Het koraalstrand WATERWEGAGENDA ALARMNUMMERS Een wonderlijke kerstnacht de jeugd John Masters EXPOSITIES ITT SCHIEDAM Hallo allemaal De prijswinnaars De nieuwe puzzel Wie schrijft eens? 2 SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1971 40 Hij glimlachte bedachtzaam. ..Zo erg eenvoudig is het niet. "We willen geweld vermijden. We verdenken ze ervan dat er een verstandhouding bestaat tussen Chambal en de kleinere, vrije staten en mogelijk tussen hen alle en Pakistan, dat ze geza menlijk aan enige openlijke ac tie van onze kant weerstand zullen bieden. We moeten voor zichtig zijn. Maar als er een militaire actie zou zijn dit is de hoofdtoevalsweg naar Chambal. van India uit". Natuurlijk", mompelde ze. Daarom bracht Generaal Dadh- wal hier een bezoek in decem ber. Mijnheer Faiz Mohammed had drie politiemannen klaar staan aan de grens, om hem te begeleiden zodra hij zich in Chambal vertoonde. De P.R. zei: „Generaal Dadhwai genoot slechts, eeh, een jacht- vakantie met Kolonel Savage.... Wat ik u wil vertellen is dit. Nadat Chambal bij India zal zijn ingelijfd en we zijn vast be sloten dat dit vroeg of laat het geval zal zijn, zal de positie van de Lapri-missieer heel wat beter voor staan, als gebleken is dat het niet aan de zijde heeft gestaan van de Nawabs vergeefse strijd tegen ons. Lie ver het tegenovergestelde. We zouden, er prijs op stellen enige informatie te ontvangen, over ongewone activiteit, bezoeken van Chambal generaals, hoge functionarissen, enzovoort. We hebben natuurlijk ook andere middelen om inlichtingen te krijgen,, maar weinigen zitten zo te bestemder plaatse en zijn zo.... onschuldig als u. Er zit op het ogenblik, een hoop onderlin ge spanning in de lucht, en het minste geringste - een grens- nicident, nog zo'n rede van mijnheer Roy. verdere uitda ging door de Nawab kan er de oorzaak van zijn dat de zaak er elk ogenblik slechter voor komt te staan. Hoe is de ver houding tussen Kolonel Savage en mijnheer Faiz Mohammed? Heelt u opgemerkt, of gehoord, dat hij Chamb al-autorite it en ontmoette, hier of ergens an ders? De plotselinge vraag ver raste haar weer. Ze schudde haar hoofd. ,.Ik weet het niet.... ik heb er niets van gehoord.... Pattan ligt in India,... hij heeft geen reden om zich met mijn heer Faiz Mohammed in te la ten. Precies", zei de P.R. ..Daarom zou het heel interessant., en, voor mij, droevig zijn als hij dat. deed. Het spijt me voor hem. „Spijt me"? riep ze uit en her stelde zich. Dat was geen menslievende opvatting. Henry zou haar hierover een verwijt gemaakt hebben. Ze vroeg: „Wordt hij verdacht?" De B.R. stond op. Hij heeft vij anden", zei hij raadselachtig. Nu moet ik weer spitsroede lo pen door de menigte. Vóór vol gende week heeft het geen zin om de wagen, of mijzelf te was sen. Heel erg bedankt en aarzel niet om mijn hulp in te roepen voor assistentie, in wel ke vorm dan ook. Mijn „tehsil- dar" in Sabora zal altijd een be richt doorzenden. Hij is een zeer betrouwbaar man. Ze keek de kleine Austin na toen hij de weg afreed en vaart min derde tot stapvoets bij het be reiken van de rand van de me nigte. Weldra was hij verzwol gen. Kolonel Savage een soort spion, een geheime agent van Cham bal. Het zou kloppen met het geen ze over hem gehoord had in vroeger dagen; maar op de een o£ andere manier paste het niet bij de nieuwe Savage, die daar danste en zong tussen de menigte, de Savage van Pat tan. Deze man scheen zich eerder te onthouden van macht, dan zich er mee in te laten. Ze was geen intrige gewaar geworden. Wat haar ergerde was het gevoel dat hij een geheimzinnige aan trekkingskracht scheen uit te oefenen, als door een verborgen magneet, die je terugsleurde naar het oerwoud en een bar baars, zinnelijk, verleden. Het was een sterke aantrekkings kracht en het scheen dat ieder een die met de macht van zijn persoonlijkheid, of, met zijn geld in aanraking kwam, dit onderging. Het had invloed op haar. Zijn eerste groep klanten kon nu elke dag komen, had ze ge hoord. Ze vroeg zich af hoe het zou gaan. Het zou zeker niet te vergelijken zijn met de Afri kaanse safaris waarover men las... Ze wierp een blik op het kapelle tje aan het eind van de weg. Henry's graf was niet meer te onderscheiden van die van zijn bekeerlingen. Soms waren er maar twee mensen op de zon- dagmergen-biddienst. Tijdens, zijn langdurige ziekte had Hen ry haar gewijd tot leke-predik- ster en ze deed haar best om de inspiratie te voelen... maar hoe kon ze zielen leiden, wanneer haar eigen ziel hier verloren en troosteloos in het oerwoud ronddreef, niet in staat om weg te gaan, zonder een doel om te blijven. Nu wilden ze een spion van haar maken. Het klonk opwindend. wordt vervolgd VLAARDINGEN VANDAAG Ontmoetingscentrum Westwijk e« Immanuëlkerk, 20 uur; ker&t- inns. Shell sportpark De Vijfsluizen, 21 uur: jongerenkerstviering. ZONDAG Station Vlaardingen-Oost, 8,21 uur: vertrek KNNV voor snert- excursie naar Hoek van Hol land. MAANDAG Stadhuis, 10 uur: spreekuur com missie voor de stadsontwikke ling en volkshuisvesting: aan sluitend openbare commissie- vergadering. Cr. van Frinstererlyceum, 20-22 uur: repetitie Sursum Corda. Dr. Albert Plesmanschool, Am- bonlaan 101, 20-22 uur: repetiU» Het Bevrijdingskoor. Maranathakerk, 20-22 uur: repeti- tie christelijke koorverenigins Progeza. Havenstraa't 92a, 20-22.30 uur: re petitie accordeonvereniging Concertino. Triangel, 20 uur: schaakvereni ging HVO. De Oude Markt, 20 uur: cluba vond klaverjasvereniging D.O.M. Van Aerssenstraat 3Dd, 20 uur: baha'i fire side. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN j Holy ziekenhuis, Huiysingei 3, Vlaardingen, tel. 345660, 14*— 14.30 uur 3e klas. 14-15 uur 2a klas Zondag 34-35 uur alle klas sen. Alle werkdagen 's avonds 19-19.30 uur 3e klas, 39-20 uur 2e klas. Kinderafdeling 14-14.30 uur en 18-18.30 uur. Gcm. ziekenhuis Schiedam, Bur gemeester Knappertlaan <£5, tel. 2CS12G. Zaal 13.30-14 uur en 39-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en 19-20.30 uur. Kra a maf deling 13.30-14.30 uur cn 19-19.30 uur. Dr. Nciletstichting. Stadhouders- laan 93, Schiedam, tol. 26UU8Ü. Derde- klas 13 30-14 uur en 29- 39.-50 uur, tweede klas 33.30-14.30 uur en 19-20 uur, eerste klas 12.30-14 uur en 19-20 uur. Kin derafdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag 13.30-14 uur en maandag en don derdag 18-30.30 uur» lU BELT IN SCHIEDAM j Politie, Lange Nieuwslraat 55, tel. 269333. Brandweer, Singel 81 a» iel. 26D123. GG en GD, Tuinlaan 80, tele* fooïl 269290. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 3, telefoon 266727. Gemeentelijke technische bedrij ven, Dwarsstraat 42, telefoon 264930. Gemeentelijk bureau voor huis vesting. Westmolenstraat 28. telefoon 267756. Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau, Nieuwslraat 20, tele foon 269051, toestel 174. Relnfgïngs- en ontsmettings- dienst, Buitenhavenweg 154, te lefoon 204805. VVV, Proveniershuis, Overschie- sestraat L, tei. 266(100. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 142, tel. 264816. Actie moeders voor moeders, Dlepenbrockstraat 8, tele foon 702646, SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rottcrdamsch Nieuwsblad Broers vest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.S0.91 Redactie: 26.25.66 Klachtendïenst: telefoon 710938 van 18—20 uur; zaterdag van 17—J9 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sythoff Pers N.V. Woningdienst, Lange Haven 145, tel. 269375, U BELT IN MAASSLUIS SCHIEDAM Politie: 264666, brandweer: 269123. GG en C»D: 260290. Apotheek voor avond- eo nachtdienst: na 17.30 uur» tel. 264918. VLAARDINGEN Politie, brandweer en GG en GD: 344444. Apotheek voor avond- en nachtdienst; A. Bot, BlUitonlaan 66, tel. 344729. MAASSLUIS Apotheek voor avond- en nachtdienst: De Jong, Markt 11, tel, 2234. Vanaf maandagmorgen 8 uur: Rijnmondapotheek, Mo* zartlaan, tel. 2209. Politie, brandweer en GG en GD: 3333 MAASLAND Polltic: 2375, brandweer: 2326, GG en GR: 2039. HOEK VAN HOLLAND Politic: 2133, brandweer: 2345, GG en GD: 2133, RIJNMOND Meld- en regeikamer, V.U.cMen vuile lucht en irriterend geluid, telefoon 150.000. Politic VVV, Zuiddijk 11, telefoon 3339. Westlandseweg, telefoon 3444, Gemeentebedrijven, gas, water en electriciteit, Havenstraat 2, telefoon 2117. Gemeentelijke sociale dienst, P. J. Troeistraweg 4, telefoon 2700. Woningstichting Woningbeheer. Zuïddijk 78, telefoon 8111, Stedelijk Museum: 18 december 17 januari KersttentoonsteUb gen dagelijks geopend van 10- 5. op vrijdagavond van 8—10 er op zon- en feestdagen van 12,30- 5, Galerie ZwarMVit Dam 2: Tot en met 31 december exposilit schilderijen en aquarellen van Hetta Melis. EXPOSITIES K VLAARDINGEN Visserijmuseum: foto-tentoon stel ling „Ambacht en bedrijf in oude stad" tot 30 december. Geopend, van maandag t.m. za» terdag 10-5 uur; woensdagavon den 19.30-21.30 uur en zondagen van 2-5 uur. Galerie CCC, Hoogstraat 53, schil derijen, gouaches en grafiek van Miehei van Ovcrbeeke,_Óe* opend op werkdagen van 11*5 uur» 's zondags van 1-5 uur en op 2e kerstdag var 11-5 uur. Expositie tot en met 4 januari 1972. EXPOSITIES IN" [MAASSLUIS Gemeetenmuseum, Zulddijk 16, Foto's van Pieter Breugel. Ge opend dinsdag tot en met zon dag vn 14—17 uur» dinsdag avond van 1921 uur. Expositie tot en met 26 december. Het was kerstavond. De sol daat stond op wacht. Hij liep heen en weer, steeds maar heen en weer. Om warm te blijven. Hij dacht aan thnis. Zijn ouders en zusjes zouden nu om de kerstboom zitten. Gisteren had hij hun kerstpakket gekregen met lekkers, een das die zijn moeder had gebreid, een boek en sigaretten. Hij had nog geen tijd gehad om alles goed te bekijken. Hij was op patrouiiie ge weest en nu stond hij op wacht. Hij voelde zich erg eenzaam. Zijn voeten tin telden van kou. Het begon waer fe sneeuwen ook, Nu werd het moeilijker om te zien of er onraad was. Hij mocht niemand doorlaten. Zelfs kinderen of oude mensen kunnen spionnen zijn, bad hij geleerd. De soldaat sloeg zijn jas nog wat dichter om zich heen, Toen stand hij opeens stil en tuurde in cSe verte. Was het verbeelding af zag hij werkelijk die dankere vlek ken tussen de bomen? Vlekken die bewogen? Sol daten? Hij hïeid bet ge weer in de aanslag. Hij Kerstfeest. Het jaar loopt weer ten einde. Heef. vader ook al gemopperd dat hij nu geen extra vrije dagen heeft? Kerst mis vait precies op zaterdag en zondag. Jullie heli nu natuur lijk allemaal fijn vakantie. Ook kneep zijn ogen tot spleet jes om beter te kunnen zien. Het waren mensen, hij zag bet nu duidelijk. Hij liet ze dichterbij ko men en riep toen: „halt, wie daar?' „Wij zijn vluchtelingen, er is een kind bij", riep een man nenstem. Het kon een val strik zijn, dacht de soldaat maar hij schoot niet. Hij zag een man met een kind op de arm en naast hem een vronw. Uit de sneeuw kwamen ze naar voren. De soldaat moest opeens aan de prent uit de oude kin derbijbel van school den ken. Jozef en Maria die vluchtten met hun kind omdat de koning het wilde doden. Het kind dat gebo ren was in de kerstnacht. Zijn geweer zakte op de grond. Daar stonden op eens een man, een vrouw en een kind voor hem. In de kerstnacht Ze kwamen uit het niets en waar gin gen ze heen? Het leek net een droom. „We zijn ge vlucht", asi de man, „de vijand is in ons dorp. We wQden naar familie in het oosten maar door de sneeuw zijn we verdwaald. Weet a een weg naar de dichtstbijzijnde stad?" „Er is bier geen stad in de buurt", zei de soldaat, „u moet hier weggaan. Ais ze u zien schieten ze. Ze den ken dat iedereen een spion is". „Maar ik ben zo moe", klaagde de vrouw, „en bet kind is zo koud". De soldaat trok de nieuwe das van zijn hals en sioeg het om de kleine jongen heen. Hij was bang en drukte zich tegen zijn va der aan. „Gaat u hier het pad af", zei de soldaat, „links staat een loods die ntet meer wordt gebruikt. Daar kunt u sla pen." De vrouw huilde van blijd schap. „Gaat u morgenoch tend vroeg weg", zei de soldaat, „als u doorloopt komt n door een hos en daarachter ligt de weg naar een dorp". „Dank u wel", zei de man en drukte hem de hand, „ge zegend kerstfeest". Toen verdwenen ze in het don- leer. Na een paar uur werd de sol daat afgelost. Nu kon hij zich warmen in zijn tent en rusten. Maar hfj deed het niet. Hij nam het lek kers van zijn kerstpakket: blikjes vruchten, chocola de en een kerstbrood, toen nam hij nog een deken mee en haastte zich naar de oude loods. De vluchte lingen zaten belemaa' ach terin. Het kind en de vrouw sliepen. De man staarde voor rich uit. „Ik heb hier wat te eten", zei de soldaat, „en een deken voor het kind. Als u bij het dorp bent vraagt u dan naar de timmerman. Dat is een vriend van mij. Die helpt u wel verder". Hij dekte het kind toe. Het had al wat meer kleur gekre gen en glimlachte in zijn slaap. „Ik hoop dat er nooit meer oorlog zal zijn als jij groot bent", fluis terde de soldaat, „en dat we dan het kerstfeest kun nen vieren in vrede". Hij boog zich over de man. „Veel geluk", zei hij en toen sloop hij weg, Het was nog dezelfde koude, donkere nacht maar de sol daat voelde zich nu niet zo eenzaam en verdrfetig meer. Hij was blij dat hij Hoiüoataal: 1 straalt aan de be de vluchtelingen had kun nen helpen. Hij voelde zich een klein beetje als de man uit het oude kerstver- tot vijf januari? Ik hoop zo dat het een beetje sal sneeuwen. Dat vind ik met Kerstmis zo ge zellig. Maar meestal regent het. ïk wens jullie met je ouders en andere familieleden heel gezeüige kerstdagen toe. 1. Amtamarie Poot. Lijsterbes- De oplossing was. 1 groot, 2 laan 26, Schiedam (13 jaar). brood, 3 stoel, 4 klant, 5 gewei, 6 krant, 7 vogel, 8 bezem, 9 na- 2. Kees v. d. Drift, Polderweg den. De provincie was Gronin- 184, Kethel (11 jaar). gen. Ditmaai een kerstkniiswoord- raadsel. Verscheidene kinderen hadden weer om een kruis woordpuzzel gevraagd. En hier is hij dan. Doe je best er op. Ik verwacht heel veel oplossin gen. haal, de man van de her berg die Jozef en Maria naar de oude stal bracht waar ze konden rusten om dat er geen plaats meer voor hen was. Het was het wonderlijkste kerstfeest dat hij ooit had meegemaakt. ANKE mei, 4 kerstboom, 8 schreef men vroeger op met een grif fel, 10 vlaktemaat, 11 steekt men aan met Kerstmis, 14 be gin van sprookje, 16 aanwijzend De oplossingen verwacht ïk voor voornaamwoord, 17 dier dat in donderdagmiddag vier uur. gaat, 6 wintel-voertuig, 7 toer, tocht, trip, 9 liefkozing voor de poes, 12 giftige slang, 13 ver voeging van rennen. 15 manne tjes schaap, 17 man vac oma, 20 lag het kerstkindje in, 22 bo venste deel van dak, 24 je zet het boven in de kerstboom, 25 afkorting van Gerrie, of Gerrit, 26 geen ja, 28 niet er voor maar er 30 doctorandus (afk.). Denk aan naam, adres en leef tijd onderaan de brief of oplos sing. de stal bij de kribbe stond, 18 jongensnaam, 19 soort dopje onder de voetbalschoen, 20 lengtemaat, 21 zegt men ook wel eens voor eind, 23 Amster- dams peil (afic.), 25 de kleur Op de envelop zet je: Aan Anke, van het kerstfeest, 27 meisjes Verwersdijk 6—8, Delft, naam, 29 plaatsje op de Velu- we, 31 jongensnaam, 32 gaan veel mensen met de kerstdagen naar toe (gebouw). Verticaal: 1 wintervoertuig, 2 gisteren kwam Jan laat op school, 3 boom, 5 bewijs dat men moet tonen ats men do grens over- JOLANDA v. d. LEE (Schiedam) ik weet niet meer uit m'n hoofd of je in de krant stondMis schien bij de briefjes? Het was niet bij de winnaars want dat hei? ik even nagekeken. In ieder geval sta je vandaag in de brie- venhoek. En dat heb je nu vast wei ontdekt. Probeer je het kruiswoordraadsel ook op te los sen? LEONTINE VOORBERG (Schie dam) Je had 'n moot figuur ge maakt zegHeb je het volgens de aanwijzingen gedaan of ge woon zo maar uit je hoofd? Mijn dochtertje heeft het ook gekregen. Je feunt er heel mooie figuren mee maken. Maar dat is wel erg ingewik keld met al die nummertjes er bij ANJA VOORBERG (Schiedam) Je had 'n mooi rapportvind ik. Was je er zelf ook tevreden over? Jij had ook 'n figuur ge tekend. Dat was denk ik, wel volgens de aanwijzingen he? 0} heb je zelf maar iets gedaan? Ik vind het heel mooi. Hebben jullie ook een kerstboom? ERICA AALSMA f5cftiedam) Wat grappig, dat kinderen dat liedje van Pappieloop toch niet zo snel", zo aanspreekt. Je hoort het veel zingen. Het heeft ook een heel leuk melodietjevind ik. Leuk zeg, zo'n kleih zusje. Je bent er zeker wel dol op? Op je broers natuurlijk ook (ik hoor ze al lachen) maar een zusje fs toch nog anders. Je leert haar zeker wel veel lied jes? Dit was het laatste briefje weer van deze week. Tot schrij/s en veel groeten van ANKE. De Icerstboomverkoper. Deze tekening werd gemaakt door Herman Muller (9 jaar) Jenny Doolaard, Ring 20 in Si- monshaven is dertien jaar en wil graag corresponderen met een meisje of jongen van de zelfde leeftijd. Ze houdt van borduren en spaart postzegels. Wie klimt er een* in de balpen?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2