Brandweerman, uitdagend beroep Ik coach PvdA-fractie beslist DOK houdt sportfeest in Plantage PROEFPERIODE SCHOOL- PARLEMENT WORDT VERLENGD de bruid van scheveningen 3 JOOP MOLS (19): JEUGDBRANDWEER Dukdalf heeft uitgebreid winter- programma bad Zuid in f komende raads- vergadering Dames DRZ tegen Goes Drs. J. Simons in interview in PvdA-prggan: 5>? Bad Groenoord 22 september diebt „Crown's Clan bij Instuif SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 Schiedam De negentien-jarige Joop Mok heeft woensdag let terlijk en figuurlijk zijn vuurdoop ondergaan, 's Middags moest hij voor de eerste keer als beroeps-brandweerman uit rukken. Joop: „Geweldig, toen de alarmbel ging. Het schoot door me heen: dat ïs-ie nou. Ik ben zo snel mogelijk in de brandweer wagen geklommen, ik deed mijn ogen dicht en dacht, ik zie wel waar ik uit kom". Dat was bij de rijwielhandel Pop- pezijn op de Hoogstraat, waar een felle binnenbrand was uit gebroken, Voor Joop een hel» belevenis, die overigens niet met de handen in het haar stond. Bij de jeugdbrandweer was hem al voor een groot deel bijgebracht, hoe hij zou moeten handelen bij brand. Joop verdiept zich al sinds zijn vijftiende jaar in. het brand- weerwezen. In die tijd zat hij op de lagere technische school in Schiedam, waar hij les kreeg van onder andere de heer W. Nesse, die besloot een school- br and we er op te richten. De jongens, die daarbij aangeslo ten waren, ook Joop. kwamen in 196B als eersten bij de jéugd- brandweer. De heer Nesse heeft sindsdien niet stil geze ten, nu is hij adjunct-hoofd brandmeester van de afdeling Kethel. Joop: „Bij de jeugdbrandweer werden we bekend gemaakt met het aflegsysteem, de slan gen uitrollen bij een brand en. het opbouwen van een water- winplaats. Elke zaterdagoch tend moesten we komen, nu is de cursus verschoven naar vrij- Schiedam De gymnastiekver eniging DOK houdt morgen voor kinderen vanaf vier jaar een groot sportfeest op het gras veld in de Plantage, tegenover dc „Rehobothschool" In do Tuinlaan. Het programma luidt als volgt. "Voor kinderen van vier tot en met zes jaar zijn er diverss kringspelen, jongens van zeven tot en met negen jaar kunnen deelnemen aan balspelen, aan het zaklopen en aan de kruiwa genloop, Op het programma staan voor jongens van tien tot en met dertien jaar voetballen en verspringen. Meisjes van zeven tot en met ne gen jaar kunnen deelnemen aan een estafetteloop, ook is er een hindernisbaan. Program maonderdelen voor 'meisjes van tien tot en met dertien jaar: balgooien, verspringen en hoog springen; voor meisjes en. jon gens van veertien tot en met zestien jaar: balspel en estafet teloop met planken. Voor vol wassenen bestaat dc mogelijk heid om te volleyen en te trin> men. Na de spelen, die omstreeks vier uur zijn afgelopen, geeft DOK demonstraties, onder andere op de ongelijke bruggen en op de lange -mat. Ook wordt er een gezamenlijk springmimmer ge demonstreerd. DOK vertrekt om kwarivoor een met de gehele vereniging, in clusief de drumband, die ook tijdens de wedstrijden aanwe zig is. van het Wibautpleïn. Via de Monseigneur Nolenslaan, Parkweg, Keikstraat, Broers- vest, Gerrit Verboonstraat en Lange Nieuwstraat naar de Plantage. De wedstrijden be-1 Binnen om half twee. Schiedam In de soos Duktien, voor jongeren van dertien tot en met vijftien jaar, treedt van avond de heatband Snowy Wood op. Düktien is een afde ling van het centrum De Duk dalf. De soosavond begint om half acht. Om tien uur wordt de zaal gesloten. Het centrum De Dukdalf heeft voor de komende winter een uitgebreid programma. De lei ding heeft de volgende indeling gemaakt: dinsdag: van zeven tot acht uur meisjes van. tien tot en met dertien jaar; van acht tot negen uur jongens van elf tot en met dertien jaar, woensdag: van twee tot drie uur, jongens en meisjes van vier tot en met tien jaar; van half vier tot vier uur, jongens en meisjes van tien tot en met veertien jaar. Elke vrijdagavond wordt ue soos Duktien van. half acht tot tien uur gehouden. het programma op zaterdag: van tien uur tot half twaalf, jongens en meisjes van zes lot twaalf jaar, van half elf tot half twaalf, jongens en meisjes van drie tot zes jaar. Jongelui, <lie lid willen worden van de Duktien, moeten de eer ste keer twee pasfoto's mee brengen. door Samalina Hoorn 'i 5c£'edam Het Zwembad Zuid 1 y,001* h* de septembervergade- vah de gemeenteraad in f behandeling. B. en w. hebben de l ^,aad een uitgebreid, plan voor- gelegd, dat al in enkele com- I ™19sies is besproken en dat ook f jp., *5 gepubliceerd. Niettemin zuilen we in één van on2e vol- i gende edities nogmaals op dit voorstel terug komen. Het staat r vast, dat de beslissing op maandag 27 september zal wor- l /\ei} genomen en dat daarna l ?;lets meer de bouw van het zo oegeerde bad in de weg staat. dagavond. De spanning, waar voor je eigenlijk bij de brand weer gaat. o Mbrak. Alleen bij de wedstrijden, die regelmatig tegc-n jeugdbrandweerkorpsen uit andere steden gehouden werden, heerste er een gespan nen sfeer, omdat iedereen wil de winnen, zodat je zoveel mo gelijk moest voorkomen dat er wat mis ging. tk heb veel geleerd bij de jeugd brandweer, het was interes sant. Je steekt er veel op. zon der dat je het eigenlijk bewust moet gaan zitten leren. Het laatste jaar was ik bevelvoer der bij de jeugdbrandweer, ik hoefde niet meer mee te helpen met afleggen. Bij de jeugdafde ling beviel het me zo goed, dat ik me als beroeps heb aangeslo ten bij de brandweer. Ik heb het geluk, dat ik door omstan digheden niet in dienst hoef". Joop is de eerste, die zander eerst vrijwilliger te zijn ge weest of soldaat, zich zo van dn jeugdbrandweer heeft aange sloten bij de bero&pskem. Hij vindt het een hele eer, dat hij aangenomen is, -omdat brand weerlieden in spe aan een zeer strenge medische keuring wor den onderworpen, die 2ich voor al richt op de lichamelijke con ditie. Er moeten veel oefenin gen gedaan worden, bij sommi ge keuringen is zelfc een psy chologische test inbegrepen. En terecht, vindt hoofdbrand- meester M, L, Passchier, die ook aan. het gesprek deelneemt. „Brandweerlieden worden aan gevaren blootgesteld, die an deren ogenblikkelijk in paniek zouden brengen. Daarom moet je, als je bij de brandweer komt, geen zenuwachtig per soon zijn, dat kun je je bij een brand niet permiteren om te gaan staan trillen op je benen. Je hebt tenslotte een dienstver lenende functie, waarbij je je soms moet inzetten voor het le ven van een ander". Joop Mols begint in oktober aan een een-jarige opleiding voor tweede klas brandwacht. Tij dens deïe cursus zal blijken ol Joop geschikt is voor het vak. Joop zelf verwacht er veel van. „Aan mij zal hot niet liggen, als het mis gaat. Het is een uit daging. Toen de alarmbel ging, leefde ik helemaal op. Dat vond ik prachtig, ook al klinkt dat een beetje sadistisch, want het is eigenlijk de ellende van je medemens". Van onze sportredactie Schiedam Zondag om half twee speelt het eerste dames team van DRZ een voetbalwed strijd tegen. Goes. In. het team van Goes bevinden zich twee internationals en verschillende dames die in het Nederlandse B-team hebben gespeeld. In het elftal van DEZ speelt een A-international. Ook DRZ kent een aantal dames die in het B- team van Nederland hebben ge speeld. Voor de wedstrijd DRZ —Goes, speelt het tweede team vaa DUZ tegen Hellevoetsfuis. Schiedam De prefperiode van ihet schoolpaiiement aan de "Willem de Zwijger m.a.v.o. zal met één jaar worden verlengd, öls de gemeenteraad met een voorstel hiertoe akkoord wil gaan. Zoals bekend heeft de ge meenteraad vorig jaar een be sluit genomen, waarin de in stelling van een schoolparie- ment op deze school is goedge keurd als proefvoer een jaar. Nu de proeftijd verstreken is, is het duidelijk geworden dat de verordening voor het schoolpar- lcment wijzigingen behoeft. Het parlement heeft daarom ge vraagd, de proeftijd met nog een jaar te verlengen. Een commissie, bestaande uit de di recteur van de school, vertegezt- woordïgers van de leerlingen, ouders, leerkrachten en hel met-onderwijzend personeel z*>u de verordeping nu kritisch be zien en voorsteilen tot wijziging aan het schoolparkmcnt doen. In een onlangs gehouden verga dering VQR het parlement zijn de wijzigingsvoorstellen goed gekeurd en is besloten, de ge meenteraad te verzoeken nog maals een proefperiode van een jaar toe te staan, B. en w. zijn overigens nog niet zo ver gevorderd, dat ze de raad een verordening op het voortge zet onderwijs kunnen aanbie den, waarin naast het school pa riem ant bevoegdheden van directie, leraren en lerarenver gaderingen zijn vastgelegd. Het verzoek van het parlement van dc mavo-school kwam het colle ge dus niet ongelegen. Schiedam Oud-PvdA-raadslid drs. J. Simons, die mede een aandeel heeft gehad in het vormen van het thans zittende col lege van burgemeester en wethouders, heelt in de Voor waarts, het aldelingsorgaan van de Partij van de Arbeid, afdeling Schiedam, enkele opmerkelijke uitspraken gedaan Sn een interview dat Joop Daalmeijer. lid van de redactie van de Voorwaarts, met hem heeft gehad over de Schiedamse ge meente-politiek Joop Daalmeijer heeft Simons vragen gesteld over zijn eigen rol in de plaatselijke politiek, de kwestie SG-Kaptein, ae vijf de wethouder en de samenwer king met de coalitiepartners in dc groep van 23. Simons over Simons: Dg rol van mij in de gemeente-politiek i3 niet groot meer. Ik heb natuur lijk wel contact met mensen uit de fractie, hetzij persoonlijk, hetzij op een partijvergadering. Een. enkele maal is mijn me ning wel eens gevraagd door de fractie en door enkele mensen individueel. ts er sprake van dat Simons da fractie van de PvdA in de ge meente raad nog steeds coacht? „Coaching vind ik een vreemd woord. In de sport gebruik je dat, niet in de politiek". Over de kweslie-SG zegt het oud- Schiedam Het zwembad Groenoord sluit woensdagavond 22 september om zeven uur het seizoen af. Dan gaat het bad dicht tot half april 1972. Zo is tijdens een vergadering van de Commissie Openluchtbaden be sloten. De directie van, het zwembad ver wacht de laatste dagen weinig bezoekers meer, omdat het te koud wordt. Tooh beeft het bad de2e zomer niet mogen klagen, er kwamen ruim 37Q.ÖÖÖ bezoe kers. Het stichtingsbestuur stelt iedereen tot en met don derdag 23 september in de gele genheid, goederen, die men irx het zwembad heeft achter gela- ten, op te halen. ?5 Schiedam Tijdens de soos avond van Instuif Schiedam treedt zondag de band Crown's Clan" op. Deze groep, die al eens meer in Schiedam is geweest, stond en kele weken geleden nog ;n do topveertig met hun plaat „,No place lor our minds". Zondagavond is iedereen welkom, dc* toegangsprijs voor leden is drie gulden. Nieuwe leden kun nen zich tot tien uur aanmelden aan. de zaal. gebouw Arcade, Lange Haven 71. De avond be gint om acht uur. raadslid: „Ik weet er niet zo gek veel van, maar het komt wel op me af als een wat opgc- blazen gevat. "Naar openbaar- heid streven vind ik overigens erg gezond. De moeilijkheden begrijp ik echter niet helemaal zo goed. Ik heb gelezen dat de SG eigenlijk openbaarheid wil. Kapte in wil dat ook. Er is al leen verschil van inzicht over de timing. Ik begrijp dan niet dat de beide partijen niet tot el kaar kunrten komen. Het wan trouwen dat,daarna tegen Kap- tem ontstaan is, vind ik wat on nodig. Ik vind de huidige situa tie, waarin de zaak nog eens goed onderzocht wordt, gezon der". „Het is overigens wel meteen eens -een goede gelegenheid om de functie van de SG nader te bekijken. Bijvoorbeeld de kwes tie van verantwoordelijkheid. Het bestuur van de SG heeft, naar mi jr. mening, nog nooit verantwoordelijkheid van be leid afgelegd. Dat kan natuur lijk niet. Dat moet gaan veran deren. Bij Kaptein hebben dezo dingen, en ongetwijfeld nog een aantal andere factoren, een rol gespeeld. Wanneer we nu, in dit stadium meteen eens zouden bekijken en hierover ook nog met een advies zouden komen, dan heeft deze zaak nog eer» vruchtbaar staartje". Joop Daalmeijers volgende vraag over de vijfde wethouder beant woordde de heer Simons als volgt: ,,Dat is een beslissing die deze raad moet nemen. We zouden eerst eens moeten aan zien of we het met vier wethou ders fuli-time zouden kunnen redden. Ik vind nog steeds, dat je niet om politieke redenen moet beslissen dan maar een vijfde wethouder te nemen. Mocht het trouwens met vier wethouders niet gaan, dan is het nog niet ineens nodig om maar met een extra wethouder te beginnen. Je zou dan een nieuwe waardering moeten op zetten. Je zou moeten kijken of je niet meer moet delegeren, of je met ander dingen groter ge wicht moet toekennen. Het kan dan namelijk best zijn, dat die vier wethouders het daarna best afkunnen. Je moet dit effi ciënt bezien, en ook efficiënt handelen' Drs. Simons verwacht dat liet nieuwe raadslid Aad Wiegman van D*B6 de samenwerking tus sen dc coalitiepartners van <le groep van 23 zal stimuleren. Hij pleit voor gezamenlijke fractie vergaderingen moeten houden, terwijl dc aanwezigheid op el- kaars ledenvergadering hele maal geen kwaad zou kunnen. Ik kan me itog indenken dat ge meentelijke problemen geza menlijk worden uitgebracht". 112 Derk, dacht Tilja. Zij zuchtte even, doch glimlachte dan en neuriede zachtjes boven de tob be. Hij riep: Omijn meidje, mij lie- veke lief. Meid je, mijn meidje, ffc heb je zo lief In de kamer sloeg de klok. Tilja droogde haar armen. Dadelijk zou vae wet komen voor de elf-ure koffie en moeke moest nog haar drankje hebben. Dat eerst maar. Tilja ging naar binnen. Het was er heel stilr stiller nog dan an ders, vreemd stil. Nu tikte et aUeen de oude klok en zijn scheepjes wiegelden. Moek sliep, zonder hijgen. Voor^ zichtig sloop Tilja naderbij Moeke S'rekïe zich in haar slaap; zij lag languit, haar klein grijs hoofd met de witta nachtmuts opzij gegeleden. De dunne, bleke lippen, hadden een zacht tevreden lachje had den een zacht tevreden lachje, een wijs lachje van weten en Door een plotselinge angst be sprongen staarde Tilja met gro te ogen. Maar kón dat? Kon de dood ook zo..vredig zijn, zo Uef zo mooi? „Moeke...." Moeke glimlachte. Haar handen waren slap. De bloedslag van het leven was nog maar zo heel kort stilgevallen. Het lichaam was nog niet verstijfd* nog niel geheel koud. Tilja's handen knepen in haar schortekleed. „Moeke.....moe ke...." De keukendeur ging open - toe. |rVae.,„" En weer vluchtte het meisje in de armen die haar aïlijd al hadden beschermd en ook nu als een beschuttende veiligheid meteen vast om haar heen waren. Vae...,moeke....kom toch gauw.." De dominee bad toen Krijntje El- genaerd werd begraven. Maar meer dan zijn woorden sprak tot het jonge meisje de hoge helderblauwe zonne lucht waauraa -VKf voorzichtig heid aarzelend voorjaar droom- clc. Hoog daarboven. Ver daarachter. In een eeuwige zomer - mis schien. Tilja kon niet huilen, niet hier, niet waar de mensen waren die niet zo veel voelden voor moeke als vae en zij. Koel vonden de begrafenisgangerg Tilja van Geerten. Dat meidja bleef toch altijd anders dan an dere meidjcs, ondanks haa* zwarte dracht. Langzaam zakte dc kist. De tou wen knerpten langs het hout met een kleine schuwe klank, die pijn deed ergens diep van binnen. Tilja keek niet naar die bruine deksel met de zilveren plaat, waarop mock es naam gegra veerd stond. Dat daarbinnen was immers moeke niet meer. Moeke was eerder daarboven, bij waaierende wolken in aarze lend licht zoals het licht van haar goede stille ogen. Blije ogen. Hoe zou moeke niet blij zijn daar nu zij niet ziek meer was? Nu knipte Tilja toch snel met haar wimpers. Maar nee, nee, nooit wilde zij aan anderen haar verdriet laten zien. Zij hoorde Janna al zeggen: „Och, dat meidje, zo leng2en om d'r moeke, ja mens, de Here is wijs en rechtvaardig, straf voor de zonde, meid". Die Janna, die alles zó gebruikte en alles zó uitlegde dat het le lijk en klein en wraakzuchtig en donker werd. Koel keek Tillekes naar de om standers en toen, ineens, zag zij Derk recht tegenover hen aan de andere kant van de kuil. Zijn ogen waren blauw, koel donkerblauw, maar warm wer den ze toen ze haar vlak aanza gen. Ze zonden troost en be moediging op haar af. Het was weer als vanouds: Derk be greep. En wat moeke zei... van Derk en haar... Maar vae vroeg Derk niet in de stoet, vac was ook niet in de stoet bij Floors be grafenis geweest. Toch kwam Derk. Dat kon niet anders. Boven de koude steen, boven het woord dat de mens zo gemak kelijk uitspreekt, staat een an dere gebondenheid, de grootste de aardehemel band, de God-mens band, dc Goddelijke band mens-mens. „De meeste van deze is de liefde Twee mensen woonden nng maar Sn het kleine huis aan de Pomp- stationsweg. Geerten Eige- naerd stroopte en viste, hij werkte op hei land en in <la etal, zoals altijd, Tilja deed het huishouden en zorgde voor de dieren. En alles ging zoals het aldoor al ging voor Krijntjea dood. Het was alleen anders ge worden. Alsof de dingen aarzel den aangeraakt te worden nu hun eigenares er niet meer was. Soms had Tilja het gevoel dat moeke zo weer zou binnen stappen. „Tillekes, m'n meidje* m'n pand..." Wie zou dat ooit nog zo kunnen zeggen als moeke? Zelfs niet Geerten, daar was zijn stem X» zwaar en te donker voor. „M'n pandzei moeke en dan trilde er iets mee in. haar -kleine etem, iets van een verbórgen barteklop, van een stille liefde, die niet veel woorden kende, maar in dit ene werd uitgezegd. Tilja praatte veel nu zij alleen was met de nieuwe hond van vae en met de kleine, oude bac taard Tobias. Met Tobi kon je praten, hij ver stond wat je zei en meer nog wat je voelde. Dan kwispelde zijn kleine staartje, het klopte een luntwoordend roffeitje. D" oren hingen of verhieven zich een beetje zover dat ging, de kleine, rode tong kon likken en zich met een verliefde lekker- bekkengeeuw rond de oude. ver- grijsde snoet slaan. Ja, hoe oud was Tobi? Heel oud voor 'ëeh "Hond. Maar Tilja had hem vopr^ni^ts, ter wereld tvil- len missen, j Hij. was een per soon in haar ieven, anders dan andere dieren, dan de honden van vae, de geiten, de koeien en het paard. Er waren zelfg mensen van wie zij veel minder hield dan van haar kleine ruige vriend. Zij zag best dat Tobi een beetje blind werd aan zijn ene oog en dat hij kwijlde en erg oud werd, maar.... zij wilde hem zo graag nog een beetje houden. Als vae er niet was, bleef er an ders niemand met wie zij echt praten kon Zo, bij al het grote waar de mens voor te bidden had In die dagen na het lezen van de illegalo "bladen, na het horen van de duizelingwekkende berichten over het grote wereldgebeuren, bleef er ook nog het gewone Ai led pgsleven, het kleine voor ie der mens afzonderlijk. En voor niets was God te groot of te klein toen en nu niet. Omdat elk leven altijd geleefd moet' wordo n. Uit het grote grachtenhuis, waar de zort als goud vlamde in de ruiten en waarvan de gevel zich spiegelde in het stille wa ter van de gracht, was De Goe- zinne destijds verhuisd naar do kleinere woning waar de schit terende grote W boven de voor- deur had "gepronkt en de licht jes langs dp "ramen purpelder» ter ere van zijn koningin. wordt vervolgd)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3