Nijverheidsonderwijs moet image ver anderen Liedewyde-directeur Huisman Si WATERWEGAGENDA B. en W. willen verlichting weekmarkt beveiligen Burgemeester in beleidsnota: Verantwoord personeels beleid nog altijd moeilijk BEZUINIGING OUDERS „Nou jij": Leermethode voor kinderen buitenlan Ae werknemers Zeven koren geven concert SCIHEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 20 OKTOBER 19/1 Schiedam ,,Ik ben absoluut tegen het woord huishoudschool. Het is helaas nog erg vaak in gebruik, terwijl er op onze school toch echt wel wat meer gebeurt dan koken en naaien alleen. Werd er vroeger de nadruk gelegd op het alleen maar les geven, nu willen we onze leerlingen, die straks midden in de maatschappij komen te staan wat meer meegeven". De heer J. B. P. M. Huisman, sinds enkele maanden directeur van de r.k. school voor huis houd- en nijverheidsonderwijs Lïcdewyde, wil van het oude image van de huishoudschool af, Naast de praktijklessen als het koken en de naaivakken die zijn er nog altijd is het overgrote deel van het lesroos ter ingeruimd voor de theorie, In die theorie krijgen de 36? leer lingen van de school nu uitge breid aandacht voor allerlei problemen die vroeger wellicht totaal huiten het gezichtsveld van de school lagen. Een voor beeld: Een forum, onlangs, over de luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied trok grote aandacht. Er kwamen discus sies los, die bewezen dat bij de meisjes het onderwerp leefde. ,Zo moet het ook", zegt Huis man. „Straks, als ze op kantoor zitten of verkoopster zijn, heb ben ze er meer aan dat ze daar over kunnen meepraten dan dat ze bij ons alle feitjes van dorre door Ton Iluijssoon Schiedam Burgemeester en wethouders stellen de gemeen teraad voor een krediet ~van 8.800 beschikbaar te stelle» voor de omschakeling van de elektrische installatie voor de verlichting van de kramen van de weekmarkt Broersveld naar een veiliger netspanning, met een voltage van minder dan vijftig* Elders in het land gaat men steeds meer gebruik maken van een veiliger netspanning, vooral voor de verlichting van openbare wegen. Het is de bedoeling, dat op het Broersveld veiligheidstransfor matoren worden geplaatst. In clusief het verbouwen van de installatie zal hiermee een be drag van 8.800 zijn. gemoeid. Hen wil de hieruit voortvloeiende kapitaaliasten van gemiddeld 880 per jaar doorberekenen in de vergoeding voor de verlich ting van de marktkramen. De Commissie voor de Techni sche Bedrijven kan zich met de omschakeling- verenigen. Voorts heeft het college een brief geschreven aan het be stuur van de Centrale vereni ging voor de ambulante ver koop om advies. Aangezien b. «xi V7. na drie maanden nog geen antwoord hebben, ontvan gen, achten zij het verantwoord om tot de overschakeling van ae verlichting te besluiten. leervakken hebben geleerd en even snel hebben vergeten". „Bij ons leggen we de nadruk op de persoonlijkheidsvorming en ïk zou veel liever zeggen dat we aan een soort algemeen vor mend onderwijs doen. We heh- ben ook aan de Vredesweek de nodige aandacht besteed. De leerlingen zetten we zelf aan het denken. Na het forum over de luchtverontreiniging zijn we met alle leerlingen naar het Staelduinsebos gefietst en dat hebben we schoonge maakt". Zo zijn er nog meer initiatieven, teneinde de school van „dor leerhuis" tot een centrum te verheffen waarin naast studie vakken ook plaats is voor ande re activiteiten op maatschappe lijk niveau. „Onze gymzaal wordt 's avonds door verenigin gen gebruikt. We hebben plan nen ik weet niet of ze door gaan om op kerstavond en eerste kerstdag een kerst-in" te houden, voor iedereen die met zijn ziel onder z'n arm loopt in die periode", aldus de heer Huisman. „Ik weet echt niet of er behoefte aan is, maar er kunnen dan films worden ver toond, er is koffie verkrijgbaar en iedereen kan daar doen waar hij zin in heeft". SCHIEDAMS CUE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie; 26.25,66 Klachtendlcnst: le'-foon 710938 van 1820 uur; zaterdag van 1719 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers N.V. SCHIEDAM Passagetheatcr» 20 uur; Love Sto ry (14 jr.). Lange Haven 102. 20-22 uur; Openbare verkeerstheoricies- sen. Arcade, 19.30 uur: Ruilbeurs; 19.30 uur; bestuursverg. Si. Wil le brordus; 19.30 uur: KIaverjas- ver. Ons Genoegen West; 20 uur: Oefening BB; 20 uur: Verg. NKV Kring Waterweg. Irene, 19.30 uur: Bx'idge Schiedam West; 20 uur: openbare fractie- verg, D'65. Passagetheater, 20 uur: De in dringers (18 jr.); 14 uur: De kleine Lord (a.l.). Trefcentrum, Willem Andriessen- laan 65, 10.30-13.30 uur: Over blijf gelegenheid 't Twaalfuur tje. U BELXTn SCHIEDAM] Politie, Lange Nicuwstraat «- tel. 2C9333- Brandweer, Singel 81a, tel. 203578. ClG en GD. Tuirxlaan 80, telefoon 269290. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, telefoon 266727. Gemeentelijke technische bedrij ven, Dwarsstraat 42, telefoon 26498(1. Gemeentelijk bureau voor liuis- vcsLing, Westmolenstraat 2G, telefoon 267756. Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau, Nieuwst'uat 26, telefoon 2Ü9U51, Loestel 1.74. Rehïi&fhgs- cn ontsmet'ings- dienst. Buitenhaven weg 154, te- Ie form. 264890. VVV, Proveniershuis, Oversehie- sestraat 1, tel. 2660(10. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 144, tel. 264816. Gem. ziekenhuis Schiedam, R gemeester Knapperllaan 2 tel. 269126. Zaal 13.30-14 uur 19-19.30 uur. Klas 18.30-15 uu; en 19-20.30 uur. Kraamafdehiü: 13.30-14.30 uur en 19-19.30 uur. Dr. Noletstichting, Stadhouders laan 98, Schiedam* tel. 26U08U. Derde klas 13.30-14 uur en 19- 19.30 uur, tweede klas 13.30-14.30 uur en 19-20 uur, eerste kias 12.3C-14 uur en 19-20 uur. Kinder- a.deiing zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag 13.30-14 uur en maandag en don derdag 13-18.30 uur- J. B. Huisman: „Huishoudschool"een afschuwelijk woord". IN SCHIEDAM De heer Huisman probeert een nieuw image voor het nijver heidsonderwijs op te bouwen, al weet hij niet of hij daarin uit eindelijk zal slagen. „Het nij verheidsonderwijs krijgt docr de plannen van deze regering ccn flinke tik en dat bemoeilijkt onze werkzaamheden natuur lijk heel erg. Neem nou die be zuinigingsplannen. Er moeten grotere klassen komen en er moet bezuinigd worden op het aantal lesuren. Ik vind da*. heel erg. want onze leerlingen ko men soms juist uit dfe groep van de bevolking, waar vor ming gewoon hard nodig is. Zij worden extra de dupe. We moe ten de meisjes vorming bij brengen, maar dat gaat straks extra moeilijk". „Volgend jaar moet er per klas twee uur les minder worden ge geven en moeten de klassen ge middeld 18 leerlingen bevatten. Krijg ik voor een bepaalde klas maar 15 kandidaten, dan gaat het feest niet door. Ik weet nog echt hoe dat straks zal moe ten". Afgezien van dit probleem zegt de directeur („ik ben eigenlijk meer manager dan directeur") een andere moeilijkheid te heb ben: de ouders van zijn leerlin gen. „Ik hamer er op dat we de belangstelling van de ouders gewoon nodig hebben. Bij ons bemoeien de ouders zich over het algemeen niet met de school, want het gaat er toch goed? Pas als Marietje wat uit haalt, moeilijkheden heeft of thuis onhandelbaar is. komen ze langs. Dat is pre Gig, maar ik ben de hele dag te spreken voor alle ouders. AI komen ze maar eens even vragen hoe het gaat. Is in twee minuten beke ken". }Op ouderavonden zie je niet ie dereen en vaak net niet die ou ders die er hadden moeten zijn. We gaan hier overigens wat aan doen. Via een schoolkrant, ditmaal speciaal voor de ou ders bestemd willen we er op wijzen hoe belangrijk het con tact tussen ouders en school is. Ons schoolbestuur en de wet houder van onderwijs hebben artikelen in die trant geschre ven". Voor de heer Huisman is het voorlopig hoofdzaak dat de term „huishoudschool" uit het spraakgebruik verdwijnt. „Nogmaals, tegenwoordig zijn keken cn naaien bij ons belang rijk, maar even belangrijk vin den wc het dat M rietje straks in de maatschappij haar weetje weet. Iedere leerlinge, die hier vandaan gaat, moet weten hoe ze een belastingformulier invult en hoe je de b lasting aan moet pakken. Dat is een beetje an ders gezegd, wat wij willen". Stedelijk Musrum, Salon vnn de Man ss to den 1£71. Geopend vnn 105 uur, vrijdags van 10—5 en 810 en zondags van half 1—5. Expositie tut en met 8 novem ber. Galerie Zwart Wit: expositie dro ge naald etsen en tekeninger van John lïossolbach. Expositie tol 7 november. [bezoekuren ziekenhuizen llolyzi ekenhuls, Holysinse! 3. Vlaardmgen, tel. 345666, 14 14.30 uur 3e klas, 14-15 uur 2e klas Zondag 14-15 uur alle klas sen. Alle werkdngen 's avonds 19-19.30 uur 3e klas, 19-20 uur 2" klas. Kinderafdeling 1444.30 uur en 18-18.30 uur. Schiedam Burgeme 'or en wethouders vragen een extra-krediet van 900 voor de leei methode „Nou jij", volgens welke kinderen van buitenlandse werknemers in een kort tijdsbestek een busishoe veelheid Nederlandse woorden leren. Aan het begin van het schooljaar 1970/71 is komen vast te staan, dat een groot aantal buiten landse, voornamelijk Turkse kinderen, de Schiedamse scho len bezoeken. In het voorjaar van 1971 is voor deze kinderen een Turkse lera- Tfi* aangesteld, die eens per Week de Turkse kinderen les geeft. Het accent van haar werk ligt op het op peil houden van de moe dertaal, het lesgeven in de Turkse aardrijkskunde en ge schiedenis, maar ook zorgt zij ervoor, dat de pas uit Turkije aangekomen kinderen, die een Schiedamse school bezoeken, over de eerste aanpassings moeilijkheden worden heenge- nolpen. to dat de buitenlandse hinderen op een zo kort moge lijke termijn over eer. aantal Nederlandse woorden moeten beschikken, waardoor zij zich verstaanbaar kunnen maken cn op zeer eenvoudige wijze met de omgeving kunnen communi ceren. Dm dit te bereiken is door een aantal onderwijsdeskundigen de methode „Nou jij" ontwik keld, die uit 120 dia's een leer lingenboekje met de afbeeldin gen van de dia's, lees- en schrijfmateriaal, een geluids band en een handleiding be staat. Deze methode is geschikt voor alle buitenlandse kinderen. De kosten worden geraamd op j 900 voor het aanschaffen van twee volledige sets, waarvan één voor de Turkse lerares en één voor het incidenteel ge bruik voor de leerlingen op de scholen. iSffiem Schiedam De krapte op de ar beidsmarkt, het wegtrekken van ambtenaren uit het Water weggebied en de onzekere be stuurlijke toekomst blijven een goed personeelsbeleid in de ge meente Schiedam doorkruisen. Dit schrijft burgemeester H- Roelfsema in de beleidsnota over personeelszaken van de gemeente Schiedam. Het aantal vacatures bij de gemeente nog steeds groot. Een verantwoord personeelsbe leid kan dan ook maar met moeite worden gevoerd. Het vinden van een verantwoorde opbouw van. personeelsinforma ties vormt een groot probleem. Nauw hiermee samenhangt een bevredigend promotiebeleid. Aanpak van de problemen is overigens een zaak van alle ge meenten. aldus de burgemees ter. Veel steun wordt hierbij onder vonden van enkele landelijke instanties op dit gebied. Met de vakorganisaties wordt door middel van het georganiseerde overleg een. goed contact onder houden. Een typisch beeld van Schiedam-Zuid: kronkelende huizen overal, doolhof voor de niet-wijkbewoner, vaak moeilijk heeft om in al die straten cn straatjes straten, die het met na men van de Zuirïhollandse eilanden zijn weg te vinden. Onze fotograaf maakte deze opname van een stukje Schiedam- Zuid, dat bovengenoemde eigenschappen goed weergeeft. Schiedam Onder auspiciën van de afdeling zang van de Schie damse Gemeenschap zullen donderdag 22 oktober zeven Schiedamse koren een concert geven in de Magnalia Deï-kerk, Albardastraat, dat om acht uur begint. Gezien het grote succes dat een gezamenlijk concert heeft gehad In 1968, hopen de koren ook nu weer voor een groot auditorium te kunnen ot>- treden. Het concert wordt geopend door de drie Hervormde kerkkoren, die onder leiding van dirigent H. P. dé Stérke een drié-stem mige cantate van Dietrich Bux- tehude ten gehore zullen.bren gen. De orgel-begeleiding is in handen van de organist Koos Bons. Hierna zal het Schiedams Chris telijk Mannenkoor het podium betreden met een. achttal korte nummers, waaronder de spiri tual Steal away en, in een be werking van Jan v.d, Waart, het bekende „Een karretje oo de zandweg reed". Het Senectute-bejaardenkoor on der leiding van mevrouw Kockx-Willus zal het program ma voor de pauze besluiten met onder andere Judax van Ch. ■Gounod en de Ambrosianisoher Lobgesang van Gebhardt. Na de pauze is de beurt aan het r.-k. gemengd koor Bel Canto met onder andere het melodieu ze „Jungfrau dein schön Ge- stalt" van Hasler. en het prach tige madrigaal „Süsses Lieb" van Dowland. Ter afwisseling zal Koos Bons op-het orgel ver tolken het concerto nr. 2 van G. F. Hundel, waarna het ge mengd koor Excelsior het con ceit besluit met een uitvoering van Super Flumina Babylonia van Hubert Cuypers en het zeer bekehde JeroesjalajLm. Voor dit concert, met een zeer af wisselend programma, waarin de Schiedamse koren gaama hun prestaties door de toehoor ders laten beoordelen, zijn nog toegangsbewijzen ƒ2,50 ver krijgbaar, o.a. bij het kantoor van de VVV in. het Proveniers huis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3