i Recessie manifesteert zich (nog) niet bij sociale werkplaatsen Be Waag Soos in unieke ruimte SOCIËTEITEN IN SCHIEDAM Tendens naar slechtere prijzen üll refill Bespreking programma „Be Doele" SPORTHUIS LS& V.ü. VALK pp ÊKÊÊÊÊg/ÊSÊ0£^:'< ,«M|g Bh rgerlijke stand VOORBEELD SCHIEDAM VLAARDINGEN IMAGE Gouden echtpaar BESLOTEN SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 20 NOVEMBER 1971 »iw Moc/?fen c/e sa menwerkings plannen uitlopen op een geconcen treerde en in een nieuw gehuisves te sociale werk- plaais voor Schie dam, Vlaardingen en Maassluis, dan zou de DSW van Dordrecht model Icunnen staan Schiedam De heer C. A. Vee» nema, leider van het clubhuis „De Doele" houdt maandag' avond 22 november met een tiental jongelui een bespreking over het programma voor de komende maanden in het club' huis. De heer Veenema tvil aan de jeugd plannen voorleggen om op maandag een tafelienms- a vond te houden. Ook wil hij op woensdagavond sporten. Voorts heeft de heer Veenema een plan om op nader te bepa len datum een strandwandeling te maken met lot slot een eten tje :n het clubhuis en 's avonds dansen. Maandagavond zal ook besproken worden, wat er met Sinterklaas en kerstfeest in het clubhuis wordt gedaan. SCHIEDAM Geboren: Ester D d v W E Schumacher en M Ayal, Jeroen. J z v E W H Kei zer en R Rijr.ders. GEBOREN: Björn z.v. S Borg- strom en M A Koele wijn; Mi chael J J z.v. J J Korpershoek en L M Korswagen. Vlaardïngen/Schiedam De zich algemeen in het bedrijfsle ven manifesterende recessie heeft de gemeentelijke sociale werkplaatsen nog niet bereikt. De orderportefeuilles zijn nog behoorlijk gevuld met werk voor alle categorieën werkne mers. Toch is het ook in deze bedrijven duidelijk dat de kos ten oplopen en dat een verdergaande onderlinge samenwer king geboden is. Het wil op dit laatste gebied echter niet best vlotten. De rijksoverheid tracht met subsidiemaafcregelen in die richting te duwen. Daar staat men sterk een realisering van een apart staand apparaat voor Maassluis, Schiedam en Vlaardingen voor, terwijl de eerste twee gemeenten meer voor een federatief verband geporteerd zijn. Althans zo is het op te maken uit de aanbiedingsbrief en de memorie van ant woord bij de jongste Vlaardingse begroting en uit gesprek ken met enkele topfunctionarissen bij de werkplaatsen. De opinies over deze kwestie bewegen zich tussen een vrij losse samenwerking op en kele verzorgende gebieden of een streekfunctie voor een nieuw te stichten grote werkplaats die dan de vorm van een veelzijdig en goed geoutilleerd bedrijf zou moe ten hebben. Een bedrijf zoals Dordrecht dat bezit en dat internationaal de aan dacht trekt door zijn inde ling en bedrijfseconomische opzet. De Vlaardingse memorie van antwoord stelt in één der ant woorden! Door de trage ontwik keling van de samenwerking wordt de uftbouw van het Toe leveringsbedrijf Vlaardingen ge blokkeerd. Ook nieuwbouwpl ap nea worden hierdoor nadelig beïnvloed. Het college van Vlaardingen vreest dat het wei nig effect zal hebben te trach ten Schiedam en Maassluis als nog tot een hechtere samenwer king dan In een federatie over te halen. Er zal misschien wel gekozen moeten worden tussen een „lichtere" samenwerking oï in het geheel geen samen werking, In Vlaardingen vraagt men zich af of er wel een mi nisteriële goedkeuring te krij gen zal zyn op zo'n lichte sa menwerking. Zo niet, dan ont vangt men niet het hoogst mo gelijke subsidiebedrag. Ën dat. ierwyl de tekorten steeds gro ter worden. Schaalvergroting zou de bedrijfs economische resultaten sterk kunnen verbeteren. Men zou daarbij kunnen denken aan een ■specialisatie van de drie ge noemde werkplaatsen. Volgons de Vlaardingse aanbiedingsno- ta zou Maassluis dan het werk voor de lichamelijk gehandi capten kunnen regelen. Schie dam het hoofdarbeiders- en openluchtwerk en Vlaardingen het industriële werk voor de zwakzinnigen. De huidige situatie van het be drijfsleven kan er toe leiden, «at er in de naaste toekomst te gen steeds slechtere prijzen werk moet worden aangeno men. Deze slechtere resultaten nullen zich op de gemeentelijke begrotingen doen gelden. Ook hiertegen zou schaalvergroting en specialisatie een gedeeltelij ke remedie kunnen zijn. zodat we gelijk op en neer gaan roet de ups en downs in die be drijven. Voorts halen we onze orders weg uit heel Nederland. Pas nog boekten-we een op dracht uit Maastricht". Op de vraag hoe hij het sociale element in ..zijn" sociale werk plaatsen beleeft, zei de heer Jongeneel: „Naar buiten zijn we dus commercieel, maar in tern sociaal gericht. Dat we veel kunnen, is het enige dat de buitenwereld behoeft te weten. Hoe we het intern voor elkaar krijgen is onze zorg". Hij stelt tenslotte dat de grootte van het bedrijf en de sfeer die vrijwel met die van andere bedrijven overeenkomt. velen aan spreekt. De werknemers zelf, maar ook ouders en buiten staanders. Hij ziet de ontwikke ling van dergelijke sociale werkplaatsen als ideaal. IN DE PASSAGE tegenover de bioscoop Tel. 26.61.20 VOOR AL UW SPORTARTIKELEN ADIDAS PUMA PATRICK DUKLA HUMMEL MATSURU JUD0 EN karate REPARATIE LEREN BALLEN Donderdagavond koopavond 25. -4^- 4fK binnen enkele DAGEN. Dö sociale werkplaats (DSW) van Dordrecht komt bij gesprekken dit nogal eens ter tafel. °aar werken zo'n elfhonderd vnan in een hypermodern ge bouwencomplex, waarin de ®eest moderne apparatuur staat opgesteld, waar een tesi- fih trainingscentrum is inge richt en waar een strikte sdhei- is doorgevoerd tussen de afdelingen voor lichamelijk en feestelijk gehandicapten. Directeur D. JonEencel: „Wij jUn aan ae onderhandelingsta- Iel een keiharde partner die Wfiigert om tegen afbraakprij- te werken. Naar buiten zijn volkomen commercieel in gesteld. We hebben weten te hereiken dat bepaalde bedrijfs onderdelen in hun geheel naar ons bedrijf zijn overgebracht. Zijn Schledamse collega, be drijfsleider A. Fostma, geeft hem vrijwel helemaal gelijk, maar maakt een somber ge baar met schuivende duim en wijsvinger: „Het geld". Hij on dervindt er dagelijks de hinder van dat zijn bedrijf uitgespro ken slecht is gehuisvest. Dp sfeer is er goed en de voorzie ningen zijn redelijk, maar het ziet ernaar buiten niet aanlok kelijk uit en het is in een som bere steeg gevestigd. Het bedrijf heeft tot taak invali-1 den op te vangen en hen zich weer normaal te doen voelen. Dat is in een dergelijke omge ving een zware taak. nog afge zien van het feit dat een betere outillage een sterkere concur rentie en het aantrekken van interessanter werk mogelijk maken. In het Schiedamse be drijf werken 66 man. Men doet cr aan metaalbewerking, hout bewerking, spuiten, moffelen, giasbewerking en een groot aantal aanvullende zaken. Zes tig procent van het werkne mersbestand is geestelijk ge handicapt. Er is een samenwer king met de werkplaats in Maassluis tot stand gebracht voor de werkzaamheden die zuiver liggen op het gebied van de metaalbewerking. Men is el- kaars afnemer of leverancier. Ook de Vlaardingse directeur Th. J. M. Harbers rept van een der gelijke samenwerking. De huis vesting van zijn bedrijf is een stuk gunstiger dan die van Schiedam. Bovendien zijn enke le leidinggevende functies ge splitst, zodat een zekere specia lisatie mogelijk werd gemaakt. Daardoor is een betere begelei ding van de werknemers gerea liseerd. De heer Harbers spreekt niet graag een duidelij ke voorkeur uit voor bepaalde vormen van samenwerking, nu daar bij de begrotingsbehande ling het een en ander over zal worden gezegd door de wethou der. Een bedrijf zoals dat van Dor drecht hoeft van hem niet per se. Hij stelt ook niet zo scherp, dat hij niet voor slechte prijzen zou willen werken. Het ver schaffen van werk weegt bij hem het zwaarst. Wel ziet hij in een samenwerking tussen de sociale werkplaatsen het voor deel van uitsluiten van onder linge concurrentie, zoals die nu nog bestaat. Zelfs het gevange niswezen opereert op dezelfde markt. De heer Harbers breekt een lans voor betere communi catie, vooral nu de spoeling op •de markt wal dunner lijkt te worden. Hij wijst daarbij wel op de verschillende structuren die de werkplaatsen vaak heb ben en op het uiteenlopende be leid van autonome gemeenten. Een duidelijk voordeel van grote re cellen, vindt de heer Har bers, dat er kortere communi catielijnen zullen zijn. De sociale werkplaatsen hebben door de jaren heen een wat sombere image opgebouwd. Daar proberen ze wel vanaf te komen. In het Dordtse geval lijkt het goed te slagen. In Vlaardingen spreekt men hard nekkig over het Toeleverings- 'Weer ingeschakeld in hef ar beidsproces. bedrijf Vlaardingen om de nieuwe koers aan te duiden. In Schiedam moet men noodge dwongen van een duidelijk nieuwe koers afzien. Deze ont wikkelingen doen hun invloed gelden op het aanbod van werk nemers. Dc drempelvrees wordt mogelijk wat minder. Toch is er nog steeds een categorie werknemers, die h»t een nare zaak vindt dat ze in een sociale werkplaats moeten werken. Het streven van. de overheidsin stelling en veelal van de werk nemer zelf. is dan ook gericht op terugplaatsing in het „nor male" bedrijfsleven. Vooral in deze tijd van teruggang begint dit een steeds groter zorgen- punt te worden. Niet alleen krijgt de sociale werkplaats minder orders als er slapte op de markt is. maar ook moet de G-S.W. dan veelal werkkrach ten opvangen, die zonder werk zijn gekomen. Veel hangt er dan af van de men taliteit van de werkgever. Voert hij een zogenaamd hard beleid, dan. zal hii duurdere werkkrachten afvoeren, zodra hij geen werk voor hen heeft. Een invalide behoeft door de vele subsidiemogelijkheden niet altijd een dure kracht te zijn. In dat geval loopt hij dus geen extra gevaar. Is de directie echter van mening dat de duur dere krachten moeten worden aengehouden omdat de recessie van tijdelijke aard is en ze daarna weer volop werk 2ullen hebben, dan kunnen deze duur dere krachten wel eens eenvou diger werk tijdelijk krijgen toe geschoven. In dat geval zal de minder dure en minder sterke kracht er als eerste uitliggen. Veel is er op dit gebied echter nog niet aan de hand. Dt* heer Harbers wijst tenslotte nog op een groep, ivaar de so ciale werkplaatsen (zo ze er al bemoeienis mee moeten heb ben) nog geen opvang voor hebben; de groep van jeugdigen die zich moeilijk ïn het traditio nele maats c ha pp i.j bes tel weten in tc passen, druggebruikers. Wettelijk gezien vallen ze onder de bepalingen omdat ze door factoren bij henzelf gelegen niet deelnemen aan het produk- tïeproces. Schiedam Ruim vijftien jaar geleden had de hervormde kerk in de Nieuwstraat 36, een jongens- en meisjesclub in het gebouw De Waag. Toen was dat voldoende, om de jongere le den van de kerk te „vermaken". Met het veranderen der tij den, veranderden ook de wensen van deze jongeren: zij wil den dansen, gezellig bij elkaar zijn, enzovoorts. Vijf jaar geleden werd dit ver langen gehonoreerd. Er kwam een wekelijkse dansa vond. Op zaterdag natuur lijk, dat is van nature de dag voor dansactiviteiten, met de vrije zondag in het vooruit zicht. Vlaardingen Gisteravond heb ben de heer en mevrouw A. van Dorp-van Vliet uit dc Joubert- straat in Maassluis in Triangel gerecipieerd in verband met hun gouden huwelijk. Onder de gasten die de receptie bezochten, bevond zich ook het burgemeesters echt paar Van Dijck uit Maassluis, dat het gouden echtpaar een boek en een taart overhandigde. De heer A. van Dorp, die vroeger sleepbootkapitaan was, is sinds •april 1960 ridder in de orde van Oranje Nassau. De wekelijkse dansavond is thans uitgegroeid tot een we kelijkse sociëteit, die eigen lijk volkomen los staat van de kerk. De enige echte bin ding met de kerk is nog dc ruimte. Een unieke ruimte trouwens. Hoog, droog en weinig kans op burenge rucht. Het geluid komt van een installatie, waar menig disc-jcckey jaloers op zou kunnen zijn. Twee draaita fels, vier weergevers met een capaciteit van rond 150 Watt en een voorzitter, die graag eraan knutselt, als er iets aan de hand is met de installatie of als er iets moet worden verbeterd. Deze voorzitter, Mario Slaven burg, net 21 geworden, rea geert enthousiast, als men over de sociëteit begint. Mario: „Financieel zijn er niet zoveel problemen. We ko men tenminste rond. Het is natuurlijk wel zo, dat we eerst bekijken, hoeveel geld we hebben en dan pas, wat we ermee gaan doen, maar alle plannen zijn tot nu toe verwezenlijkt". Binnenkort zal het reeds aan wezige lichtorgel (aangeslo ten op de muziek) worden gecompleteerd met een ap paraat, waarmee vloeistof dia's kunnen worden gepro jecteerd. De sociëteit is besloten en al leen toegankelijk voor le den, Zij, die nog geen lid zijn, maar het misschien wel willen worden, zijn natuur lijk van harte welkom. Het lidmaatschapsgeld bedraagt ƒ2,50 per seizoen; wie een keert |e komt kijken betaalt dat ook. De hele sociëteit heeft een op pervlakte van ongeveer ne gen bij zeven meter. Daar is dan natuurlijk mogelijkheid tot dansen, tot praten (ook als de muziek draait!) en aan de bar hangen. Alleen.alcoholhoudende dranken worden niet ver- Schiedam Schiedam heeft een bloeiend sociëteitsleven. Of de hele jeugd van deze stad daarmee bekend is, is evenwel de vraag, gezien dc grote aantallen jongeren, die nog altijd niet goed raad weten met hun vrije zaterdagavond. Daarom heeft een van onze verslaggevers de sociëteiten in Schiedam weer een bezocht en de betrokken bestuurders gevraagd eens iets over hun historie, heden en toekomst te vertellen. In een se rie artikelen over dit onderwerp kunnen jongeren, maar ook de ouderen enig inzicht krijgen waar de jonge Schiedammer of Schiedamse zijn/haar vertier zoekt en vindt. kocht. Die zijn zelfs niet aanwezig om te worden ge nuttigd door de bestuursle den. Toch een pluspunt. Wel zijn er 's avonds hartige hapjes, die gratis worden rondgedeeld, en diverse no ten, die her en der op tafels en bar staan. Er komen per sociëteits-(zaterdag)avond zo'n zeventig, tachtig bezoe kers en dat gaat goed. De verhouding werkenden-scho lieren is ongeveer half-om- half en goed. Tot slot: de minimum-leeftijd om binnen te mogen is zes tien, een maximum-leeftijd is niet gesteld, maar die ligt op dit moment op ongeveer 21. De openingstijden van van acht tot half twaalf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3