en wegwezen SPELEN MET SPEELGOED IS VAN BELANG VOOR HET LEVEN ST. NICOLAASINKOPEN VAAK EEN KWESTIE VAN: m schjeda:.:-'- Schiedam Na enige aarze lende blikken te hebben ge worpen op hetero té assorti ment speelgoed zei de vrouw: „Wat kost dit speel tje?" Waarop de verkoper zei: „Vijftig gulden". De vrouw: „Pakt u maar in", waarna zij het gekochte ta felvoetbalspel bij de kassa ging afrekenen en weg was ze. Dit. tafereel staat niet qp zichzelf. Het gebeurt in de dagen voor Sint Nicolaas in alle speelgoedwinkels iedere dag bij herhaling. Men kijkt, men keurt soms niet eens en men koopt. De heer T. J. Bastian van het speelgoedhuis „Teba" op de Hoogstraat: In ongeveer twee maanden tijd heb ik dertig poppen verkocht van bijna veertig gulden per stuk. Nog voor de Sinter^ klaastij d ..aan waren ze de'deur al uitrNu 1 heb ik reeds de nieuwe be stelling binnen. Het zijn wel leuke poppen. Baby-poppen, waarvan de armen en benen los zitten en wanneer je op de buik van die poppen drukt, gaan ze lachen of hui len. Veel mensen raken ver tederd bij het zic-n van die namaak-baby's. tfüd-wesï.for.tüa zijn op.het oger.- blik ock erg „in",-van die ben ton dorojes uit de' film waar cowboys rondlopen en waarin een Saloon beslist niet mag ont breken. De forten kunnen lang zamerhand uitgebreid worden. Voor twintig 'gulden heb je al een aardig standaard-fort." Het gesprek wordt af en toe on derbroken. door klanten, die zeer verschillende kopers blij ken te zijn. Een heer, die eigen lijk twee wisseltjes voor zijn elektrische trein komt kopen, ziet zoveel leuke dingen voor zijn hobby, dat hij gelijk mam- voor vijftig gulden materiaal meeneemt. Hen dame. die een plastic model wil kopen van een vliegtuig voor haar twintig-jarige zoon. ziet eigenlijk liever van de koop af, omdat de prijs van het roo dtel niet in overeenstemming is met het bedrag, dat zij voor haar andere kinderen uittrekt. ;^ulke klanten komen niet zo veel voor. Over het algemeen kijkt naen niet zo nauw. Men let eer der op de aantrekkelijkheid van het artikel dan op de prijs. «'Ms het kind het maar leuk vindt", daar gaat men van uit- Een loffelijk streven, dat dank- zij de huidige welvaart stand kan houden. Was vroeger vijf gulden een groot bedrag voor een speeltje, nu kijkt men niet eens op van vijfentwintig gul den. Niettemin is er nog genoeg te koop voor weinig geld. De heer Bastian: ,,ln mijn filiaal aan het Dr. Wibautplcin, waar" vaak kinderen voor de deur spelen, heb ik speciale bakken met ■kleine goedkope spullen staan. Portemcnneetjes, tollen, potlo den met een poppetje aan het ■eind, stufjes.Jneen vreemde vorm en ga zo,maar door. Als ik wil heb ik zo vijftig ver schillende dingen die nog geen gulden kosten bij elkaar. In mijn winkel op de Hoogstraat heeft het geen zin zoveel goedkope dingen in voorraad te hebben. Dat wordt niet gekocht. Op de Hoogstraat komen weinig klei ne kinderen- De meeste klanten zijn mensen, die een cadeautje •komen kopen of in -de hobbykel der iets zoeken, wat ze bij hun liefhebberij kunnen gebruiken. Speelgoed is niet zozeer meer een artikel voor de jeugd, maar een vorm van vrijetijdsbesteding. Ik heb hier bouwdozen staan, waar ik zelf geen raad mee weet. Die modellen moeten ont zettend technisch in elkaar ge zet worden. Elektrische trei nen. modelbouwdozen, die wor den minstens evenveel voor en door groten gekocht als voor kinderen". Het valt op, dat je in de speel-, goedbranche alles terug vindt, wat je in -het groot ziet. De heer Bastian laat een chemische ex perimenteerdoos zien. waar mee de jeugd met diverse stof fen allerlei fraaie kleurtjes te voorschijn kan toveren. Het heeft weinig meer met speel goed te maken. Het is meer gs* richt op het principe spelender wijs leren, evenalk de micro- sccopset, cl ie toegang geeft tot de wijde wereld van voor het menselijk oog onzichtbare din gen. Dit ..speelgoed" is eigenlijk een vervolg van wat de kinderen op school bijgebracht wordt. Vooral deze educatieve artike len vinden hun weg naar de ko per, hoe hoog de prijs ook is. Vonden kleine meisjes het vroe ger heerlijk hun poppenfamilie netjes aan te kleden, nu be* staan er zelfs mini-haardroog- kappen. die elke poppepruik in een geschikt model droogt. Ook zijn er kleine fornuizen te koop, waarop een klein maal kan worden klaargemaakt. Het verschil met een echt gasfor nuis is alleen te vinden in -de grootte en in de prijs. De prijs van zo'n kooktoestelletje is bijna honderd gulden. Wie nu mocht denken, dat men. door dc welvaart alleen nog dure artikelen koopt, heeft een verkeerde indruk gekregen. De ganzcborden, de kwartetspelen, de lotto's gaan nog net zo hard als vroeger. Evenals de monopoliespelen, die weliswaar zijn aangepast aan de eisen van de tijd. De monopoliespeler zal er nu rekening mee moeten hou den, dat de huizen in de Kal verstra at duurder zijn ge» worden. Sinterklaas heeft in elk geval genoeg keus. Voor hem zal het niet moeilijk zijn voor elk kind een geschikt cadeau te vinden. Mocht hij een krappe beurs hebben, dan zijn er in de goedkopere prijsklassen altijd genoeg leuke dingen te vinden, waarmee ieder kind graag verrast zou worden. Schiedam Het speelgoed voor kinderen wordt naar de zin van de heer P. C. Prins van „Speelgoed Prins" op de Hoogstraat, nog teveel gekocht in de periode van Sin terklaas en Kerst, Hij zou liever zien, dat men het speel goed kocht wanneer het kind het nodig heeft. Want no dig heeft een kind zijn speelgoed. Niet zozeer de extravagante dingen, zoals maansïoe- pen en dergelijke, maar wel auto's en treinen. Een kind ziet deze zaken dage lijks om zich heen en krijgt daar interesse voor. Daarmee wil het spelen en experimenteren. Nog te vaak wordt er tegen een kind gezegd, wanneer het vraagt om een drie wieler, dat het maar moet wachten tot Sinterklaas. Maar die tijd is eigenlijk toch niet geschikt voor kleinere kinderen, om op zo'n fietsje te rijden. In huis is het niet mogelijk en buiten is het te koud. De zomer is juist de tijd omvan dergelijkspeel- goed te genieten. Ook met bouwdozen is het niet gesteld zoals hel zou moe ten. Vaak kopen ouders een bouwdoos en planten het kind daarmee in een hoek van de kamer met de mede deling: ,,Ga maar lekker spelen". In de hoop. dat het •rustig zal blijven en dat ze er verder geen last van zul len hebben. Wat dit soort ou ders vergeet, is, dat het kind alles nog moet leren. Op school leert het lezen en schrijven, thuis leert het spreken, maar spelen hoort daar net zo goed bij in het rijtje te staan. Het meespelen van de orders is ook daarom belangrijk, omdat dat het kind het ge voel geeft van „ik word al groot". Blikken speelgoed verkoopt de heer Prins niet meer. „Dat is veel te gevaarlijk voor kleine kinderen. Ik lever wel artikelen van plastic, be schermd metaal en natuur lijk hout. Dat laatste is vrij wel onverslijtbaar. Het is wel duurder, dan speelgoed van andere materialen, maarhet gaat dan ook lan ger mee. Er is een ontwikke ling gaande in de richting van het betere speelgoed. Toch tref je vaak genoeg nog mensen, die goedkoop speel goed aanschaffen met aJs motivatie: „Mijn kind maakt het toch kapot. Op zo'n moment vergeten ze. dat wanneer een kind merkt, dat zijn speeltje niet zo ge makkelijk kapot te krijgen is, het wellicht zal proberen er mee ie gaan spelen" Erg belangrijk is dus wat ou ders voor hun kinderen over hebben. Ats ze het beste, met hun kinderen en het aan te schaffen speelgoed voor heb ben, zijn er twee mogelijkhe den. Of ze gebruiken het mo tief: „Niet te duur, want ze «naken het toch kapot" of er wordt gelet op de kwaliteit en minder op de prijs. Goedkoop speelgoed is er nog wel. Voor een paar gulden kunt u in de speelgoedwinkel echt nog wel slagen. Het as sortiment daarin wordt wei steeds kleiner. Het is moei lijk voor een klein bedrag nog speelgoed te maken Alle kosten zijn zo hoog ge worden dat men van te vo ren. al zeker moet zijn van een grote verkoop. Dat kan nooit in dit vak. Wel vrij regelmatig koopt men artikelen, zoals elektrische treinen en bouwsfstemen zoals Lego, Sio-montage en Meccano. Deze zijn minder seizoengevoelig dan bijvoor beeld zwembanden en plas tic opblaasbeeslen. Tegenwoordig treft men in speelgoedwinkels ook een assortiment boeken aan voor kinderen tot twaalf jaar. De heer Prins: „Als de kinderen een jaar of tien zijn, komt er vaak een moment waar ze de voorkeur geven aan boe ken, De sooort boeken, die ze dan gaan lezen, val len vaak niet in het nor male pakket, dat bij de boekhandel te koop is. Daarom heb ik het in de winkel genomen. Het loopt voor mij boven ver wachting".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3