Wéér verdween een stukje Gr of baan H Afdelingen van Pro Juventute fuseren dit jaar WETHOUDERSCRISIS NOG NIET OPGELOST TSF 2 stelt plaats veilig Geblakerd aanzicht. Muzikale Advent in Schiedam In Schiedam en Vlaardingen: g||M - Filmprogramma in De Kreek STANDPUNTEN RADICAAL TEGENOVER ELKAAR door Ton Huijssoon Tafeltennis: TOEBOSCH KAARSLICHT SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 14 DECEMBER 1971 Schiedam Er is weer een stukje Grofbaan verdwenen. Binnen vrij korte tijd maakten slopershamers een einde aan een oud stukje Schiedam, de laatste jaren een voorbeeld van een meest urgent saneringsgebïed. Vrij plotseling waren de krotjes ver dwenen en was er weer een leeg gat in de binnenstad ontstaan. Een gat waarover we niet rouwig hoeven te zijn, want een fraai gezicht vormt de Grofbaan al sinds jaren niet meer. Er zijn nog enkele woningen aan de Grofbaan bewoond. Wethou der B. E. Collé van Volkshuisvesting wil de bewoners ervan 20 snel mogelijk aan een andere woning helpen, maar het is een groot probleem die snel te vinden. Tot zolang zullen een aantgl pandjes hun bewoners houden. Ze wonen al vaak tussen dichtgespijkerde huisjes in, die al veel danger terug door de bewoners zijn verlaten. Maanden geleden begon men aan het voorste stuk van de Grofbaan, achter de fa briek van Kester. Op de plaats van de huisjes kwam een par keerterrein. Eigenlijk mag bij dc huisjes die we op de foto zien niet alleen van Grofbaan worden gesproken, omdat van -de daarvoor liggende Gedempte Baansloot eveneens een paar pandjes tegen de vlakte gingen. Overigens telt de Gedempte Baansloot al een even grote verzameling oude pandjes, overrijp voor de sloop. Noodgedwongen worden er nog enkele van be woond. Met het slopen van de woningen komt hier een einde aan de herinnering aan een oud ambacht. „Baan", Crof„baan" en Ge dempte „Baan"sIoot herinneren aan de touwslagerïjen die er vroeger moeten zijn geweest. De Grofbaan moet er hebben ge had, waar dik touw werd vervaardigd. Straks zal slechts een lege vlakte nog aan de pittoreske straatjes herinneren. Niemand zal betreuren dat ze zijn verdwenen, maar als straks de stadssanering op gang komt is het wellicht een idee om via een naamgeving aan een eventuele straat in die buurt het woordje „baan" te gebruiken. Ze hebben dat in Rot terdam ook gedaan met de Lijnbaan en niet zonder succes.... Ijl 9 Grofbaan, december 797?: fnte/ woningen weehfe/r op de sloop. Zo waren de oinstanc//ghec/er> v/aaronder de bewoners van de Grofbaan moesten leven. Schiedam/Vlaardingen De verenigingen Pro Juventute in Schiedam en Vlaardingen hopen nog dit jaar te fuseren. Tot het werkgebied van de stichting zullen dan behalve Schie dam en Vlaardingen ook Maassluis, Maasland en Hoek van Holland kunnen gaan behoren, die tot nu toe onder dc Rotter damse stichting vielen. De nieuwe stichting bestrijkt dan de gehele noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg. dc gezinsvoogdij. Het adviesbu reau heeft op verzoek van de ouders aan een gezin hulp in verband met moeilijkheden hij de opvoeding van hun kinderen, de gezinsvoogdij draagt een medewerker of maatschappe lijk werker voor als gezins voogd bij de ortdertoczlchtsstel- ling van een minderjarige door de kinderrechter. Om de fusic-besprckingcn te be spoedigen en tot een verdere in tegratie van beide verenigingen te komen, zijn de besturen sa mengevoegd. De bestuursleden uit dc plaatselijke afdeling blij ven in het nieuwe, bestuur. Bei de verenigingen menen, dat het zeker wenselijk is dat in het Waterweggebied een werkeen heid wordt geformeerd, die de kinderbeschermingsbelangen in dit gebied zo goed mogelijk be hartigt. Een fusiecommissie heeft de sa menvoeging voorbereid. Het werkterrein van beide vereni gingen levert te weinig gezins voogdijen op om te voldoen aan de minimumeisen die liet mi nisterie van justitie stelt voor subsidiëring. De Rotterdamse vereniging van Pro Juventute wenste geen gebied af te staan, waardoor het aantal gezins voogdijen zou kunnen worden uitgebreid. Toch is besloten om. de fusie te doen plaatsvinden. Gezien de ontwikkelingen in de kinderbe scherming, heeft men er nog. geen idee van hoe de structuur over enkele jaren zal zijn en welke structuur dan het meest zinvol is. Het bestuur van de verenigingen is nu als volgt samengesteld: H. G. Langerhorst, voorzitter, mevrouw I. J. van Neerbos-van Herk, secretaresse, drs. J, N. A. Vernielen, penningmeester, H. Bijl, J. P. de Jager, mr. C. F. G. de Menthon Bake, mej. G. D. Sparreboom, mej. F. G. van Thiel en ir. W. H. van den Toorn. Imtiiddels is het jaarverslag van de Schiedamse vereniging ver schenen, waarin een overzicht wordt gegeven van het werk van beide afdelingen van Pro Juventute, het adviesbureau en r.^jSd. Schiedam DU geblakerde aan* zicht hebben twee pandjes aan het Nieirwsticht, die het afgelo pen weekeinde door een brand werden geteisterd. Dc schade is groot. Gistermiddag waren be woners bezig met het zoeken naar overblijfselen van huis raad. Commandant D. de Jager van de Schiedamse brandweer deelde ons gisteren mee. dat het eer der wegbreken van een schei dingsmuur tussen beide pand jes er mede toe heeft geleid, dat het vuur zo snel om zich heen kon grijpen In de muur waren gaten gemaakt. Was dit niet gebeurd, dan had de brand vermoedelijk kunnen worden gelokaliseerd. Toen het vuur op één van de zolders was, kon het zich naar de naastgelegen zol der uitbreiden- Schiedam Voor de lagere schooljeugd is er woensdagmid dag 15 december in het cen trum De Kreek aan de Lange Haven 92 een filmprogramma. voor de kleintjes wordt een film over Klein Duimpje ver toond, voorts komen er ver schillende tekenfilms op het witte doek. Het programma duurt van twee tot vier uur. De "toegangsprijs is vijftig cent. Schiedam Hoe lossen de fracties in de gemeenteraad de wet houderscrisis op? Sinds de ledenvergadering van de PvdA, vrij dagavond In het wijkcentrum Nleuwiand, is één ding duidelijk geworden: een akkoord tussen de PvdA en D'66 enerzijds en de KVP en de PCG anderzijds met als doel uit de impasse te ko men, zit er eigenlijk niet meer in. Even een kleine duik in het re cent verleden: Wethouder Houtman (VVD) geeft er na felle verwijten van de confes sionelen de brui aan, de VVD treedt uit de groep van 23 <het samenwerkingsverband in de raad tussen PvdA/PPR, CPN, D'66 en VVD), PvdA, D'66 en CPN blijven over als onder steuners van het college. Vraag I: Wie moet de zetel van Houtman bezetten? Vraag II: Moeten de confessionelen de leeggekomen zetel bezetten en willen ze dat wel? Dat willen KVP en PCG duidelijk niet. Hun eisen om tot een oplos sing van de crisis te komen staan eigenlijk lijnrecht te genover die van de linkse par tijen inde raad. Collé moet weg, zegt de KVP en de PCG. Collé moet blijven, zegt de PvdA, D'68, de CPN en ook de WD, op de achter grond dus enige morele steun verlenend aan zijn communis tische vertegenwoordiger. Het programma blijft!, roepen de drie overgeblevenen uit de groep van 23, hun confessione le opposanten roepen dat het niet snel genoeg kan verdwij nen. Dan is er nog de eis van de PvdA-vergadering vrijdag avond, dat de zetels van de wethouders Bolmers en Ver- weij-de Graaff (PvdA) niet in discussie zullen komen en het hoeft voor de confessionelen helemaal niet meer, zo viel gisteren uit de woorden van mevrouw Taverne te beluiste ren. Indien één van de partijen wa ter in de wijn doet (en wie kan dat doen na de duidelijke eisen?) is er een mogelijkheid dat de confessionele fracties aan het college zullen deelne men. De kansen daarop zijn uitermate klein, zodat het enig overgebleven alternatief zou zijn dat de groep van 19 (PvdA/PPR, CPN en D'66) het college steunt en dat D'66 een wethouder levert. Met de steun van de WD in een aantal zaken zou dan toch een meerderheid kunnen worden behaald, al blijft deze meer derheid van in principe 19 van de 37 zetels een erg schriele basis om een college oa te bouwen. Als alle partijen hun 1 onverkort handha* laatste mogelijk'- in kunnen zitten CPN-wethouder rozen zit, want held van de raat: laten vallen. Ai gens, of dat fa. zijn, want op zijn die meerderheid in de raad hem nooit aangevallen. De wetho'uderscrisis wordt dus beheerst door polarisatie Daardoor is de kans op overeen stemming tussen de confessio nelen en de linkse partijen klein, zeer klein geworden. De stemuitslag in de PvdA-verga dering voor de motie-Si mens geeft de PvdA-onderhar.de- laars duidelijke aanwijzin gen. Ook in de komende tijd zou de politieke onenigheid in de raad dus wel eens kunnen voortduren. Schiedam In de slotwedstrijd van de eerste competitie heeft T.S.F. 2 haar plaats in de promotie Ereklasse veilig gesteld. Kwa men de Maasvogels in eerste instantie niet opdagen, zaterdag ver schenen de Limburgers wel, maar werden door T.S.F. 2 met 100 geklopt. Het; was overigens een zege zonder enige glans want de Maastrichtenaren stuurden een reserve-team dat nauwelijks enige tegenstand wist te bieden. Maasvogels was zelf reeds gedegradeerd maar door de zege van TSF 2 is het Volendamse Victory eveneens naar de hoofdklasse gegaan. Naast een team In de ereklasse heeft TSF dus 3n de a.s. competitie een drietal Jn de promotie-ereklasse en een team in de promotie hoofdklasse. Tot ereklasse-team van TSF nam met een 28 overwinning ïn de uit wedstrijd tegen Tilburg afscheid van deze klasse. Het was voor Henny Stolk, Hans van den Broek en Hans Lingen de tiende zege in successie en TSF eindigde daarmee de competitie met de maxima le score van 20 punten uit 10 wedstrijden. Het verslagen Tilburg werd tweede met een achterstand van 7 punten. Het was in dit laatste treffen een interessante strijd. Het spelpeil be reikte een zeer redelijk niveau en in enkele partijen was zelfs van aantrekkelijk tafeltennis sprake. Hans van den Broek bleef bij TSF ongeslagen en kan met 29 over winningen uit zijn 30 enkelspelen terugzien op een voortreffelijke prestatie. Tegen Zandvliet (Tilburg) had hij de meeste moeite om te zegevieren. Meet 21—16 verloor hij de eerste game, maar fel vechtend en terugvallend op een merkwaardig sterk uitgevoerde verdediging sleepte hij met 18—21 de tweede game weg en de aan- geslagen Tilburger was met 921 in de derde game een geslagen man. Dezelfde speler was ook tegen Hans Lingen bijzonder op dreef. Met 2118 en 2119 scoorde hij voor Tilburg tegen. De stand werd toen 14. Henny Stolk die opnieuw een stijgende lijn in zijn spel demon streerde won van Zandvliet en Weycnberg, maar moest in de slot- partij in drie games de eer aan Jan van Unen laten, De eindstand werd daarmee op 28 voor TSF bepaald. Schiedam In Schiedam worde* gedurende deze en voïgcnr week verschillende kerstcon certen gegeven. Woensdag 15 december bijt Dirk Jansz. Zwart de spits af met ecu or gelconcert in de Dorpskerk in Kethcl, Het programma begint om acht uur. De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst geeft zaterdag avond 18 december een concert in de Magnalia Dcï kerk in de Albardastraat. Aan het concert, dat om acht uur begint, verle nen het Toonkunslkoor en het Toonkunstkinderkoor, beide on der leiding van Aad van der Hoeven, medewerking. Het grote koor zal onder andere enkele delen zingen uit het Weihnachts-Oratorium van J. S, Bach, een gedeelte uit de Messe Solemnelie van Ch. Gou nod en psalm 150 van Cesar Franck, Het kinderkoor brengt enkele kerstliederen ten geho re. Op het programma staat voorts een samenzang, organist is Addie de ong. De toegangs prijs is 2,50. Kaarten zijn verkrijgbaar in de Lange Nieuwstraat op de nummers 119a en 69 en 's avonds aan de kerk. Louis Toebosch geeft zaterdag middag 18 december een orgel concert in de aula van het Ste delijk Museum op de Hoog straat. Deze uitvoering wordt gehouden in het kader van de serie maandelijkse orgelbespe lingen op zaterdagmiddag, en duurt van drie tot vier uur. De toegang is In het kerkgebouw van de Neder landse Protestanten Bond aan de Westvest wordt zondag lfl december 's avonds om acht uur de jaarlijkse „Carolscrvi- ce'' gehouden. Tijdens deze dienst wordt een aantal beken de kerstliederen gemeenschap pelijk gezongen. In het pro gramma zijn enkele buitenland se kerstliederen opgenomen. Medewerking aan deze zang- dienst wordt verleend door le den van het Telemann Ensem ble in Maassluis en het koor van de Nederlandse Protestan ten Bond onder leiding van de heer P. A, Beun. De ochtend dienst van half elf vervalt zon dag 19 december in verband met de Carolservice. Het Schiedams Christelijk Man nenkoor concerteert dinsdag 21 december om acht uur in de Magnalia Dei kerk onder lei ding van Mathijs v. Noort. Aan dit kerstconcert vertenen ..The Freedom Singers" medewer king, evenals dc jongens-so praan Henry Schipper, de bas B. Versteeg© en de jeugdige or ganist Ben van Oosten. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam houdt donderdag 23 december een „Concert bjj kaarslicht" In de aula van het museum. Het concert begint om kwart over acht. Op het programma staan werken van C. Ph. E. Bach. Scarlatti, Schubert. Martin. Van de Booren en Dutillieux. die uitge voerd zullen worden door Abbie de Quant, dwarsfluit, altfluit en piccolo, en Elizabeth van Mal de. piano. De toegangsprijs voor de leden is een rijksdaalder, niet-leden be talen vier Eulden en jeugdleden en houders vaneen cultureel jeugd-paspoort een gulden. Kaarten 2ijn in de voorverkoop elke dag van tien tot vijf uur nan het museum verkrijgbaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3