Lange Haven Oppassen voor verval Gemeente achter plannen deelname aan Zeskamp Inspecteur Volksgezondheid gevraagd ethyleenfabriek Gulf te sluiten VCJC-pand ontsiert stadsbeeld Diefstallen Vernielingen Rococo wordt nader belicht in museum Bromfietser gevallen ;f.ncf>noT»; f,S»EV£« SCHIEDAMSCHE COÜKANT WOENSDAG 23 JULI 1971 Schiedam Het aanzien van de Lange Haven gaat er niet op vooruit. In dit stuk Schie dam, dat we toch gemakke lijk een van de mooiste plekjes an onze stad kun- nen noemen, vervallen 5 steeds meer panden en wor den steeds meer rotte piek er ken zichtbaar. Dat is cp het ogenblik nog wel niet zo erg merkbaar, maar in de toe komst zou het verval steeds meer kunnen toenemen en zou steeds verder aan dit stuk uniek Schiedam wor den geknaagd. Dat is natuurlijk erg jammer. Juist met het oog -op de sane ring van de binnenstad lijkt het zaak, oude stukjes stedeschoon te behouden. De oude, verkrot te pandjes uit de binnenstad zelf zullen verdwijnen en plaats maken voor een bebouwing, die de benaming „binnenstad" be ter tegemoet komt. Niemand zal daar beter bezwaar tegen hebben. Als onderdeel van de binnenstad zal de Lange Haven echter vrijwel ongewij zigd blijven, al zullen vermoe delijk enkele panden moeten wijken voor de metrolijn, die dwars door de haven heen on geveer ter hoogte van de West- molenstraat zal worden aange legd. Al is het een winstpunt, dat de metro vrijwel zeker door de binnenstad een ondergronds tracé zal krijgen wat zou een stadsbeeld als de Lange Haven meer verstoren dan een metro viaduct? toch zullen een aan tal panden moeten wijken. Wet houder Bolmers van Stadsont wikkeling heeft zich in een ver- gadering van de commissie Hef VCJC-pand aan de Lonae Haven voor stadsontwikkeling en stads- K uc w.iyc huvlii. Do Appelnorkïbr j*, éér. van c!o monumenten ven de Lange ha ven. Vlaardingen -Benw willen graag dat de gemeente Vlaardin gen meedoet aan het NCRV-televisiespo! Zeskamp. Het colle ge heeft aan de heer J. P. v.d. Velde, voorzitter van de Stich ting Holy Noord i.o., bericht, dat zij het initiatief tot deelna me op hoge prijs stelt. Tegen de deelneming van Vlaardingsc sportlieden aan Zeskamp heeft het college geen enkel be zwaar. Er is echter ook een grote „maar" aan de zaak. „Want", zo ver volgt het college, „fa verband met de precaire financiële si tuatie van de gemeente kunnen wij op geen enkele mogelijk heid financiële of materiële medewerking verlenen". uitbreiding eens laten ontval len dat die panden dan maar weer zouden moeten, worden opgebouwd, maar -of dat een haalbare zaak is, weet natuur lijk niemand nog. Niemand Het'grote probleem van de Stich ting Holy Noord is nu om aan. een goede accommodatie voor de training en het materia,-!] daarvoor te komen. De hulp van bedrijven en verenigingen zal daarbij worden ingeroepen. Aan deelnemers is geen gebrek. Na de eerste berichten, dat Vlaardingen aan Zeskamp wil de meedoen hebben ai ongeveer twintig sportverenigingen posi tief gereageerd. Aanvankelijk vormde ook de ac commodatie voor de eigenlijke wedstrijd een probleem. Het plan om de thuiswedstrijd in de Lijnbaanhallen te houden werd door het college afgewezen. „De grote ha! van het Lijn baancomplex is dusdanig door de jeugd vernield, dat herstel enige tienduizenden guldens zou gaan kosten". Dit probleem speelt echter geen rol meer, omdat de NCRV heeft besloten de „thuiswedstrijden" van een gemeente niet in de gemeente zélf te houden. Vlaardingen zal bij eventuele deelneming haar „thuiswedstrijd" waarschijn lijk in Leiden moeten spelen. De heer Van de Velde zal de definitieve toestemming van b en w naar de NCRV doorspe len. Dan moet worden afge wacht of de gemeente Vlaar dingen voor het komende sei zoen wordt uitgekozen. Inmid dels is de heer Van de Velde al druk bezig met het benaderen van bedrijven om financiële steun te krijgen. Ook is hij op 2oek naar een geschikte ruim te om te trainen. Vlaardingen Een bewoner Van de Kef helweg heeft aangifte ge daan van diefstal van een be drag van f 460,-. Uit een siga rettenautomaat aan dc Smalle Havenstraat werden 75 pakjes sigaretten ontvreemd. Twee antieke cylinderrrevolvers zijn tijdens afwezigheid van be woners van een pand aan de Lepelaarsmgel uit de woning gestolen. Vlaardingen Baldadige jeugd heeft gisteren een groot aantal reflectoren van gestalde fietsen uit de rijwielstalling bij station Vlaardingcn-centrum gehaald en op de grond gegooid. Dc kin derpolitie stelt oen onderzoek Schiedam In het Stedelijk Mn- seum wordt van donderdag tot en met zondag weer een film vertoond. De titel van het werk is „Europaeisches Rükoko". Deze film geeft een btfna vol ledig overzicht van de kunst uitingen in Europa gedurende de achttiende eeuw- De Rococo heeft in de achttiende eeuw haar invloed uitgeoefend op de bouwstijl en de inrichting van woningen. Ook omstreeks dezelfde tijd stonden schrijvers en literatoren onder invloed van de2e stijl. Vooral in het Duits land van de achttiende eeuw kwam de stroming volledig tot haar recht. De voornaamste kenmerken van de Rococo zijn de vele „tier- lantijntjes", In deze tijd kwa men ook igrote filosofen als Kant, in de openbaarheid. De voorstellingen beginnen don derdag om kwart voor één, vrijdag om half negen en zater dag en zondag om drie uur. Dit weekeinde zullen ook verschil lende exposities voor het laatst te zien zijn. Tat en met zondag kan men de tentoonstellingen van Tamas Konok, zeefdrukken en tekeningen en de etsen in gemengde techniek van Katalin Heteï bezichtigen. Ook de expositie van Mary Schoonheyt, een reportage-ob- jekt dat gemaakt is naar aan leiding van een foto-gelufdsre- Portage op de grote museum- trappen in de linkervleugel, zal tot en met zondag blijven. Deze hele maand juli zijn gedeelten to zien uit de eigen collectie van het museum, momenteel zijn te zien: omjekten. serie American Pop-art collectie Phi- hp Morris en Nieuwe Figuratie ven. weet of daarvoor geld beschik baar zal zijn. Terug echter naar de rotte plek ken van nu. Een aantal panden aan de Lange Haven hebben wel een bestemming gekregen —bijvoorbeeld als kinderdag verblijf of als kantoorruimte maar toch zijn er panden die er door hun aanzien het stads beeld aanzienlijk verstoren. Natuurlijk is er de hardnekkig gesloten blijvende Havenkerk, die steeds meer vervallen raakt en wellicht voor de toekomst verloren is als er niet snel wat aan het onderhoud van deze Waterstaatskerk wordt gedaan. Aan de andere kant is er de vestiging van de V.C.J.C. nabij de Appelmarktbrug, -die zolang- zamerhand veel overeenstem ming vertoont met één van de vele dichtgespijkerde sane- ringspandjes in de binnenstad. Die plannen bestaan voor dit gebouw - voor zover bekend niet, zodat het V.C.J.C.-pand voorlopig een ontsiering vormt voor het aanzien van de Lange Haven. Toegegeven het valt op de Lange Haven op het ogenblik nog mee. Maar er zal voor moeten worden gewaakt dat het begon nen verval niet verder gaat. De Havenkerk en het V.C.J.C.- pand zouden een waarschuwing moeten zijn. Door het Ingebrullc nemen als boksschool en eventueel ook als sauna in een later stadium is in de Lange Haven in leder geval één dode hoek weggenomen. Wim de Haan, leider van de boksschool, is bezig om het voormalige volksbadhuis een nieuwe functie te geven. Vlaardingen Cistcravond is de 64-jarige W. J. H. uit Vlaar dingen met zijn bromfiets op de Van der Duyn- straat ten val gekomen Oor zaak was een inhaalmanoeuvre van de 20-jarige automobilist A. J. L.. die tijdens het passeren van de bromfietser de versnel- lingshandle van de bromfiets raakte. H. liep een hoofdwond op. Vlaardingen/Rozenburg Het gemeentebestuur van Rozen burg ziet geen aanleiding in te gaan op het verzoek van de Vereniging tegen Milieubederf in en om bet nieuwe Water weggebied de ethyleenfabriek van Gulf Oil Nederland NV te sluiten. Burgemeester en wethouders van deze gemeente heb ben de bezwaren van de vereniging niet ontvankelijk ver klaard, de aangevoerde argumenten zeer discutabel ge noemd en vinden de uitspraak van „onbehoorlijk bestuur" laakbaar. Het bestuur van de Vereniging tegen Milieubederf heeft zich daarom vanmorgen tot de Inspecteur van de Volksgezond heid van het ministerie van milieu en volksgezondheid, drs. W. E. M. C. Krul gewend met het verzoek het gemeentebe stuur van Rozenburg te verplichten over te gaan tot sluiting van de ethyieeninstallatie, waarbij zij zich beroept op artikel 2 lid 1 en artikel 1 van de Hinderwet. Eenzelfde verzoek is ook gedaan aan het hoofd van de arbeidsinspectie van het di strict Rotterdam. Dc vereniging zegt in een toelich ting op het verzoek aan de In specteur van de Volksgezond heid, dat sluiting de enige mo gelijkheid is om aan de be staande hinder een einde te maken. Het gemeentebestuur van Rozenburg echter is van mening dat andere mogelijkhe den aanwezig zijn en heeft, blij kens haar brief aan de vereni ging, de directie van Gulf Oil Nederland, in een gesprek laten \veten „dat herhaling van de verschijnselen die zich in eer ste instantie hebben voorge daan niet kunnen worden toege staan, waarop Gulf een nood plan heeft opgesteld. Dit nood plan dat voorzag in de afvoer van de gekoelde restg assen naar een tank, is ter beoorde ling voorgelegd aan de onderaf deling Procesindustrie van Bouw- en Woningtoezicht Rot terdam. De opstart-procedure kon daarna hervat wo-rden1 Volgens het Rozenburgse college van b en w is enkele weken daarna door eenbedrijfsstoring de compressor voor het koelen van de gassen uitgevallen, was ar door de enige uitweg was het verbranden in de fakkel tot de installatie weer in orde was. De hinder die hierdoor ont stond, dezelfde als die welke door de vereniging aanleiding vormde te verzoeken het be drijfsonderdeel te sluiten (roe tende vlam, geluidsproblemen en irriterende Jichtversprei- »£en situatie, zoals elke bewoner van het Water weg gebied die maar of te oaed kent- luchlver- vuners zonder tal door de industrie, is het wonder dat er steeds fellere protesien rijzen ding) moet, aldus het gemeen tebestuur, geheel los gezien worden van het in bedrijf stel len. B en w geven toe, dat in hun beleid ten aanzien, van de fakkel gesproken kan worden „van een onderschatting" Om dat bij het stellen van, volgens het gemeentebestuur „verre gaande" eisen met betrekking tot de luchtverontreiniging met de sterke roetproduktie geen re kening is gehouden, vindt de vereniging dat het gemeentebe stuur van. Rozenburg ernstig te kort is geschoten in zijn over heidstaak wat betreft het stel len van de juiste voorwaarden aangaande licht- en geluidshin der. De vereniging vindt dat de be drijfsstoring van 20. juni, waar door de overlast weer maxi maal was, voor b. en w. van Rozenburg aanleiding' had moe ten zijn om haar sanctie van sluiting ten uitvoer te brengen, omdat het niet van belang is de storing al dan niet in verband met het opstarten te brengen. „Relevant", aldus het bestuur van de vereniging in haar brief aan de volksgezondheidsInspec- teur, „is hier slechts de steeds terugkerende hinder waartegen het gemeentebestuur geen maatregelen heeft willen tref fen". De vereniging' die vindt dat het beleid van b en w in strijd is met. de wettelijke bepalingen en dat bepaalde opmerkingen een bewijs vormen voor dc ondes kundigheid en/of onwetendheid van het gemeentebestuur met betrekking tot de uitvoering en toepassing van de hindcrwetbe- palmgen. Voorts concludeert de vereniging dat de argumenten van het gemeentebestuur niet kunnen overtuigen' en „daar de hinder nog voortduurt" 2iet men geen reden het verzoek tot sluiting i te trekken. ;l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3