Werkgroep gaat moeilijkheden onderzoeken Beleid gemeente in strijd met behoorlijk bestuur 2 kranten voor ée'n prijs Inschrijving Salon van de Maassteden geopend Hermes-DVS nog in zorgen Schiedam één probleem gebied éotC 1 Buitenlandse werknemers in Schiedam: Piet van Holst: Twee wedstrijden en 100 boete S.C. vandaag Seth Gaaikema treedt op tijdens „Knal Festival" SCHIEDAM SCHE COURA IT Vrijdag 10 september 1971 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon, administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 260830 6 pagina's 98ste jaargang no. 24202 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een werkgroep zal onderzoeken, hoe problemen van buitenlandse werknemers ten opzichte van recreatie, plaatselijke activiteiten en andere actuele zaken het beste kunnen worden aangepakt. Dit is gistermiddag besloten in de vergadering van de commissie voor opvanging en begelei ding van buitenlandse werknemers. Deze werkgroep zal aan actuele problemen rond de buitenland se werknemer in Schiedam snel en doeltreffend iets moeten kunnen doen. Eigenlijk dient de groep min of meer als dyna mische vervanger van de toch wat statische commissie voor de opvanging en begeleiding van de buitenlandse werkne mers. Wethouder B. E. Collé van Socia le Zaken, die gistermiddag de commissie voorzat, wilde aan vankelijk een werkgroep di'e de integratie van -de buitenlandse werknemers in de Nederlandse •gemeenschajp vlotter zou doen verlopen. De heer A. M. Arling van de Stichting Hulp aan Bui tenlandse Werknemers hielp hem snel van dit idee af: De meeste buitenlandse werkne mers in Rijnmond blijken geen enkele behoefte te hebben aan het zich integreren in de Neder landse samenleving. Ze blijven het liefst zichzelf, aldus de heer Arling, die tevens aantoonde, dat in feite een opgelegde inte gratie totaal onjuist is. Inte gratie is in feite al een besmet w-oord geworden" zo viel gister middag uit de besprekingen af te leiden. Het fs dus beter dat de commis sie zich meer met mogelijkhe den rond recreatie en opbouw werk gaat bezighouden, waar- hij het werken met vrijwilligers een feit moet worden genoemd. Een werkgroep zoals, die gister middag werd voorgesteld, zal moeten bestaanuit vertegen woordigers van het bedrijfsle ven, de socia'alculturele sector, het collegium pastorum. en ie mand van de Slichting Hulp aan Buitenlandse werknemers. Het dagelijks bestuur van de commissie zal vóórts nagaan, hoe de werkgroep het best van de grond zal kunnen komen. In middels werd besloten, in de komende vergadering van de commissie ook buitenlandse werknemers toe te laten, die daar hun problemen kunnen aansnijden. Het taalprobleem speelt hier evemvel een belang rijke rol. Niettemin zal een Spaanse afvaardiging, dankzij de actieve staf van het Spaanse centrum aan de Lange Haven» in de komende commissiever gadering het woord kunnen voe ren. De omslrec/en- vestiging van het Cash-en-Carry-bedrijf aan de Deventerstraai. Van onze sportredactie Schiedam Tijdens het nog prille voetbalsoi2oeaL is SVV al Uvee keer .gecon fronteerd met een schor sing. Kreeg vorige week Dutïna vier wedstrijden schorsing wegens natrap pen tijdens de wedstrijd SVV b-Fortoma b, gisteren krijgt SW te horen dat Piet van Holst twee wed strijd is geschorst en hon derd gulden moet betalen. Dit naar aanleiding van het té hard aanvallen van zijn tegenstander tijdens de wedstrijd FSC—SVV. Secretaris Cor de Vries: „Voor de fair play-cup ko men wij zeker niet meer in aanmerking. Schiedam Hermes-DVS gaat de eerste competitiewedstrijd waarschijnlijk van start 2onder de oud-contractspelers. De sec tie Amateurvoetbal van de KNVB vindt niet goed dat deze spelers, die bij de sectie nog steeds als betaalde spelers te hoek staan, aan de competitie deelnemen. Door het indienen van een scha declaim van deze spelers bij de KNVB ziet de Amateur-sectie deze spelers niet als amateur. Op een gisteravond gehouden vergadering in Utrecht tussen vertegenwoordigers van de ge saneerde clubs en de KNVB kwam uit de bus dat spelers die hun claim bij de KNVB terug nemen en er in de toekomst ook geen meer zullen indienen, zon dag mogen spelen. Vanavond zal het bestuur van Hermes-DVS zich met de spe lers die een claim hebben inge diend, beraden. Deze spelers zijn: Piet van der Burg, Nico de Valk, Wim Klein, Aad van der Voort, Harry Spermon en Theo de Raa^r, Voor buitenlandse werknemers Schiedam Buitenlandse werk nemers in Schiedam 'hebben met een groot aantal moeilijk heden te kampen. Dit bleek gis termiddag in de commissie voor de opvanging en begelei ding van buitenlandse werkne mers. Diverse groeperingen van de buitenlandse werkne mers kampen namelijk met problemen, In de commissie werd gisteren besproken, in hoeverre de moeilijkheden zou den kunnen worden opgelost. De problemen die gistermiddag werden aangesneden: Islamitische buitenlandse werknemers zoeken in Schie dam tot nu toe vergeefs naar een ruimte, waar zij hun Mo hammedaanse erediensten kun nen houden Spaanse werknemers vragen een betere voetbalaccommoda tie dan ze tot nu toe hebben en waarbij ze op velden spelen, die Nederlandse elftallen niet wrilen gebruiken De leiding van het Spaanse tehuis aan de Lange Haven vreest voor de toekomst van dit tehuis, nu ge gadigden zich melden om da Havenkerk te kopen, Namens het collegium pastorum (de samenwerkingskringen en de Schiedamse geestelijken) kon ds. A. Steinhart meedelen, dat op het probleem van het vinden van een Islamitisch ge bedshuis hard wordt gestu deerd. Men hoopt hiervoor op redelijk korte termijn een op lossing te vinden. Mogelijkhe den als het tijdelijk inrichten als moskee van de aula van de Begraafplaats en een r.k. kerk in Nieuwland werden afgewe zen, omdat die ruimten niet ge schikt zijn als rslamitisehe ruimte voor eredienst. Steeds meer Spaanse werkne mers ergeren zich aan de ge ringe voetbalaccommodatie, die er in het Rijnmondgebied beschikbaar is voor Spaanse liefhebbers van dezesport. Veertig elftallen moeten zich behelpen met drie velden in Vlaardingen en Schiedam. In Schiedam wordt het terrein aan de Schietbaanstraat gebruikt, dat eigenlijk geen officieel voetbalveld is en waarop geen Nederlandse elftallen wedstrij- Door de pogingen van het r.k. kerkbestuur de Havenkerk fe verkopen, menen de Spaan se werknemers, dat de situatie van hun tehuis wordt bedreigd. „Wij spelen op een veld, dat daarvoor niet geschikt is en waarop je geen Nederlanders ziet spelen", aldus een Spaanse, woordvoerder. „De Spaanse werknemers zien in het week einde vaak velden onbezet en dan begrijpen ze niet waarom dit is", zegt de heer Arling van de Stichting Hulp aan Buiten landse werknemers. Aanvra gen om speelruimte dateren van 1969, er is nooit iets aan ge daan. De heer Arlong hoopt nu, dat op sportvelden in Schiedam' toch een oplossing zal worden ge vonden, om de Spaanse werk nemers toch redelijk te kunnen laten voetballen. Inmiddels zijn door de verkoop plannen rond de Havenkerk de beheerders van het Spaanse centrum in het> belendende pand ongerust geworden. .Door de verkoop aan de Nationale Monumentenstichting zou het pand in de voormalige pastorie in gevaar kunnen komen. De leider van het tehuis sprak zich daar gisteren bevreesd over uit. Voorlopig ziet het er even wel naar uit, dat de vestiging van de Spaanse werknemers niet zal worden aangetast. Schiedam In de Sehiedam- sche Courant van vandaag weer een keur aan plaatse lijk nieuws. V vindt op de diverse pagina's achter eenvolgens: pagina 2: binderrubriek; pagina 3: Frans vara Wees start opbouwwerk in Groenoord; situatie onder de buitenlandse werkne mers in Schiedam roept om verbetering;. Gemeente Vlaardingen gaat meer be lastingen heffen; pagïua 4: Bewoners Do Gorzen hebben weinig ver trouwen in de overheid,, zoals blijkt uit een enquête; de gevaren van. EMPF.O in de landelijke pers; drum bandconcours in de Planta ge; pagina 5: Op de sportpagi na gaat onze sportredac teur nader in op de samen stelling van de Schiedamse Sportraad. Schiedam Mag de gemeente Schiedam aan het Cash- en Carry-be- drijf Salari in de Van Deventerstraat een bouwvergunning weige ren, omdat Salari daar een bedrijf uitoefent waarvan de bestem ming in strijd is met het Uitbreidingsplan van 4 juli 1944, dat het gebied rond de Van Deventerstraai als gebied voor handel en nij verheid heeft aangewezen? Kan Salari een bouwvergunning wor den geweigerd, terwijl er wel andere bedrijven in dit gebied zijn die niet aan de eisen uit het uitbreidingsplan voldoen en waartegen de gemeente niets onderneemt? Dat' waren in de beroepscommis sie Bouwverordeningen, giste ren de twee vragen waar het om ging in een reeds jaren sle pend geschil tussen de eigenaar van het bedrijf en. de gemeente Schiedam. Een reeks misver standen, fouten en onbegrip bij beide partijen hadden de zaak er niet eenvoudiger op gemaakt en de beroepscommissie zal nu een advies aan B.,en .W moe ten uitbrengen omtrent het al dan niet verlenen van de bouw vergunning voorliet pand. "Volgens het bovengenoemde uit breidingsplan uit de bezettings jaren zou een Cash- en Carry- bedrijf niet passen, in de Van. Deventerstraat, .Het zóu teveel een „winkel''-bestemming heli- ben terwijl het gebied is be stemd als industrieterrein. De gemeente kon niet veel aan de vestiging doen, maar wel tegen de verbouwingsplannen, aan voerend dat die in strijd waren met de bestemming van het ge bied. Salari's raadsman, mr. P. van Bochove, was het daar beslist niet mee eens. „Er is vanuit de middenstand vaak bezwaar ge komen tegen dit soort bedrij ven. Zo'n bedrijf dat ver excen trisch is gelegen, vormt een veel geringer gevaar voor de middenstand. Er zijn in die om- geving wel meer bedrijven die niet strikt aan rle letter aan het bestemmingsplan voldoen en daar wordt ook niets tegen ge daan". Volgens mr. Van Bochove is een bedrijf als dat van Salari een inrichting van handel. 2oaJs be doeld in het uitbreidingsplan. Zo'n bedrijf mag niet worden gelijkgesteld met het begrip, winkel zoals dat in 1944 werd opgevat. „Een Cash- en Carry is geen winkel'% stelde de heer Van. Bochove. Salari betrok zijn pand in 1968 en wilde enkele verbouwingen uit voeren om het beter voor zijn bedrijf geschikt te maken.. De Gemeentelijke Woning dienst keurde de tekeningen goed en liet in een brief wéten dat het met de bouwvergunning wel in orde zou komen, maar Salari wist niet dat deze brief geen of ficiële bouwvergunning was en begon dus met dc verbouwing zonder officiële toestemming. B. en W, hebben Salari overigens wel een vergunning ingevolge de Drank- en Horecawet gege ven, zodat het bedrijf er wel een slijterij mag hebben. Mr, Van Bochove vond dit dan ook vreemd,, terwijl hij ook niet kon. begrijpen waarom de gemeente na twee jaar dit bedrijf te heb ben geduld, nu een bouwver gunning moet weigeren. „Dit is in strijd met wat onder behoor lijk bestuur moet worden ver staan", aldus de heer Van Eoc- hove. Namens burgemeester en wet houders voerde de heer M. J. Smit van de afdeling Openbare Werken van de gemeente het pleidooi. Hij zei, dat B. en W. niet uit overwegingen van aver sie tegen Cash- en Carrybedrij ven hebben gehandeld, maar zich strikt aan de bestem mingsvoorschriften hebben wil len houden. De beroepscommissie. onder voorzitterschap van mr. Van Kinderen, gaat nu uitmaken wie van beide partijen gelijk heeft, liet advies wordt over enkele weken venvacht. Dan zal de heer Salari weten of hij de investeringen in de verbou wing voor niets heeft gedaan of niet. Schiedam Het Stedelijk Mu seum heeft een begin gemaakt met het toezenden van deelna me-formulieren. aan de exposi tie Salon van dc Maassteden aan de bij het museum bekende kunstenaars in het gebied bin nen de lijn Gorinchem, Dor drecht. Hoekscha Waard, Hoek van Holland, Pijnacker. Oud- Alblas en Schelluinen. De expo sitie wordt van 9 kot ober tot 8 november gehouden. Sinds 8 september zijn inschrij vingsformulieren ook verkrijg baar bij het Dordrechts Mu seum en bij het gemeentemu seum in Maassluis. Voor de tentoonstelling van werken van kunstenaars uit bovengenoemd gebied is een selectie/begelei dingscommissie samengesteld, die" bestaat uit museumdirec teur Hans Paalman als niet- stemhebbend voorzitter, twee museale figuren, één ongeorga niseerde kunstenaar en twee kunstenaars, die lid zijn van B.B.K. Rijnmond. Schiedam Dc conferencier Seth Gaaikema treedt zater dagavond op tijdens het „Knal Festival" In Sporthal Margriet, Het is de bedoeling, dat hi,j na zijn optreden in „De Doelen" in Rotterdam naar de sporthal komt, om daar het publiek op zijn manier aangenaam te ver pozen. De organisatie maakte bij monde van mevrouw R, Ko- itings- dit onverwachte hoogte punt bekend. Natuurlijk zijn ook de andere programmapunten de moeite ■waard. Coen Moulijn verricht om twee uur 's middags de opening waarbij hij door enkele van zijn ploeggenoten zal wor den vergezeld. Voorts treden diverse artiesten op, die bekend zijn van radio en televisie, zoals Patricia Paay, die bijgestaan zal worden, door de groep „The Trjffids". de „Kilima Hawaii ans", „The Three Jackets' en „Los Caba- nos". Tevens verschijnen de parodist John van Raay, het combo „New Life" en het Schiedamse familietrio .„De Vazodo's" op de planken, en niet te vergeten, dise-jockey Martin Green en de jongleur Jerry Dewis. Om tien uur begint cle polonaise op de muziek van de Boerenkapel van de drumband „Oefening Baart Kunst'. Bovendien kan het publiek zijn geluk beproe ven bij het Rad van. Avontuur cn in de Grabbelton. De regie van het programma is in handen van de heren J. van Krogten jr. en H. Carree. Hot feest is georganiseerd door de Stichting Lentefeest die door middel van allerlei acties bezig is gold te verzamelen voor de bouw van een clubhuis voor ge handicapten. Het „Knal Festijn" duurt lot 's nachts twee uur. De toegangs prijs is voor volwassenen een rijksdaalder, voor kinderen tot en met twaalf jaar 1.25. Kaarten zijn In de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV in het Proveniershuis aan de 's-Gra- velandseweg, bij de chocolate rie van G. P. Verhulsdonk» Hoogstraat 66, en bij G. Ko- nings, Rossinistraat 25 in Groenoord. Profiteer nu ven het unieke Mn bad 2 kranten te ontvingen voor de prijc vw* één; del Sthifdimtcho Courant mee nieuws uit uw stad ©mievin*, en het Rauerdamscbi Nieuw tb! ad me thee laatste binnen-en buitenlandse nieuwi. Geefom nu opdracht ook bij M u U dijen jritd. zonder «nifo verplichting de SC -h RN te fcexorjen en ontdek.3 zelf de vele pluspunten. woonpt, telefoon •Otzo feor» ïn open envelop, zender pettzesef, sturen nur Rotte rdam ich Nieuwsblad, antwoerdnuumwr 335, Rotterdam de 5C RN 14daienrr*tlt m*rï

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1