„Permanent de wacht betrekken zegt Delflands dijkgraaf In hoger beroep na boete voor verkeerd invoegen Belangrijkste watervervuiler bijna uitgeschakeld Desondanks Voorwaardelijke straf van twee jaar Misstappen Ger Tuns doet alles op gebie cl van reclame Voor f700»- één maand bromplezier mm Disco-avond in „De Waag" Voor rijden zonder rijbewijs: VESTIGING IN LONDEN VAN SCHIEDAMS BEDRIJF SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 9 SEPTEMBER 19T1 3 SCHIEDAMSCHE COURANT DE COMMISSIE van onder- 'zoek. speciaal gevormd om de zaak-Kaptein'Schiedamss Ge meenschap te onderzoeken, is gisteravond niet veel verder ge komen. Pas in e&n "tweede verga dering zal de commissie een oor deel vellen, waarvan verslag aal worden uitgebracht aan de ge meenteraad. Of daarmee de zaak Kaptein is opgelost» moet men af wachten, Bii al liet geharrewar blijft na- meliik de hoofdzaak van de kwes- tie-Kaptein op de achtergrond: moet de stiehtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap in het openbaar vergaderen en mag Kaptein formeel uit de school klappen? De onenigheid tussen Kaptein. namens de gemeente raad tot lid van de SG-stichtings- raad benoemd, en zijn SG-colle ga's is vergezeld gegaan van een reeks misstappen, die het conflict een kwalijker aanzien hebben ge geven dan het ia feite zou verdie nen. DAARVOOR DIJKT de S.G. in eerste instantie het meest verant woordelijk, Met het bij herhaling negeren van de gemeenteraad als instantie, die in de zaak-Kaptein het laatste woord heeft, drijft; men -ook raadsleden, die niet di rect al.s steun aan Kaptein kun nen geven (mr. v. Kinderen bij voorbeeld) tegen zich in het har nas. Ook is het de vraag, waarom de fractievoorzitters niet werden uit genodigd om aanwezig te zijn bij de bemiddelingspoging die b w. hebben ondernomen. Mede daardoor was de bemiddelingspo ging tot mislukken gedoemd, wat dan oo-k prompt gebeurde. Waar mee weer een episode in een on verkwikkelijke zaak werd afge sloten. De commissie, die nu moet gaan bezien» hoe er een op lossing kan worden, gebracht tus sen beide strijdende partijen, staat voor een erg moeilijke taak. Voorlopig kan er geen enkel ad vies worden uitgebracht, want beide partijen, zün nog niet iioord. IIET IS TE betreuren, «dat een aanvankelijk simpel lijkend con flict als dat tussen Kaptein en do 5.G, nu zo belangrijk is gewor den. dat er een speciale commis sie voor is opgericht. Van dat ge geven moet men evenwel uit gaan. want an et dit conflict is nie mand gediend en -een -oplossing moet snel worden gevonden. Wat dat betreft is het erg jammer, dat de VVD-tractie in. dc gemeen teraad heeft gemeend» zich in deze zaak buiten schot te moeten houden door het niet deelnemen h de commissie van onderzoek. Zo*n houding is op zijn minst laakbaar en getuigt boven van het zich onttrekken aan bepaalde moeilijkheden, Mr. Van Kinde xen» aanvankelijk tegenstander an de speciale commissie, heeft wél loyale medewerking toege zegd om het probleem Kaptein tot oplossing te brengen. De - 'VD-fractie lijkt bij -monde van de fractievoorzitter de weg van de minste weerstand te hebben, gekozen om niet in de commissie deel te nemen. Daardoor onttrekt men zich aan een beslissing, die een raadsmeerderheid heeft ge nomen. Wellicht is dat wel de grootste misstap, die tot -nu foe in de zaak-Kaptein as gemaakt en die zeker van de WD-fraotie in de raad niet kon worden ver- Wacht. wv 1 Mr. dr. Winsemius Permanent de wacht betrekken". Dat is het devies van de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Delfland, mr. dr, J. W. Winsemius. Hij zegt het aan de vooravond van de defi nitieve uitschakeling van een van de belangrijkste vervuilers van het boezemwater: de rioolinhoud uit stad en dorp. Vol gend voorjaar, als de Delftse afvoerleiding naar Den Haag zal zijn voltooid en ook de afvoer van het zoute koelwater van de industrie via een speciale leiding zal zijn geregeld, zal een definitief halt zijn toegeroepen aan de onvoorstelbare vervuiling van het polderwater in de afgelopen decennia. Schiedam De sociëteit „De Waag'* houdt zaterdag weer discoavond in het gebouw aan de Nieuwstraat 36, De deuren gaan om kwart voor acht open. De leden worden verzocht hun lidmaatschapskaart mee te ne men. Tot 2 oktober kunnen, de foto's voor de fotowedstrijd ingele verd worden. Vele tientallen miljoenen guldens zijn de afgelopen twintig jaar in liet gebied van Delfland geïn vesteerd in een rlolerings- en afvoerleidingennet, waarvan de voltooiing nog slechts een kwes tie van maanden is. „Het ge raamte voor een goede water huishouding ligt klaar voor een verre toekomst'zegt dijkgraaf Hoe ernstig de situatiefeite is Winsemius. Binnen korte tijd A zal er nog slechts van indivi duele vervuiling van het water sprake zijn. De belangrijkste vervuiler zal zijn uitgescha keld» sultaat? „Waar tot voor enkele jaren geen vis meer te vinden was is weer visr waar vroeger het water zo vervuild was dat het niet eens meer bevroor, kan nu 's winters weer worden ge schaatst", zegt Delflands dijk graaf. door Cor van Groninceu gezuiverd in wordt geloosd? Delflands dijkgraaf geloofde er voor het ogenblik nog niet in, maar is wel van oordeel dat de bouw van zuiveringsinstallaties in de nabije toekomst noodza kelijk zal blijken. „We hebben de moeilijkheden verlegd", zegt hij, „door de lozing van de polder over te brengen naar zee. Daarmee hebben we te vens de basis gelegd voor de oplossing: de zuivering voor het in zee wordt geloosd". Tenslotte: schaduwzijde voor het Hoogheemraadschap is dat men, ook nu de toestand van het water aanzienlijk beter wordt doordat er niet meer of nauwelijks op wordL geloosd, de boezem toch zal moeten blijven doorspoelen. Met water dat van een du bieuze kwaliteit is. „Onze boezem is klein", zegt de dijkgraaf, „en er wonen ont zettend veel mensen in het gebied. Aan doorspoelen valt niet te ontkomen". Dat door spoelen, brengt, met name voor de tuinbouw, het zout* gevaar aan de poort, vooral ais het „goed zomeren" wil. Het is een van de zaken die mr. dr. Winsemius „restpro- blemen" noemt. geweest, vooral in het West- v t de Westlandse gemeen- lnnii ie Ttim-mnK iinnr> hnf Hnnii. Wat vroeger de gewoonste zaak van dc wereld was, de lozing van het vuil van stad en dorp op de boezems, is de laatste de cennia als onaanvaardbaar er varen. De onvoorstelbare hoe veelheden. vuil die op het water werden geloosd, resulteerden in een gigantische afbraak van het leven in het water. Massale vissterfte, vernietiging van de plantengroei en een soms on land, is nimmer door het Hoog heemraadschap bekendge maakt. De toestand van het wa ter in het Westland, waarmee de tuinbouwproducten worden besproeid, is jarenlang zo slecht geweest dat, zo men de werkelijke situatie had hekend- gemaakt, waarschijnlijk de ex port van de W'estlandse tuin bouwproducten een onvoorstel bare schade zou hebben gele den, door een invoerverbod in de afzetgebieden. „We hebben de werkelijke toestand altijd verzwegen", zegt mr. dr. Win semius, „om de tuinders geen ernstige schade te bezorgen". voorstelbare stank in de sloten rond de plaatsen waar werd ge- In het gebied waar Delfland be- loosd, vormden de gegevens last is met de zorg voor een waartegen men in de jaren de strijd ging aanbinden. Het re- Schiedam Een auto besturen zonder ïn het bezit te zijn van een rij bewijs is strafbaar. Tot deze conclusie kwam ook dc heer H. S. uit Schiedam, toen hij woensdagmorgen voor het kantongerecht ver scheen. De heer S. was ten laste gelegd, dat hij zonder rijbewijs had ge reden. Dit kwam aan het licht, toen hij een aanrijding met een bromfiets veroorzaakte op het Spinhuispad. Ook bleek toen, dat de remmen van de wagen» eigendom van de heer S, niet in De officier van justitie, mr. Bo orde waren, Ce heer S.: „Ik snap niet waar om Ik een oproep heb gehad om voor te komen. Na de aanrijding had ik de zaak afgehandeld met de betrokken persoon, een dame, die wat schaafwonden had opgelopen. Bovendien wa- ïen haar kousen stuk. Ik gaf haar 35 schadevergoeding, daarmee was zowel voor haar ais voor mij de kous af. Dat de remmen van de auto niet in orde waren, wist ik niet, omdat ik de auto even voor de aanrij ding opgehaald had bij de gara- ge'r gart, vond echter, dat de heer S. wel degelijk straf verdiend had en eiste dan ook 175 boe te en een week hechtenis. De kantonrechter, mr. J. H. Land- wehr, was het niet met hem eens en veroordeelde de heer S. tenslotte tot driehonderd gulden boete en twee weken voorwaar delijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar. goede waterhuishouding, is de afgelopen jaren veel bereikt, dankzij de samenwerking met de gemeente. Alle tot voor een. tiental jaren ongerioleerde ge bieden, zijn thans gerioieerd, enkele „onrendabele gebieden" buiten beschouwing gelaten. In het gebied van Delfland is er thans nog één gemeente die het rioolwater voorlopig nog op de boezem zal blijven lozen: Noot dorp, de gemeente die te zijner tijd zal worden aangesloten op de Zoetermeerse afvoerleiding naar Den Haag. Alle overige gemeente lozen hun afval of op de Nieuwe Waterweg (in het Westland) of via Den Haag rechtstreeks in zee, of beschik ken over zuiveringsinstallaties. De ontbinding van het geloosde afval in het boezemwater» ont trekt enorm veel zuurstof aan het water. Ondanks het feit dat de boezem van Delfland regel matig met rivierwater werd „doorspoeld" (welk water ove rigens ook in toenemende mate vervuilde) slaagde men er niet in om het boezemwater op een redelijk peil te houden. Er werd door het afbraakpro ces in het water zoveel zuurstof onttrokken, dat het waterleven, vooral, in het Westland, werd vernietigd. Dreigt zo'n zelfde situatie nu in de Noordzee, waar thans het vuil van honderdduizenden on- ten betreft; '-Gravenzande, Naaldwijk en Hoek van Holland lozen op de Nieuwe Waterweg evenals bijv. Vlaardingen dat straks samen met Schiedam, Rotterdam en Maassluis d.m.v. een eigen zuiveringsinstallatie op de Waterweg zal lozen. De Lier heeft al een eigen zuive ringsinstallatie. Monster voert het rioolwater naar Den Haag. Delft en de omringende ge meenten Pijnacker, Delfgauw en Schipluiden, lozen volgend voorjaar op de persleiding naar zee via Den Haag, Berkel en Rodenrijs beschikken over ei gen zuiveringsinstallaties. Hst zoute industriële koelwater (zestig ton zout per dag, wat nu nog op de boezem terecht komt) zal volgend voorjaar eveneens in zee worden ge loosd. Zoetermeer zal worden aangesloten op de Haagse af voerleiding, evenals Nootdorp. Een probleem voor de „schoon makers" van het polderwater, vormt de gespreide bebouwing, die men vooral in het Westland nog wel aantreft. Zoveel moge lijk zal er naar het oordeel van mr. dr. Winsemius, naar moe ten worden gestreefd, om ook die op de centrale riolering aan te sluiten. Weliswaar kan het boezemwater die beperkte ver vuilingen door dc zelfreinigen de kracht van het water wel verwerken, ideaal is de situatie niet. „Permanent de wacht betrek ken". is het devies van Delf lands" dijkgraaf, want ondanks "t feit dat men zich de laatste jaren bewust Is geworden vane de gevaren die aan water- en luchtvervuiling kleven, zijn er toch nog velen die het niet zo nauw nemen en hun afval depo neren waar ze het "t snelst kwijt kunnen: in sloot of gracht. Daarom: „Het zal in de toekomst een gewapende vrede zijn", voorspelt mr. dr, Winsc- inius. „Als de aandacht maar even verslapt, komen we weer, terecht in een onaanvaardbare situatie". „We mogen onze ac tiviteit nooit verliezen". Hoek van Holland Sinds ccn paar dagen heeft Hoek van Hol land er een geheel nieuw bedrijf bij» In het pand Prins Hen drikstraat 219 opende Ger Tuns namelijk een reclamebedrijf „visualiteitscentrum." Het pand dat in het verloden zijn diensten heeft bewezen aan vole bedrijven, is onherkenbaar geworden. Vaardige handen hebben het herschapen in een ruim, licht en doelmatig ate lier. Zeven jaar geleden vestigde Ger Tuns zich in Schiedam als eta leur. maar al snel ontdekte hij dat dc reklamemarkt meer mo gelijkheden bood dan alleen het verzorgen van etalages. Lang zamerhand ging hij zich bezig houden met het maken tekst borden. standbouw, beletteren van auto's, organisatie van mo deshows en toen met een staf van. tien medewerkers die het hele land doorreizen. werd het Schiedamse bedrijf te klein. Nu Ger Tuns zijn atelier in dc Koek heeft, dient het Schiedam se bedrijf alleen nog als opslag- i*uimte. Gaen opdracht is Ger Tuns te gek. en hij heeft al enkele grote bedrijven tot klant weten te maken. Hij zegt dat reclame nog al te vaak wordt gezien als een sluitpost waar het eerst op moei worden beknibbeld. „Dat !s een Misvatting. De reklame is het nolangrijkste in een be drijf. Gebrek aan reklame heeft vele op zichzelf mis schien goede zakenmensen klein gehouden." Het bedrijf van Ger Tum richt zich niet alleen op de omge ving. De reclamewagens rijden door het hele land. „Wat niet wil zeggen dat ik in deze omge ving geen werk zie. Dat is over al te vinden." Schiedam De twintigjarige da mes-kapper A. de J. uit Maas sluis heeft woensdagmorgen tij dens een zitting van het kanton gerecht in Schiedam moeten er varen. dat een tweedehands bromfiets eerder duurkoop dan goedkoop is. De heer De J. was op 20 maart aangehouden door de politie omdat de uitlaatpijp van zijn brommer niet voorzien was van een geluiddemper. Bij nader onderzoek kwam voorts aan het licht, dat de motor was opge voerd, en dat de verzekering niet in orde was. De heer De J.: „Ik heb de brom mer in februari voor 595 over- g ene men. He l v er ze k e ringsbe- wijs was geldig tot 1 maart. Toen ik een nieuwe verzekering voor de periode tot 1 maart 1972 wilde sluiten, bleek, dat de brommer gestolen was. Op de dag dat ik aangehouden werd, gebruikte ik de brommer in een noodgeval. De brommer is nu in beslag genomen". Kantonrechter mr. J. H. Land- wehr vond niettemin, dal de heer De J. straf had verdiend, omdat het nu eenmaal verbo den is. met een opgevoerd?» brommer tc rijden, die boven dien te veel lawaai maakt door het ontbreken van een geluid demper. De heer De .1, kreeg een geldboete van. 125. Schiedam Protech Internatio nal, het in Schiedam gevestigde ingenieursbureau dat gezamen lijk eigendom is van VMF en Williams Brothers (Ver. Sta- ten), heeft in Londen een vesti ging geopend waar inmiddels 25 mensen in. dienst zijn. Protech International (U K.) Ltd. zal vooral werkzaam zijn voor opdrachtgevers in Afrika en het Midden-Oosten, waar de zaken 2ich snel uitbreiden. Protech International en de Lon- dense dochteronderneming zijn voornamelijk werkzaam irt de „engineering" van pijpleidin gen over lange afstand, verza mel- en distributiesystemen, pomp- en compressorstations, tankterminais, raffinaderij pro jecten en civiele onderwater- bouw. BURGERLIJKE STAND Schiedam ■- geboren: Petrus A. W. z.v. W M J Heijs en C M M Scholte; Frank C z.v. C Kok en H Boele; Dirk z.v. D Teeuw en J van der 2wan; Sandy d.v. a Assele en A Hatenboer; Dennis P J z v J M De Ia Haijc en C M M C Kleinekoort: Eianca M J d.v. T M Jansen en M Boks. Geboren: Aaltje d.v. C. Gerrets en A, Peters; Ronald z.v. fl. G. Lissenberg en C. W. van der Graaf; Karen d.v. B. J. Schu- rink en J. A. van den Berg; "Mare R z.v. A. 3,1. Seij en C. M. M, Standaart; Michel z.v. T. Zwanenburg en B, Maronier- Ivan Z.v. G. P. van Wijk en C. A. Schiffer; Kemco S z.v. D R Groeneveid en G. WUlemse- Bostiaan z.v. J. M. Dekteers en J. C. Stamkot: Marco J z.v. A. P. Heinsbroek en M. L. M. Jeup; Beonardus A z.v, A P Heijsbroek en M L M Jeugd. Overleden: J L Romijn, 63 jr. C P Douw. 71 jr. M J Lindhout, 92 Jr. w/v J Bazen; A W van der Woude e.'v A van der Vlies 7J Jr.; A van der Vlies 75 jr; M Mertens 43 Jr. Overleden: H Hessen, 56 jr. Kantongerecht Schiedam Schiedam De G4-jarigc H, J. P. Het was do heer P. ten laste sa- uit RniT-tprflnm ncmiic.H'fl.nr lenr/l -via r.-.: Uit Rotterdam, acquisiteur var» beroep, is woensdagmorgen voor het kantongerecht in Schiedam verschenen in ver hand met ccn aanrijding op de Hoogstraat in Vlaardingen, dia hij in november 1970 zou heb ben veroorzaakt. Met de uit spraak van de rechter, mr, .7, H. Landwehr uit Rotterdam, bleek de heer P. niet tevreden te zijn. Toen hij de zaal verliet smeet hij de deur achter zich dicht. legd, dat hij bij het invoegen geen rekening had gehouden met het passerende verkeer. De 30-jarige J. van K. uit Vlaar dingen, die met zijn auto bij do botsing betrokken was: „Dd heer P. wilde me rechts passe ren. ik kon tijdig remmen, maar raakte toch zijn achter bumper, Toen ook de heer P« remde, schoot ik door en ramda zijn linkerdeur, Dc heer P. had overigens een an dere mening: „Ik wilde invoe gen. Ik had al twee auto's laten passeren, toen ik niets meer zag in mijn spiegel reed ik weg Nauwelijks zeven meter reed verder reed Van R. mij aan" Toch werd de heer R. door rechter schuldig bevonden en sprak de officier van justitie, mr. Borg art, geëiste straf uit, waarop de heer R. uitriep: „ik go in hoger beroep". Met ëen verontwaardigd gezicht liep hij de zaal uit, overtuigd van zijn onschuld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3