Burenruzie over verbeteringen aan het woonwagenkamp KANSEN WERKLOZEN TOT 'N DERDE GEREDUCEERD Onder nemings- raden met PSP- steun(tje) Onderlinge van TUMO HUISVESTING UNION BEDREIGD GG en GD zoelit op verkeerde plek naar slachtoffers Bewoners dreigen dupe te worden Hockev- weekend verrassingen TRANSPORT .Menselijke fout SmS. VERGADERING NWB Exposities in museum D'66 vergadert over begroting Ton Huijssoon SCHIEDAMiCITE CC Schiedam/Vlaardingen De arbeidsmarkt in het gebied Waterweg-Noord, heeft voor het eerst sinds lange tijd een fikse stijging te zien gege ven van het aanbod van ar beidskrachten. Was vorige maand de ver houding tussen vraag en aanbod nog één op tien, in oktober is dat gestegen naar één op drie. Er is over de hele linie een rustiger aan namebeleid te constateren. Men is niet meer zo bang dat een werkkracht naar een an der bedrijf zal lopen als men niet snel beslist. Het be drijfsleven schijnt nu de kans te grijpen buitenlan ders tegen Nederlanders in te wisselen. Toch zijn ook de cijfers van de werkloosheid bij buitenlanders in dit ge bied niet onrustbarend hoog. Rijnmond blijft volgens GAB-directeur ir. J. P. Nug- teren toch echt wel het ge bied waar de vraag het aan bod sterk overtreft. Dreigl het een andere kant uit te gaan. dan is elders de nood reeds zo hoog gestegen, dat er overheidsmaatregelen worden genomen fn oktuber steeg de arbeidsreser- ve met 148 man naar 843 in to taal- Hieronder waren 685 man nen «september: 551). Het aan tal werkloze metaalbewerkers stc.'g met 21 mannen naar J2S In totaal- Toch kan dc metaal nijverheid nog steeds veel men sen gebruiken-. De metaal werkers die zonder Werk lopen, tijn volgens de heer Nugteren veelal mannen die nogal goed de handen uit de mouwen kun- nen steken. Zij hebben veel ver diend. Ze zijn voor een groot deel afkomstig van constructie bedrijven d!e in Amsterdam opereren. Ze kijken op hun ge mak rond naar banen met een» zelfde rendement. In de bouwvakken steeg de werk loosheid van 40 naar 67. Vijftien mannen en vrouwen uit de no- reea-sector en kantinediensten kwamen op de arbeidsmarkt te recht. Voor deze twee groepen beliep de werkloosneid respec tievelijk veertig en. veertien personen. Rel aantal ingeschreven buiten landse arbeiders steeg van 36 naar 74, dus met 38 personen. Dat is op een totaal van drie- vierduizend buitenlanders in dit gewest met overdreven veel Doordat een veelvoud Van dit aantal illegaal in dit gebied werkt is het voor de GAB's moeilijk om te achterhalen hoe ver het inwisselingsproces va a buitenlanders tegen Nederlan ders reeds op gang is De werkloosheid bij de transport en hulparbeiders nam met on- eeveer dertig personen toe He' aanbod van part-time-werk krochten is buiten enter? gehouden. De vraag naar deze krachten daalde van 2230 naai '823, dus met 400 personen Voor de helft wordt dezp dal-ns veroorzaakt door het vervullen van vacatures, en daarbn veel al door jongelui die van school komen. Het GAB Waterweg-Noord con stateert in het eigen geb'ed dat de metaalnijverheid afwach tend is. hetgeen gebruikebik genoemd wordt voor de/p tiid van het jaar. De bouw is terug houdend met hel aannamebe leid. Hft totale werkloosheidspercen tage (gedaald op de mannelrke loontrekkende beroepsbevol king) is 1.16 pet. Dat is vergele ken bij geheel Zuid-Holland (1.5 net) niet ongunstig. Andere de len van heiland staan er slech ter voor. <n Vlaardingen nam de werkloos heid bij de mannen toe van 176 naar 220. bij de vrouwen daalde het cijfer van 58 naar 52. In Schiedam steeg het aantal werkloze mannen van 293 naar 341 en vrouwen van 64 naar 76. Schiedam De plaatselijke Post- auivenhoudersvereniging „Uni on" kampt met huisves tingsmoe iljjkh eden. Na de oprichting in 1962 kreeg de vereniging een klein oud win kelpandje in huur van de Distil leerderij Wed. A. v. d. Eïaart gelegen, naast haar be drijfspanden in de Boterstraat. öe leden richtten de bovenverdie ping in tot vergader- en exposi tieruimte. Na wedvluchten wor den hier de uitslagen berekend en op lijsten gezet. De beneden ruimte dient als opslag voor duivenmanden en tentoonstel- nngsmateriaal. Voor het be stuur kwam de schriftelijke op- egging onverwacht. Vóór 31 de cember dient het pandje leeg aan de distilleerderij te worden opgeleverd. Het probleem is nu e*n tweede huis te vinden. Gemeentelijke Woningdienst wu het toenmalige café Schik- norf. gelegen aan de Verbrande Ltven aan Union afstaan. Het Pandje verkeert echter in een erbarmelijke toestand. Met de hoognodige reparaties is teveel odd gemoeid om aan een be dekken te kunnen denken, besluit van de N.V. v. <1. blaart die het pandje zelf wil gaan gebruiken is voor de Plaatselijke duivensportliefheb- oers een ernstige slag. Als ge volg van de stadssanering ver dwijnen steeds meer woningen Waarin duiven kunnen worden gehouden. In de nieuwbouw wordt nog steeds geen rekening gehouden met de duivensport f»s onderdeel van de vrijetijd*- besteding. Het bestuur van „Union" zit er h>ee. Het zal zich moeten bera den op twee dingen. Ofwel ver huizen. maar waarheen: of wel °vergaan tot liquidatie van de vereniging. Maassluis - Een misverstand tussen de Maassluise politie en dc Vlaardingse GG en GD is er oorzaak van geweest dat een ambulanccwagcn pas 27 minu ien na een verkeersongeval ar riveerde. De 18-jarige A v. G. was op de Kwartellaan ter hoogte van de Burgemeester Swartslaan de rijweg overgestoken. Een door D. M. uit Leerdam bestuurde personenauto kon een botsing niet vermijden. De jongen werd tegen de grond gesmakt, liep een hersenschudding en een ge broken bovenbeen op. Het ongeluk gebeurde om kwart voor acht gisteravond. Vijf mi nuten later waarschuwde de Maassluise wachtcommandant van politie de GG en GD uit Vlaardingen. Toen om vijf mi nuten over acht nog geen am bulance was gearriveerd en op nieuw contact werd opgenomen, bleek dat de GG en GD veron derstelde dat het ongeval zich in Vlaardingen had voorgedaan. „Een menselijke fout", aldus korpschef Dorleijn van de Maas sluise politie. SB sSM Wmm Wethouder Wee co.- Soos op Schieo'om. 3 V/ethouder Ccllé. Woonwagenkamp snei heipen'\ Schiedam De commissie voor Onderwijszaken houdt donder dag II november een openbare vergadering in het stadhuis. De agenda telt vier punten. Ter sprake komt onder andere een voorstel tot benoeming van dr. L. W. Lab or dus tot conrector van het Stedelijk Gymnasium. Voorts komt een voorstel van burgemeester en wethouders aan de orde tot het verlenen van een voorschot aan de be sturen van bijzondere scholen voor kleuteronderwijs over de jaren 1968 tot en met 1871. De \rergadering begint om acht uur. Schiedam In het Stedelijk Mu seum op de Hoogstraat worden van 13 iot en met 19 november drie tentoonstellingen gehou den. Carlo Vivarelli exposeert zijn zeefdruKken in samenwerking met Galerie Schlégl in Zurich, van Ton Lecluse is het ontwerp project te zien, ook Hagen. Oos terwij k en Van Pieterson stel len projekten tentoon. Schiedam D'66 gaat praten over de gemeente-begroting 1972. De piaatseiijkc afdeling zal dit doen tijdens een openba re bijeenkomst op dinsdag 16 november in gebouw Irene, Nieuwe Haven 155, die om acht uur begint. Op deze vergade ring zal men de gemeente-be groting kritisch gaan bezien. Schiedam De Vlaardingse gemeenteraad is zeer boos op de gemeente Schiedam. Inzet van deze boosheid: het intergemeentelijk woonwa genkamp aan de Schiekade in Schiedam, dat in zon si tuatie verkeert, dat onmid dellijk moet worden ingegre pen om de woonomstandig heden van de kampbewo ners drastisch te verbeteren. Dat er iets moet gebeuren, daarover zijn Schiedam en Vlaardingen het (al jaren lang, zonder dat er iets ge beurde, trouwens) eens. Over de wijze waarop dit moet gebeuren, verschillen de me ningen en dat bleek vorige week maar weer eens in de Vlaardingse raad. Wethou der A. P. Weeda en het KVP-raadslid mevrouw Van Gent waren de felste critici door van het Schiedamse beleid. Tot verwondering overigens van Schiedams wethouder van Sociale Zaken B. E. Col- lé. die had verwacht dat een fors bedrag van f 516.000 om in het tijdelijke kamp voorzieningen te treffen, nu de oplossing zou betekenen. „Ik begrijp hier niets van" aldus de Schiedamse wet houder. „Het zit ons iot hier" sprak wet houder Weeda in de raadsver gadering van woensdagavond. „Gek dat ie z'n mond niet heelt open gedaan daarover toen we laatst bij G.S. waren" reageert Collé daarop. En daarmee zit men weer in een conflict over het intergemeen telijk woonwagenkamp, waar mee niemand tevreden is en waarvan iedereen vindt dat het mooi moet worden verbeterd. Een burenruzie ontstaat even wel prompt, als men moet uit vinden hoe die verbeteringen moeten plaatsvinden. Ruim een half miljoen vindt de Schiedamse raad noodzakelijk om het tijdelijke kamp dat was het in 1959 al op te lap pen. Vlaardingen evenwel wil snel 50.000 besteden om nood voorzieningen aan te treffen en beschuldigt Schiedam nu van weigeren van medewerking. Het is overigens niet de bedoeling van het Schiedamse college ge weest om de kampbewoners op zettelijk te laten wachten op be tere voorzieningen, zoals verbe teringen van de elektrische be drading. verbouwing van de w.c.'s en aansluiting van de wagens op het waterleidingnet. Integendeel, een al te haastige wethouder Collé werd om zijn woordspeling in de laatste raad („Wat mij betreft kunnen we dag nadat we G.S. hebben be zocht beginnen") op de vingers getikt. Hoezeer alle argumenten van de Vlaardingse raadsleden ook te begrijpen zijn er moet ten slotte een eind komen aan de hoogste onbevredigende situa tie van dit moment toch lijkt het verwijt aan de Schiedamse raad. als zou men hier dwars ligger zijn niet terecht. Immers, in Schiedam wil men wél verbeteringen aanbrengen en de haast die wethouder Collé heeft met het krediet van 516.000 getuigt daar dan ook van. Niet tevergeefs lijkt de wethouder er onlangs bij G.S. op te hebben aangedrongen dat haast zou moeien worden ge maakt met de goedkeuring van dit krediet. Gedeputeerde Van Praag heeft dit toegezegd en nu wacht men in spanning af. In het kader van deze gebeurte nissen lijkt het gekrakeel tus sen beide gemeenten voor het overige goede buren on juist. onzakelijk en op laag peil te «taan. De discussie om hoog nodige verbeteringen is ontaard in een ordinaire burenruzie, waarvan de bewoners van het kamp aan de Schiekade de dupe worden. Op de achtergrond blijft overi gens het belangrijkste pro bleem in deze zaak: de plaats van een regionaal woonwagencentrum. Daar is men voorlopig nog lang niet uit, al zou het te wensen zijn dat dit probleem nu eens snel in goed overleg zou worden opgelost. Pas dan kan het kamp aan de Schie kade worden vervangen door een centrum, dat voor de bewoners bevredigend is. Dan pas is men ook van alle problemen at'. Was hun vertrouwen in de ge meenteraden waarvan de le den toch óók hun vertegenwoor digers zijn niet al te groot, door al dat geruzie zal dat ver trouwen er zeker niet groter op worden. Voor de bewoners telt alleen, dat er snel verbeterin gen moeten worden aange bracht en langs welke weg dat gaat, zal hen een zorg zijn. Al met al dus is het zaak dat G.S. een snelle uitspraak doen over het krediet van 516.080, dat vernederingen nog dit winter seizoen worden aangepakt en dat de Vlaardingse raad zich in een discussie over het Interge meentelijke woonwagenkamp in het vervolg wat volwassener toont. Vlaardingen De PSP in Vlaar dingen voelt zich gedwongen om iets aan bedrijven-werk te gaan doen. Rein van der Horst, re dacteur van het blad Socialisti sche Vakbeweging heelt gister avond in het PSP-pand aan de Smalle Havenstraat een Inlei ding over dit onderwerp gehou den die gevolgd werd door een discussie, waarbij men allerlei problemen die zich voor kunnen en zullen doen, doornam. Een der eerste problemen is dat van het aandacht trekken voor de moeilijke materie van de de mocratisering der bedrijven. De eerste activiteiten op dat gebied leverden gisteravond een gehoor op van elf mensen. En men vreest ook in de bedrij ven slechts moeizaam mede standers om zich heen te kunnen verzamelen, nog afgezien van het feit dat de Vlaardingse PSP weinig leden in de bedrijven heeft door de samenstelling van het plaatselijke ledenbestand. Een der aanwezigen kwalifi ceerde dat als: „onderwijzers, kunstenmakers en andere los bollen". Toch gaf men het de inleider toe dat het wezenlijk veranderen van de maatschap pij in de bedrijven zou moeten beginnen. Van der Hor-A wees erop dat zich daar het kernpunt van de kapi talistische maatschappijbe schouwing bevindt Hij stelde dat elke democratie ophoudt bij het passeren van de fabriek- poor en. Hij riep de aanwezigen op om de bestaande middelen en organen weliswaar te ge bruiken, maar daatbij het oog open te houden voor mogelijk heden die (nog) niet door cle wet zijn aangegeven .Volgens do inleider 2al het de taak van een politieke partij zijn de lé den bewust te maken van de democrat isertngsmogeü jkhe- den die er zijn, uit te legger» noe de maatschappij functio neert en up welke punter, de de mocratisering blijft haperen. Parlement, gemeenteraad en on dernemingsraad zullen nooit een wezenlijke ommekeer tot stand kunnen brengen omdat ze kracht missen. Druk van onder af moet tot in de top doorwer ken. De mensen in de onderne mingsraden moeten gerugge- steund worden door hun partij en door de partij-mensen m hel bednjf. De partij zou daardoor een meer piaktische pol.tiek kunnen uitstippelen. De heer an der Horst: „We moeten als partij niet van buitenaf tegen de problemen aankeffen, maar de wegen en middelen vinden om ze op te lossen". Neel is er gisteravond aan de orde geweest, o a.: een goed georganiseerd onderwijsappa- raat zou mensen moeten leve- re i die zelfstandig leren den ken. Deze mensen zouden veel dingen niet meer „pikken" van directies. Ze zouden beter kans zien de produktiemiddelen in handen te krijgen en daarmee cie grondslagen van de kapita listische samenleving, zodat ze deze kunnen veranderen. MOORDRECHT Zaterdag houdt de Moordrechtso gym nastiekvereniging TUMO veer haar jaarlijkse onderlinge wed- -,1 rijden voor alle leden boven de 8 jaar. Dc wedstrijden be ginnen reeds 's middags om twee uur en duren tot ca. kwart voor negen 's avonds met een ondprhrekmg tussen zes uuj en kwart over zeven. Visafslag Vlaardingen Hedenmorgen werd aan hel afslaglokaal be taald voor: volle haring j 132: 127: ijle stourharing J 70; ma- ijle haring ƒ72: sleurhut ing J 70: makreel f73 per kantje. Aanvoer: VL IU3 met 455 kant jes haring en lül kantjes kreel j 73 per kantje. Schiedam Bij do hockevers was het een weekend vol verrassin gen. De meest opzienbarende uitslag was wel die van het rode lantarenduef tussen de da mes ^an Asviou en Ever Swift die door de geelzwarten met een forse 40 zege werd beëin digd. De heren leden een onver wachte nederlaag bij Togo dat aan één kans genoeg had om de punten in Den Haag te houden. fn do Spiritgelrdei en wjs het onk met allemaal vozegeur en ma neschijn De dame-, wonnen van hekkesluiter Groen Geel met 10 maor de moeite die Spint hiervoor moe.-»t doen was aanzienlijk gioter dan aan vankelijk werd verondersteld. Met een 31 nederlaag keerden de heren terug uit Uithoorn en deze wedstrijd zal hen om zijn vreemde incidenten nog lang bijblijven. Een over alle linie? beter spelend Asvion heeft mede kandidaat Ever Swift vanaf het eerste fluitsignaal laten zien wie van de twee de echte nekkesimter is Met een enorme inzet „aan gepraat" door de nieuwe coach Ellv van Be rgen-Wul raven werd Ever Swift naar een re gelmatige nederlaag gespeeld Voor rust werd dit overwicht nog met direct m een groot aantal doelpunten uitgedrukt. Het werd 1u door Joyce Hu- genholtz. In de laatste spelpe- node trok Asvion alle registers open met het gevolg dat Ellen Staalman (2x) en Fransje fn- gelse konden scoren. Door dit resultaat is het degradatie spook voorlopig op de vlucht ge slagen (voor hoe lang?). Als je veel kansen Iaat Eggen verdien je met om te winnen. Toch mag Asvion'.-» nederlaag met alleen hieraan worden ge weten. Liefst twee doelpunten werden at gekeurd Onze stad genoten zun vrij we 1 de gphele wedstrijd in de aanval geweest maar waren niet bil machte om het enorme overwicht ade- kwaat in doelpunten om te zet ten. Weliswaar was Jan Wattez ziek thuis gebleven doch zijn afwezigheid mag toch niet alle gewicht m de schaal leggen. tn duels waarin een van de twee alleen maar aanvalt, kan een snelle uitval noodlottig zijn. Na tien minuten in de tweede helft velde een strafcorner Asvion. En claar viel mets meer aan Ie veranderen. Toen bij de stand 21 in het voordeel van Qui Vive Aad v.d. Steen een strafbal mocht ne men, omdat Jacques Hoefs'oot door twee man was „neei/e- legd". werd er plotseling geflo ten en mocht ui Vive uitslaan. Van de Steen zou teveel tijd no dig hebben gehad voor het vol trekken van het vonnis. Stellig is Spirit door deze beslissing geïrriteerd geraakt waard ooi- het een vrij harde vertoning werd. Tot overmaat van ramp werd Hein Wagenberg uit het veld gezonden, omdat hi| heftig protesteerde toen de scheids rechter de voordeelregel niet toepaste toen hii in een kansrij ke positie was. Eerder had Qui Vive via een blunder m de verdediging en een strafcorner toegeslagen, hetgeen volkomen verdiend was. De gastheren waren aan zienlijk stiekvaster waardoor zij veel meer aanvallen konden opzetten. V.d. Steen verkleinde de achterstand tol 21. toen de arbitrage de gemelde „black out" kreeg. Hoe gevaarlijk het is om je te genstander te onderschatten, is zondag in het duel tussen Groen Geel en Spirit wel komen vast te staan. Immers. Spint tweede op de ranglijst, walste de afge lopen weken met groot gemak over zijn tegenstanders heen en Groen Geel zou ook wel even aan de stick geregen worden. Het pakte echter heel anders uit. Groen Geel kon wel dege lijk hockeyen en het was goed voor Spirit dat de Haagse meis jes niet goed genoeg konden hockeyen. Spirit soeelde mat en loom. Hei ingrijpen, afspelen en aan vallen maakte een zeer trage en inacurate indruk. Zonder dat er gekeken werd vertrokken de slagen van de sticks en maar al te vaak maakte de tegenstan der zich daar meester van om met aardige aanvallen de Spi ritdefensie te testen. tn de pauze heeft coach Volle- bregt zijn volgelingen duidelijk gemaakt dat hij daar twee pun ten wilde weg slepen wat in hield dat de inzet met 100°/a verhoogd diende te worden. Wat Vollebregt dicteerde, ge beurde ook. De aanvallen lie pen sneller en intelligenter waardoor er kansen ontston den Uit een ervan knalde Ma rian Janse via de voet van een tegenstander raak. Gr. Geel gaf zich nog niet gewonnen want Spirit kreeg in de slotfase nog vier strafcorners tegen zich die door goed organiseren van doclverdecligsters Tineke v.d. NVater ongevaarlijk biever».

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3