„Publiek gaat zuivering betalen maar wil niets over cle vervuiling weten" B» J9 van der Hammen: m I 8 1 sÉiltf «gis foto's j Samenwerken zonder eensgezindheid GELD ZIEN DRIE PROBLEMEN SPOELEN MAAR KRAPTE De ka- SCÖlEDAMSCH-t COURANT ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 door Andries Ratsma Schiedam Het publiek moet weliswaar een waterverontreini- gingsbelasting gaan betalen, maar het zal zich er nauwelijks in willen verdiepen waar dat voor nodig is. Men wordt nu eenmaal niet graag met de neus op de eigen vuil-produktie ge drukt Dit is de stellige overtuiging van "de heer J. v.d. Ham men, afdelingschef bij rioleringen en bestratingen van ge meentewerken. Hij baseert deze overtuiging op waarnemin gen in eigen kring. Rioleringen en vuilafvoer blijven letter lijk en figuurlijk onder de oppervlakte van ons leven. „Zelfs onze chefs vinden het vies", aldus de heer Van der Hammen. Haas deBakker ffTJJ DE LEDEN VAN de groep van 23 hebben gisteravond ,him kritiek op het college en op •elkaar kruimen spuien. Voor het •grootste gedeelte heeft dit plaats gevonden in een besloten verga dering, die pas nadat alle discus sies daarover waren beëindigd openbaar werd. Ondanks dat bleek één ding duidelijk r er is wil tot samenwerking, maar een hechte eenheid bleek niet 'aarove"^ Dg. .Op zichzelf is dat in een vergade ring, bestaande uit een zo ge- mengd gezelschap als WD, CPN, PvdA/PPR en D'66 natuur- :h]b niet verwonderlijk, 'Ht* partij en gingen vorig jaar akkoord met het ondertekenen van een pro gramma als richtsnoer voor het beleid van het college en behou dens enkele punten konden, zij ïich daar ook gisteravond^ .nog] «ver vinden. pyjDE UITLATING van wet- houder Houtman, met KVP en PCG te willen gaan praten om .de ruziemakerij in de raad tot ren einde te brengen, getuigt-van enige moed. Vooral omdat de wet- bender in de raad steeds doelwit van die partijen is en omdat deze dan ook nooit hebben ge spaard. Voor de heer Houtman is |hel gehakketak in de raad gedu rende het laatste jaar kennelijk 'teveel geworden en om er een einde aan te maken, wal bij ken nelijk zelfs dit college op het spel letten, Daar waren de andere leden van de groep van 23 wel even stil van. Een gave demonstratie van. eenheid kwam er gisteravond niet vit omdat tussen de deelnemende partijen nogal wat geschillen be staan. Ook in een wat meer infor mele bijeenkomst na de vergade- hng bleek de sfeer nog bol van wantrouwen. KTjjDAT ROEPT DE vraag op, Wö hoeveel waarde er nog te hechten valt aan de eensgezind- «eid van de groep. Het samen werkingsorgaan dat nu wordt sa mengesteld, komt misschien nog tijd om de zaak te redden, consequentie van een gesprek met KVP en PCG zal evenwel ïijn dat er politieke consessies jollen moeten worden gedaan en «t is nog maar de vraag, of dii voor de andere partijen in de fëad aanvaardbaar zal zijn. verdwaald als men was in hei ponkere en o zo onduidelijke bos J-3? Plaatselijke gemeentepol i- «ek, lijkt het er nog niet erg op «at de groep van 23 na gister avond helemaal uit de problemen Met name tussen D'66 en de frvoA zit het niet best, terwijl een ^principiële D'66 afgevaardigde lasteren op het punt van open baarheid alle andere partijen te- pa zich in het harnas joeg. fftji VOORLOPIG ziet het er Ci3naar uit, dat de groep van 23 ondanks alle verschillen van ciening kan volhouden. De vier partijen, zo verschillend van ?ard, zullen evenwel vaak met compromissen genoegen moeten ho l11". °p het Punt van open- b'wf geldt dat zeker vooi "bö. voor wiens afgevaardigde proeke dit even zwaar ligt als de ^JdagsheUiging voor zijn SGP- ,°üega m de raad. Voor een. par- J. die nadrukkelijk progmatiscb ^niet dogmatisch een. opmerke- Toch heeft ieder er zo zijn proble men mee. Het verhelpen van verstoppingen in gootsteen en riool is een activiteit die reeds van jaren het op het trainings programma van de recht geaarde doe-het-zelver staat. Blank staande straten en weersvoorspellingen op basis van het stinken der grachten, zijn gemeengoed. We weten van chemische was- en afwas- middelen die zelfs na „zoveel borden later" nog niet uitge werkt zijn en werkzaam en wel in het riool verdwijnen. We le zen over het ontbreken van rioolwaterzuiveringsinstalla ties op plaatsen waar we ze al jarenlang verondersteld had den. Ondanks onze nogal parate ken nis blijven we de riolen ver keerd gebruiken. Verkeerd ge bruik door onwetendheid, vol gens de heer Van der Hammen, mogelijk veroorzaakt door ge brek aan interesse. Tegen deze achtergrond vertelt hij zijn ver haal. Interessant, maar steeds onderbroken door de opmer king: „Zou het publiek dat nu wel willen weten?" De gemeente Schiedam geeft het vuil aan het rijk door, vrijwel in de toestand, zoals het dat zelf heeft ontvangen. Zand wordt er uit weggevangen. Vas te stoffen en voorwerpen wor den vermalen. Zuivering is een woord dat nog geen eigen afde ling achter zich heeft staan. De heer Van der Hammen kan daardoor over deze zaak eigen lijk nog slechts een prlvé-me- ning naar voren brengen. Zijn zeggenschap loopt tot aan de monding van de riooipijpen in de 2andkelders van de rioolge malen. Spe-ciaai voor dit inter view mocht hij even over de?'* grens heenpraten omdat er zo gauw niemand anders beschik baar was. Hij deed het graag. „Zolang we nog geen zuiverings installatie hebben, wij het rijk geld zien voor de lozing van vuil afvalwater op de rijkswa teren. Dat geld zal grotendeels aangewend worden als subsidie op de bouw van zuiveringsin stallaties. Het wil echter hele maal niet zeggen dat de eerste installatie in Schiedam komt te staan. Misschien staat Maas tricht wel als eerste in de rij. Ik zou echter best willen dat het Schiedam was. We vinden het nu eenmaal zelf geen erg best voorbeeld voor de burgerij dat wij alles ongezuiverd lo zen". De heer Van der Ham men vindt het echter een ramp dat kennelijk weer alles tege lijk moet gebeuren. De kans be staat dat ook minder deskundi gen aan het bouwen slaan. Dit is echt een terrein met toe komstmogelijkheden, Er is reeds voldoende kennis aanwe zig om tot goede resultaten te kunnen komen. De gemeenten zullen van elkaar moeten leren. In Schiedam wordt er reeds vijftien jaar over gepraat en vooral de laatste tijd maakt men zich bij de gemeente klaar om in de startblokken te gaan staan. De heer Van der Hammen hoopt erop dat de rijksbelasting die aan. de vervuiler, burger en in dustrie, wordt doorberekend, laatstgenoemde ertoe zal bren gen zich met zuivering bezig te houden. Hij rekent erop dat de chemici in bepaalde bedrijven zich zullen afvragen wat er voor alternatieve mogeiykhe- den schuilen in de stoffen die zij lozen en waarvan zij de sa menstelling goed kennen. Er is geld te verdienen door be lastingvermindering na te stre ven. Het controleren van de vuilafscheiding van fabrieken is voornamelijk een technische kwestie die goed uitvoerbaar is. Globaal heeft men een redelijk goed idee wat er zoal aan afval water geproduceerd wordt, door de waterleveranties in het oog te houden. "Wat er aan wa ter een bedrijf binnenkomt, moet er in een of andere vorm ook weer Uit. De vraag: „Wat doen ze ermee?" zit de mensen van rioleringen in het bloed ge bakken. Ze kunnen terecht m allerlei wettelijke regelingen die weinig aan het toeval over laten. Er is reeds heel wat voorgeschreven, maar ook be drijfsdirecties weten niet altijd wat hun personeelsleden zo maar even door het riool spoe len, omdat het „vermoedeljk wel kan". En met deze consta tering zijn we weer terug bij de mens zelf: De vervuiler die zich onvoldoende realiseert wat hij doet en die het achteraf niet eens zo erg graag wil weten. De problemen van de toekomst en gedeeltelijk ook reeds van vandaag zien er dus als volgt uit: Er is vuil dat zichzelf af breekt en dat vrij gemakkelijk op rijkswater geloosd kan wor den. Er is voorts vuil dat enige zorg behoeft voor het uit het riool verwijderd is en er is ten slotte vuil dat in aanmerking komt voor een moderne zuive ringsinstallatie, omdat het af braak-problemen geeft. Over de eerste twee soorten weet de heer Van der Hammen nu reeds ter dege mee te praten. De laatste vuilsoort zal mis schien in de toekomst ooit eens sonder zijn „heerschappij" val len. Vandaag de dag is er reeds heel wat te vertellen. De w.c. is nog steeds de grote concurrent van de vuilnisemmer en dat vooral doordat de loopafstand binnens huis afgelegd kan worden en veelal half zo groot is. De heer Van der Hammen: „Het is moeilijk een kind zindelijk te krijgen, maar ook om een vol wassene zindelijk te houden. De meesten geven toe dat ze niet zover hebben nagedacht, als je eens met een uitleg aankomt. De moeilijkheden zijn eigenlijk pas goed begonnen na de twee de wereldoorlog. De mensen kregen het te goed. Ze bewaren geen aardappelen van de vori- ge dag meer. Ze blijven niet 'n hele dag met een ladder in hun kous lopen. De nieuwe kous wordt in een restaurant uit een automaat getrokken, de oude gaat maar al te vaak door het riool. Men hecht niet veel waar de aan kleine voorwerpen. Als ze in een toilet vallen, vindt men het vaak te vies om ze te rug te pakken. Doorspoelen dus maar. Kinderspeelgoed, ver band artikelen plus acht liter doorspoeiwater. Op de eerste twee dingen is het riool niet, op de laatste wel berekend. Containers vol afval dat niet versneden kan worden door de installatie bij de pompgemalen, worden regelmatig verwijderd. Kleinere verontreinigingen worden vermalen tussen kam men en tandraderen, zodat ze gemakkelijker door de perslei ding naar de rivier gestuwd kun nen worden. Deze raderen krij gen een steeds omvangrijker taak door de toenemende ver vuiling van de riolen. De heer Van der Hammen is zelfs bang dat het publiek apparaten voor vermaling zelf op de gootsteen zal gaan aansluiten. Daardoor zou er nog meer hard vuil mee- gespoeld worden dan voorheen. De apparaten zijn er al. In Amerika worden ze druk ge bruikt. In Schiedam is zoiets nog niet toegepast. Voorlopig gaan er nog voldoende andere spullen door het riool om problemen te geven. Als de vuilnisman vrijdag en dinsdag komt, dan heeft een moedor met baby niet veel zin om een heel weekeinde de papieren luiers te bewaren. Ze spoelt zo door. In de tijd van de nieuwe aardappelen gaat er nogal wai vuil uit de schrapmachme het riool m. Viswinkels die zelf schoonmaken, hebben wel al lerlei verplichte „vangen" in de afvoeren zitten, maar er schiet uiteraard wel eens wat doorheen. En dan zijn er de ga rages met hun oheprodukten. Officieel wordt alle vuil opge vangen, maar wie zegt dat er niet ergens een monteur een putje dichterbij vindt dan de vuilnisemmer of oliebak? Olie blijft je ruiken in een verdun ning van. 1 op 100.000 en vooral als er bijvoorbeeld warm water van een wasserij het riool in gaat, dan is dit duidelijk te con stateren. De lucht dringt dan soms de huizen binnen. En dan zijn er weer klachten. Klachten die voor een deel hun grond vinden in het feit dat het pu bliek zich nauwelijks realiseert wat er allemaal onder de grond gebeurt. Men belt bij wateroverlast vaak met de opmerking „zet de pomp eens aan", terwijl deze reeds een half uur draait. Men vindt dat de pomp weer afmoet zodra een regenbui is opgehou den. Men realiseert zich niet dat de riolen en opvangkelders dan nog vol water staan en evenmin dat het meeste water dat even op een vijver of gracht geloosd wordt, kort daarna weer terugstroomt. Men realiseert zich niet dat in genieuze systemen de verschil lende waterstanden in het oog en de diverse pompen aan de teugel houden. Er gaat bijna niets meer met de hand of het moesten de veelvuldige werk zaamheden zijn die veroorzaakt worden door de verzakkingen in de slappe Schiedamse bo dem. De heer Van der Hammen is niet erg gedrukt door het feit dat er sinds januari al een krapte heerst, zodat hij een aantal op hogingen in Nïeuwland en Spie- ringshoek niet kan doorvoeren. „De jaren 1957 en 1965 zijn ook krap geweest en steeds werd het daarna weer wat beter. We kunnen onze wensen nog wei heel even uitstellen, maar veel langer moet het beslist niet. De gemeenteraad heeft het. geld reeds lang goedgekeurd, maar Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun fiat nog niet gegeven. In een stencil aan de bewoners hebben we dat voorbehoud gemaakt. Ze weten In ieder geval dat we willen, maar niet kunnen". Het zou volgens de heer Van der Hammen in de heerfs plaatsvin den omdat de tuinen die even eens opgehoogd moeten wor den, dan het beste kunnen wor den aangepast. Momenteel heb ben heel wat bewoners een „af stapje" tussen hun tuin en de straat, omdat zij de ophoging reeds voltooid hebben. De heer Van der Hammen vindt dat de wijk Spieringshoek redelijk ge lijkmatig verzakt is, maar Nïeuwland ligt ongunstiger. Hij kan zo uren over „zijn" pro blemen doorvertellen. Over het feit dat er weinig animo be staat om bij rioleringen te gaan werken. Op elk niveau zijn er krachten te weinig. DU ver schijnsel wordt nog versterkt door het feit dat de ambtenaar liever buiten het Rijnmondge bied werkt. Wederom zegt de heer Van der Hammen: „Zou den de mensen dat nu interes sant vinden?" Van een groot gebouw kan hij zich voorstellen dat het spectaculair gevonden wordt er dat heet er aardig bij staat. Rioleringen kunnen er echter nooit eens aardig bij staan. Het is een nogal gesloten apparaat. Boven zowel als on der de grond. Het is het mooi ste als je er bijna niets aan te doen hebt en niets mee te ma ken. Dit verhaal is dan ook uit sluitend bedoeld voor de men sen die tegen een luchtje kun nen bij hun streven naar de we tenschap waar het geld blijft. Ze betalen de huidige kosten door hun rioolbelasting en de zuivering in de toekomst door het nieuwe bedrag. De riole ringsmensen zeggen onder el kaar; „Wat we er uit verdie nen, gaat er ook weer in". Het is een selecte groep die precies weet wat dat betekent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3