Negen maanden na het binnenvallen van de vloot n Talencursus „Nou Jij" kan door elke onderwijskracht op school gegeven worden SCHOOLVERENIGING WIL VERBETERING TOILETRUIMTEN f40hoete voor verheers overtreders f 1Ö0,« boete na ri ijden zonder papieren Krediet herstel transformator- huisje nodig o Dit weekend twee films in museum Vijftig jaar Dieren bescherming Geen spreekuur burgemeester Tweetaligheid niet meer nodig TEKORT TOLK- VERPLEEGSTER RECREATIEZAAL EUROPAFLAT ZATERDAG IN GEBRUIK Oriëntatiebezock aan pretpark en kinderboerderij SCHIED/. •i COURANT DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 3 Schiedam Met het oog op de veiligheid moet de fun dering van het transfor mator-huisje aan de Nieuw Mathenesserstraai- gerepareerd worden. De houten fundering van het geh-ouwtje is verzakt, zodat er stalen balken moeten worden aange bracht, bovendien is het nodig, dat de hoog- en laagspanningskabels wor den opgehaald en nieuwe afsluitingen worden ge monteerd. Voor deze werkzaamheden vraagt het college van burgemeester en wethou ders een krediet van f 46.000 aan de gemeente raad Ook verzoeken B, en W. de raad de begrotingswijzi gingen vast te stellen, die uit deze kredietverlening voortvloeien. De commissie voor de Technische Bedrijven heeft instemmend advies gegeven voor de repara ties aan het transforma torhuisje. Schiedam Mevrouw F. Verkaik-Mennen uit de Van Diepenbrock- straat is op weg om zeer bekend te worden in Schiedam. Ze is na melijk sinds januari het centrale punt van de Aktle Moeders voor Moeders, een baantje dat heel wat vrouwen aanspreekt omdat het veel gezelligheid met zich brengt. Het Is dan ook in negenennegen tig van de honderd gevallen verbonden aan de vreugde over het aanstaande moederschap en het heeft te maken met de kansen op moederschap voor anderen. Zoals bekend maakt de fabriek Grganon in Oss uit de urine van zwangere vrouwen een prepa raat dat bepaalde gevallen van steriliteit bij mannen zowel als vrouwen, kan genezen. Voor de dames die in de eerste weken van hun zwangerschap willen meewerken." zijn er aardige attenties en een boekje voor handen. De meesten die opbel len, 2eggen echter dat ze het daar niet voor doen. Het gaat hen om het ideële doel van het vreugde schenken aan anderen op een gebied dat men zelf ook als vreugdevol ervaart. De commercie van een fabriek die aan dit alles toch ook zijn ver diensten moet hebben, komt bij dit alles niet ter sprake. Mevrouw Verkaik: „We moeten het vooral van de mondelinge reklame hebben. Tot nu toe heb ik dit jaar 300 deelneemsters gehad. Bijna allemaal aange bracht door kennissen, familie of buren. Vaak wijzen artsen op het bestaan van de aktie. Een dood-enkele keer reageren ze op de folders die uitstaan bij drogisten, apothekers, wasse rettes, dokters en verloskundi gen. In sommige gemeenten worden nog wel eens Organon- huwelijksbrieven overhandigd aan hen die zich in de onder trouw begeven. Mevrouw Ver kaik vertelt dat de strekking van deze brieven is: „Mocht u 5n de komende periode in ver wachting raken, denk dan eens aan anderen en doe mee". Burgerlijke stand Mevrouw Verkaik kijkt nader hand wel eens de opgave van de burgerlijke stand in de kran ten na om te controleren of alle jonge-moeders wel met „haar" aktie hebben meegedaan. Het is dan weliswaar zeseneenhalve maand telaat, maar ze heeft er toch de indruk aan overgehou den dat er al heel wat dames meedoen. Ze hoopt dat dit aan tal zal blijven toenemen, maar ze vermoedt dat er hier en daar toch nog drempels liggen. Niet zozeer omdat men beschroomd zou zijn om erover te beginnen. Dat heeft ze nooit opgemerkt. Wel echter dat werkende vrou wen veelal menen dat ze niet mee kunnen doen omdat ze wei nig thuis zijn. Ze stelt echter dat alle beetjes helpen en ook liters op prijs gesteld worden waar anderen twee of meer li ters inleveren. Er is nog steeds méér vraag naar het preparaat dan er produktie is. In Nederland blijft tien. procent van de huwelijken ongewild kinderloos. Daarvan kan onge veer dertig procent met het preparaat geholpen worden. Een simpel sommetje leert dat mevrouw Verkaik langzaam maar zeker grote bekendheid in Schiedam zal gaan genieten. Per jaar een. kleine duizend kennismakingen, waarvan ui teraard een. deel hernieuwd. Over dalen en pieken in de maan den kan ze met haar vrij korte ervaring nog geen diepgaand oordeel vellen. Ze constateert de piek die negen maanden na de bouwvakkenvakantie valt en ze weet vrolijk lachend te ver tellen dat er bijvoorbeeld in Den Heider wel eens gesproken wordt van de piek negen maan den na het binnenvallen, van de vloot.... Schiedam In het Stedelijk Mu seum op de Hoogstraat worden dit weekend twee films ver toond. De eerste film, „Meta morfose", is een natuurfilm over de ontwikkeling en de ge varen van de vlinders. De film „Spel van ruimte en be schutting" gaat over de invloed van kunstenaars en- generatics van vroeger op dc hedendaagse cultuur. De voorstellingen beginnen op de volgende tijdstippen: donder dag om kwart voor één, vrijdag om half negen 's avonds, zater dag om één uur en zondag om drie uur. Tot en met 1 november is de ten toonstelling „Salon van de Maassteden" in het museum te zien. Deze expositie geeft aen overzicht van de activiteiten van de beeldende kunstenaars in het Rijnmondgebied, en om geving. Schiedam De afdeling Schie dam van de Nederlandse Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren viert het vijftig-jarig be staan. In verband met dit gouden jubi leum houdt het bestuur maan dag 1 november van vijf tot ze ven uur receptie in „De Am- stelbron" op de Broersvest. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema is maandag 25 okto ber verhinderd zijn. wekelijkse spreekuur te houden. Wi Mi s j Schiedam Naar aanleiding van een brief van het bestuur van de Vereniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs doen burge meester en wethouders de gemeenteraad een voorstel een krediet beschikbaar te stellen van 3500 voor het moderniseren van de toi letruimten In het schoolgebouw aan de Leliestraat 10, ten behoeve van de kleuters, die daar onderwijs genieten. Sinds t juni 1966 maakt het schoolbestuur gebruik van twee lokalen van het gemeentelijk schoolgebouw aan de Lelie straat 10, drie lokalen in dit ge bouw worden gebruikt door de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek en een lokaal staat leeg. De Vereniging voor Christelijk Onderwijs heeft het gemeente bestuur in een brief verzocht, enkele voorzieningen te treffen, zoals het schilderen van de bin nen- en buitenzijde van het schoolgebouw en het moderni seren van de toiletruimten. Met het schilderen van het ge bouw heeft men in de begroting reeds rekening gehouden. Ook is bij de gemeente vastgesteld, dat de school dit jaar van bul ten opnieuw in de verf wordt gezet, de wanden en plafonds van de twee toiletruimten krij gen dit jaar eveneens een schil- derbeurt. „Het moderniseren van de toilet ruimte moet noodzakelijk wor den geacht, en de kosten hier van moeten worden begroot op 3500 inclusief de kosten van het uitbreken van twee kozijnen voor toezicht op de toiletruim ten". zo schrijven B en W in hun verzoek aan de gemeente raad. Het schoolbestuur zal na de werk zaamheden aan het schoolge bouw, waaronder ook de mo dernisering van de toiletruim ten valt, een waarborgsom moeten betalen. Schiedam - Tijdens een zitting van het kantongerecht fn Schiedam hebben drie heren woensdagmorgen moeten ervaren, dat men niet ongestraft kan nalaten voorrang te verlenen aan verkeer dat van rechts komst. De heer P. J. van der H. uit Schiedam was gedagvaard, om dat hij enkele maanden geleden op de kruising van de Singel en de Lange Singelstraat een aan rijding had veroorzaakt mei zijn vrachtwagen, doordat hij niet gelet had op het van recht? komende verkeer. van rechts kwam, waardoor een botsing ontstond. Dc Schiedammer A. van der V. kreeg nog geen boele maar werd wei schuldig bevonden aan een verkeersovertreding. Hem werd ten laste gelegd, dut hij geen voorrang had verleend aan het verkeer op de rijksweg 20. Dat ontkende de heer Van der V. ten zeerste. Wel zei hij, dat hij vlak voor de rijksweg was ge stopt, zodat de bumper van zijn auto al boven de rijksweg hing. Niettemin was er een botsing ontstaan, maar volgens de heer ifan der V buiten zijn schuld. Deze straf kreeg ook de heer M. Mr. W. E. van Vloten beslont cch- A. K. uit Vlaardingen, die op de ter de zaak aan te houden en op Hoewel de kantonrechter mr. W E, van Vloten het met hem eens was, dat je als bestuurder van een vrachtwagen moeilijk overzicht kan hebben op dc ver keerssituatie, gaf hij de heer Van der H. toch een boete van veertig gulden. Strickledeweg geen voorrang had verleend aan een auto die Vlaardingcn/Schïcdam De cursus „Nou jij" gaat dc scholen ver overen. Het is een cursus die een kind van normale intelligentie binnen twee a drie maanden 203 woorden kan bijbrengen. Het geeft niet nit welk land dat kind komt. Met dia's, een bandrecorder, boekje en onderwijskracht worden woorden en eenvoudige zinne tjes indringend overgebracht, De tekeningen en plaatjes vervangen de vertaling In de landstaal van het kind. Het ziet met één blik wat cr bedoeld wordt en het hoort en leest hoe dat in het Nederlands wordt uitgedrukt. In Schiedam is er een voorstel aan de gemeente raad gedaan om een krediet voor de aanschaffing van de cursus mogelijk te maken. Er is daar namelijk een Turkse lerares be schikbaar die eens per week op een openbare en protestants-chris telijke school werkt waar de grootste concentratie van Turkse Ter dekking van het tekort dat gen en Rotterdam voor 40 voet balclubs. Het zouden er mini maal vijf moeten zijn om alle clubs op hun tijd te laten spe len. Volgend jaar wil men on danks het gebrek aan. ruimte een internationale competitie opzetten. schoolkinderen voorkomt. De Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers ziet een dergelijke cursus als een der heldsinstellingen kwijt. Men vindt dat deze instellingen zo vaak met buitenlanders te ma ken hebben, dat ze best eigen tolken kunnen aanstellen. Een eerste stap in die richting is dat de stichting tolk-verpieegsters voor elke taalgroep willen aan stellen in de ziekenhuizen, op kosten van de ziekenhuisdlrec- ties. Gek is ook dat de buiten lander nog steeds Nederlandse vragenlijsten en Nederlandse formulieren toegestuurd krijgt. Schiedam/VIaardïngen Dc Vlaardmger D. L, van H. is woensdag morgen tijdens een ziting van het kantongerecht in Schiedam ver oordeeld tol een boete van honderd gulden na het rijden zonder pa pieren. De heer Van H. had echter geen vrede met deze, volgens de kantonrechter milde straf, aan gezien hij op het ogenblik een straf uitzit van vijftien maan den voor het kraken van een brandkast. Als gedetineerde krijgt hij slechts een gulden per week voor het werk, dat hij verricht. Woensdag moest de heer Van H, voorkomen, omdat hij enkele maanden geleden op de Burge meester Knappertlaan had ge reden zonder rijbewijs. Toen hij werd aangehouden door de politie gaf hij bovendien een valse naam op, wat kanton rechter mr. W. E. van vloten hem zwaar aanrekende. Toch achtte hij \'«rzachtende omstandigheden aanwezig. Hoewel de officier van justitie mr. Borgart, 75 eiste voor het rijden zonder rijbewijs en f 50 voor het opgeven van een valse naam, strafte mr. Van Vloten de heer Van H. met twee boetes van vijftig gulden, om de vtouw van de heer Van H. niet de dupe te laten worden van de overtreding. fraaiste mogelijkheden om bui tenlander en Nederlander te In tegreren. Gistermorgen heeft deze slichting uitvoerig over de wensen en plannen voor het Met ongeveer tien procent van Rijnmondgebied gesproken, benauwende vormen dreigt aan te nemen, heeft de stichting de diverse bedrijven aangeschre- ven 01» bijdragen De eerste „L reacties zijn positief. aantal van deze formulieren vertalen, zo dat dit niet steeds opnieuw be hoeft te gebeuren. Er zijn weliswaar in enkele maanden tijds zestien nieuwe medewerkers bijgekomen, maar nog steeds is er een ge brek aan man- en vrouwkracht. Geld is er nauwelijks voldoen de, dus vraagt de stichting vrij willigers die zo sociaal gevoe lend zijn dat ze op zaterdag middag met Nederlandse en buitenlandse kinderen spelle tjes willen doen. De stichting vraagt typistes voor de kranten voor buitenlanders die uitgege ven zullen worden. Er zijn scheidsrechters nodig o-mdnt er anders eigenlijk nauwelijks ge voetbald kan worden. En dat terwijl voetbal eten en drinken voor Turk zowel als Griek is. Er zijn bevoegde onderwijs krachten ftodig die in de diver se centra gedurende enkele uren taalonderricht willen ge ven. Er is meer moskeeruimte nodig. De ene moskee die de stichting heeft, is bij iange na niet voldoende voor de vele moslims onder de gastarbei- De stichting wil dan. ook ais eer- ders. Er zijn slecht» drie sport- «te sanering het klusjes-doen, velden in Schiedam, fUaidia- aftreden als tolk voor over* het totaal aantal bedrijven heeft de stichting geen goede En dan Is er nog de kwestie van contacten, omdat dit voorname lijk uitleenbedrijven zijn waar nogal eens illegale gastarbei ders werken. De stichting heeft grote moeite met het bijhouden van de snelle groei van het aantal gastarbei ders. Er komen er eLke maand zo'n 600 in het Rijnmondgebied bij, een cijfer dat uiteraard een veel grotere fluctuatie aan geeft, als men bedenkt dat er ook veel buitenlanders door an deren vervangen worden. Een ander cijfer geeft aan hoe hard de maatschappelijk werkers moeten werken. Ze maken ge makkelijk soms weken van 60 70 uur, waarin ze per twee man soms 482 cliënten-op d espreek- uren ontvangen. de pensionsanering. Zodra de stichting ontdekt dat er ergens illegale pensions zijn en de sa menwerkende stichting Huis vesting Buitenlanders over vol doende logiesruimte beschikt, wordt dit doorgegeven aan de overheid die dan eventueel tot sluiting van de clandestiene pensions overgaat op grond van de logiesverordening. In Schiedam ea Vlaardingen zijn de toegestane minimumaantal len voor inwoning lager dan in Rotterdam. In Schiedam en Vlaardingen is het dan ook moeilijker om de verordening te ontduiken. Dc stichting gaat van het standpunt uit dat dc buitenlandse werknemers tegen zichzelf beschermd moeien worden. De stichting heeft bij de bedrijven een brief ver spreid waarin gesteld staat op welke terreinen er tekorten zijn. Dc stichting steU dat zij mensen en ruimten heeft maar geen geld. Voor dit jaar zal het tekort 288.512 bedragen. de volgende zitting een getuige te horen. Schiedam In dc Europaflat aan het Griegplein in Groen- nord wordt zaterdag de recrea tiezaal op de 13e etage voor de bewoners van deze flat ge opend. Het bestuur en de leden van de recreatieverenigirj? Eu ropaflat houden ter gelegenheid hiervan een receptie van 18 tot 20 uur in de recreatiezaal. Vlaardingen Donderdag, 28 ok tober, gaan een afvaardiging van de Raad voor Sport en Re creatie, enkele vertegenwoordi gers van de verkccrscommissie en twee ambtenaren een bezoek brengen aan hut speel/pretpark* in Assen cn maar dat is nog niet helemaal zeker de kin derboerderij in Apeldoorn. Het gezelschap, waartoe ook wet houder A. G. fCloots zal beho ren, wil zich gaan oriënteren over een plan dat in Vlaardin gen verwezenlijkt zal gaan wor den. Wordt het een verkeersin- structicpUin of wordt het een verkeerspark-speeltuin? Dat is de vraag waar men een. ant woord op zal moeten vinden. Wel wil men zodra er een defi nitief plan ter tafel ligt zo gauw mogelijk beginnen met de realisering van het plan. Maar een en ander is uiteraard af hankelijk van de dan beschik bare financiële middelen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wanda d.v. H. Doorn bos en E. A. Cohen;' Femmy d.v. W L J van Deurzen en C Nijs: Clarisa S d.v. N G Schoots en H Kubickova; Björn T z.v. V Pelgrom en M G L Gij- ben; Adrid M d.v. E J de Wit en T H vaft Cranenburgh; René z.v. J H van der Ree en C A C Schaap; Caroiijn E M d.v. A W J Paans en J L H M Simons. Overleden: H A C van der Elzen e'v R de Rouw, 62 jr; AH Mooren. 47 jr; JA Ferdaems, .57 ir; A G Orsel dv H Wever. 51 jr»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3