Dreg met levend aas binnenkort verboden „Als de jeugd maar kan sporten'9 ZUINIG ZIJN OP DE SNOEKSTAND Juliana ontvangt ex-kampioene VDL NIET KANSLOOS GÉ rens, DENKHOOFD VAN CENTRALE SCHOOLSPORTCOMMISSIE 1 1 Programma Schiedamse scheids rechters Wildrit van Flardinga Iers F" BELAGERS ERVAREN «w Groot kerst- sporttoernooi in sporthal Voetbalprogramma 4 SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 17 DECEMBER IB'l Van onze sportredac tie Schiedam Het eer ste berenvolleybal, team van Juliana ontmoet zaterdag avond in de Sport hal Margriet het Tilburgse Odulphus. De Tilburgers be haalden vorig sei zoen op overtuigen de wijze het kam pioenschap van de hoofdklasse, maar faalden toen de pro motie naar de ere divisie aan dc orde kwam. De verwach ting dat Odulphus het ook dit seizoen weer zou gaan pro beren, is er in 't ge heel niet uitgeko men. Hoewel zij goed spelen, bleven tot nu toe de punten uit met een JaR-* klassering ■volg. Ook Juliar* met dit Het vertoonde spel is in geen enkel op zicht in overeen stemming met de behaalde resulta ten, waardoor de oranjehemden, naar de staartgroep dui kelden, Tegen Mol- 3er VC bewees een verjongd Juliana dat het wei degelijk voor de punties wil knokken, zodat het tegen deze bekende tegenstander goed voor de dag zal wil len komen. Aan vang 19.00 uur. Het Uvcede herer.- team. van Juliana heeft de aansluiting met de top van de promotieklasse moeten missen. Ook in de komend ft duels zal het voor de Schiedamse re serves geen eenvou dige zaak worden alsnog deze aanshri- i;ng tot stand te 'igen. De verjon- _»ig van het eerste team had tot ge volg, dat een aantal sterke krachten aan het reserveteam werden onttrokken. Zaterdagavond ont moet Juliana 2 de regelrechte kam pioenskandidaat A.M.V.J./Rlve. Misschien put Julia na moed uit het meespelen van aan valler Jaap Keijzer, waardoor toch nog voor een verrassing kan worden ge zorgd. Aanvang 20.15 uur. Het eerste dames team speelt niet omdat de competi tiewedstrijd tegen het Rotterdamse A.M.V.J./Rivc is uitgesteld. Doordat ook de ontmoeting tegen Compri/Delta naar een later tijd stip werd verscho ven, speelden de Schiedams en deze maand slechts één competitiewed strijd. Wel wat wei nig voor een ploeg die in de running moet blijven om de vele aanvallen op haar leidende posi tie te weerstaan. Schiedam Bij dc ontvangst \-an de nieuwe vergun ning zullen de leden van de Hengelsportvercniging „Schiedam en Omstreken" tot de ontdekking ko men. dat er voor de snoek vissers een wijziging in het reglement is gekomen. Vanaf 1 januari 1972 is het verboden hij het vissen op snoek de dreghaak te hanteren. Een maatregel van het bestuur die de instemming Krijgt van iedere rechtgeaarde sport visser. Deze maatregel geldt evenwel niet voor het vissen met welke vorm van kunstaas dan ook. Bij het vis sen met lepeltje en plug komt het zelden of nooit voor, dat de snoek het aas geheel inslikt. Bij het eerste contact met deze kunstprooi ontdekt hij het bedrog en laat los. Is de hengelaar vlugger dan hü, dan wordt de snoek altijd vóór in z*n bek aange- hakt. Deze haak kan dan zonder dat er ernstige be schadigingen zijn ontstaan worden verwijderd. Bij'het gebruiken van een dreghaak. voorzien, van een aasvisje. liggen de zaken geheel anders. De snoek bespringt namelijk zijn prooi altijd bij ver rassing. Grijpt hem van achteren of van op2lj. Dan begint hij met het keren van zijn prooi om deze met de kop vooruit in te slikken. Een geroutineer de snoeker zal aanslaan als de noek het visje be gint te keren. Hij ziet dat aan de bewegingen van de drijvertjes. Door dan tijdig aan te slaan, .haakt hij de snoek voor in de bek en ff Jltzff' evenals W1 het v'ssen met kunstaas. gemakkelik hiervan |,e( juarverslas over 10(57/1968 van deze O.V.B. blijkt dat in deze periode 1.545.000 stuks snoekbrocd cn 854.325 stuks voorgestrekte Zo zijn de snoeken met twee honden vast te houden. te lossen. Minder ervaren hengelaars laten vaak dc snoek z'n gang gaan. Op de2e manier slikt de snoek de dreghaak geheel in en is ten dode op geschreven. Het is niet alleen 'n kwestie van humaniteit tegenover deze zo bij de hengelaars gewilde sportvis. Snoek is schaars en duur. Vandaar dat de vis in de vijvers en het verdere door de hen gelsportvereniging beheerde viswater, onmiddellijk na het vangen behoort te worden teruggezet. Aan dit voorschrift wordt streng de hand gehouden. Ook het na 1 ja nuari 1972 hanteren van de dreghaak met levend aas-kan op in trekken van de vergunning komen te staan. Bij het gebruik van de enkele haak kan het toch voorkomen dat de •snoek het visje geheet inslikt. De enige manier ora de snoek te red den is dan de vislijn zo dicht mogelijk in de bek van de snoek af te knippen. Binnen twee weken is de haak door het sterke maagzuur van de snoek geheel weggeteerd. Hoe schaars de snoek wel is .ondervindt ook de hengelsport-vereni ging. Volwassen snoek moet komen van de beroepsvissers die ech ter bij mondjesaat kunnen leveren. Watervervuiling in de grote ri vieren is hieraan debet. Ook is er veel roofbouw gepleegd op de snoeken door stropers die hieraan een extra zakcentje verdienen. Snoekbroocl en pootsnoek komen van de kwekerijen der Organisa tie ter Verbetering van de Binnenvisserij. pootsnoek aan resp. waterbeheerders, dus verenigingen, is gele verd. Vooral van het snoekbroed gaat uiteraard veel verloren voor dit tot wasdom komt. De voorgestrekte snoekjes met een lengte tussen de 4 cn G cm ztfn de eerste tijd evenmin veilig voor hun na tuurlijke belagers, hun eigen familieleden, zware paling, andere roofvissen en watervogels. In het onderzoekprogramma van de O VB wordt grote prioriteit toe gekend aan de snoek, in het ibijzonder aan de mogelijkheden tot verdichting van de stand van deze vissoort. Men wil n.l. nagaan bij wlke lengte een pootsnoekje de beste overlevingskansen heeft. Het ligt voor de hand dat een pootsnoek van b.v. 20 cm meer kans heeft de vangmaat te bereiken dan een. visje van 4 tot 6 cm. Het snoekje van 20 cm komt echter veel duurder uit. Men zoekt daar om naar een zodanige lengte, dat de verhoudingtussen aangewen de kosten en overlevingskans optimaal is. Thans is het nog zo, dat de OVB aan de vraag naar deze kleine poot- snoekjes nog niet kan voldoen. Reden te meer voor onze Schiedam se sportvissers om zuinig te zijn op de snoekstand. Deze heeft ook nog een. andere functie dan het bieden van sport. Ze is nodig óm de algehele visstand gezond te houden, een factor die nog wel eens over het hoofd wordt gezien. W. J. de B. door Bas van Sochove .Gé Rens. Schiedam 0e schoolsportwedstrijden, gehouden tijdens de verschillende vakanties, gaan een steeds grotere vlucht ne men. Opgezet door dc heren Kamp en Bijloo en bedoeld om tijdens de paasvakanties in school- en handbaitoernooïen de schooljeugd een gezonde vakantiebesteding te bezorgen, is de schoolsport nu uitgegroeid tot een gebeuren. Gé Rens, ambte naar van sport- en jeugdzaken, heeft dezer dagen de school zwemwedstrijdn organisatorisch bijna rond gekregen. Dat wil zeggen, dat hij.zich door de grootste moeilijkheden heeft heen gewérkt. Straits valt in het Sportfondsebad het start schot voor bijna 800 ingeschreven leerlingen van het lager onderwijs. Gé Rens, het denkhoofd en het uitvoerend lichaam van de Centrale Schoolsportcom missie, zou zo graag nog meer sporten er in betrek ken. Hij: „Wij zijn begonnen met voetbal en handbal. La ter zijn daar schaken en dammen bijgekomen en ook korfbal. Wc-er later tafelten nis en zwemmen. Maar ik zou ook zo graag die binnen sporten basketbal en volley bal een kans willen geven. Wij zijn echtex- ruimtelijk gebonden". Dat de leerlingen van het lager onderwijs tijdens hun va kanties kunnen voetballen, handballen, korfballen, zwemmen, dammen en scha ken en ook nog tafeltennis sen, is niet alleen het werk van Rens. Hij: „Nee, want zonder de vakkrachten kun nen wij niets. Zonder steun van de onderwijzers ook niet. Ik weet wel dat het niet altijd mogelijk is om alle on derwijzers in te schakelen. Maar er zijn er die buitenge woon enthousiast zijn". In totaai hebben in het bijna afgelopen jaar ongeveer 5000 kinderen aan de school sportwedstrijden deelgeno men. Dat is. veel en het wordt ieder. jaar. meer.. Ver heugend voor de Centrale Schoolspoftcommissie, die het vele werk dan ook be loond zfet. Rens: „Kiik, bij de teamspor ten ziin de leerlingen soms een hele dag in touw. Bij het zwemmen is het. anders. Vaak niet langer dan een mi nuut neemt een kind actief deel aan de wedstrijden. Zijn ze winnaar, dan mogen ze in de volgende serie weer van start, verliezen ze, dan kunnen ze naar huis. Maar winnen is voor ons niet hét belangrijkste. Ais de jeugd maar deelneemt aan de wed strijden. Dat de jongelui'op deze manier in contact ko men met een andere sport dan waarvoor ze zich eigen lijk liever druk maken. Dat stemt ons tot vreugde". De Centrale Schoolsportcom missie verheugt zich ook op de medewerking van veel clubbestuurders. Allemaal mensen die pro deo zich be schikbaar stellen om in hun tak van sport van-advies "te dienen. Rens: „Dat stellen wij bijzon der op prijs. Wat wij niet zo op prijs stellen is, dat ver enigingen tijdens het school- sporttoemooi reclamevouw- bladen uitdelen vari hun ver eniging. Dat ris niet fair te genover de verenigingsmen- sen, die ook helpen en géén reciame maken voor hun club. Geen zieltjes winnen". Zo is de organisatie van het ta- feltennistoemóoi, over enke le dagen van start in de Koorenbeurs, helemaal in handen van de Schiedamse verenigingen TSF en NOAD. Rens: „Daarvoor hebben 534 deelnemers inge schreven. Is het niet gewel dig zo'n grote'deelname? En reken nou maar niet dat da organisatoren trachten zie-! len te winnen. Als zo'n kind die sport wil gaan spelen, zal hat aelf wel uitmaken in welke vereniging." Als de papierwinkel bij Rens de deur uit is, zit zijn taak er voor een groot deel op. Dan valgt nog het regelen van de prijzen welke aï jaren be- schikbaar worden gesteld door de Schiedamse Ge meenschap. Vaak wordt-het uitreiken van die priizon ook nog in de schoenenge schoven van Rens. Hij zal ook daaraan lachend vol doen, „Maar", benadrukt hij nog maals, „dan mag hier bij mij het adres zijn voor de infor maties en de klachten zon der ai die clubbestuurders die een handje uitsteken doe je niets". Van onze sportredactie 'Schiedam Hoewel het jaar nog niet hele maal ten einde is, richt de Schiedamse Seheidsrechtersver- eniging de blik nu reeds op volgend jaar. Het programma van de scheidsrechters is in het begin van 1972 al vol. Dat behelst op 7 ja nuari de grote nieuw jaarsviering in het clubgebouw van Her- mes-DVS. Zij, die zich- het feest van dit jaar nog kunnen herinne ren, zullen -er ook nu weer bij zijn. Op 13 januari komt de eerste spreker weer zijn zegje doen. Deze keer geen scheidsrech ter, maar de bekende radio-verslaggever Wim Hoogendooïn, die, een praatje komt hou den. Vlaardingen Het Maassluise VDL kan zich in 411 wat dichter haar de top werken via winst op llillesluis dat weinig indruk maakt; De blauwwitten staan weliswaar zes punten achter op leider RIOS en één partij minder, maar hebben toch nog wel een klein kansje als KIOS fouten blijft maken. Een eerste vereiste daarvoor is clan. winst aan de Sportlaan en daar gelooft trainer Herman "Wink zeker wei in. Overig pro gramma: SSW-ASW, SCR-IFC, RIOS-V oorwaarts, Merwe- steyn-Progress, Stand, aan da top: RIOS 11-18, IFC 12-15, SCFt 11-14, Progress 11-14, VDL 10- 12. VFG staat twee punten achter op Den "de tegenstander van komende 'zondagm: dat .zal mogelijk .wel. zo blijven wanneer de geelzwarten hun in zet zien beloond met een gelijk spel. DSO loopt in die afdeling steeds verder uit. Stand van za ken: DSO'12-21, Schiedam 12- 16, Ooievaars 12-16, "Wippolder 12-13. Overig programma: Schiedam-Ooievaars, SMV- Cromvliet, Wippolder-DSO, Ex- celsior'20-Aeolus» Tonegido- GDS, Vlaardingen Automobieklub De Flardinga Rijders organi seert dinsdag 21 december een puzzel-,,wildrit". Er wordt in twee' klassen gereden, volgens een eigen, eenvoudig regle ment. Iedere automobilist kan aan -deze-open- rit deelnemen. De-start-vindt plaats vanaf Mu- zanda, Goudsesingel 21, vanaf half acht 's avonds met tussen- pozen van een minuut.- Na af loop zal behalve "de prijsuitrei- king ook eeri uitleg 'van de rit plaats vinden. Voor "leden be draagt het inschrijfgeld -5 cn voor niet-leden 7,50. Vlaardingen Voor de derfle achtereenvolgende maal orga niseert de cjv sporteommissie van Liefde en Vrede zaterdag 18 december een groot kerst sporttoernooi. Plaats van han deling is de sporthal in de Westwijk waar op die dag niet minder dan 47 teams uit Vlaar dingen en randstad zullen strijden op de onderdelen zaal voetbal, basketbal en volleybal- Het programma ziet er als volgt uit: 8.30-12.15 uur series zaalvoetbal: 12.15-14.15 uur se ries en finales basketbal: 14.15-19 uur series en finales volleybal, lr-22 u. finales zaal voetbal. De prijzen worden na afloop uitgereikt in het restaurant van de sporthal. Toegang voor de tribune in de sporthal twee kwartjes» SW—Heracles MVV b—SVV b DHS-—ODS Hermes—DVS—DHZ SchiedamDeOoievaars ExcelsiorAeolus -Saiu-rmis—Martimt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 4