Houten schuilen teerden Stalen tankers 3 HOGE BRUG jjCBIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG i SEPTEMBER 1971 Directeur-eigenaar A. Klein Hesseiir.k. Reparatie is een c/er pijlers van werf De HoopHier nog een vrij klein schip. Vaak worden er stukken tussen gezet om ze te ver groten. irecteur-eiigenaar A. Klein Hes selink weet smakelik over vroe ger te vertelen en het hoe en waarom van vandaag uiteen te zetten. „Mijn schoonvader is in 1926 met dit bedrij? begonnen. Hij had ervaring opgedaan in werven in Delft en Slikkerveer, ij zag het grote aantal schuiten dat nodig was voor de afvoer van. 43e melasse van de Sohie- damse branderijen, de mest wan de boeren en de tuinbouw- proaukter. var. het Westland. Hij begon voor zich zelf met een reparatiebedrijf je met zo'n vijf man personeel. In de win ter werden nieuwe schuiten ge maakt en in de 'zomer deed men aan onderhoud. Als een schuit ce helling op trnoest dan stond het voltallige personeel aan de lieren te draaien. Er was namelijk niets anders dan hand-kraoht. En dat viel wel eens tegen, als de Schie erg vol met modder zat Het bedrijfje scharrelde de crisis jaren door. De oorlog kwam en •het personeel verdween. Ten slotte werkten er alleen nog maar een directeur-eigenaar, een onderduiker en een invali de. Zo ze al werk hadden De heer K-lein Hesselink had na de oorlog nog aardig wat werk door het repareren van oorlogs schade. Vooral aan de schepen die graan, aardappelen, pulp en bieten van de Zuidhollandse ei landen naar Rotterdam ver voerden. Er was nog niet aan Een gasolietanker, het eerste echte schip dot in de nieuwe ha! gebouwd v/ordt. Mep is aan het moeilijkste stuk bezig, de achter steven, roer- en schrcelbevestiging. vrachtauto's te komen. Paar- dentractie zorgde voor de aan voer en de boord-lieren voor het laden en lossen. Toen dat allemaal voorbij was, de wegen hersteld en de vrachtauto en trein heer en meester op het land, moest het bedrijf naar iets anders omzien. Iets dat zelf ook in de groei zat. Iets dat toe komstmogelijkheden opende Olie. Raffinaderijen werden gebouwd en uitgebreid. De tankvloot groeide en vrijwel gelijktijdig de behoefte aan verkoopsche- pen. De eerste waren nog slechts kale bootjes van 2o'n veertig ton die uitsluitend gaso- lie afleverden aan binnenvaart schepen. Later trad ook hier de schaalvergroting op, De schaal van de verkoopschepen zelf werd groter. Er werden her haaldelijk stukken tussengezet» De produkten-sehaal die ze af» leverden werd eveneens groter. Bij een tonnage van honderd tot 150 leveren ze tegenwoordig drinkwater, smeerolie, petro leum en benzine aan schepen met steeds meer bunkercapact» teit. Tegenwoordig hebben ze zelfs de mogelijkheid om afval* stoffen mee terug te nemen. Vroeger werd elk vuiltje en spal- vrijwel elk vcrkoopschïp een zogenaamde bielsreiniger. Dat is een pompmstaUatie clie het vuil wegpompt cn opslaat In een tank die daarna leegge maakt wordt aan de wal. Hall- je olie uit de machinekamer overboord gepompt" vertelt de heer Klein Hessclink. „Tegen woordig wordt daar terecht te gen opgetreden. We leveren op delaars kunnen nog wat doen met de olieresten. Op deze wij ze werken de verkoopschepen mee aan de strijd tegen de wa terverontreiniging". De héér Klein Hesselink is zich ervan bewust dat zijn afzetge bied met honderd varende ver- koopschepen een verzadigings punt nadert. Er worden nog wel schepen vervangen. De werf re pareert ook zelf, zodat op dat gebied werk aan de winkel blijft. Toekomstmuziek is ech ter de bouw van duwboten voor de binnenvaart en in een later stadium voor de Rijnvaart. „We 2itten achter de Hoge Brug van Overschie die een door- vaartbreedte van acht meter heeft", aldus de heer Klein Hesselink. „Ze zijn reeds bezig om de polder waar wij inzitten voor industrie vestigingen te ontsluiten. Er komen nieuwe wegens en als dat gebeurt, dan zal ook de brug verdwijnen en de doorvaart naar Den Haag verlegd worden. Is dat rond dan zitten we hier erg mooi". De zekerheid dat dit gebeurt, is reeds gegeven, treefdata zijn er niet genoemd. De heer Klein Hesselink houdt rekening met een periode van tien jaar. Als de brug weg is kan. hij duwbo ten bouwen van zo'n 11.60 m breed. De in het begin van dit Jaar gereedgekomen hal voor het binnen bouwen van sche pen, zal dan vermoedelijk nog een stuk langer moeten wor den. Bovendien, zit het or in dat er dan een lengtedok gebouwd wordt als aanvulling op do d war shell ingen waar nu mee gewerkt wordt. Een. der répara- tiehellmgen zou dan misschien het veld moeten ruimen. Hier zijn de meningen in het bedrijf echter nog over verdeeld. Mo menteel nemen die twee hellin gen nog zo'n 150 droogzettingen per jaar voor hun rekening. In de winter één a twee per week en in de zomer vijf a zes, Do meeste schepen liggen hier voor een onderhoudsbeurt onge veer twee weken. Eén week op de kant en één week in het wa ter. Er zijn weliswaar afspra* ken met de oliemaatschappijen voor een zekere roulatie, maar het is altijd jakkeren en jagen om op tijd klaar te komen. De heer Klein Hesselink wijst erop dat het meeste werk in do periode ligt waarin de centraio verwarmingen uit zijn, dus in de zomer. Dan ligt de „hele" tankvloot hier voor onderhoud. Men probeert het dan boven dien nog zo uit te zoeken dat de schepen in onderhoud gaan als de schippers met vakantie weg zijn. In de winter ligt het ac cent op de huisbrandolie, in da zomer meer op de dieselolie en benzine. Al deze produkten worden door de verkoopsche- pea vervoer.d De heer KLein Fofo uit de oude doos. Een houten loods, houten schuiten en handkrachf, Hess'" ik ziet voorlopig nog geen ,;;root gevaar in concur rentie door aardgas. Hij onder vindt er nu althans nog geen enkele invloed van. Op de vraag waarom de olie maatschappijen zo intensief met zijn bedrijf werken, dat toch vrij achteraf ligt, zegt hij dat een belangrijk verkoopar gument is dat De Hoop comple te schepen levert en onder houdt, Ze hoeven nooit naar een ander adres gebracht te wor den voor bepaalde werkzaam heden. Hij Is dealer voor enkele grote scheepsmotorenfabrie- ken. Hij Installeert de elektri sche installaties zelf. Het schip is vaarklaar als het Schiedam verlaat. „We zijn niet van plan om de za ken nog verder uit te breiden. We hebben ontdekt dat er met vijftig man erg veel gepres teerd wordt. "VVe hebben het één keer met 65 man. geprobeerd, maar toen was de produktie verhoudingsgewijs %'eel min der",, vertelt de heer Klein Hes selink, »AIs je werkelijk wilt uitbreiden, dan moet je in één keer boven de honderd man gaan zitten, je staf en je admi nistratie uitbreiden. Dat wil ik echter niet". Het bedrijf heeft dan ook een opzet op kleine schaal, alles gemakkelijk bij de hand, eik personeelslid goed be reikbaar. De directeur is niet een onbereikbaar mens achter een groene deur. maar hij zou uit zijn raam. de meeste van zijn mensen naar zich toe kun nen wenken. Hij zit uren met cte telefoon aan het oor er> oude fo to's tonen hem in overall te midden van zijn personeel. Zijn zoon loopt graag mee door het bedrijf om een enthousiast verhaal af te steken over wat er zoal gemaakt wordt. Vooral de hal waarin de nieuwe sche pen binnen gebouwd worden, is zijn trots, "Uitvriezen, -waaien of -regenen is cr niet meer bij. Als een romp gereedgekomen is, wordt hjj naar bulten ge schoven en via cent ingenieuze balkcnconstructie in het water gekiept. bouwmuziek voor dit sinds de tweede we reldoorlog Schiedamse bedrijf. Het heeft zich dan ook steeds aan veranderende om standigheden aangepast, nieuwe aktiviteiten ondernomen en steeds meer ijzers in het eco nomische vuur gelegd. Van een schuur met vijf man personeel is De Hoop uitgegroeid tot een modern bedrijf met twee hellingen en een nieuwbouwhaï, gerund door vijftig man personeel. Meer mensen wil de directie niet aantrekken, omdat dit aantal voor deze grootte, optimaal gebleken is. Daarmee moet alles gedaan worden. En dat alles is héél wat. Schiedam Er zijn heel wat redenen aan te wijzen waarom de scheepswerf De Hoop niet meer zou kunnen bestaan. Het feit dat de ■werf echter sinds januari geheel in de nieuw bouw steekt en een volle orderportefeuille heeft toont aan dat al deze redenen niet zijn opgegaan. Ook voor de toekomst ziet het er goed uit. Er komen nieuwe wegen naar en langs dit bedrijf aan de Schiekade. Scheep vaartbelemmeringen. zullen hier verdwijnen en in de binnenvaart zit voldoende nieuw-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3