Wereldprimeur op Schiedamse werf DE LINDENHOF IN TEKEN VAN VERTREK DIRECTEUR Huisvrouw sloeg record: alcoholpromillage van 3,20 Veel excursies in KNNV-verband 2 kranten voor één prijs! Grootste en modernste boorschip te water Miljoenen- orders voor IHC Holland Verkeer en vervoer m een hand Bezwaar schriften Centraal Aktie- Comité Rijnmond Studie voor recreatie gebied kostte 1.00% meer u h- A. J. Wïjnands directeur De Lindenhof m '-'w Rljksgoedkeuring voor bouw van gym naslieklokaal SPEELVELDEN IN 't ORANJEPARK Passage Theater waarschijn lijk binnen kort weer open Jubilea SCHIEDAMSCHE COURANT Zaterdag 21 augustus 1971 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broers vest S - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 260830 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 98ste jaargang no. 241S3 Van een onzer verslaggevers Schiedam De NV Indu striële llandelscombinatic Holland heeft deze week twee orders gekregen, waarmee een bedrag Is ge moeid van dertig miljoen gulden. Dit deelde ir. K. Smulders, directeur van IHC Gusto, gistermiddag mee bij de tewaterlating van het boorschip „Péli- ean' In Texas moet een boorei land op drie pal-en worden gebouwd in opdracht van de booraannemer Pervrod Drilling Company uit Dal las (Texas). De tweede op dracht betreft het ontwer pen, bouwen en monteren van apparatuur, die op het dek. van een vast platvorm op zee wordt aangebracht. Dit laatste gebeurt door IHC Holland's Gusto Staal bouw, een afdeling, die zich bezighoudt met bouw werken op zee. Schiedam In Schiedam is gistermiddag het grootste en mo dernste boorschip ter wereld van de helling gelopen. Dat gebeurde bij IHC Gusto op de wer£ Maasdijk. Een zeer om vangrijk gezelschap was er op een geïmproviseerd terras ge tuige van dat het schip door madame Jacques Bénézit:, echt genote van één der directeuren van de Compagnie Francaise des Pétroles met champagne werd gedoopt tot Pélican". Het schip, dat een waterverplaatsing heeft van vijftienduizend ton, is in aanbouw voor het Franse aannemingsbedrijf Socic- té Maritime de Service Schiedam De heer A. J. Wij- nands is benoemd tot opvolger van de beer A. Ritsema van Eek, de scheidende directeur van hot tehuis De Lindenhof aan de Lange Achterweg. De heer Wijnands werd op 4 no vember 1933 geboren en doorliep na het behalen van het diploma HBS-b de School voor maat schappelijk werk (de huidige sociale academie) met als spe cialisatie inrichtingswerk. Sa zijn militaire dienst studeerde de heer Wijnands psychologie aan de Universiteit van Am sterdam, een studie die in 1968 k'erd afgesloten met het docto raal examen cn een scriptie over het werk van de groepsop voeder. Tijdens de studie verrichtte hij diverse werkzaamheden ten be hoeve van de kinderbescher ming. De heer Wijnands was en was vanaf 1965 aan de psy chologische afdeling yan de Haarlemse GGD verbonden. Het boorschip maakt het moge lijk in zeer diep water naar olie te zoeken. De bestaande boeren landen van IHC zijn niet ge schikt voor boringen in water dieper dan honderd meter. Het boorschip heeft bovendien het voordeel dat het zich zonder hulp snel kan verplaatsen. Tus sen IHC en de Compagnie Francaise des Pétroles, die plannen had met een dergelijk schip te gaan werken en at een aanzienlijke hoeveelheid re search had verricht, ontstond een relatie, waaruit deze hoogst geautomatiseerde booreenheid is ontstaan. Mot de bouw van hot schip zijn ettelijke miljoe nen gemoeid. OP 15.000 VOET Het schip kun voldoende voorraad innemen om drie maanden aan één stuk te werken en boringen *p verrichten van 15.000 voet D.e temperaturen,v;aarin het schip kan werken, variëren van 15 graden tot 4- 2 2graden C, De romp is voorzien van een ijs versterking. Het schip heeft een totale lengte van 149 meter, een reedt© aan 21,35 meter en een hoogte inclusief boorto ren van. 62 meter. Het kan een snelheid bereiken van veer tien knopen. De voortstuwing geschiedt door twee verstelbare schroeven. Zonder gebruikmaking van an kers, kan de Pélican op de vooraf vastgestelde plaats blij ven liggen. Dit is -mogelijk door de twee verstelbare voorstu- wingss chro even en vijf dwars scheeps geplaatste schroeven in tunnels (drie in het voor schip en twee in het achter schip). De schroeven, die voort durend draaien, krijgen hun commando's van computers, die achter het stuurhuis in een speciale ruimte zijn onderge bracht. De aandrijving ge schiedt door elektromotoren. Do boortoren staat nagenoeg in het midden van de scheepsleng te. Tot de uitrusting behoort een duikerklok, die door een aparte schacht circa driehon derd meter in het water kan zakken. Op het achterdek bevindt zich een apparaat flat de boorpijpen automatisch naar de boortoren voert, öe stalen mantels die in storting van hei boorgat voor komen, worden met speciale krauen naar liet voordek ge bracht, Vandaar worden zc met een wagen naar dc boorvloer getransporteerd. Op de boor vloer is een kablnn voor de boormeester gebouwd, die Is voorzien van aïr-eondliiomng. De kablnc is draaibaar. Allo handelingen bij liet horen kun nen hier rechtstreeks of vin monitors worden gecontroleerd. F en speciaal systeem beperkt de gevolgen van deining van hel schip. De twee dekkrsnen, van veertig en van vijfentwintig ton. zorgen ervoor dat het schip zelfstandig kan laden en lossen. De energie wordt, op het -achler- schip -geleverd door vijf diesel generatoren van 3.400 pk. SLINGER HOEK Het voorschip biedt tachtig perso nen comfortabele verblijfs- ruimten. De slingerhoeken van het schip worden zo klein mo gelijk gehouden door ballast- tanks, waar me e zwaa rt epu nt en frequentie van hei schip kunnen worden geregeld. Op het. achterschip is een heli cop- terdek gecreëerd. Begin vol gend jaar wordt het schip aan d e opdracht g ever. overg el ever d.- Tijdans een toespraak in aanslui ting op de tewaterlating dankte Ir. R. Smulders, directeur van IHC Gusto, al diegenen onder het champagne drinkende ge zelschap die op een of andere wijze hun steentje aan he: echip hebben bijgedragen. On- dei* meer noemde hij het Ne derlands Scheepvaartkundig Proefstation in Wag-ern in gen en het Bureau Veritas. Tot de vaardige doopvrouw sprak hij: Mevrouw Bénézit, de tev/ate-r- latingsceremonie heeft een gro te betekenis voor de soms wat bijgelovige zeelieden. Het is een internationaal bijgeloof dat schepen, waarvan bij de tewa terlating de fles niet „goed" is gebroken, hun leven long ach tervolgd worden door ongeluk en pech". Hij schonk haar een broche met briljanten. Hoev/è/ /ang erg kaal, wordt .Groenoord lang zaam maar zeker een meer leefbare wijk. Er is meer groen, speelvoor zieningen zijn aange legd, terwijl een garc/ei van p/ontsoer?en en spee/voorz/eningen wordt aangelegd rond dc wijk. We hebben nog eens de sfeer geproefd in o'eze Sdv'ecfamse wijk ons relaas op pagina 3 Vl«ordingen Rijksgoedkeuring is verleend ann het gemeente bestuur van VI a ar dingen voor dc bouw van een gymnastieklo kaal aan de Van Maanen- slraat-Van'Lip.ifoürg Sïfriitv»- Vlaardingen In het Öranjepark zal een speelterrein worden aangelegd. De gemeenteraad heeft daarover een voorstel ont vangen. De kosten bedragen ƒ72.000. Het speelterrein is gesitueerd op de aanwezige zandvlakte gele gen aan de Hogelaan. Het om vat een drietal speelvelden om geven door palissaden. Dp speelvelden zuilen bereikbaa'- zi.jn via de Hogelaan en via één van de paden in het Oranje park. Op een van de speelvelden is een. klein doolhof geprojecteerd met uitkijktoren. Profiteer nü hu het unieke3tr,bod 2 krinitn ontvenjen voor de prijs van één: del Schitdimiche Courant met nieuws uit uw stad «n omjevifif, en het Retterdamchl Nieuwsblad met hec lattice binnen-enbuiteflliftdieméuwt. Gaefonjnucpdracht ook bijl U dajen jratis, Tonder eni*o verplichtte,*, de SC RN te bttcrjen en.ontdekI ttlfde vele pluspunten. naam straat weonpl. telefoon Deae bon in «pen envelop, Tonder potnecel, sturen naar Rottsrdiinsch Nietiwablad,antwoordnummer 834, Rotterdam de SC RN 14 daten üratï* «aart Schiedam In verband met het vertrek van de directeur van De Lindenhof, de heer Ritsema van Eek, is een aantal activi teiten georganiseerd. Het Stedelijk Museum houdt van 4 tot en met 27 september een Lindenhof-tentoonstelling. Deze ex positie, die in de linkerbcnedenzaal wordt gehouden, toont ondermeer met foto's, dia's en tekeningen het verschil aan tussen het oude weeshuis en het huidige kinderbeschermings tehuis. Et' zullen voorts een oude regen tenkamer te zien zijn. een oude jongensslaapzaal met als kon- trast een kopie van een kamer zoals één van de jongens die nu in De Lindenhof verblijft, die heeft ingericht. De heer Ritse ma van Eek zal deze tentoon stelling op zaterdag 4 septem ber om half vier openen. Op zaterdag 18 september is er in gebouw Irene een afscheidsbe zoek voor oud-pupillen en oud- personeel. Deze kunnen tevens een bezoek brengen aan de Lin denhof en weer eens rondkijken in het oudetehuis". \r de aula van het Stedelijk Mu seum is op vrijdag 24 septem ber het officiële afscheid, waar hij de vele relaties van buiten de Lindenhof aanwezig zuilen zijn. .Bij de receptie, die om vijf uur begint» zijn ook huidige pu pillen, ouders en personeelsle den welkom. De heer Ritsema van Eek neemt op zaterdag 25 september af scheid van de huidige Linden» hof. do pupillen en het perso neel. Het programma van deze dag, dot voor een deel door de jongens zelf wordt verzorgd, wordt besloten met geza menlijk diner. Dc heer W. F. van Leeuwen, Vlaardingerdijk 462, telefoon 262599, verzoekt tenslotte ieder een die wil deelnemen aan de activiteiten rond het afscheid van de scheidende direktei.tr, en hierover nog geen bericht heeft ontvangen, contact met hem op to nomen- In college b. en tv. Schiedam Om tot een harmo nisch samengaan van verkeer on vervoer te komen, hebben b en w van Schiedam besloten deze materie te brengen onder de bevoegdheden van wethou der C. J. M. Bnlmens. Deze zal daarom, voorzitter worden van Burgemeester H. Roelfsema was tot. op heden voorzittervan deze commissie, waarbij hij ook cie vurkeersaangelegenhe den in het college behartigde. Daar zich in cle verkeersvraas* stukken steeds planologische aspecten voordoen, heeft men gemeend deze taken over le moeten dragen aan dc heer Bol mors. wethouder van ge meentewerken en stadsontwik keling. Rotterdam De officier van justitie, mr. L. Janssen, en de po litierechter, mr. W. van Valkenburg, waren het met elkaar eens: het was het hoogste in hun carrière. Voor dit record was een 46-jarige huisvrouw uit Schiedam verantwoordelijk, die een auto had bestuurd, terwijl ze volslagen dronken was. De poütiearts bad een promillage vastgesteld van 3.20. Schiedam Vanmiddag zijn in dc buurt van de Koemarkt be zwaarschriften tegen het gewij zigde Streekplan. Rechter Maasoever West uitgedeeld door -het Centraal AkUecnmité Rijnmond (CAR) De aanleg van een containerha ven is in het gewijzigde streek plan het belangrijkste punt. Volgens het CAR kleven ann de aanleg van deze haven ern stige bezwaren voor do bevol king van het West land en vo ti de Rijnmond-bewoners. Door middel van het uitdelen van bezwaarschriften wil het CAR de bevolking steunen in haar protest tegen de aanleg van deze haven. De bezwaarschriften worden ook uitgedeeld in Vlaardingen, Maassluis, Rotterdam. Naald wijk, Brielle, Hoogvliet en Heenviiet. VIaardlagen - Dc voorstudie met het programma van eisen ten behoeve van cie ontwikke ling an de plannen voor het re creatiegebied in het westelijk stadsdeel gaat 24.509 meer kosten dan aanvankelijk was voorzien. De totale kosten ko men daarmee op 49.000 De raad is gevraagd een extra krediet beschikbaar te stellen voor de overigens reeds gereed gekomen studie die burgemees ter en wethouders binnenkort aan de raad wil voorleggen. Dc vrouw was die dag al begon nen met twee jonge jenevers en had ook de rest van de dag de fles niet geschuwd. Tegen de avond kreeg ze een onbedwing bare behoefte wat rijervaring op te do on cn met haar man naast zich begon zo aan dé rit. Ze kwam niet zo ?r, want ze ramde drie geparkeerde auto's waarna cle'politie op het appel verscheen. Omdat de vrouw niét tér zitting was verschenen kon ze niet horen, dat de offi cier. vanwege haar blanco strafregister, maar twee weken c-iste en oen jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De poli tierechter vonniste conform. Ook de 50-jarige magazijnbedien de Lodewijk was niet brand schoon toen hij op 2 mei een aanrijding met een geparkeer de auto maakte in Schiedam. De politie constateerde wateri ge ogen, een slingerende loop en in het geheel „niet vast ter been". Waarom de magazijnbediende bovendien was doorgereden na de aanrijding kon hij op de zit ting niet verklaren. Hij had het feit in eerste instantie zelfs te genover de politic ontkend. De officier van justitie eiste tegen de man, die ruiterlijk toegaf zijn rijbewijs niet nodig te heb ben voor zijn werk. veertien da gen cel en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden. De politie rechter maakte er tien dagen zitten van. Dc ontzegging hand haafde hij conform de eis. Schiedam Het zal niet al te lang meer duren, dot het Pas sago Theater weer voor het pu bliek zal worden opengesteld. Vermoedelijk zal dit eind sep tember het geval zijn en zullen er dan weer 'filmvoorstellingen *-vo veler, gehouden. Kaar ver luidt is de heer R. Arkenbout uit Rotterdam per 1 oktober 1971 aangetrokken als opera teur van het Passage Theater. Vlaardingen/Schicdam De Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging, afdeling Vlaardingen/Sehiedam heeft voor het komende seizoen een uitgebreid excursie-program ma opgesteld. Het volgende weekend, 28 en 29 augustus kan men naar het „mokka van de vogelaars", het eiland texel. Do secretaris van de KNNV, P. YV. Doom, zelf geboren en geto gen op Texel,, heeft de organisatie van deze excursie in han den. Zijn telefoonnummer is 347782. Zondag 29 augustus wordt een ex cursie gehouden naar hot Am sterdamse Waterleidingduinen. Deelnemers kunnen zich aan melden bij de penningmeester van het gewést Zuid-West KNNV te Rotterdam. Op de za terdagen 4 en 11 september worden excursies gehouden naar Voome. Op 4 september staat de vogeltrek centraal, op 11 september bezoekt de plan ten werk groep Voorne's duin. De dag daarna, zondag 12 septem ber een excursie naar dc Broekpolder en op zaterdag 25 september een excursie naar dc R hoon se grienden. Midden oktober en wel- op zaterdag en zondag 16 en 17 -oktober, wordt wederom een ,Flevo-wf;ekend gehouden,, dat ..vorig jaar zeer geslaagd was. De najaars-vcrgaderjng wordt op 2G oktober gehouden in de Emouskerk Kei helweg te Tenslotte zij nog meegedeeld Vlaardingen, aanvang acht uur. dat de JVX-cursus in november van start gaat. Er is nog plaats voor vijftien deelnemers. En diegenen die er iets voor voelen om tot natuurgids te worden opgeleid» kunnen de heer W. van Meggeien bellen, tel.: 704273. Vlaardingen Op donderdag 2G augustus vieren de heer H. Hoogland, electrisch lasser af deling scheepsbouw'lasserij en A. H. J. van Door en. werkom- schrijyer afdeling Koperslage rij ui restaurant Vulcaanhavèn aan de Schiedamse dijk 2» hun 25-jarig dienst jubileum bij het havenbedrijf Vla a rdingen-Oost N-V. De bijeenkomst begint donderdagmiddag om vier uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1