Deze laatste gra ven kunnen op verzoek worden verkregen en kunnen worden gehuurd voor een tij'dvak van 20 jaar, hoewel er mogelijkhe den tot verlenging bestaan. Overigens blijft het recht uit do oude verordening tot het begra ven in een eigen graf voor on bepaalde tijd van kracht, met achtneming van de m de nieuwe verordening gestelde voorwaarden. De verordening op dc Schiedam- kc Algemene Begraafplaats is op I juli in werking getreden en vervangt de verordeningen van '29 en '48 en vervangt tevens de instructies voor de directeur en de grafmakers van 1930. Dc ge meenteraad heeft zich voor het aanvaarden van de nieuwe ver ordening uitgesproken. Vlaardingcn Oi» uitnodiging van de plaatselijke muziekver eniging en het gemeentebestuur van Blaubcuren in Duitsland zal het Tamboer-, Trompetter en Majorcttenkorps Liberté een driedaags bezoek aan Blaubeu- ren, gelegen op ongeveer zestig kilometer afstond van de Oos tenrijkse grens, brengen» Op zondag 25 juli zal het VIaar" dings e gezelschap 's morgens om 7 uur vertrekken waarna men om ongevc-cr 19 uur zal aankomen. Bat wordt meteen een openingsmars uitgevoerd. Maandag zal medewerking wor den verleend bij het houden van kinderfeesten aldaar en in de avonduren zal in samenwer king met het plaatselijk mu ziekkorps een taptoe worden uitgevoerd. Als dit achter de rug is za! er nog wat tijd wor den besteed aan Blaubeuren en de omgeving ervan. Dinsdagmorgen wordt afscheid genomen van dc gemeentelijke autoriteiten in Blaubeuren en zal de terugreis per autobus een feit worden. Dinsdag.^ 24 augustus, verleent Liberté medewerking aan Fa- mafto-ra te Naaldwijk, gevolgd door een concourswedstrijd op zaterdag il september in Schie dam. 35 Iedereen zocht een goed heen komen, toen dc Grote roei haar bezem begenadigd door to verkracht het plein liet schoonvegen. Vooral gepar keerde auto's moesten het ont gelden. Enige tijd heerste al leen het akelige geluid van kreukelend blik, het gieren van de bezem en de jammerende stem van Icmke dc aardman. Nou, het resultaat was vrese lijk om aan te zien. Pa Botje schaamde zich dood voor zijn moederf!) (wordt vervolgd)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3