Rijnmond- rapport: Overhei schiet tekort I ^PSBp3ti Op en brief aan „ongastvrije' bedrijven WONINGBOUW IN DRIE GEMEENTEN Vlaardingen krijgt wijkindelingssysteem 5158 Schiedammers zoeken een woning SG SCHRIJFT RAAD OVER VERZOENING MET KAPTEIN OBK houdt Jeugdavond Spannende filsn in „Irene" ISIÊÊM mmmsiiSgm mm WKêêÊ9^^ a i minim li CIJFERS BOUWPROCES Cbiel Monlagne treedt op bij „Instuif" Beat in „De Vonk «9*5 CAR roept op tot acties Zangavond Leger des Heils SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 22 OKTOBER 1971 Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De woningbouwplannen op korte termijn voor Schiedam, Vlaardingen en. Maassluis schieten tekort. Dat is de conclusie van een rapport dat het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft uitgebracht over de si tuatie van de woningbouw in Rijnmond. Met name de steeds toenemende wens, een eengezinswoning te kunnen betrek ken, doorkruist de thans bestaande plannen voor een woning bouwbeleid in de drie Waterweggemeenten. ili.U'i fMBf V» Schiedam Het bureau Huisves ting van de gemeente Schiedam heeft in september 1971160 per sonen geholpen aan een woon vergunning. Van hen waren 101 ingeschreven bij het bureau, de overigen, niet. Het verlenen van een vergunning aan de 160 heeft het aantal woningzoeken den teruggebracht tot 5158, in vergelijking met vorige maan den alweer een stijging. Ven deze 5158 zijn 539 aanstaande echtparen, zijn 1016 onvoldoen de gehuisvest, zijn 3246 wel vol doende gehuisvest, maar willen een andere huisvesting en zijn 185 alleenstaand. Ook zijn er nog inwonende personen die een huis zouden willen hebben. In september werd aan 80 per sonen een vestigingsvergunning verleend. en meergezms Voor de woningbouw op korte termijn is reeds bouwgrond opge spoten Schiedam De Slichting Schie- oamse Gemeenschap heeft de gemeenteraad in een brief mee gedeeld, dat de Slichtingsraad van de SG en de heer B. Kap- Jem tot een verzoening zijn ge- Komen. In verband hiermee wordt de brief van 28 mei 1971 aan de ge- Jneenteraad, waarin staat, dat de SG de heer Kapfcein uit het stichtingsbestuur heeft ontsla gen, omdat de SG geen vertrou wen meer in hem heeft, inge trokken. Schiedam De jeugdafdeling van de muziekvereniging Oefe ning Baart Kunst houdt zater dag in gebouw „Irene" aan de ■Nieuwe Haven een muziek avond, die in de eerste plaats bestemd is voor de jeugd. zaal gaat open om half acht, acht uur begint het program ma. De leiding is in handen van de heer J. H. H. van Krogten Tot 1975 blijken de meeste plan nen een hoog percentage meer gezinswoningen te vertonen. Een verdeling ten opzichte van hoog- cn laagbouwwoningen valt thans In het voordeel van de eengezinswoningen uit. Uit de ontwerpplannen blykt wel dat het aandeel van "woningwet woningen door laagbouw zeker wordt verlaagd- Volgens het Rijnmondrapport zijn de gemeenten op het ogen blik doende, om de toekomstigs plannen na 1975 t.a.v. de ver houding tussen hoog- en laag bouw meer in overeenstem ming lc brengen met de wensen die hierover bestaan. Rijnmond vindt, dat een eengezinswoning dat ^cfaarmeerin°debplanning Blijkens hef Rijnmondrapport beslaat et steeds minder behoefte steeds rekening moet worden woningen. gehouden. il afhouw Het Openbaar Lichaam heeft op vrij nauwkeurige wijze cijfers rond de woningbouw in de drie gemeenten vastgesteld. Vol gens het spreekplan voor de Rechter Maasoever zouden in de periode 1963-1980 in Schie dam ruim 8500, in Vlaardingen rium 16.000 en in Maassluis ruim 8300 woningen moeten worden gebouwd. Volgens sche ma liggen Schiedam en Maas sluis nu al ruim voor op de ra ming, voor de periode tot 1980 gemaakt. "Vlaardingen ontwik kelde zijn woningbestand vol gens verwachtingen. Behalve in Maassluis, bleef de groei van de bevolking sterk achter bij de ramingen van het streekplan. In Schiedam nam de bevolking nauwelijks toe, maar ïn Vlaardingen en Maas sluis deed zich een vestigings overschot voor. Schiedam en Vlaardingen konden het Rijn- mondrapport goed gebruiken. Naar de raming van het aantal te bouwen woningen geeft het rap port ook een aantal cijfers: Van 1971 tot en met 1974 moe ten in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis respectievelijk 2650 2450 en 1460 woningen worden gebouwd. Voor de pe riode 1975 tot en met 1980 zijn dat er respectievelijk 3980, 3680 on 2180. Een raming van deze nieuwbouw komt overeen met de bouw plannen van de gemeenten, vooral door een sterke bouwac tiviteit vanaf 1975. Rijnmond steekt echter een beschuldigen de vinger naar de gemeenten uit, omdat ze in de komende periode tekort schieten. in het rapport wordt namelijk vastgesteld, dat de plannen in de tweede periode van 1975-1980 het belangrijkste zijn, maar dat het niet zeker is of de plannen worden uitgevoerd. De meeste plannen zijn na 1975 uitvoer baar: Woudhoek-Noord en Spa- land in Schiedam, Holy-Noord in Vlaardingen en Dijkpoider en Noord-West Steendijkpolder in Maassluis. Ondanks alle onzekerheden waagt het rapport zich toch aan een voorspelling omtrent de nieuwbouwplannen voor 1975 lot en met 1980: bijna 4800 wo ningen in Schiedam, 4000 wo ningen in Vlaardingen en bijna 2600 woningen in Maassluis. Overigens is deze raming nog niet gecontroleerd op de ver houding een gezins-me er gezins woningen of huur/koopwonin gen. middels is een begin gemaakt met de uitvoering en studies over industriële bouw voor een gezinswoningen. De cijfers uit de inleiding van het rapport zijn tenslotte niet gunstig: De drie gemeenten zuilen volgens bouwprogramma tot 1981 circa 12,300 of 18 pro cent van het totaal erbij krij gen, maar dit is vier procent minder van het totaal aantal woningen (17.000) dat toen 22 procent bedroeg. Volgens Rijn mond is de afname te wijten aan de minder gunstige ligging van een deel van de drie ge meenten ten opzichte van de in dustriegebieden. Vlaardingen Wanneer andere gemeenten Vlaardingen niet dc loef afsteken krijgt Vlaardingen als derde stad in Nederland een wijk indelingssysteem, dat te zijner tijd in heel Nederland moet bestaan. Aan dit systeem hebben een groot aantal instanties meegewerkt, behalve enkele gemeentelijke waaronder de politie, ook de PTT en de ANWB. Vlaardingen wordt verdeeld in negen wijken. De woonwijken tellen gemiddeld 20,000 inwo ners, een aantal, dat voor de PTT niet al te ver mag worden overschreden. De PTT wil te zijner tijd ook de straten gaan nummeren, zodat de automati sering van dc postbestellingen nog eenvoudiger kan worden. Bij de ingang van de stad 2ullen borden aangeven waar men plattegronden"van de verschil lende wijken kan vinden. Alle straten zullen door middel van kleine bordjes mot het wijk- nummer worden aangeduid, zo dat het allemaal veel eenvoudi ger wordt om te weten, waar men zich bevindt. Op de brieven zullen bewoners hun wijknummer moeten ver melden. Iets dergelijks gebeurt «l in Rotterdam, dat in een groot aantal postdistricten is vprdeeld. Deze gaan echter al lemaal op de helling, omdat zij veel meer dan 20.000 inwoners bevatten, Rotterdam zal de «iari waarschijnlijk in negen di stricten verdelen, waar clan weer negen wijken komen. Het systeem, dat in Vlaardingen zal worden ingevoerd, bestaat tot nu toe alleen in Dordrecht cn Delft. Verscheidene andere ge meenten zijn net als Vlnardin- gen de plannen hiervoor aan het ontwikkelen. Over niet al te '«nge tijd zal een voorstel hier over ut de raad worden behan deld. Dc -toekomstige ontwikkeling van de geineente krijgt eveneens de aandacht, Hoe zien de gemeen ten er omstreeks 1980 uit? Vlaardingen bouwt In de Broek polder, Maassluis bouwt in Maasland en Schiedam Is dan volgebouwd. Dc gronden waar op daarvoor moet worden ge bouwd. is ais regel eigendom van dc gemeenten, heigeen het bouwproces aanzienlijk eenvou diger maakt. "oals eerder in dit artikel werd opgemerkt, heeft de zich wijzi gende opvatting omtrent flat woningen invloed op het Rijn mondrapport. Het streven naar het betrekken van een eengezinswoning is er de oor zaak van geweest, dat veel plannen op flatbouw waren geènt en nu door ontwerpplan nen worden teruggedrongen, waarin een duidelijke'voorkeur voor laagbouw wordt uitgespro ken. In de bestaande plannen wordt nog 96 procent voor hoog bouw gereserveerd in de ont werpplannen is dit maar 20 pro cent. Ook aan het vraagstuk r.uur- en koopwoningen is aan dacht besteed. Van de meerge- zinshuizen in Schiedam en Vlaardingen behoort oen groot deel tot du premiekoopwonin gen. Huurwoningen zijn dit dus niet. Rijnmond laat tenslotte weten, dat niet alle geluiden die laag bouw voorstaan ongelijk zullen krijgen. De overheid moet de planning wijzigen en is daar mee nog steeds druk bezig. In- Schiedam De disc-joekey Chiel Montagne verzorgt zondag avond in samenwerking met de drive-in discotheek van „Instuif Schiedam1' een show jn gebouw Arcade. Chiel, die bekend js van Radio Veronica en van het TKOS-pro- gramma „Op losse groeven", zal op deze Instuii-avond de platen aan elkaar praten en aangezien hij een van de beste disc-jockeys in Nederland is. zal de sfeer zondagavond niet onder hoeven te doen voor de stemming, die od het bier- en wijnfeest heerste. De discoshow wordt zondagavond gehouden in Arcade aan do Lange Haven 7i en begint om =»cht uur. Schiedam In de YMCA-sociëtelt „De Vonk" treedt zaterdag avond de groep „Phyx" op, die nog nooit in Schiedam van zich heeft laten horen. In de pauza worden er films vertoond. De toegangsprijs voor deze, vol gens „De Vonk" veelbelovende avond, is slechts twee gulden. Iedereen moet zijn lidmaat schapskaart bij zich hebben. Wie geen lid is, maar wel ouder dan veertien jaar, kan als in troducé komen. Het adres van „Do Vonk" is Lange Haven 129. o o Vlaardingen De directies cn ondernemingsraden van Windmill Holland N.V. en Albatros Superfosfaat Fabrieken N.V. hebben een open brief ontvangen van hel Centraal Aktickomïté ïlynmond met het verzoek deze brief voor een objectieve benadering van het milieuprobleem in de bedrijfslcranlen op te nemen. De aanleiding hiervoor was het feit dat de leden vaii het C.A.R, bij het versprei den van pamfletten in het Rotterdamse havengebied alleen moei lijkheden ondervonden bij genoemde twee bedrijven. Vertegenwoordigers van de afde- lingen Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Voor- ne-Putten en Hoogvliet van het CAR ondervonden bij geen van de bedrijven moeilijkheden toen zij met de CAR-actiebont aankwamen om pamfletten on der het personeel te versprei den. Bij Windmill en Albatros werd het CAR niet toegelaten. Men schakelde zelfs dc rivier politie in. Het CAR schrijft in de open brief dat „het milieuprobleem juist in vervuilende bedrijven onder het personeel ter discussie moet staan". Voorts staat er in de brief dat „aangezien de me ningen van de directies regel matig in de bednjfskranten naar voren komen, het gewond is om voor een objectieve meningsvorming ook inzich ten van buiten het bedrijf in de bedrijfskranten naar voren te laten komen.*' ïn het pamflet dat aan zo'n 3000 mensen is uitgedeeld, stelt het CAR dc vraag wie het saneren, gezond maken van ons woon- en werkgenied zal gaan beta len. „Schoner produceren kost geld. De aandeelhouders zuilen geen genoegen nemen met la gere winsten, du» moeten de produkten, maar duurder wor den", luidt het antwoord. „We mogen wel betalen, maar we mogen niet protesteren", schrijft het CAR. dat de stakers verder geruststelt met te zeg gen dat zij niet wakker behoe ven te liggen van hun principië le daad. Het CAR besluit in het pamflet met te zeggen dat de economi sche stanktevreur met economi sche kracht moet worden hc- streden en roept op om anli- stankcomité's te vormen, con tact met collega's in andere be drijven te zoeken en een oen heid tegen de stank te gaan vormen De medewerkers vs.m het CAR stellen zich duidelijk op achter dc acties bmnen de bedrijven." Schiedam In de grote zaal van gebouw „ïrenc" aan dc Nieuwe Haven wordt zaterdagmiddag voor de jeugd een spannende detectivefilm gedraaid: „Val strik in dc Duivelsktoof". De film gaat over drie jongelui, die er op een oud kasteel getui ge van zijn, hoe uit dc kamer van een professor een stuk kostbaar nieuw metaal wordt gestolen. Hun skderaar wordt vals beschuldigd, veel spannende avonturen worden de echte misdadigers ingere kend. De Llm begint om twee uur en is geschikt voor alle leeftijden. In het voorprogramma wordt de tekenfilm „De dichter en de boer" gedraaid. De toegangs prijs is J .50. Schiedam Voor het zangfesti val, dat het koor van het Leger des Heils zaterdag 12 november in dc Magnalia Dei kerk ter ge legenheid van het 75-jarig be staan houdt, kan men nog steeds kaarten bestellen, en wel bij de volgende adressen: C. A. Scheper, Puccinistraat II, tel. 701)019; X. Loch, van Hogen- dorpstraat 60, tel. 709221 en bij H. L Renting, Tuinlaan 30, tel. 269744. Het concert begint om acht uur. Medewerking verlenen het ge reformeerd Nieuwland koor. de znngbrigades van het Leger des Heus van Dordrecht en Schie dam, de tamboerijnbrigade en het muziekkorps van het Leger den He Lis, „The Sheparös" en hot Haags Matrozenkoor. Dc leiding is in handen van de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel L. N ij man.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3