Belangrijkste artikel binnen kort van krac! DE SMOGDE WET EN DE ONMACHT WET LUCHTVERONTREINIGING de jeugd PLAATSELIJKE FINALE VOÜRLEESW EDSTRIJD .Opvoeders verantwoordelijk voor de toekomstige wereld van van nu Wmmsm BELANGRIJKSTE Zwijttdreclitse kunstwerken in Schiedam ORGANISATIE mmasm Onderzoek naar verontreiniging door nitreuze dampen Vanavond: 95 ARTSEN WAPENEN EFFECTIEF VERKEER huis. tel DINSDAG 12 OKTOBER 1971 huif VlaartUngen/Schiedam Naar verwacht wordt zal nog deze week of anders wellicht begin volgende week in het Staats blad een Koninklijk Besluit gepubliceerd worden waardoor aan een aantal belangrijke artikelen van de vorig jaar reeds door de Staten-Generaal aangenomen Wet inzake de Lucht verontreiniging van kracht worden. Het gaat om de artikelen 42 en 48 tot en met 53 en de hoofdstukken 9 en 11. Artikel 42 continueert de bestaan de „afspraak" dat de veroorza ker van een luchtvervuiiende calamiteit daarvan dc burge meester van de vestigings plaats van het bedrijf, onmid dellijk op de hoogte stelt. De. burgemeester informeert op zijn beurt o.a. de commissaris der koningin en andere autori teiten die maatregelen moeten of kunnen nemen. Artikel 43 is wellicht het meest belangrijk, tevens het wets artikel dat tot nu toe dé mees te publiciteit heeft gekregen. Daarin wordt de commissaris der koningin „in geval van bij zondere omstandigheden van tijdelijke aard, die naar zijn oordeel zodanige voorziening in 't belang van de openbare ge- Zwijndrecht Van S oktober tot 8 november is werk van drie Zwijndrechtse kunstenaars geëxposeerd in het Stedelijk Museum te Schiedam. Het is (het werk van To Kuiper en De borah Gast-Kendell, genaamd sybthesis en een wandkleed van mevrouw Gast „portrait of a navajo". De tentoonstelling wordt daar gehouden in het ka der van de tweejaarlijkse ma nifestatie „De Salon van de Maassteden". In de loop van november zal het werk van deze dames te zien zijn in de Burgerzaal van het raadhuis. Ook Lucien den Arend heeft twee van zijn werken, te weten „bi- dis coid monaplane'* en „discoid form 1*' ingezonden naar deze expositie. zondheid dringend noodzakelijk maken, algemene voorschriften geven met betrekking tot in richtingen, toestellen, brand stoffen en verontreinigende handelingen. Hiertoe kurmen behoren: een geheel of gedeel telijk verbod een inrichting, deel daarvan of toestel, beho rende tot een bij het besluit aangewezen categorie, in wer king te hebben èn een geheel of gedeeltelijk verbod een brand stof, behorende tot een bij het besluit aangewezen, categorie, te gebruiken." In dc artikelen 49, tot en met 53 van dit hoofdstuk 5 wordt gere geld dat de burgemeester de commissaris kan verzoeken ar tikel 48 in werking te laten tre den; dat de commissaris arti kel 48 niet in werking kan laten treden zonder advies van de in specteur, tenzij spoed geboden is of de adviseur zelf geadvi seerd heeft; dat artikel 48 maximaal 48 uur van kracht kan zijn en alleen verlengd kan worden door Gedeputeerde Sta ten en ten slotte dat een snelle bekendmaking van het inwer king treden van artikel 48 gebo den is. Hem staan daarvoor ra dio, t.v. en pers ter beschik king. In hoofdstuk 9 wordt de ambteli jke organisatie geregeld. De aangestelde ambtenaren zijn bevoegd alle inlichtingen te verlangen, monsters te nemen, zij kunnen bestuurders van ver voermiddelen dwingen te stop pen, het vervoermiddel zowel als de lading onderzoeken, mo gen alle door hun noodzakelijke geachte plaatsen betreden en een ieder is verplicht de ge vraagde informatie te verschaf fen. Bi,j het ingebreke blijven daarvan kan op grond van arti kel 11 intrekking van verleende vergunning, vrijstelling of ont heffing volgen, terwijl bij over treding van verleende vergun ning boetes uit gedeeld kunnen worden tot maximaal 50.000 per overtreding. Vlaardingen Naast de meting door Rijnmond van SO 2 (zwa- veldloxyde), wordt sinds enige weken in Vlaardingen ook een onderzoek ingesteld naar de verontreiniging in dc lucht door NO-NO 2 (nitreuze dampen). Dit onderzoek geschiedt door het Toele\'erïngsbedrijf Vlaar dingen; speciaal ermee belast is de heer J. Bosscha. Op 6 plaatsen in de stad zijn kas ten geplaatst waarin zich elek tronische apparatuur bevindt. Door buisjes die gevuld zijn met een zuur wordt over een tijdvak van 6 uur buitenlucht gezogen. Deze buisjes worden éénmaal per dag verzameld door het Toeleveringsbedrijf waarbij tevens de apparatuur op z'n goede werking wordt ge controleerd. De opgehaalde buisjes zijn bestemd voor het Rijksinstituut voor de volksge zondheid te Bilthoven waar middels chemisch onderzoek wordt vastgesteld hoe groot de verontreiniging in de onder-1 scheid ene periodes van 6 uur is geweest. Gisteravond is in hof el America aan de Rietdijkstraat te Hoek van Hofland een groot feest gehouden ter gefegenheid van hef 50-jarig beslaan van de afdeling Heek van Holland van de EHBO. De heer De Weers, bestuurslid van de afdaling, kreeg van een afgevaardigde van de Kon. EHBO-verenigïng de zilve ren Tilanus-medaille, die normaal alleen aan artsen wordt uit gereikt, die zich voor de EHBO verdienstelijk hebben gemaakt Het feest werd opgeluisterd door conferencier Harry Touween accordeonduo en The Three Jacquets. Vlaardingen Vanavond begint om half acht in de zaal Harmonie de plaatselijke finale van de voorleeswcdstrijd die, in het kader van de kinderboekenweek, door het bureau Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek voor een tiental gemeenten is georgani seerd. De televisie zal op 23 oktober de landelijke finale uitzenden. Aan deze wedstrijd hebben 22 la gere scholen met in totaal 42 kinderen, meegedaan. Het ligt in de bedoeling «jat het Vla ar- dingse kind dat de finale van avond gaat winnen zijn of haar ■hele klas mag meenemen r.aar de finale in Hilversum. In de finale komen vanavond in zaal Harmonie de volgende kin deren. een gooi naar de eerste prijs doen: Lenne&e den Draak (Prinses Julianaschool), Jean- nctte v.d. .Boogert (Kamerlingh Onnesschool), Annelies MoU (Dr. A. Kuypersehool), Nysette Hardick (Wielewaalschool), Anneke Kornaat (Dr. A. Pies- inanschool), Annette Bagger man (Prof. Gerbrandyschool), Mark van Bekkum (Open Ven sters), Trudy Jansen (Dr. H. F- avi noksc hooiAnnem iek e M a ri nissen (Hugo de Groot school), Marina Korpershoek (Van Maerlantschool). Vanavond praten over acties vanuit onderwijs Schiedam „Als opvoeders zijn wij verantwoordelijk voor de wereld waarin de jeugd van nu over tien, twintig jaar moet leven; een wereld waarin zoals het er nu uitziet ze ten gron-* de zullen gaan. Misschien een somber beeld, maar we zien de zaak ook somber in. We zijn bezig ons eigen graf te gra ven. Dat geldt niet alleen voor het Rijnmondgebied, niet al leen voor Nederland, maar voor de hele wereld. We vervui len ons water, onze lucht, onze bodem, dat hele rot kleine beetje leefruimte dat we op aarde hebben". „En in die verpeste wereld moet de jonge generatie da delijk leven. Daarom moet de jeugd nu opstaan want die wordt niet gehoord. Het moet afgelopen zijn met domweg klagen; het stinkt hier zo. Er moeten eisen ge steld worden, er moet ge zegd worden wat er moet ge beuren. Wat èr over veer tien dagen moet gebeuren en wat over twintig jaar gerea liseerd moet zijn". Aldus de. heer Daalm-eïjer, docent van de Technische School Schiedam aan dc Mgr. Nolenslaan, Hij is één van cle initiatiefnemers van de bijeenkomst van verte genwoordigers van alle scho len in Rijnmond, die van avond in de school gehouden wordt. Het plan voor deze avond is r.aar voren gekomen tijdens een spoedvergadering van de leraren van de Techni sche School tijdens de smog-periode. Vanavond zullen leerlingen, docenten en andere betrok kenen bij het onderwijs gaan bespreken welke acties van uit het onderwijs kunnen worden ondernomen tegen de milieu-verontreiniging. Gediscussieerd za! worden over de vragen welke eisen geformuleerd kunnen wor den, wat men zelf aan dc mi lieuverontreiniging kan gaan doen, hoe die eisen en waar die eisen gedeponeerd moe ten worden. Gedacht wordt onder meer aan een massale brievenaetic gericht aan de regering en de Tweede Kamer. Ook zullen de onderwijsverte- gemvoordigers zich beraden over maatregelen die in de verdere toekomst zouden moeten worden genomen; het zoeken naar niet vervui lende energiebronnen, de elektrische auto en derge lijke. De Algemene Bond van Onder wijzend Personeel heeft al laten weten achter de acties tc staan en uit het hele land zijn al reacties binnengeko men, „We zijn als opvoeders tot de slotsom, gekomen dat we de plicht hebben hier onmiddel lijk iets aan te gaan doen. De overheden moeten ge dwongen worden de eisen te lezen, want;gevaar wordt door velfihTriièt onderkend", stelt de heer Daaimeijer. ,,De milieu-vervuiling is een zaak die juist de jongeren aangaat, maar men trekt zich van de mening van de jongeren geen fluit aan. Wij doen er hier op school erg veel aan. De zaak wordt tij dens de lessen besproken en dan blijkt dat de jeugd er ontzettend veel van weet. Ze zijn er vreselijk in geïnteres seerd, lezen er veel over en hebben hun eigen mening over de problemen". „Niet alles is even juist, maar wat geeft dat. Er wordt ten minste over gepraat en over nagedacht. Ze praten ef thuis over. noem maar op". Geen goed woord heeft de heer Daaimeijer over voor de houding van de meeste huis artsen, de schade voor de gezondheid door met name tie luchtverontreiniging is vrij moeilijk te bewijzen, maar tie psychische belas ting die de milieu-problemen vormen op de bewoners van het Rijnmondgebied kan ie dereen constateren. De meeste artsen nemen echter in deze zaak geen standpunt in. Alleen een aantal kriti sche artsen onderkennen dit probleem. De wrevel van de bevolking over dc situatie moet van de zijde van de artsen komen. Die moeten een duidelijke uitspraak ge ven. Ik zie zelf bij mijn leer lingen in de klas de agressie die de milieu-toestanden op roepen. Men onderkent daar van. het gevaar niet. Daar groeien onhoudbare toestan den mee. Maar de artsen doen er niets aan, op enkele uitzonderingen na'\ Oud-minister van binnenlandse zaken en huidig commissaris der koningin in Groningen, mr. Toxopeus, drukte het vorige week zo uit: Collega Klaasesz staat voor 't blok! Waarmee ge zegd was dat Zuid-Hollands hoogste autoriteit nu wel wette lijke bevoegdheden heeft gekregen om onmiddellijk maatre gelen te nemen als het met ons milieu weer de verkeerde kant uitgaat, maar dat hij bij gebrek aan een leger(tje) des kundigen die hem moeten adviseren een dergelijke bevoegd heid in de praktijk nog niet kan gebruiken. Behalve een wat merkwaardi- maatregelen te kunnen ne men zodra er weer sprake is van smog. Met die wetenschap durfde mi nister dr. B. J. Stuyt van mi lieuhygiëne en volksgezond heid zich wellicht de vrij moedigheid te permitteren 5 is de uitspraak van Toxo peus ook een niet helemaal juiste. Want zolang de Wet inzake de Luchtverontreini ging, of delen daarvan, nog geen bestuurskracht hebben, kan diezelfde wet de perso- digheden van tijdelijke aard" bedrijven geheel of gedeeltelijk stilleggen. Hij mag dan ook het verkeer geen brandstof laten gebrui ken. nen die met de uitvoering ervan belast worden, ook niet voor 't blok zetten. En dat is nu het geval. Commissaris Klaasesz heeft n°g geen bevoegdheden, kan ze deswege niet gebruiken en staat dus niet voor 't blok. De objectiviteit gebiedt ech ter te zeggen dat de be voegdheden voor Klaasesz wel in aantocht zijn. Want wellicht nog deze week, of anders begin volgende week, kan de heer Klaasesz ,,in ge val van bijzondere omstan- is denkbaar dat Klaasesz opgelucht frisse Haagse lucht heeft ingeademd, toen hij via TNO-Gezondheias- techniek hoorde, dat de in tensiteit van het zonlicht, of wel de „aanjager" van de fo- tochemische reactie, op 't ogenblik zo sterk afneemt, dat 't voorstelbaar is, dat we voor de komende elf maan den onze portie smog in ieder geval gehad hebben. Binnen die periode moet de commis saris van de koningin zich dus zien te wapenen om Dr. S. J. Sfuyf de bedoelde hoofdstukken of artikelen van de wet op de luchtverontreiniging enkele maanden eerder van kracht tc laten zijn dan aanvanke lijk de bedoeling was. Het is tenminste niet denkbaar, dat Stuyt een tweede keer bin nen korte termijn zijn vin gers aan onze vuile Rijn- mondlucht wilde branden. Ais ex-intemist weet hij maar al te goed, wat de me dische consequenties van een derdegraads verbran ding zijn; als politicus zal hij, na zijn eerste verwon dingen, daar ook al wel ach ter gekomen zijn. Dat er na de recente smogpe- riodes vaart gezet is achter het nemen van preventieve maatregelen, staat buiten kijf. Of de effectiviteit nave nant is, is daarentegen zeer discutabel. Als zich een dag na de afkondiging van de in werkingtreding van de wets artikelen een nieuwe smog- toestand boven onze hoofden zou ontwikkelen, zou wel de Jon gli eens kunnen blijken hoe machteloos een man als Klaasesz zou staan. De kans dat het gebeurt, het is reeds gezegd, is minimaal. Klaasesz kan namelijk in z'n eentje wel ruiken dat 'l stinkt, (hij moet dan overi gens wel naar Rijnmond ko men), maar kan moeilijk be palen of die stank veroor zaakt wordt door bedrijven die stiekem in de Roodevaart in Brabant hebben geloosd of een ongeoorloofde uitworp plegen via hun smerige pij pen in Europoort/Botlek. Hoewel dat niet de bedoe ling van de wetgever is, zou de heer Klaasesz in het on derhavige geval nog wel een telefoontje kunnen plegen met Rijnmond om daar te in formeren of het bewuste be drijf ai gelocaliseerd is en dan over te gaan tot het ne men van maatregelen, an- Mr. J. Klaasesz ders wordt het, wanneer er, zoals we recentelijk diverse malen hebben moeten vast stellen, sprake is van een smogvorming. Minister Stuyt, vanmorgen heel even in Vlaardingen voor een werkbezoek, heeft namelijk vorige week tegen over oppositieleider drs. Joop den Uyl gezegd, dat do bestanddelen die de smog bij een bepaalde klimatologi sche omstandigheid vormen al veel eerder in de lucht ge blazen worden. Daarnaast constateerde TNO-Gezond- heidstechniek vorige week ..voorlopig", dat het verkeer de veroorzaker van de smog is. Hen leek kan uit deze weinige informatie concluderen hoe complex de materie is. Is ei* smog dan za! Klaasesz op dit moment althans naar onze inzichten niets kun nen verrichten. Het getuigt daarom ook van een supero verdreven optimisme te ver onderstellen dat het na vol gende week in Rijnmond weer paradijselijk fris zal ruiken. Zolang Rijnmond saneringsge- bied is zullen we moeten blijven leren leven met de industrie. Pas als het over een heleboel jaren een natio nale feestdag is ter ere van de opheffing van de sane ringscommissie voor Rijn mond, is er misschien enige aanleiding om behalve opge lucht, ook weer fris adem tc halen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3