STICHTING LENTEFEEST Rietje Konings rekent op stroomversnelling Stremmingen van verkeer BK-laa n Tandarts lie jong kon geen „gek" vinden die hem wilde opvolgen in Schiedam m rijdt door Groenoord Sinterklaas Anaries ARM TONEEL VOLGEND JAAR In verband met asfalteren: WADDENZEE AUTO VERTROUWD gCatEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 16 ORTOfiER liYl 3 Schiedam Rietje Konings staat met haar Stichting Lentefeest tegenover twee barrières. De ene wordt gevormd door de voorlopige nog lauwe belang stelling van de grote bedrijven, pe andere wordt gevormd door het feit. dat ze nog te weinig overredingsgrond heeft om op te staan tegenover liefdadig heidsinstellingen, zoals het Ale- wijn de Grootfonds en het Prin ses Beatrix Fonds. Ze wil met het bestormen van die bar rières wachten totdat de inwo ners van Schiedam ongeveer vijftigduizend gulden hebben bijeengebracht, omdat dit haar een bedrag lijkt dat ook andere aspirant-gevers vertrouwen moet inboezemen. Rietje Ko nings geeft ronduit toe, dat ze meer dan tien jaar nodig zou hebben om het vereiste half miljoen voor de bouw van een ontspanmngsgelegeraheid voor invaliden binnen te halen als ze op dezelfde voet als tot nu toe zou door gaan. Ze gelóóft echter In de komende stroomversnelling. Ze gelóóft erin dat de gemeente hard voor haar aan het zoeken is naar grond waar een gebouwtje- met-visvijver zal kunnen staan. Ze gelóóft erin dat er ook nog geld voor een busje zal komen en dat er een hard meewerkend thuisfront kan worden ge vormd. Ze heeft haar geloof in deze za ken op enkele naaste medewer kers en een zich uitbreidende vriendenkring weten over te brengen. Ze verwijst naar het enthousiasme van anderen, als haar wordt voorgelegd, dat haar geloof In deze zaak tot nu toe, de enige grond is waaroo haar akttes steunen. Ze geeft toe, dat ze bedrijven en instel lingen nog ongemoeid heeft ge- Méér medewerkers zullen er on getwijfeld komen omdat ze mensen enthousiast weet te praten. Ze praat dagen achter een over de aktie. terwijl ze zegt op andere gebieden slecht het woord te kunnen voeren. Ze is telefonisch nogal eens in ge sprek, omdat brievenschrijven haar kennelijk te langzaam gaat. Overal waar ze activiteit verwacht, gaat ze haar licht op steken of dat geen activiteit ten bate van de Stichting Lente feest kan worden. En zo komt het dat zij op officiële gelegen heden nogal eens vooraan staat, een feit dat eigenlijk te gen haar aard ingaat. Ze be grijpt echter dat een aktie maar al te vaak aan 'n persoon wordt opgehangen". Daarom doet ze al deze dingen tcch wel graag. Het kost haar vele uren ingespan nen praten. Het kost haar ook handen vol geld. want ze heeft *t aktie-geld zo op 'n bank vast gezet, dat er altijd twee be •stuurleden nodig zijn om er iet» af te halen. „Ik word er arm van", zegt ze zelf. En het lijkt no-g aannemelijk ook .als blijkt dat ze huiten de officiële aktie om nog heel wat op het per soonlijke vlak voor invaliden doet. laten met haar vragen om me dewerking. omdat ze zichzelf Dat is volgens haar ook de aan- de limiet van een halve ton leiding tot de aktie geweest heeft gesteld. Het simpele feit dat ze vaak Ze heeft géén ervaringen opge daan in andere gemeenten waar mogelijk gelijksoortige akties worden of werden onder nomen. Ze deelt mee dat het geschatte bedrag van een half miljoen dat nodig zou zijn. tot stand gekomen is tijdens „wat tegen elkaar aanpraten". De architect G. W. Bannenberg die zijn medewerking verleent, zou voldoende met dit bijltje heb ben gehakt om er niet al te ver naast te zitten. Of het over en kele jaren nog een half miljoen zal zijn, bleef tijdens ons ge sprek onbesproken, Rietje Konings is niet van plan om een gehandicapt kind op een toneel te zetten, zoals Wil lem Duys het doet. Ze is er ech ter wel van overtuigd, dat ie mand die met deze problema tiek wordt geconfronteerd wel dra meewerkt aan de hulpver lening. Zo is het met haar en haar man gegaan en zo denkt ze dat h&t met velen zal gaan. Ze heeft stapels foto's bij de hand van het jongste feest voor invaliden. Ze vertelt over per sonen en problemen. Ze ziet in gedachten heel Schiedam en thousiast worden. Op de vraag of de reacties haar nooit eens tegenvallen, zegt ze dat ze de teleurstellingen naast zich neerlegt. Ze zijn er wel dege lijk. maar ze praat er nie* graag over. 2e realiseert zich dat ze het niet iedereen naar de zin heeft kun nen maken. Met name de wat stroeve verstandhouding met de invaliden sportvereniging vindt ze een tegenslag. Ze zegt geen jdee van te hebben, hoe dit zo gekomen is. Ook het feit «at ze het bij de onderwijsin spectie nog niet voor elkaar heeft kunnen brengen dat de schoolkinderen een vrijwillige bijdrage mee naar school mo- Ren brengen, is een tegenslag. En zo zijn er meer te noemen: een ballonvaart die weinig pu bliek trok, een corso dat weinig opbracht. En soms 2ijn er zelfs de hatelijke opmerkingen van jPensen. die veronderstellen at iemand die dicht bij het vuur zit. zich het beste warmt... braken slechts kort indruk op mevrouw Konings. «e heeft de nu tegenvallende ac tiviteiten voor het volgend jaar weer od haar programma staan, gesterkt als ze is door de enthousiaste medewerking van «e betrokkenen en rotsvast als ervan overtuigd is dat alles volgend jaar beter zai gaan. met invaliden in aanraking kwam en niet meer tos kon ko men van hun zorgen. Op dezelf de wijze zal het ook anderen vergaan. Ergens In haar ach terhoofd hoopt ze op een geheel Schiedam doortrekkende spon- Bén van de karakteristieke Jberfg/iecfen van Rief je Konings: het bedanken voor verleende mede werking. Ze gelooft erin dat sfeecfe meer mense n geld en mecfewerHng zyllen geven. taneïteit. Ze mikt zeer hoog in de overtuiging dat een wat la gere uitkomst dan altijd nog meevalt. Ze ziet in gedachten elke Schie dammer 'n gulden afstaan. Het is alleen het probleem om het zover te krijgen, dat zij die het kunnen het ook willen en dat zij die het willen het zo goed doefl dat zij die niet willen, ook niet hoeven Iemand met een spontaan karakter had misschien ge roepen „Buk ken". Onze fo tograaf Hans de Bakker deed dat niet. zag de plaat al ..zit ten1en knipte. Waarmee we overigens niet willen zeggen dat onze foto graaf geen spontaan ka rakter zou heb ben. Wat deze schippers vrouw precies aan het doen is, weten we niet- Misschien drukt haar ge zicht angst uit. misschien staal ze er alleen maar uit nieuwsgierig heid. Maar hei is het mees* waarschijn lijk dat ze staal te wachten i»™ het bruggeld t» betalen. Want het is bïj nader inzien toch wel duidelijk dat de vrachtwagen voor een ge opende brug staat en dat er een schip ïangsvaar! waar de vrouw zich op bevindt. fwrnwe Hoek van Holland De auto van de 23-jarige W. H. Uit Hoek van Holland, die aan de Stations weg geparkeerd stond, is door onbekenden beschadigd. De irn kerzijrmt werd vernield. De po- htie vermoedt dat het jonge ns- werk is. Schiedam Het wegdek van do Burgemeester Knappevtlaan wordt met ingang van dinsdag 10 oktober van een nieuwe as- faltlaag voorzien. Wanneer bet weer droog blijft, zal het werk ongeveer drie dagen duren. Om het verkeer zo min mogelijk te hinderen zal van het wegdek steeds slechts de helft onder- Schiedam ..It ben drie jaar geleden al gaan leuren om een gek te vinden die hier wil gaan zitten. Ik heb de praktijk zelfs voor niets aangeboden. Geen tandarts trapte er echter in. Er is een tekort aan tandartsen. Ze kunnen daarom biezen waar ze willen zitten. Ze kiezen maar ai te vaak het oosten van ons land. Gezondere streken dan Rijnmond." Aan het woord is tandarts J. de Jong, 41 jaar oud, op het punt staand naar Schiermonnikoog te vertrekken. Hij Iaat zich in zijn lege wachtkamer aan de Ruijs de Beerenbroueklaan in terviewen. Op het raam van de wachtkamer is een briefje ge plakt, dat aangeeft dat de pa tiënten maar een andere dokter moeten zoeken, of wachten tot er een nieuwe komt. Wachten tegen heter weten in. Ta' arts De Jong vindt dat hij dat voldoende heelt aange toond, Het ziekenfonds heeft nog een laatste kans open willen houden door de inventaris van hem over te nemen, zodat een nieuwe tandarts zijn praktijk- bedje gespreid vindt. Deson danks heeft tandarts De Jong moeten afzien van een verkoop bedrag van zo'n zeventig mille dat tandartsen m andere delen van het Jand gewoonlijk wèl voor hun praktijk vangen. elk geval mee aan dat hij niet is vertrokken, omdat hij inmid dels zijn schaapjes op het droge heeft. Het is voor hem belang rijk dat hij die „image" niet meeneemt, omdat hij zich in het noorden nog intensiever dan tot nu toe met de bestrij ding van de miheuverontreini ging wil bezighouden. Hij Is bestuurslid van de landelij ke vereniging tot behoud van de Waddenzee. Hij wil nog meer tijd aan die fuaktie gaan besteden en daarom is het pret tig, dat hij een betrekking knjgt die hem hiertoe in staat stelt. Hij wordt namelijk schooltandarts voor enkele Noord-Friese gemeenten. Hij heeft het er met plezier voor over elke dag met de boot van Schiermonnikoog naar de vaste wal te varen. Hij wil de Wad denzee intensief gaan. waarne- men. hij als amateur-zeebioioog waarnemingen kan doen Voor al de zee-anemoon is zijn lieve lingsdier geworden. Hij hoopt in het „hoge" noorden nog iets te redden van wat er in Rijn mond reeds verloren is gegaan. Of hem dit zal gelukken is voor hem een vraag, die met zomaar met ja kan worden beantwoord. Hij heeft enige hoop op do jeugd die nu reeds zoekend is naar nieuwe leefvormen en die nu reeds enige afstand weet te nemen tot de welvaart. Tand arts De Jong acht het gehele milieuprobleem namelijk een mentaliteitsprobleem. dat het moeilijk gaat worden. Hy vindt het Waddengebied een schitterend proefgebied voor wat er met het zeewater aan de hand is. Hij is er echter ook van overtuigd, dat de Wadden zee .zal sterven. „Ik vind het met meer dan fatsoenlijk, dat ik dan aan haar sterfbed sta", stelt hij somber. Het eiland Schiermonnikoog 29 vertrouwd voor hem en zijn ge zin. De familie De Jong g*ug et reeds vijftien jaar met vakan tie heen. Ze heeft daar een va kantiehuisje. Elke keer als het gezin daar neerstreek werd do verzuchting geslaakt: „Einde lijk weer thuis". Het is hem best. Hij toont er in Hij wïi „stekjes" uitzetten, waar „Zolang wij nog on2e auto willen hebben en geen stapje terug willen doen m onze welvaart, zolang 2ullen de schoorstenen blijven roken," zegt hij. „Ik wil de jeugd in het noorden gaan bijbrengen wat een voorrecht het is om goede lucht en schoon v/ater te hebben, zoals zij. Ik wil onze slechte ervaringen uii de Rijnmond overbrengen naar het noorden, Ik wil duidelijk maken dat het hier geheel uil de hand is gelopen en dat het bij Delfzijl dezelfde kant uit gaat als ze niet oppassen." De heer De Jong is bij dit alles Ondanks dit resultaat is hij ervan wèl doordrongen van. het feit overtuigd dat het zal komen. Tandarts De Jong 3s ervan over tuigd, dat het voor de mensen in Rijnmond steeds belangrij ker zal worden dat ze regelma tig naar elders kunnen gaan om te „ventileren". Hij heeft een brief aan de belastingdienst ge schreven cm te onderzoeken of hier reeeia aftrekmogelijkheden voor te creeren zijn. Hij kreeg nul op bet request. Hij vindt het de moeite waard als er eens een proefproces in die richting wordt aangespan nen en doorgezet tot voor da Hoge Raad. Hijzelf ventileer de steeds ln het noorden en zal dit nu blijven doen. Het is een van de weinige gebieden dia voldoen aan zijn wensen. „Zee land gaat op dezelfde vervui- lingstoer als Rijnmond. Het Sloegebled vervuilt. De tweede nationale luchthaven komt zeer waarschijnlijk in Brabant. Het D^Iinplan beïnvloedt het mi lieu. We gaan hier met z'n a Ito» naar de bliksem." Tandarts De Jong kent weinie kracht toe aan de verschillende aktlegroepen. Ze kunnen wel Iets doen, maar zolang de men taliteit van de bevolking niet verandert, is het een vrijwel hopeloze taak. Tandarts De Jong verlaat het terrein, waar de strijd reeds vertoren is. Hij trekt terug op een tweede ïinie waar nog een kans op overwin ning is, mits het verder achter de linies allemaal in orde komt. En daar zet hij een voorlopig vraagteken achter. Een i'raag- teken dat hij wil trachten lecht te buigen tot een uitroepteken. handen, worden genomen, zodat het verkeer van de andere helft gebruik kan maken. Toch moet m de spitsuren rekening wor den gehouden met filevorming, De automob listen wordt aange raden zoveel mogelijk over de Burgemeester van Haarerüaan te rnden. Dinsdag begint men het het ge deelte van de Burgemeester Knappertlaan tussen het kruis punt bi| de Burgemeester van Haarenlaan en het Rubens- plein. In verband met de asfal- teng worden de zijstraten atge- stoten. Woensdag komen het Rubens- plein en aansluitende delen van de Rubensiaan en de Hem- brandtlaan aan de beurt Deze twee wegen worden afgeslo ten. Het verkeer kan afvloeien via de Jan Steenstraat, do Graaf Florisstraat en de F. Ha ver schmidllaan. De bewoners van de Arij Prinslaan, De Jan van Avennestraut en de AÏcjda stra at zuilen echter rekening moeten houden met het voorbij rijden van zanduto's, die nor maal via de Rembrand tla an rijden. Donderdag wordt gewerkt aan het gedeelte van de Burge meester Knappertlaan tussen het Rubens plein en de Arij Pr insla an bij het Sint Jacobs Gasthuis. Ook hier worden de zijstraten afgesloten. Schiedam Sinterklaas doet za terdag 4 december zijn Intocht in Groenoord, zo schrijft hei wijkorgaan Groenoord Akkoor den. Evenals vorig jaar komt de Smt op uitnodiging van het hoofdbestuur van de wijkver- em ging. Men heeft besloten om de route van de tocht gedeeltelijk doar Kethel te laten lopen. De Sint zal in elk gevel Tuindorp aan doen. Hij wordt vergezeld door maar liefst tien Zwarte Pieten Voorts bestaat de kans, dat do muziekvereniging Smt Radboud de tocht muzikaal begeleidt. Boerderij Landvreugd is het be gin- en eindpunt van de route, daar zal Sinterklaas aan het einde van de rit aan de prijs winnaars van een te houden kleurwüdstnjden geschenken uitreiken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3