1 Geslaagde demonstratie van DOK Damclub Schiedam 40 jaren „jong" WIJZIGING KLACHTENDIENST 71.09.38 scheveningen M Flinke buit bij inbraken WATERWEG AGENDA JANSEN'S SH0EBAR de bruid §§ffj§£$1ÏHK9P$ Orgelconcert Willem Vogel [Expösrms in Vechtpartij w MAANDAG 4 OKTOBER A.S. - SGRIEDAMSCmE courant G] °F SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 20 SEPTEMBER 3971 114 En ook mocht het dan waar zijn dat aan. alle dingen, aan alle overtuigingen van de zoekende mens mogelijkerwijze goede kanten te ontdekken waren, het fascisme maakte hierdop dan toch wel een zeer grote en ster ke uitzondering. Het was hel gestimuleerde boze samenge bundeld m een wolfs angel en een hakenkruis. En in Derks hart. het hart van een eenvoudige jongeman, laai de een gevoel op dat hij niet kende en zelfs met voor moge lijk had gehouden. Hij haatte. Zonder spijt, zonder wroeging haatte hij. En het was een be schermende haat, het enige wat hij te stellen had tegenover het vervloekte nazidom, omdat hij een mens was en omdat zijn beste vriend een jood was, een volksgenoot van Christus. En •ook wist hij zich één met mil joenen andere haters, niet al leen m alle geallieerde landen, met alleen in Amerika of in Rusland, maar in Duitsland zelf ook. Het was een gezegen de en een reddende haat, die nooit mocht insluimeren. Geruisloos gleed Tilja uit de bed stee en pookte voorzichtig de kachel wat op. Ze wilde vae niet wekken. De dag was lang genoeg en er was weinig dat hem vreugdig maakte. In zijn mandje voor de kachel lag Tobias. Tilja hurkte naast hem neer. Strelend gleed haar hand over de lange flaporen, over zijn. rug. zijn zij dj e. Hij hijgde, reageerde verder niet. „Wat begin je nou om ziek te worden, domme hond...?" Zijn buik was hard, zijn vacht voelde als touw. Tiija zuchtte. De klok ratelde, sloeg elf slagen door de halfduistere kamer. Al leen uit het kacheldeurtje glans de licht rood over de houten vloer. Tilja richtte zich op haar knieën. Dat zij daaraan niet eerder had gedacht! Maar., elf uur al, dan kon je toch niet... Alleen als Tobi eens doodging en zij had met alles geprobeerd? Waarom dacht zij er nu pas aan dat Derk misschien wel raad zou weten? Derk had een heleboel over dieren geleerd. Zou hij al slapen? Ze dacht wel van met. Hij zat altijd nog laat op zijn kamer te lezen en te studeren. Overdag had hij daarvoor geen tijd. Maar vae? Hij mocht mets merken. Hij zou vragen of zij wel wijs was. Een meidje dat naar een jon gen ging, zo Iaat nog.. Derk, goed; maar toch... Met eigenlijk of zij zelf niet wist wat zij doen kon en wat niet. Naar Floor, nee. naar Floor zou zij niet gegaan zijn, maar Derk was heel anders. En als het alleen maar om het praten van de mensen ging, nou, daar had zij maling aan. Tobi ging voor. Snel kleedde zij zich aan, wikkel de Tobi in een wollen doek en tilde hem hoog onder haar scoermantel. Zij voelde zijn koortsige warmte tegen haar borst. Scheveningen sliep onder de hoge hemel. Hel keken de sterren tussen de waaiende wolken door en glanzig donkerblauw als pas gewassen was de hoge koepel van de nacht. Het was koud. Maar Tobi lag zo dat geen kou hem kon deren. Zij moest alleen oppassen dat hij niet stikte zo. „Je bent nog aardig zwaar, mijn kleine smakker, maar dat hin dert niet". Door de bomen ruiste de wind. De xvind was vrij en de hemel en de sterren waren vrij. Ginder stonden een paar donkere legerauto's ais een sombere dreiging; een schildwacht stap te verveeld voor een geroofde villa heen en weer. „Bah," mompelde het meisje in afkeer. Voort ijlde zij door het donker. Haar rokken woeien, haar scoermantel gaf haar bij na vlerken. Nu kon zij niet eens meer naar huis terug. Na twaalven duldde de vijand geen mensen meer buiten. Ze kon nu nog alleen maar voort hollen om op tijd bij Derk aan. het bovenover onder dak fa zijn. Eerst Tobi. Vanonder haar halve mutsje uit woeien haar krullen los om haar gezicht. Er sloeg wat mildheid belovende regen door de lucht, in enkele spaarzame, dikke droppen. Maar de wind was fel, de westenwind, de re genwind, die de zee over het land joeg. De wind vertelde van ontembaarheid, van sterkte en oude kracht, oerkracht. Geen zich almachtig dromende vij and kon de natuur bedwingen, dat kon geen mens ter wereld. God zij dankEn het wilde lied van ontembaarheid was in het bos heel duidelijk verstaan baar. De kleine poortdeur piepte. Het knerpende geluid van de stroe ve klink huiverde langs haar rug. Stil stond zij dan in het donker daarachter, wachtend, voor zij de deur achter zich voorzichtig weer sloot. Ook de schuttingdeur was op do klink. Dat deed ome Leen altijd zelf, elke avond. En die klink zat achter het deurtje, daar kon zij niet bij. Maar daar was Derks raam. Er zeefde nog wat flauw dun glimmeren, door de gordijnkleren, nauwelijks te zien, want alle ramen, moesten verduisterd zijn. Alleen als ie heel goed van heet dichtbij keek, zag je een naaldfim streepje. Tilja kon niet bukken met Tobias in haar armen. Het leek trou wens wei of hij onderweg steeds zwaarder was geworden. Zij hurkte en tastte naar een steentje of een schelp. Tobi kreunde zachtjes. Meteen stond zij weer overeind. In de verte dreunde een klok zijn twaalf slagen over het slapende dorp. Niemand mocht nu meer buiten zijn van de dwingeland. Twee keer tikte een schelp tegen Derks raam. Voorzichtig, niet te hard. Gitta, die ook aan de achterkant van het huis sliep, mocht het niet horen. Gitta's raam zag met een hoek uit naar Derks kamer. Zij sliep al tijd in de kleine opkamer boven de keuken, die aan de achterzij de van. bet huis was uitge bouwd Het gordijn week. Even. maar werd de lichtval breder, sloot dan meteen weer toe. Derk stond nu achter het gordijn. Zou hij haar kunnen zien hier in het donker? Onhoorbaar schoof het raam om hoog. „Derk... ik ben het; Til. Hoor eens.,." Zij hoorde een zuchtlichte uitroep van verbazing, het raam gimg dicht. Hij kwam, en hij zou wel zorgen, dat zijn vader niets hoorde. Nu had zij geen zorgen meer; Derk had die overgeno men. Daar was hij al aan de andere zijde van de schuttingdeur. Deze klink knarste niet. Mis schien was die beter geolied, misschien was Derk wel handi ger dan zij. Daar stpnd hij dan tegenover haar slank en don ker silhouet, verder niet te her kennen. „Tiiïekes... wat is er?" wordt vervolgd) Van nze sportredactiea Schiedam De Damclub Schiedam herdacht zaterdag het feit dat veertig jaar geleden de heroprichting plaats had van een stedelijke damclub. In het jaar 1921 ontstond de Damvereni ging UDI die zes jaar later weer werd ontbonden daar de meeste leden lid werden van een Rotterdamse vereniging. Eerst in 1931 werd het initiatief genomen om te komen tot een eigen damclub. Deze kwam onder de naam „Het Westen" van de grond. In februari 1932 werd deze club omgebogen in de Damclub Schiedam. Het aantal leden lag tussen de 25 en 30. Wat betreft de behuizing heeft de club een waar noma denbestaan geleid. Na heel wat omzwervingen kreeg de club de beschikking over een der zalen gelegen in het souterrain van de Opstandingskerk aan de Havenstraat. De Amsterdamse organist-com ponist "Willem Vogel speelde za terdagmiddag in de aula van het stedelijk museum een pro gramma met orgelwerken, waarin het koraal een domine rende positie fnnam. Niet min der dan elf koralen van J. G. Walther, Jobann Pachelbel, Friedrich Wilhelm Zachau teermeester van Handel), Joh. Seb. Bacb en de concertgever passeerden de revue. De vijf Psalmverzen van Willem Vogel (Psalm 1, 81, 330, 90 en 139) sloegen met hun welluidende, logische bewerkingen in d<* rij van de overige kerkliederen geen slecht figuur en klonken uitmuntend op het Hess-orgel. Vars de andere genoemde com ponisten zou men moeilijk an ders hebben kunnen \*erwach- ten, doorkneed als ze waren m het bewerken van koralen: wat b.v. Bach doet met „Vater un- ser ïm Himmelreich'1 (V-47) een omranking van de cantus firm us met eenvoudige afdalen de en opklimmende toonladder figuren, die a.h.w. de ver- bindng vormen lussen hemel en aarde is verbazingwekkend. Van deze componist speelde Vogel ook nog een Fantasia con jmitazione, een werk dat men bijna nooit hoort, maar ook op een klein orgel bijzonder goed tot zijn recht komt. Interessante composities van Jcan Langlais, Domenico Zipoli (o.a. de bekende Pastorale) en Pachelbel (Toccata in C) met een ingetogen werkje van de Portugees F-rancisco Correa de Arauxo (1581-1683) ter opening j van het concert vormden de rest van een programma dat door Willem Vogel kleurrijk en onberispelijk werd uitgevoerd W. P. Verheul Dit nieuwe en definitieve home is bijzonder geschikt voor het houden van clubavonden cn het spelen van wedstrijden in di stricts verband. Momenteel zijn er 33 leden. Met het le tiental neemt de club deel aan de com petitie in de Hoofdklasse van de Rotterdamse Dambond. Dit team boekte reeds twee over winningen en is vast besloten in dit jubileumjaar een gooi naar de afdelingstitel te doen. Het 2e tiental komt uit in de le klas van deze Rotterdamse Dam bond. In wijle de heer J. Kinne- 'gin verloor de club een. prome- nent speler. Hij bracht de kam pioenschappen van Zuid-Hol land en Rotterdam op zijn naam en behaalde eveneens de titel bij de damclub van de PTT. Enkele keren heeft hij ook meegedaan aan wedstrij den waarbij de nationale dam titel op het spel stond. De club telt de laatste tijd ver schillende jeugdige spelers. On der de jeugd neemt het dam- ËSllSMSlllSi SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvcst 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 26.08,30 van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sjjthoff Pers N.V. [SCHIEDAM VANDAAG Arcade, 19.30 uur: NKV-adviesbu- reau; 20 uur: bridge Schiedam '59. Clubgebouw Wilton Fijenoord, 19.45 uur: toernooi huisscha kers Rubenslaan. Irene, 20 uur; repetitie kerkkoor. Lange Haven 102, 20-22 uur: openb ar e verkee rstheorieles- MORGEN Trefcentrum, Willem Andriesser»* laan 65, 10.30-13.30 uur; ovcr- blijfgelegenheid 't Twaalfuur tje. Arcade, 19.30 uur: bijeenkomst studievrienden; 19.30 uur: ver gadering St, Eloy; 20 uur; re petitie KSM Orpheus; 20 uur: vergadering metselaarspa troonsbond; 20 uur: cursus EHBO. Irene, 20 uur: jaarvergadering Utile Dulci. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, telefoon 2CG727. Gemeentelijke technische bedrij ven, Dwarsstraat 42, telefoon 264980. Gemeentelijk bureau voor huis vesting, Wcstmalenstraat 26, telefoon 267756. Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau, Nieuv/straat 26, telefoon 269051,toestel 174. Relnigings- cn ontsmettïngs* dienst, Buitenhavenweg 154, te lefoon 264895. VVV, Plantage, telefoon 266000. BELTIN 'MAASSLUIS Het bestuur var.- de jubilerende Damclub Schiedam. men als denksport snel in popu lariteit toe, iets waaraan de propaganda od de televisie niet vreemd is. Dc Damclub Schiedam kwam kortelings in het nieuws toen het jeugdlid Wim Vrijland fn dc wedstrijden om het kampioen schap van Zuid-Holland Jeugd- dammen als eerste eindigde. Vrijdag 1.1. werd hem de bekcx* uitgereikt. Dit nieuws deelde voorzitter J. Breman z'n leden mee aan 't be gin van de feestviering met als sportief hoogtepunt de slmul- faan-partij die de heer J. Bom, jeugdtrainer bij de Koninklijke Nederlandse Dambond, speelde tegen leden van de jubilerende club. Hij speelde de partij op 24 borden, wist van zestien spelers te winnen en verloor een partij tegen het jeugdlid Paul de Heer. De spelers A. Risseeuw, M. den Moating, D. v.d. Spek, B Quist en H. Willemse dwongen hem remise al. Na de wedstrijd volgde een re ceptie die een geanimeerd ver loop kreeg. Namens de Z.H.- en Rotterdamse Dambond en te vens als bestuurslid van de ver eniging Charlois wenste de heer P. J. Homburg bestuur en le den geluk met de bereikte mij- paal. Hij overhandigde de voorzit ter tevens geschenken onder couvert. De Schaakvereniging Schiedam werd vertegenwoor digd door voorzitter J. Marbus. Ook zusterverenigingen uit Vlaardingen en uit de verdere omtrek van Schiedam kwamen hun opwachting maken. Des avonds werd het feest voort gezet in tegenwoordigheid van de dames der leden. Een gezel lig samenzijn met spel, muziek en een dansje. iVL AARDINGEN i vandaag Binnensingel 69, 8.45-11.45 uur* peuterspeelzaal. De Heipaal, Reigerlaan, 8.45-12.15 uur: peuterspeelzaal. Goudscsingel 87a, 9-12 uur: peu- er speelzaal. Dr. Albert Plesmanschooï, Am- bonlaan 101, 20-22 uur: repetitie Het Bevrijdingskoor. Maranathakerk» 20-22 uur: repeti tie christelijke koorverenLgins Proge2a. Havenstraat 92a, 20-22,30 uur: re petitie accordeonvereniging Concertino. Triangel, 20 uur; schaakvereni ging HVO. De Oude Markt, 20 uur; cluba vond klaverjasvereniging D.O.M. Van Aerssenstraat 30d. 20 uur: baha'i fire side. MORGEN Dinncnsingel 69, 8.45-11.45 uur: peuterspeelzaal. De Heipaal, Reigerlaan, 8.45-12.15 uur: peuterspeelzaal. Göudsesingel 87a, 9-12 uur: peu terspeelzaal. Dirk de Derdelaan 43, 19-20.30 uur: gemeentelijk inlichtingen bureau. Gebouw Excelsior, 19.30 uur: dammen VDV; 20-22 uur: repe titie mannenkoor Orpheus. Goudsesingel 81a, 19.30-21 uur: kleutercursus. Zaal Middelhuys, 18.45-1945 uur: repetitie kinderkoor Holy; 20-22 uur: repetitie gemengd koor Holy. Politie Westlandseweg, telefoon 3444. Gemeentebedrijven, gas, water en eJectriciteit, Markt 18, tele foon 2117. Gemeentelijke sociale dienst, P, J. Troelstraweg 4, telefoon 27Q0. "VVV, Zuiddijk 11, telefoon 3339. Woningstichting Woningbehccr, Zuiddijk 78, telefoon 8111. i SCHIEDAM „Confrontatie VI", schilderijen van Willem Hussen en Oscar Lens, volumes van Pieter Gp- raerdts jr. en grafiek van Pra- voslav Sovak. Expositie tot 27 september. „Van. weeshuis der hervormden tot Lindenhof", over de ge schiedenis van de Lindenhof, het tehuis voor werkende jonge ren. Expositie tot 27 september. 16 tot en met 18 september: weekendprogramma met verto* ning film „Kunst zwisehen heu- te und morgen". Geopend dagelijks van 10 tot 17 uur, zondag van 12.30 tot 17 uur en vrijdagavond van 20 tot 22 Schiedam Voor een nachtclub aan de Broersvest is vannacht een vechtpartij ontstaan. Een 32-jarige Joegoslaaf sloeg een taxichauffeur die hem niet wilde vervoeren, de bril van het gezicht. Een andere chauf feur kwam zijn collega te hulp, kwam te vallen tijdens de ach tervolging van de Joegoslaaf en werd door hem in het gezicht getrapt. Volgens geruchten zou de Joego slaaf met een mes hebben ge- i dreigd en zou er zelfs zijn ge schoten. Het onderzoek is nog niet afgerond. De tweede taxi chauffeur moest zijn verwon dingen in het Gemeentezieken huis laten behandelen. De Joegoslaaf is aangehouden. Schiedam Dc Christelijke Gymnastiekvereniging DOK trakteerde zaterdag de jeugdleden op de traditionele speïmiddag. Met slaande trommen en gestoken Irompelten bracht de drumband de kinderen naar de Plantage waarde speelweide was gelegen. Bij de demonstratie van de gymnastiekvereniging DOK was he jong geleerd oud gedaan. Voor de kleintjes werden op be weging gerichte spelen gehou den. De junioren benaderden meer het sportieve vlak. Hoog springen en p.m. volleybal wa ren hier de voornaamste onder delen. Er was een stukje mu ziek en in een hiervoor Inge richte kraam werden frisdrank jes en lekkernijen, verkocht waarbij ook de hartige hap niet was vergeten. Een groot aantal ouders was getuige van al dat levendige gedoe op het grasga zon waar het overigens, vanwe ge het fraaie na zomerse weer, goed toeven was. Ingeleid door het optreden van de drumband gaven tot slot keurgroepen van de senioren een demonstratie toestelturnen alsmedee oefenin gen op öe lange mat ten beste. Alles bijeen een stukje propa ganda voor de plaatselijke gymnastiekbeoefening. Hierbij werd de nadruk gelegd op het belangrijke aandeel wat DOK met zijn ca 900 actieve leden hierin heeft. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Holyziekcnhuis, Holyslngel 3, Vlaardingen. tel. 345606, 14 14.30 uur 3e klas, 14-15 uur 2e klas Zondag 14-15 uur alle klas sen. Alle werkdagen 's avonds 19-19.30 uur 3e klas, 19-20 uur 2e klas. Kinderafdeling 14-14.30 uur en 1B-18.3Q uur. Gem. ziekenhuis Schiedam, Bur gemeester Knappertlaan 25. tel. 26912G. Zaal 13.30-14 uur on 17-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en 19-20.30 uur. Kraamafdeling 13.30-14.30 uur en 19-19.30 uur Dr. Nolctslichtïng, Stadhouders- laan 08, Schiedam, tel, 260080 Derde klas 13,30-14 uur en 39- 19.30 uur, tweede klas 13.30-14.30 uur en 19-20 uur, eerste klas 12.30-14 uur en 19-20 uur. Kinder afdeling 2ondagt dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag 13.3Ü-14 uur en maandag en don derdag 18-18.30 uur. Schiedam Bij een inbraak bij de firma Van Vuuren aan de Hoogstraat 108 is voor 10.009 aan foto-, film- en geluidsappa ratuur buit gemaakt. Bovendien verdween uit de kassa 130, Mogelijk dezelfde inbrekers brachten een. bezoek aan het technisch bureau Huijser aan de Hoogstraat 102. Daar ver dwenen 45,en een hoeveel heid postzegels ter waarde van 35,—. TELEFONISCH GELD LENEN. Bel 02977-26471 ook 's avonds ƒ750 t./m, ƒ15.000, an. 1—5 }r. Spaargarcn-Aalameer Swee- linckstr. 12 of antwoordnr. 30 (Geen postzegel nodig). Hakken klaar terwijl u wacht Zolen binnen een half uur Groenelaan 4C Tel. 26.57.33 U BELTIN SCHIEDAM Politie» Lange Nieuwstraat 55. tel. 269333. Brandweer, Singel 81a, lel. 268578. GG en GD, Tuinman 80, telefoon 259290. Toe) W Met ingang van dient u voor klachten niet meer te bellen 26.08.30 maar H g van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 uur en 20.00 uur Op zaterdag van 17.00 uur t/ 19.00 uur ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD -Vlaa m o Sel Itll hei uu gn Al: ecl ten Ha /Ni Paa 2. i Pün ken /Cr paa ries C 2 Pun< 71 p ratfi Gor: raaA Deal 'e pa septi Sabei «5 »Wr spon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2