Weil eens jaloers op Ard Schenk k I H WALI ii,v. WIM VAN DER VOORT KIJKT TERUG SPORT HOUDT mmmm f c- 1 m 1r* t¥.i*Êk w 1 RÉIS citroen VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 Iin deze tijd, die dweept met onverzadigde vet zuren en de automobi listen uitnodigt hun voertuigen een halt uur neer te zetten om aan rekstokken te gaan hangen en over paal tjes te springen, in f deze bewegingsarme tijd is het misschien goed even te luisteren naar een 48-jarige man, die van de ene presta tieloop naar de andere rent en zonder merkba re inspanning jonge ke rels achter zich laat Maar deze 48-jarige is dan wel Wïm van der Voort, één van onze topsehaatsers uit een niet al te grijs verle- -den. Want het is nog pas zo'n vijftienzes tienjaar geleden dat Van der Voort de wed strijdijzers aan de Westlandse wilgen hing. ,Te oud? Welnee! Ik moest eindelijk eens aan het werk Wij hadden elkaar gerui me tijd niet gezien en alhoewel je weet dat hij veranderd moet zijn, kijk je toch nog even verwonderd naar de stoere ruige figuur tegenover je, in zijn huis in Heenweg te 's-Gravenzar.de, omdat je achter op je netvlies nog altijd die ranke schaatsfiguur'iheblt, die in zwarte maillots- zó sierlijk doof de ..boch ten kon gaan. In tegen stelling tot de wat bon kige Kees Broekman en ook die andere tijd genoot van Wim van der Voort was anders; Anton Huiskes. Maar wat wilt u? Vijftien jaar gaan niet onopge merkt voorbij. De sehaats-avonturier van toen, die ieder jaar maanden op stap was met de kernploeg, de flierefluiter, is een be zadigd huisvader ge worden van vijf kinde ren, waarvan de op één na oudste een doch ter meeluistert als pa vertelt van de goeie ouwe tijd. Maar één liefde heeft hij niet af gezworen: de liefde voorde sport. Want de sport houdt jong. - B. in 't II. De stoere tuinder, die tegenover me zit, zal heus de enige niet zijn, die wel eens jaloers is op Ard Schenk, maar hij heeft een geldige reden, want zijn naam is Wim van der Voort en zijn naam was tot zo'n vijftien jaar terug omstreeks deze tijd regelmatig in het schaatsnieuws. Op het middaguur, dat ik in zijn huiskamer met hem zit tc praten een uurtie tussen het werk door op datzelfde uur placht hij enige de cennia terug met de kernploeg ergens in het hoge noorden te zijn, na de middagmaaltijd rustend van de ochtendtraining. En dan valt onwillekeurig de naam Ard Schenk... .,lk geef eerlijk toe dat ik wel eens jaloers op hem ben. Maar anders jaloers dan de mensen denken. Ik benijd hem niet om zijn succes dat gun ik hem van ganser harte maar om alles d'r om en d'r an, dat deze suc cessen mogelijk heeft ge maakt. De coaching eerst van Anton Huiskes, nu van Leen Pfrommer de medi sche begeleiding, nou ja al les wat de schaatsjongens nu wel hebben en wij niet had den. Bij de jongens van nu vergeleken rotzooiden rvij maar wat aan. door Bart in 't Hout dis je hoort hóe jongens als XVim van der Voort zomaar naar Ha- mar werden gestuurd om zich voor te bereiden op de grota schaatswedstrijden, kun je je niet voorstellen, dat het nog maar 15 jaar gelden zo ging. Het doet gewoon, middeleeuws aan. Klaas Schenk kwam er dan later we! bij, maar het eni ge wat hij deed" vertelt Wim van der Voort was „timen". De rest moest je zelf maar uitknobbelen. Alteen of samen met Anton Huiskes. Nee, niet met Kees Broekman. Ik trofc meer met Anton Huiskes op. Anton ontpopte zich toen als de man die hij later zou worden. En dan was er Dolf van der Scheer, die mij regelmatig lan ge brieven uit Rotterdam stuur- de met wenken en raadgevin gen. Ja Jongens, zo moesten wij het maar zien te.rooien.. „En de Noren.?" „Die keken wel uit om ons weg wijs te maken. eZ waren ons een stuk vooruit en ze hadden er geen enkel belang bij om uit de school te klappen. Denk je dat een man als Hjalmar Andersen bij je op de kamer kwam om tegen je te zeggen: „Willem, nou zal iK je eens precies ver tellen waarom jij die tiendui zend meter zus rijdt en niet zo". Haha hij keek wel uit. Trouwens: hoe had hij zich ver staanbaar moeten maken? Hij sprak. - geen woord over de grens en ons Noors was zoiets als „eutemeteutje"We konden ons verstaanbaar maken, maar daarmee was alles gezegd. Het was éferi soort steenkolen- Noors, waarvan de hele schaatsgemeenschap zich be diende, zelfs de Russen". „Ik kan ook^ nog wel eens stin kend jaloers worden als ik zie met welke medische zorgen de jongens van tegenwoordig wor den omringd. Ik mag bijna wel zeggen: in de watten worden gelegd. De jongens van tegen woordig hebben bijna een lijf arts, die alles voor hen. doet, Nou ja, behalve het schaatsen, maar dan staat hij nog naast het ijs. Met ziek-zijn-beter-wor den heeft dat niets meer te ma ken. Het is juist de bedoeling dat je niet ziek wordt. Dan wij. Wij moesten wei doodziek zijn en liggen te klappertanden van de koorts, voordat er een arts naar je kwam kijken. En dat was dan nog een Noor of een Zweed, in ieder geval één die je niet verstond. Man, dan voelde jé je wet eens ongelukkig". Wim van der Voort is al de jaren dat hij op de schaatsvheeft ge staan en dar is tcch na de oorlog bijna zo'n vijftien jaar nooit kampioen geweest. Var. Nederland riet, omdat hij in de tijd dal hier cm het kapioen- schap werd gereden altijd in he*- hoge noorden vertoefd^ Van Eurcpa en de wereld r.iet. omdat er altijd wel één of meer waren, die het net iets beter konden dan h.j. De Engelsen hebben er een uitdrukking voor: Always the bridesma'd, never the bride (altijd hei bruidsmeisje, nooit de bruid). Wim var. der Voort moet ever. om grlnneken. „En toch" zegt hij met vuur „deed en liet ;k cv alles voor. Man, ik trainde zomer en win ter. En niet omdat ik moest, maar uit mezelf. Iedere dag. Een sigaretje, een biertje, een avondje uit, 'het was er niet hij. Ik had in het Westland de bij naam van de monnik". „Misschien", zegt zijn vrouw. .leefde je wel te serieus. Noc* eens een verzetje, je nooit eens ontspannen, dat kan niet goed zijn". Wim kijkt z'n vrouw aan. „Mis schien heb je wel gelijk". Het was zo'n beetje voor Wim van der Voort „lest best" In 1952 bij de Olympische Winter spelen in Oslo won hij zilver op de 1500 meter, achter Ander- een, altijd maar weer Ander- een. Maar het jaar daarop kwam er plotseling verheugend nieuws uit Davos, waar Van der Voort de eerste was, die een nieuw wereldrecord reed op de drieduizend meter, een record dat daarna werd verbe terd, respectievelijk door Broekman en Huiskes en dat met 4 min. 40.2 sec. tien jaar lang heeft stand gehouden. En dat jaar werd hij bij de Euro pese kampioenschappen in Ha- mar tweede achter Broekman en bij de wereldkamioenschap- pen in Helsinki derde achter de Russen Gontsjarenko en Sjil- kov. Daar liet hij Kees Broek- m. man weer achter zich. dio vier. de werd. Voordat u medelijden krijgt met W'lm van der Voort zou ik u wil len uitnodigen met mij pen kijkje te nemen in de prijzen- Trainingsronde in Davos. kast die nog altijd trots in de kamer staat. Een glazen kast, uitpuilend van de schaats- trofeeën, medailles, bekers, schalen enz. enz., die er maar op het ijs te verdienen zijn. En ergens anders in het huis liggen dikke boeken met stapels kran tenknipsels, die Willem op een regenachtige middag ais er op dn tuin niet veel te doen valt nog wel eens doorbladert. Herinneringen aan een fijne tijd. zegt hij, die hij voor geen goud zou willen missen. Een onbe zorgde tijd ook, dat hij zomaar maanden achtereen in het bui tenland. kon zijn. Eerst op kos ten van de KNSB, tot de grote wedstrijden voorbij waren. Dan Mp uitnodiging van de Noorse nn. Zweedse clubs, die Willem inviteerden. ,.lk heb wel eens gehoord dat zij het niet zo nauw namen met net amateurisme?" ..Als je bedoelt dat ze een goede onkostenregcling hadden, heb je gelijk. Ik kon er ruim van rondkomen en er ook nog wel een cadeautje van kopen. Maar geldprijzen heb ik' nooit gewon nen. Eerlijk niet". Wie denkt dat Wim van der Voort nl heel jng op de schaats stond, vergist zich. Wim was de vle geljaren al gepasseerd, alvo rens hij pas werd ontdekt door Siem Heiden en' niet te verge ten de onvergetelijke Dolf van der Scheer. Zij zagen pas, bij jeugdwedstrijden in Rotterdam, in do Westlandse jongen, die op een paar oude Friese doorio* pertjes meedeed, een jong ta lent, Daarvóór was het 's win ters in De Lier, als Willem het fjs opging, sleetje rijden en haantje glijden: Tot Piet Key- zer, met lauweren behangen van de Friese elfstedentocht te rugkeerde en de jonge Willem aan hem klitte tot de oude Piet het zat werd en hem adviseerde om eens ergens anders zijn heil te zoeken, mei de kernachtige woorden van: „Jo1 lazer nou 's een keertje op". f'jf Wim van der Voort nog wel eens het ijs op gaat....? .ïawl, als er ijs is. Maar zegt Wim je hebt toch bijna geen win ters meer en het Westland wacht nog altijd op een kunst ijsbaan. Deze behoeft niet spe ciaal in het Westland te ko men, in Rotterdam is ook goed of in Den Haag. Maar in beide grote steden blijft het bij pra ten en zo gaat c-r, zegt Wim, in het Westland heel wat jong ta lent verloren. Want er loopt see- noeg rond. Maar Wim van der Voort heeft een heel nieuwe liefhebberij ontdenkt, die hij ook doet met de benenwagen, maar zonder schaatsen eronder. Hij is een hartstochtelijk liefhebber ge worden van prestatielopen. Voor tien of vijftien kilometer gestrekte draf onverschillig op wat voor terrein strand, duin of modderige weilanden - Wim fcroppe d. Voort lussen de sla. draait hij zijn hand niet om. En het doet Wim een machtig ple zier dat hij op zijn leeftijd (48) jonge kerels nog te snel af is, Wim van der Voort wijt dit aan een uitstekende conditie van zijn corpus, maar toch ook aan zijn schaatstraining van wel eer. Hij steekt er een sigaretje bij op. „Is dat niet slecht?" „Goed is het natuurlijk niet, maar ik heb er geen last van- Ik ben weer gaan roken toen ik met schaatsen ophield. Tk miste iets en toen ik weer een sigaret je ging roken was het over". ,Er zijn trouwens", zegt Wim van der Voort sarcastisch', „nog wel andere vuiltjes in de lucht. Je moet c-ens op m'n tuin komen kijken. Daar heb ik speciale sproeiers op de gla zen laten maken om wat uit d? Maasvlakte hier naartoe drijft weg te spoelen. En er zijn ook wel eens producten tomatpn, sïa van mij bedorven. En als re dan komt om schadevergoe ding ligt de dader op het kerk hof. Maar dat Is een ander cha piter. AFDELING VERKOOP: TEL. 2637.05

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 5