„De Tempel" worstelt zich uit malaise Jeugdraad zoekt oplossing voor „Het Tempeltje*" „Wonen in Rijnmond betekent tien jaar korter leven" Leden Thurlede maakten zelf kerstversiering Bublik verdedigt t afel tennist itel Sociëteiten in Schiedam deel acht Film i Stedelijk REGELS MARTIN GREEN PLANNEN HUIS-AAN-HL1S Amerikaanse bioloog prof. Commoner: in Hoofdpostkantoor vroeger dicht REVANCHE INSCHRIJVEN SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 22 DECEMBER 1971 Schiedam Over „De Tempel" schrijven is moeilijk. Moeilijk, omdat de meeste mensen, die wel eens van „De Tempel" heb ben gehoord, dit vaak niet op positieve wijze hebhen ervaren. Enkele maanden geleden bijvoorbeeld kwam deze sociëteit in het nieuws in verband met het bezetten van de kapel, van de Kreek, die hen ter beschikking was gesteld en later weer werd afgenomen. Op dit moment is er weer een an dere ruimte, aan het Spinhuis pad. Er wordt hard gewerkt aan de verbouwing. De drie be schikbare ruimten worden ge schikt gemaakt voor het doel, dat het „Tempel*'-bestuur zich heeft gesteld. Dat doel is het voldoen aan de vraag naar een eigen ruimte van een groep, die zich niet kan en/of wil aanpas sen aan de eisen, die een tegen woordige maatschappij meent te kunnen stellen. Een groep dus, met onconventionele ideeën. Nu is men snel geneigd een der gelijke groep meteen te kwalifi ceren als „werkschuw tuig", „verslaafden" en meer van dat soort opmerkingen. Kreeg „De Tempel" Vroeger voornamelijk bezoek vaii mensen;, die afkwa men, op het drug-etiket, tegen woordig is het streven van het bestuur erop gericht het drug misbruik te bestrijden, in elk ge val "het gebruik van, hard drugs. ka de moeilijkheden in verband, met de bezetting van de kapel van de „Kreek", is er uitge breid contact geweest met de gemeente. Dit heeft geresul teerd in het opstellen van een aantal bindende regels voor „De Tempel" waar men zich aan moet houden, wil men de steun van de gemeente behou den. Die regels zijn ondermeer: het onderwerpen aan de normale KOciëteitsbepalingen {bestuur, lidmaatschapkaarten met foto, enzovoorts). Ook heeft de ge meente voorgesteld een vaste supervisor aan te stellen. Dit voorstel is in dank overgeno men. Ton Bassant (van het cen trum Dukdalf) heeft deze taak op zich genomen. Nadat alle perikelen waren opge lost, is er begonnen met het verbouwen. Als eerste (finan ciële) hulp werd een bedrag van negen honderd gulden be schikbaar gesteld. Bestuurslid Frans Ekel: „Dat was natuurlijk maar een drup pel op een gloeiende plaat, maar het is gewoon fijn, om te weten, dat dit idee toch wat weerslag heeft gevonden bij de gemeente. Wij zijn begonnen met de verbouwins. Dat ligt na tuurlijk wei moeilijk want op een bepaald moment loop je met zoveel mensen rond, dat ei genlijk niemand meer werkt. Nu hebben, we een kern overge- Schiedam Na een levendige discussie heeft het bestuur aan de Raad voor Jeugd en Jongeren dinsdagavond tijdens een openbare vergadering besloten het gemeentebestuur te advi seren een subsidie van 2.470 toe te kennen aan de Stichting Sociaal Culturele Arbeid voor het opknappen van het pand van de sociëteit „Het Tempeltje" aan het Spinhuispad. Dit naar aanleiding van een ver zoek van het gemeentebestuur om advies inzake het al of niet ter beschikking stellen van een subsidie voor „Het Tempeltje". houden, die koste wat het kost de ruimte klaar wil krijgen. En dat lukt wel, Het vraagt wel of fers van ons, maar die hebben we er graag voor over". Een combinatie, die gauw wordt gemaakt door buitenstaanders is die tussen „De Tempel" en Martin Green. Frans Ekel: „De enige combinatie, die men zou kunnen samenstellen tussen ons, is, dat wij gesloten zijn, als Martin draait. Verder is er geen enkele. De muziek, die wij laten haren, is wel progressief, maar rustiger dan de progres sieve muziek van Martin". De sociëteit is nu weer open, zij het dat er nog wel verbouwd wordt. Hoewel er veel moet worden geïmproviseerd: de verwarming bijvoorbeeld is mi nimaal. Die komt van enkele provisorisch geplaatste potka chels. Maar de bezoekers zijn voorlopig maar wat blij, dat ze hun „Tempel" terughebben, dat zij dat ongemak op de koop toe nemen. De entree per avond voor leden varieert tussen drie kwartjes en een rijksdaalder. Dat is af hankelijk van de activiteit van de betreffende avond. Als de problemen zijn opgelost van het geld en de verbouwing, heeft men het plan zich ook te begeven op het terrein van de Hef pand van „Hef Tempel- tje" aan hef Sp/nhu/spacf, dins dagavond het be/angri/fcsfe discussJepunf tijdens de ver gadering van de Jeugdraad. voorlichting, het bedrijven van toneel, muziek, enzovoort, ver tonen van films en vu! maar verder in, wat er in een socië teit gebeurt. Mocht u nu wel eens willen zien, wat er nu eigenlijk gebeurt in „De Tempel", nog twee verze keringen: er is geen drankver- gunning en iemand, diepro beert binnen te komen, als hij onder welke invloed dan ook is, wordt hoe dan ook tegengehou den. Voorts willen bestuursleden van de jeugdraad en van „Het Tem peltje" een werkgroep vormen, die onderzoekt hoe de problp- men waarmee de sociëteit heeft te kampen, het best opgelost kunnen worden. „Het Tempeltje' -v huist sinds en kele maanden in een oud. op in storten staand schoolgebouw aan 'het SDinhuispad, -dat op de nominatie staat binnen enkele jaren met de grond gelijk ge maakt te worden. De jeugdraad heeft dinsdagavond tevens verklaard dat zij niet akkoord gaat met !het huurcon tract, dat opgesteld is door de gemeente, die het pand als noodoplossing voor de „Tem pel "-gangers heeft aangewe zen. De jeugdraad wil een nieuw con tract, waarin geen voorwaar den betreffende het doen en la ten van de verhuurster worden gesteld. De bedoeling is. dat „Het Tempeltje" binnen afzien bare tijd een ander onderdak krijgt. Het gesubsidieerde be drag zou een uitkomst zijn oir. „Het Tempeltje'* voorlopig draaiende te houden door enke le noodzakelijk verbeteringen aan te brengen De jeugdraad wil In de volgende vergadering beslissen of 2ij meewerkt aan het door de Schïedamse Gemeenschap, het Stedelijk Museum, de muziek school, de Gemeenschappelijk uit te geven huis-aan-huis blad. Vele aanwezigen op de vergade ring achtten het gevaar met denkbeeldig, dat het blad bij de meeste gezinnen ongelezen en gelijk met de reclameblaadjes in de prullemand verdwijnt. Zoals een van de bestuursleden opmerkte, staat daar tegenover dat dit de goedkoopste manier is om te publiceren. Het bleek echter onmogelijk reeds een de finitieve beslissing te nemen over het eventueel meewerken aan het blad. omdat er nog ver- schillende vragen onbeant woord zijn omtrent de uitgave van het blad. Het bestuur wit er de volgende vergadering na overleg met an dere instellingen, die wel mee werken aan het tweemaande lijks uit te geven informatie bulletin, op terugkomen. Als zijn leven een. krant was, dan had hij gisteren zijn grootste primeur. Redacteur Ton Huyssoon voerde gisteren Atty Koole de trappen van het stadhuis op om met haar een fusie aan. te gaan die nu eens geen schaduwzijden heeft. De belangrijkheid van deze gebeurtenis werd extra geaccentueerd doordat het voltallige college van burge meester en wethouders ter receptie verscheen, gemeente raadslid voor de WD G. P. Verhulsdonk als trouwambte naar optrad de PCG-er ds. K. H. Schuring de kerkelijke huwelijksbevestiging verzorgde. De heer Verhulsdonk waarschuwde de jonge echtgenoot dat hij zijn vrouw meer zou moeten sparen dan de wethouders opdat hij haar langer zou houden. Atty kreeg de opmerking mee dat 2e met het huwelijk zo nu en dan zou moeten omgaan als met do bedden van het verpleegtehuis Waterweg Noord waar ze werkt. Ze zou het regelmatig moeten opmaken en gladstrij ken. Het reeds met vele banden aan Schiedam vastgegroeide paar, woont in de grensflnt. Daar zal ongetwijfeld een nieuw jour nalistiek centrum ontstaan. Vlaardingen In Rijnmond komt de dood minstens tien jaar eerder. Dat is de mening van de Amerikaanse bioloog prof. Barry Com moner, een autoriteit op het gebied van de milieuhygiëne. JHij beeft dit gezegd tegen het Tweede Kamerlid dr. H. J. Lamberts, nadat deze in Brïelic een lezing had gehouden over milieuveront reiniging. Dat blijkt uit Welwezen, een. uitgave van de Ned. ver. ter bevordering van het levensverzekeringswezen. Pr. Lamb-erts zelf strijder van het eerste uur tegen de milieu vervuiling. had tijdens zijn Brielse lezing gezegd: „Wonen in Rijnmond fcost je vijf jaar van je leven. Volgens professor Commoner zou dit eerder tien jaar moeten zijn. Hij had dit na de lezing tegen dr, Lamberts gezegd, nadat hij diens gege vens had bestudeerd. Overigens wijst dr. Lamberts erop dat de juistheid van zijn uitspraken, niet kan worden aangetoond, maar dat ze berusten op stellin gen van zeer deskundigen en dat het berekeningen zijn. Pr, Lamberts vindt niet dat de le vens verz efcera ars de premi es voor inwoners in het Rijnmond- Sddedam In de aula van het Stedelijk Museum wordt dit weekende de film ,,Und es be- {"b sich" vertoond. aanvangstijden van de film: fl'Tiderdag kwart voor een, vrij- ■'P'.ialf negen 's avonds en. za- en zondag drie uur. Vlaardingen Op vrijdag 24 en op vrijdag 31 december zal het hoofdpostkantoor aan de West- havenkade na 17 uur zijn geslo ten. Op deze dagen wordt de laatste lichting van de brieven bussen uitgevoerd om 16 uur. Schiedam De Volkstuindersvereniging Thurlede heeft ook dit jaar haar leden in staat gesteld zelf hun kerststukjes te vervaardigen. Zaal Beatrix was maandagavond voor dit doek ingericht als een groot atelier voor sierkunst. De dames hadden uiteraard de overhand. Bloemschikken zit de vrouw in het bloed. Dat gaat ook op als het er op aankomt een „Doe het zeiver" te 2ijn bij het maken van tafel- en wand- stukjes. Wat de dames {en. ook enkele he ren) op dit gebied presteerden mocht gezien worden en door elke vakman bewonderd. Er waren enkele verfijnde compo sities bij, gemaakt van uitslui- tend levend materiaal. Voor de opbouw werd de gedroog de vrucht van de lotusbloem en ook de kalebas gebruikt. Bij het basisgroen met hulst deden ook de takken van de vuurdoom en andere bessendragers het bij zonder goed. De nu nog sluimc- rende wilgenkatjes werden eveneens hiervoor gepeld er» benut. Bij elkaar produceerden de talrij ke aanwezige leden zo'n hon derd kunstwerkjes. Hieronder waren meerarmige kandelaars, Êierflessen, schalen en stukjes met hout en kunststof als on- dergrond. Ook enkele fraaie wandversierin gen vielen te t>c vonderen. Ze zullen er allen toe j>aan bijdra gen om aan de viering van Kerstmis sfeer en ehaime mee te geven. Ook de afde ling Schiedam van de Ne derlandse Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde stelt haar leden in staat zelf hun kerstverslering collectief to maken. Dit gebeurt donderdag in gebouw Irene, aanvang acht gebied moeten verhogen, ook al worden die onder meer vastge steld op grond van gegevens over sterfte en levenskansen, ..Dat lijkt me een moeilijke zaak worden," zegt dr. Lamberts: „Bovendien wordt een levens verzekering mees-tal op jeugdi ge leeftijd afgesloten. Later kan een verzekerde evengoed naar als vanuit het Rijnmond gebied verhuizen. Overigens betekent korter leven voor de 1 e v ensve rzeke r mg sm aa t- schappijen minder lang uitke- .en. Hooguit zou de premie ver hoogd kunnen worden in ver band met toeneming van. de hartinfarcten, met name bij mannen van rond vijftig jaar." Volgens dr. Lamberts wordt ner gens ter wereld een grotere concentratie van petrochemi sche en chemische industrieën gevonden als in Rijnmond, In woongebieden als Hoogvliet, Vlaardingen-, Ueenvllet, Maas sluis enz, ligt de levensduur vijf jaar onder het gemiddelde Ja overig Nederland. iloofdoop zaak is de dagelijkse inwerking van stoffen als zwavelig zuur, salpeterzuur enz. Het steeds vroeger optredende hartinfarct wordt mede beïn vloed door ondermeer koolmo- noxye en cadmium. Mogelijk werkt dit alles pas op oudere leeftijd door, maar ook baby's gunnen er de gevolgen van on dervinden. Smogs kunnen b.v de cellen aantasten zodat z& geen a weerstoffen kunnen op bouwen. Wethouder Reehorst heeft vorige week in de Rotterdamse raads vergadering gezegd dat uit sta tistische cijfers mets blijkt van «en eerder doodgaan in Rotter dam ten opzichte van elders in het land. Over 1970 zijn per dui zend inwoners overleen: in Rotterdam 10.6, Den Haag 11.8 en in Nederland 8.4. Burgemeester Thomassen was blij dat met deze cijfers „een fabeltje uit de wereld geholpen kan worden". Ook sprak hij te- gen dat er nogal wat mensen uit d*i gebied zouden wegtrek ken. (JjJsv-v fir Milan Subfile. Vlaardingen De Vlaardingse tafeltenniskampioenschappen worden voor senioren gehouden op 24, 27 en 28 januari en voor Junioren Op zaterdag 22 januari 1972. De finale zal worden ge- ^ppcld op dinsdag 1 februari in de sporthal aan de Floris dc Vijrdelaan. De Vlaardingse titel Is thans in het bezit van de 46-jarige Tsjech Milan Bublik, lid van- In tiem '55. Deze sympathieke Tsjech won toen in de iïnale met 21—10, 22—20, 17—21 en 2112 van zijn clubgenoot Pe ter Pleysier na een fraaie wed strijd, die een propaganda bete kende voor de tafeltennissport. Met mooi gevarieerd aanvals* spel, zoals dat in lange tijd met was vertoond tijdens de Vlaar dingse kampioenschappen, werd hij winnaar in de tweede en ir de eerste klasse. Peter Pleysier zal dit seizoen niet van de partij kunnen zijn m verband met militaire dienst. Echter zal BubUk ditmaal op felle tegenstand moeten reke nen van Sjaak van Opstal (ook al lui van Intiem), die in 1970 de Dtel voor zich opeiste. Van Opstal verkeert momenteel m uitstekende vorm. ïn de compe titie kwam. hij in de eerste klas se tot een score van 70S. Tljden<j de vorige kampioen schappen werd Van Opstal in de halve fma.e door Bublik uit geschakeld en wellicht, dat de revanehegedachte wel een rol zal spelen as de cracks tegen over elkaar komen te staan met als middelpunt het witte celluloid balletje, dat heus wel hard over het groene vlak zul worden geslagen. Dc juniorentitei Is in het bezit van Hans Jaap Oppenheim, die in de finale van dc vorige kam- pioenschappen zijn broer Dik versloeg. Bij de meisjes is RU Sas de kampioene. De wedstrijden beginnen oP za terdag 22 januari om 13 uur voor junioren m de speelzaal van Jntiem aan de Rode Kruis- laan, De deelnemers m de eer ste en derde klasse spelen op maandag 24 januari, in cle tweede en vijfde klasse op don derdag 27 januari en in de vier de klasse op vrijdag 28 januari, telkens aanvang 19,30 uur m een nader tc bepalen zaal. De inschrijving (tot 8 januari 1972 tegen contante betaling) staat open voor NTTB-leden, die in Vlaardingen wonen »»n voor NTTB-leden, die lid zijn van «en Vlaardingse vereni ging. Het Inschrijfgeld bedraagt voor junioren 2,50 en voor de ove rige deelnemers 3,50 voor één klas en 5,50 bij inschrijving in twae klassen. Men kan inschrij ven in de eigen tocmooi-klasso en/pf een klasse hoger, welko op de bondskaart is aangege ven. In ieder geval zullen de bond-skaprtcn moeten worden getoond. Er zal worden gespeeld volgens het systeem „best of three" Tijdens de finale-avond in de le klasse en bij de jongens junio ren „best of hve". Men kan zich opgeven bij de ver- enigingssecretarLa.en en bij de leden van de commissie van voorbereiding: Nel Vermaat, Dr. Wiardi Beckmansingel 387, tel. 352651Adri de Korte, Ma rkstraat 17; Ton Stolk, Dirk de Derdelnan 131, tel. 341327 en bij Bob Mudde

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3