Bezuiniging treft 4000 scholieren extra hard ZELFBEWUSTE EN JONGENSSOPRAAN REËLE Kerstuitvoering Reliobothschool zigmg RET-Iijnen 40 en 57 Oudejaar Wijziging sluiting weekmarkt Huismandirecteur Liedewijde: Hetkoraalstrand door Andries Ratsma NOG STEEDS Henry Schipper: RUST NODIG misdeeld GRAMMOFOON PLATEN Nieuwjaars receptie burgemeester Geen spreekuur burgemeester Kerstinstuif in Xandvreugd' Kerstconcert op carillon Vergadering Toonkunst John Masters Bouwbureau verdwijnt uit stationsflat Vergadering Adviesraad SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 1S71 3 Schiedam De bezuinigings maatregelen van de minister van onderwijs zullen in Schiedam ongeveer drie- a vierduizend kinderen duide lijk nadeel berokkenen. Het zijn de kinderen die lager beroepsonderwijs krijgen aan technische- en huishoud scholen. De heer J. Huis man, directeur van de r.k. scholengemeenschap Liede- ivyde, maakt deze schatting. Hij wijst erop dat ene zwak ke groep leerlingen juist het meest wordt getroffen. Hij zegt zeker te weten dat zijn mening gedeeld wordt door al zijn collega's. Er mogen misschien nuanceverschillen zijn, maar algemeen is men volgens de heer Huisman van mening dat het nationa le onderwijsbeleid uitslui tend een financieel beleid is dat het tegen de democrati seringsgedachten ingaat die voor ieder gelijke kansen wil scheppen, ongeacht mi lieu cn afkomst en tenslotte dat het beleid gëen werkelij ke besparing zal opleveren. Dit laatste baseert hij op het feit dat er meer zittcnbïij- vers zullen zijn die de staat ook weer vele miljoenen zullen kosten. Zoals bekend gaat het om 'n ver mindering van het aantal lesu ren per week met twee en een vergroting van de klassen van achttien naar eenentwintig kin deren De heer Huisman stelt dat de schade minder is naar gelang de kinderen beter gemo tiveerd zijn. Hij neemt aan dat •het regeringsbeleid minder moeilijkheden zal geven bij mavo, havo en atheneum -dan bij het lager beroepsonderwijs, omdat eerstgenoemde onder wijsvormen meestal kinderen aantrekken die behalve intel lect, ook een zekere stuwkracht hebben meegekregen. Ze willen iets in het leven. Ze zijn op weg naar bepaalde diploma's. De nieuwe maatregelen 2ullen van hen een ies groter doorzettings- vermogen vergen. Bij het lager beroepsonderwijs ligt dit geheel anders. Daar ko men volgens de heer Huisman maar al te vaak kinderen te recht die uitgeselecteerd zijn voor de andere vormen van on derwijs. Nog altijd zou het ba sis onderwijs met 1 de oude maatstaven werken, waarbij het bevorderend voor het pres tige van de school gevonden wordt, zoveel mogelijk kinde ren a£ te leveren aan het alge meen vormend voortgezet on derwijs. Die selectie zou reeds in de vijfde klas van de lagere school ingezet worden. Kinde ren die ..gedoemd" 2ijn het la ger beroepsonderwijs te volgen, krijgen reeds in de vijfde kla- sen geen adequate begeleidin. weer. de jeugd die van huis uit reeds te weinig woorden kent om in het voortgezet onderwijs goed vooruit te kunnen. Ze hebben vaak reeds een negatieve keus gemaakt en ze zijn hier soms uitsluitend om de leerplicht uit te zitten. Daarom vind ik het een verheugend verschijnsel dat de tweedeklassers voor tachtig procent dit jaar dóór gaan naar de derde klas. Dat [hoeven de meesten niet, maar ze pakken het er even bij om dat 2e er (het nut van inzien. Zo'n ontwikkeling zou ernstig tegengewerkt worden door de regeringsmaatregelen. Dit wordt slechts ten dele gecom penseerd door (het steeds ver der optrekken van de leer plichtleeftijd". De heer Huisman stelt dat de jeugd die nu op het bedrijfsle ven wordt losgelaten, vaak slecht terechtkomt, doordat de leerlingstelsels uitsluitend bij grote bedrijven functioneren. Vormingsinstituten weten vol gens hem nauwelijks wat ze met dc moeilijkste leeftijd groep, die van vijftien jaar, moeten doen. Het is van levens belang het tijdstip van confron tatie met de maatschappij zo lang mogelijk uit te stellen, zo dat men 20 lang mogelijk kan werken aan de ontwikkelings achterstand ie kinderen uit be paalde milieus hebben. „Ik krijg nog steeds ouders bij mij die vragen of Jantje niet van school mag, omdat ze zo'n leuk baantje voor hem weten. Ik krijg nog steeds ouders die in formeren wat een meisje zoal kan worden als ze zonder diplo ma het huwelijk ingaat cn dan later nos eens wil gaan werken. Meestal is het antwoord een voudig: werkster. Deze dames moeten er ook zijn, maar de heer Huisman raadt altijd aan om voor het huwelijk zo ver mogelijk door te gaan. Mochten er geen kinderen komen of mocht het flatje eens erg ge makkelijk bij1 te houden zijn, dan is een redelijke baan altijd verkieslijker dan werk dat men noodgedwongen doet wegens het ontbreken van diploma's. De heer Hulsman geeft tensslotte duidelijk zijn visie met de op merking: „Als Ik hoor dat ou« ders hun kind van school willen halen, dan stuur ik er meteen een sociaal werkster op af. Dat ben je aan de jeugd verplicht" Schiedam Het Schiedams Christelijk Mannenkoor geeft vanavond een concert in de Magnolia Dei Kerk, De solisten hierbij zyn een zestienjarige organist en een veertienjarige jongenssopraan. De eerste gedachte is, dat de laatste een soort „Heintje" is. Maar niets is minder waar. Een gesprekje met hem leerde ons anders. Deze jongenssopraan Is Henry uit Emmen. Henry zir.gt al sinds zijn negende jaar. De zanglessen die hij sinds enkele maanden krijgt van de Ommense zangeres Kla- zïena van der Venne zijn voor hem van groot nut. Henry: „Ik heb vroeger ook zangles gehad natuurlijk. Maar op dit moment is de les van \reel groter nut alleen zingt. Deze wordt in ja nuari opgenomen, Henry: „Het is nu wel zo, dat ik vrijwel dag aan dag zing, maar dat is natuurlijk aleen maar, omdat tijdens feestdagen zoals Kerstmis veel geluisterd wordt naar geestelijke liederen.". dan vroeger. Ik zit nu tegen, de Maar wat doe je in de rest van da De heer Huisman geeft weinij om -de testmethoden van het on derwijs, de eenmalige tests of de standaardproefwerken. Hij stelt dat de Mammoet nog steeds om zeep geholpen wordt en dat het onderwijs nu einde lijk wel eens rust zou moeten krijgen. ..Als je zestien klassen (hebt en je moet twee uren minder les ge ven per week, dan scheelt dat precies een leraar. Dat doe je natuurlijk niet in deze vorm. Je knabbelt van elke ieraar wat af. Dat zijn. dan meestal overu ren die gegeven werden, boven ihet minimale lesprogramma. Daar waren ze aan. gewend en dat afknabbelen veroorzaakt natuurlijk 'heel wat boze gezich ten", aldus de heer Huisman, Hij vindt ihet een mooie stunt van een collega die voor de televisie geweerde dat hij minstens een jaar nodig zou hebben om een verantwoord nieuw lespro gramma op te stellen. „Dat is natuurlijk nonsens, maar je kunt het wel zo spelen, met in schakeling van alie mogelijke Pedagogische en onderwijskun dige instellingen''. De heer Huisman zegt eerlijkheidshal ve: „ik weer niet of wij gelijk hebben. We voelen ons finan cieel natuurlijk op onze staart getrapt, maar dat voelt ieder- een zich waar bezuinigd v/ordt". Hij is er echter wei van overtuigd dat er nu een be volkingsgroep getroffen wordt die dat het minst kan hebben. •.Wij hebben op onze scholen rfceds een grote groep misdeel- tijd aan dat ik de baard mijn keel ga krijgen. De ver zorging van, mijn stem is juist nu ontzettend belangrijk. Als het niet goed gedaan wordt kan ik mijn stem vernielen. Ge beurt het goed, dan bestaat er een redelijke kans, dat ik na de stem verandering een goed ge luid overhoud. Ik zou namelijk wel graag blijven zingen", Zover is het nog niet. Hij zit nog steeds op de Christelijke H.A.V.O. in Emmen. In de der de klas. De lessen lopen in deze tijd een beetje in de knoop, want zijn stem wordt veel ge vraagd in heel Nederland. "Van vorige maandag tot vandaag zingt hij op acht concerten. Of tewel: één vrije avond. tijd dan? Wat heb ie voor hob by's? „De school reken ik tot mijn hob by's, want dat is de voorbe reiding voor het conservato rium, Ik wil graag muziekle raar worden. Verder orgelspe len, grammofoonplaten draaien en diverse sporten". Wat voor soort muziek hoor ja het liefst? „Ik hoor graag goede muziek en dat is voor mij natuurlijk gees telijke muziek. Daarnaast ook blues. Als het maar niet te wild Is. Verder zijn -er gewoon bepaalde nummers die ik graag hoor. Een voorbeeld daarvan: de Poppy's. Dat koor vind ik geweldig goed". Henry: „Ik vind het juist fijn om te zingen. De enige selectie die BEROEPS? mijn ouders en ik toepassen, is dat het een avond moet zijn Zou je beroepszanger willen wox- waarop ik geestelijke liederen den? kan zingen". Ondanks zijn lage leeftijd heeft hij al acht platen op zijn naam staan. Beter gezegd, er zijn al acht platen in de handel waar op hij een solistisch aandeel ge leverd heeft. Daarnaast zijn er nog twee in voorbereiding, met koren uit Katwijk en Urk. Het hoogtepunt (voorlopig?) is een langspeelplaat, waarop Henry „Misschien wel. Het hangt wel af van de ontwikkeling van mijn stembanden. Mijn sopraan «houdt het misschien nog ander half jaar vol, maar het kan ook morgen afgelopen zijn. Eén voordeel heb ik wel: ik heb nog nooit bij een koor gezongen. Al leen als solist. Het genre waar in ik wil zingen, staat wel al vast. ïk blijf geestelijke liede ren zingen. Die keuze heb ik zelf al gemaakt en daar sta ik volkomen achter. Gewoonlijk zing ik in vier talen, dus gebrek aan repertoire zal ik niet krij gen. Hooguit aan aanvragen voor optredens". Schiedam De Rehobothschool voor Mavo heeft maandagavond In de Magnalia-Deikerk met dc leerlingen een kerstavond gegeven die door veel ouders en andere belangstellenden is bezocht. Het schooikoor voerde onder leiding van de directeur der school, de heer J. Egas. diverse kerst- en andere liederen uit terwijl de schoolmuziekleraar Aad v.d. Hoeven de orgelbegeleiding verzorg de en een tweetal soli speelde: „Nun komm' der Heiden Heiland" van Buxtehude cn een Allegro van Stanley, Verder was er declamatie door de leerlingen en natuurlijk vesl samenzang. Frans Vreugdenhi! verleende medewerking als trompettist. De zang vooral van het meis jeskoor was niet onaardig ■en ook het gemengde koor maakte b.v. in „Bejoice in the Lord" van Rathbone een goede indruk. Psalm 150 van César Franck was voor de leerlingen echter wat te hoog gegrepen: de klankkleuren kwamen mede door gebrek aan vol doende jongens tegenover het aantal meisjes niet voldoen de tot bun recht. Het motet van Julius J. Weiland: „Jauchzet Gott, alle Lande", gezongen door het meisjeskoor, kwam beter uit de verf. Ook diverse eenstemmig gezongen liede ren deden het met een beschei den koorklank goed. Het mag verheugend worden genoemd dat zoveel meisjes en jongens in deze tijd de animo hebben kunnen opbrengen om een kerstprogramma in te stude ren, waarvoor ze ook een ge deelte van hun vrije tijd heb ben moeten opofferen. W. F. Verheul Schiedam Burgemeester en mevr. H. Roelfsema houden zaterdag 1 jan. van half vier tot zes uur Nieuwjaarsreceptie in de aula van het Stedelijk Mu seum. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema is maandag 27 de cember verhinderd zijn weke lijkse spreekuur te houden op het stadhuis. Schiedam In Boerderij Land- vreugd wordt woensdag 22 de cember een kerstinstuif gehou den voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Het feest begint om tien uur en is omstreeks twaalf uur afgelo pen. Schiedam De stadsbeiaardier, Cor Don, bespeelt eerste Kerst dag het carillon van de Grote Kerk. Dit kerstconcert duurt van twaalf uur tot half een. Schiedam De autobuslijnen 40 en 57 van de RET zullen op Ou dejaarsavond om zeven uur hun laatste rit maken. Daarna gaan de bussen naar de garage. Bus 40 vertrekt om zeven uur van het Emmaplein naar Hilligers- berg in Rotterdam, bus 57 ver trekt om die tijd, eveneens van het Emmaplein naar Vlaardin- gen-Holy, 9 Jongenssopraan Henry Schip per: Jk wil alleen geestelijke liederen zingen De aanleg heeft hij van geen vreemden. Zijn moeder zong vroeger in 'n koor, ook zijn va der zong vroeger bas-partijen in een koor. Twee van Henry's 2usters maken deel uit van de Emmense formatie „Triotent". Zij maken ook soms gebruik van zijn solistische kwaliteiten. Algelopen woensdag trad Henry op in „de Doelen" in Rotter dam. Van dit optreden maakte de Evangelische Omroep een opname, die vrijdag uitgezon den wordt. Een fraai succesje, maar het leukst lijkt het nieuw jaarsoptreden van Henry to worden. Hij zingt dan op een avond .waarop verder alleen een groep speelt, die geen gees telijk repertoire heeft. Henry: „Maar ik ga daar wel mijn ei gen liederen zingen. Dat heb ben zij goedgekeurd. Ik ben be nieuwd hoe het wordt". Schiedam De afdeling Schie clam van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst houdt dinsdagavond 28 decem ber een algemene ledenverga dering in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. De ver gadering begint om acht uur. Belangstellenden kunnen van te voren een repetitie van het Toonkunstkoor bijwonen, dat om acht uur begint. De Sikh glimlachte. „Ik weet wat u bedoelt, mevrouw Wood," Op dat moment zag Savage hen in de auto zitten. Hij strekte zich en boog toen diep, „Hij is dronken," mompelde ze, „dat is wel zeker." Ranjit Singh zei: „Het is moge lijk maar het is niet gezegd. Zoals u al 2ei, heeft hij zich Lapri gekomen, was, op weg voor een bezoek aan de Pat- tan-vallel daarachter. Maar lag niet in India, maar in het vorstendom Chambal. Ze vroeg zich af wat het doel van dit be zoek was en waarom hij zo lang aan zijn water bleef nippen. De Sikh zette het glas neer. „Ziet u uw buurman in Pattan vaak? vereenzelvigd roet deze mensen KoIonei savage. Nee Ai-, W11 nnnrf nier r?nnriL/nn li> straal rood water tegen de vooruit. Ranjit Singh zette de ruitenwissers aan en dit deed de jongeman nog harder la chen. Ze kropen vooruit in de eerste versnelling; de kleine Austin wurmde zich een weg door de zingende, schreeuwende en dansende menigte. Aan beide zijden schetterden muziek- Daar was Rodney Savage, temid- „Kijk!" riep ze onthutst, kórpsjes, verfbommen barstten uiteen op de gesloten ruiten en de hitte binnenin, was verstik kend. Een gelukkig lachende jongeman leunde over de mo torkap en spoot een lange den van de menigte. Hij werd omringd door een troep man nen en meisjes en ze bekogel den elkaar allemaal met poe der. Terwijl ze këek. barstte er een papieren, zak op zijn voor hoofd kapot en roze vloeistof stroomde neer langs zijn ge zicht. Zijn overhemd en broek waren een knoeiboel van rood en violet, zodat van do oor spronkelijke kleur nauwelijks meer iets te ziert was. Vlak bij hem zag ze zijn chauffeur Ratanbir, de Gurkha in de zelfde staat. „Hij is volkomen v er-inlandsV.'- zei ze en kleurde: „het spijt me, het was niet mijn bedoe ling om... en hij hoeft niet dronken te zijn om hun genoegens te delen... cn hun lijden, veronderstel ik." Eindelijk bereikten, ze de rand van de stad en hielden stil voor de mi ss ie bun ga low. Ze haastte zich de trap op. „Als u mij een ogenblik wilt excuse ren..." „Alst 't u belieft alleen maar een glas water. Ik kan niet lang Mijven. Ze gingen zitten op de gammele vcrandastoelen. Het geschetter van de muziek klonk hard door op de hete namiddag- wind. Ranjit Singh dronk zijn water met kleine teugjes. Zijn gezicht was wat pokdalig en hij had schrandere, vooruitiiggen- de ogen en dikke, sensuele lip pen. Ze had hem altijd een ple zierige bezoeker gevonden de twee of drie keer dat hij langs Ze bemerkte dat ze met grote heftigheid had gesproken. De Sikh vestigde zijn blik op haar. „Dat lijkt jammer. Een andere Engelsman, zo dichtbij. Hij moet eenzaam zijn... zolang zijn eerste groep klanten nog niet gearriveerd is. „Hij heeft nauwelijks tien woor den tegen me gesproken, sinds hij hier kwam, In oktober vijf maanden geleden," zei ze. „Ik kan u verzekeren, dat ik er niet door van streek raak. Ik ben. niet eenzaam en zelfs als ik dat was, 2ou hij de laatste 2ijn die ik zou willen zien. Ze pau seerde even om op adem te ko men cn toen liet ze haar woede de vrije loop. Het deed haar goed alles op te kunnen spuiten, als een losgelaten vloedstroom. wordt vervolgd Schiedam Binnen afzienbare tijd zal het project ontwikke lingsbureau van de bouwgigant ÏBB Condor uit Schiedam ver dwijnen. Het is gevestigd in de zogenaamde stationsflat, het gebouw dat gedeeltelijk bij de spoorwegen en. enkele bedrij ven in gebruik is. Het project- ontwikkelingsbureau is hier tweeënhalf ja ar gevestigd ge weest. Het zal naar Leiden overgeplaatst worden tengevol ge van een inkrimpings-reorga- nisatie. De direkteur van het project ont wikkelingsbureau N. Broekhuy- zen verklaarde dat zijn bureau niet met speciale banden aan Schiedam verbonden is., Het moest wegens ruimtegebrek weg uit Rotterdam. In dc stad zelf was nergens een kantoor ruimte van 120 m2 te vinden. Toevallig was er een contact met de Nederlandse Spoorwe gen die in de stationsflat nog ruimte over hadden. De vesti ging in Schiedam was dus vol komen toevallig, het verdwij nen uit deze stad een gevolg van de verslechterende bouw markt. Het gaat hierbij slechts om de overplaatsing van in to taal zeven man. waaronder te kenaars en administratieve krachten.. Schiedam In verband met de viering van kerstmis en oude jaarsavond zal de markt op het Broersveld vrijdag 24 en 31 de cember om vier uur sluiten in- plaats van zes uur. Schiedam De Adviesraad voor de Detailhandel en Consumen tenbelangen houdt woensdag 2fi januari om acht uur een open bare vergadering op het stad huis. Op de agenda, die drie punten telt, staat onder andere een be spreking over de vervanging van de Adviesraad door een commissie midden- en kleinbe drijf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3