aadslid an Dijck eg uit Schiedam OORZITTER Ik B. WILTON: Kamer van noet zich maken 11 11 UNCTIE IN BEJAARDEN CENTRUM WACHT d,;)or Ton Huijssoon CRISIS NIET NAAR CANOSSA UITGEGROEID MILIEU-SCHAP COMPUTER VLIEGVELD WAAR MAKEN Nota D'66: Fractie vergaderingen openbaar maken flEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 8 JANUARI 1972 iedam KVP-r^slid; JSugène J. M. van Dijck (42) gaat reg uit Schiedam. Een verrassende mededeling, want van en ras-Schiedammer die bovendien een banketbakkersbe- rijf heeft in het centrum van de stad, verwacht je dat niet h» gauw. De heer Van Dijck wordt directeur van een bejaar- entehuis in Oost-Brabant en dat is eigenlijk de tweede ver- issing. schiedamse raad verliest één drijf gebeurt en met ons pand, m arijn beste leden en de is nog volkomen open". hiedamse huisvrouwen zullen and»*» Va? banketbakker naar een func tie als directeur- van een be- maf Pasen naar een. andere verander moeten omzien 3r het fijnere banketwerk, igroomgcbakjes, cake en nbons zullen elders moeten orden ingeslagen. _„tVat het drijf betreft hebben we In, dit nd weinig nitbreidingsmoge- kheden en daarvoor hadden wellicht naar de nieuwbouw nnen gaan, maar dat doen liever niet", zegt'de heer an Dijck. e op langere termijn -minder inslaan en we "vragen.ons af die stijl is vol te houden. Se.r- ce, zoals wij die 46 Jaar in dit - ^Jgdrijf hebben gehad", wordt' on haalbaar. Wellicht redden an- fere collega's het wel, maar £«*j-zien het niet., meer 20. Ons lenstbetoon houdt dan ook met asen op en wat er met dit be jaardentehuis is een hele stap. Van Dijck: „We hebben de be slissing niet ineens genomen. We ïagen de ontwikkelingen in ons bedrijf al ..lang aankomen. De afgelopen drie maanden ben ik bezig geweest met mijn sollicitatie". Veel avondstudie en schriftelijke studie hebben het de heer Van Dijck mogelijk gemaakt zijn niet alledaagse stap te doen. Bovendien is hij nog bezig aan zijn studie M.O. Economie. onze zaak hebben we altijd iricht gewerkt op de persoon- service. Juist die stijl zien Het bejaardentehuis, waarvan de heer Van Dijck directeur wordt, telt 120 gasten, zoals ze daar bij voorkeur worden ge noemd. De directeur zelf heet gastheer en dit alles moet wij zen op de nieuwe aanpak van de bejaardenzorg. „2e worden niet meer verpleegd, zoals men vroeger vaak zei. Ook in mijn nieuwe functie moet ik dienst- betoon verlenen en daarin zit natuurlijk 'een „link" met wat ik als middenstander doe". Hef bejaardentehuis in Brabant („Zolang ik nog geen kennis vheb gemaaktijnet de staf daar-, van, zeg ik nog liever niet'waar i precies") gaat uit yan 'n kloos terorde, die sinds "1400 met de zorg voor bejaarden is belast. Het bestuur zetelt in Oirschot. Juist omdat kloosterzusters an dere taken krijgen, kan de heer Van Dijck in één van de door de orde geëxploiteerde centra gaan werken. „We zijn trou wens van oorsprong Braban ders en mijn vrouw heeft er ook enige tijd gewoond. Toch vind ik het jammer dat we uit Schiedam weggaan. Ik ben geen fanatieke Schiedammer, maar je kunt hier prettig*wo nen, leven en werken." En dan komen we natuurlijk op de gemeenteraad en da wethou derscrisis. De heer' Van Dijck heeft van huis uit politieke inte resse omdat ook zijn vader raadslid is geweest. Daarnaast is hij betrokken geweest bij de gemeentelijke jeug' commissie. In de raad kwam h*< verleden jaar door het vertrek van de heer Van Overveld. De heer Van Dijck geeft toe dat ook hij gepolst is voor het wethouder schap. „Ik zou er interesse voor hebben gehad als de politieke situatie wat rustiger was. Het is een -< wankele positie. Maar weinigen zullen bereid zfjn die in ie ne men. Mijn naam is niet in eer ste instantie genoemd. Persoon lijk vind ik dat dat onze kandi daten mevr. Taverne in de tweede plaats WÜIems'e moeten zijn. Had ik ja gezegd, dan had ik het liefst de portefeuille so ciale zaken en volksgezondheid gehad, met met hetzelfde élan had ik me aan de portefeuille stadsontwikkeling gezet." Over het conflict: „We moeten toewerken naar wat minder po larisatie. Een conflict als dit moet niet zo scherp worden op gelost. Eigenlijk zou geen van beide partijen naar Canossa moeten gaan en zouden we moeten denken aan het goed besturen van de stad. Persoon lijk maak ik geen halszaak van dat tijdelijk aftreden van die wethouders, maar ik vind dat je dit aftreden symbolisch moet zien. Ik ben niet iemand die harde lijnen aanhangt, trou wens, dan kun je geen direc teur van een bejaardencentrum worden. In het zakenleven weet je ook dat je geven en nemen moet." Na Pasen vertrekt Eugène van Dijck met zijn gezin naar het Eugène vcm Dijck. Brabantse. „Ik ga niet weg om de chagrijn en de armoe, maar ik ga met lol aan mijn nieuwe werk beginnen." De 120 be jaarden zullen hun directeur wel met plezier begroeten, de Schiedamse raad zal hem ver moedelijk wel missen. Goede raadsleden zijn daar nu een maal schaars- irdingen/Schiedam Ir. B, Wilton, voorzitter van de Ka- er van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas, !t de toekomstige functie van de Kamer a!s die van een ser- ce-apparaat dat voldoende geoutilleerd is voo rde oplossing ut allerlei problemen. De Kamers van Koophandel verke- 0 volgens, hem in de unieke omstandigheid dat ze welis- sar vertegenwoordigers uit allerlei groeperingen in zich irzamelen,, maar dat het niet tot een politiek stellingnemen m komen. k&y 1 "'7'" tralitelt, zuiverheid van rdeei en deskundigheid n dus de „verkoopargu- &nten" van de Kamers. De er Wilton tekent daarbij dat die situatie voor wat Vlaardingse Kamer be- ïft, nog (lang) niet .is,..be- ikt en voorts dat het-berel- ervan niet behoeft tenen dat bestaande orga- taties worden uitgesloten overkoepeld. ^kundigheid van de Kamers ei worden verworven door nenwerking met deskundige tellingen of worden ontwlk- door zelf onderzoekingen laten verrichten. Vooral dit «te spreekt de heer Wilton ft aan. „Ik zou de man- icht willen hebben om een 'tal problemen zelf aan te «en. Door met andere Ka ft samen te werken, zullen aan sterkte kunnen winnen meer gewieht in de schaal Wn. Mogelijk roept de Ka- r zelfs nieuwe instellingen leven. De gedachte blj- ►rbeeld om voor het tnilïeu- ieer een organisatie te stioh- als een Waterschap, lijkt I een goede gedachte'*, aldus ^er Wilton. In privé-kantoor van werf «jtv familienaam draagt en *UJ steevast zijn „broadwin- 8noemt, geeft de heer Wil- 1 zijn visie op verleden en komst. Hij „leunt" daarbij nogal eens op het werk van de Rotterdamse Kamer van Koop handel die beter geoutilleerd is dan de Vlaardingse en hij draagt wat meningen aan uit het centrale overleg der Ka mer-voorzitters. ,Van werkgevers-vergadering, waar wel eens wat werknemers in zaten, zijn we in de loop der jaren uitgegroeid tot orgaan dat allerlei groeperingen verte genwoordigt, Zo'n tien jaar ge leden waren we nog wat schich tig van samenwerking met vak bondsbestuurders. Ik had ech ter zelf nogal wat goede erva ringen in die richting en ik vind dat wij het tot nu toe in dit ge bied goed hebben getroffen", vindt de heer Wilson. „Ik. zie de toekomst van de Kamer als een gesprekscentrum, los van de politiek en los van de specifieke eigen belangen der leden. Een lichaam zoals de Stichting Ëu- ropoort-Botlekbelangen doet weliswaar zeer veel goeds, maar het is typisch een stich ting van werkgevers met het doel gezamenlijke belangen te behartigen". „Een organisatie van Kamers van.Koophandel zou een coördi nerende taak kunnen hebben, problemen daar-op tafel bren gen waar ze horen en partijen bij elkaar brengen die anders onafhankelijk van elkaar zou den optreden". De heer Wilton is enthousiast -'-j over de gedachte van een mi lieuwaterschap. „Een water schap, hoor je nooit zeggen dat er ,geen geld .is.,. Een „water- schap'kan. veel.' doet veel en be hoeft 'zich maar weinig te be perken. Een schap zorgt zelf dat de benodigde1 gelden bin nenkomen. Dat zou bij 'milieu beheer misschien iets anders liggen omdat de pfoblemen meer omvattend zijn dan de waterverontreiniging en omdat ze minder goed te omlijnen zijn. Ook is het niet duidelijk of elk Kamer-gebied dok meteen milieu-schap moetworden. Ir. B. Wilton Denkbaar is dat de Kamers rond de Rijnmond hierbij sa menwerken. in één schap. Het is zelfs denkbaar dat een derge lijk schap een geheel eigen le ven gaat leiden los van de moe derorganisatie. De huidige dienstverlening van de Kamer van Koophandel kan vermoedelijk nog een stuk wor- den verbeterd door inschake ling van de computer en een landelijke uitwisseling van ge gevens. Het is volgens de heer Wilton zelfs denkbaar dat er meer distributiepunten voor handels gegevens worden ge sticht, punten waar het publiek gemakkelijk informaties kan inwinnen. Een dergelijke op stelling zou het mogelijk ma ken, dat er enkele Kamers fu sioneren zonder dat dit naar buiten in een teruggang van de dienstverlening resulteert. De Kamers moeten volgens de heer Wilton hun taak nog zoe ken. Over de losse problemen die door de Kamers zouden kunnen wor den aangepakt, heeft de heer Wilton wel enkele gedachten. Meer is het echter nog niet. „We hebben hier in Vlaardingen bijvoorbeeld wel een bepaald idee over de noodzaak van een ander vliegveld voor Rotter dam» de verbinding daarmee en de route van een dergelijke verbinding. Je kunt bij iets der gelijks uitsluitend het algemeen belang afwegen als je groepe ringen bijeen hebt die los staan van hun. politieke achtergron den. De export is ook een dergelijk ge bied. De heer Wilton wijst op de adviezen die steeds meer worden gegeven door Kamer- deskundigen. de exportconsu lenten. Ook de Vlaardingse ka mer zal binnenkort een derge lijke functionaris hebben. Hij zal bedrijven bezoeken en ex portcombinaties tot stand trachten te brengen. Tenslotte zijn er de adviezen die de Kamers geven over midden standsaangelegenheden. Op dat gebied zou meer onderzoek wenselijk zijn. „Misschien kunnen we met meer mankracht meer doen dan al leen wat ons wordt gevraagd", aldus de heer Wilton. „We zouden misschien onze visie kunnen geven op de „oren" van de Beneluxtunnel die niet wor den gebruikt, of op de instelling van een koopavond. Je moet er gegevens over verzamelen bij alle betrokkenen. En dat kost heel wat inspanning en finan ciën". De heer Wilton, sluit zich bij zijn Dordtse college aan die in zijn nieuwjaarsrede heeft gezegd dat de Kamers zich waar moe ten maken door hun gedegen adviezen. De Vlaardingse Ka mer Is volgens hem bepaald nog niet „zwaar" genoeg. In het huidige stadium zouden on gevraagde adviezen worden „opgedrongen", en daardoor niet gaarne door de ander geac cepteerd. De heer Wilton vindt niet dat de in de Kamers aanwezige des kundigheid toereikend ia voor de meeste adviseringen. Niet zodra is een advies aan de naam van een lid verbonden of men kan het betichten van een zijdigheid. De "Kamerdeskundi gen kunnen wel bepaalde pro bleemstellingen vóórbereiden. Ze kunnen onderzoeklichamen precies voorhouden wat zij on derzocht willen hebben. Na af loop van- het onderzoek kunnen zij de resultaten verdedigen in eigen kring of elders. Bestaande controle- en onderzoe kinstellingen krijgen daarmee volgens de" heer Wilton een vast omlijnde plaats in dit geheel. Zij zijn deskundig op hun ge bied. Ze kunnen blijven functio neren, zonder dat er nog een kapitein bijkomt. Ze zouden echter op initiatief van de Ka mers een uitbreiding van taken kunnen krijgen, die ook neven- probleemgebieden bestrijkt. De Kamers zullen pas (weer) enig gedicht naar buiten krijgen als zij zó goed functioneren, dat vriend en Vijand hiervan onder de indruk geraakt. De heer Wil ton is zeer optimistisch op dit punt. Hij zegt "dat er al veel be weging is. Schiedam Blijvend open baar maken van commissie vergaderingen, gratis be schikbaar stellen van de stukken aan pers en publiek, benoemen van nïet-raadsle- den in discussiegroepen, inspraak voor het publiek tijdens commissievergade ringen, openbaar maken van de fractievergaderingen van alle politieke partijen in de Schiedamse raad, kritisch be zien van derverbinding tus sen bestuur en bestuurden en het bewerkstelligen van een mentaliteitsverandering ten bate van openheid en openbaarheid van bestuur: ziedaar een aantal conclusies uit een nota inzake de open heid en openbaarheid in Schiedam, die de fractie en afdeling van D'66 hebben ontworpen. Aan de vooravond van de discus sie over het al dan niet blijvend openbaar maken van de verga deringen van raadscommissies is deze nota toegezonden aan b. en w„ de raadsleden cn andere belangstellenden, met de bedoe ling een bijdrage te vormen tot de meningsvorming over deze zaak. In de nota worden enkele beken de standpunten van D'66 naar voren gehaald over openheid en openbaarheid in een zo vroeg mogelijk stadium, maar toch wil D'66 niet graag horen dat ze de „openheid tot ui het absur de" doordrijft. De nota erkent, dat beslotenheid in bepaalde gevallen noodzakelijk kan zijn. Mede in het kader van de nota- Biesheuvel over de heroriënta tie inzake voorlichting door de overheid meent de Schiedamse afdeling van D'66 dat door vroege openbaarheid de burger inzicht kan worden gegeven m de achtergrond van bepaalde beleidsbeslissingen. Het zal niet al te lang meer duren, of de proef met openba re commissievergaderingen in Schiedam loopt af. Binnenkort zal het eventueel voortzetten al in de commissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken worden besproken. Met het openbaar maken van de commissies Is men er evenwel volgens 0"66 niet. Gepleit wordt voor het openbaar maken van de fractievergade ringen van alle partijen. D'66 doet dit al enige tijd. „Juist de vertegenwoordigers van de po litieke partijen in de gemeente raad hebben de morele plicht hun achterban te informeren over hun daden en daarover verantwoording af te leggen. Wat ligt er dan meer voor de hand dat ook hun fractieverga deringen openbaar moeten wor den". In het proces van voortgaande democratisering wordt in Schiedam reeds een aantal middelen toegepast. maar daarmee is men er niet Verde re wensen van DJ66: Het gemeentelijk aandeel in het Nieuwe Stadsblad (voorlich tingspagina's in het midden van dit blad) open te stellen voor politieke partijen, zodat dombur ger in één keer de mededelin gen van het gemeentebestuur en de beschouwing daarover van de verschillende politieke partijen kan zien; alle vergaderingen van raad en commissies moeten 00 één en dezelfde plaats worden ge houden. zodat daarover bij de burgerij geen verwarring kan ontstaan. - het stadhuis moet beschikbaar komen voor de vergaderingen van politieke partijen. Op die wijze zou één centrum in Schie dam ontstaan waar het beleid tot stand komt, vanaf de aller eerste besprekingen tot aan de raadsvergadering, die het be treffende voorstel behandelt; iedere burger moet raadsstuk ken gratis kunnen krijgen. Via de pers zou de burgerij kunnen worden uitgenodigd zich op de raadsstukken te laten inschrij ven. Regelmatige gebruikers van de raadsstukken worden van de onregelmatige gebrui kers gescheiden via de ver strekking door de gemeentese cretarie, Na verloop van tijd kan men dan een bepaald aan tal stukken laten vervaardigen voor de burgerij. In de nota zegt D'66 het maar moeilijk verteerbaar te vinden dat andere fracties in de,,rand nog niet tot openbaarmaking van hun fractievergaderingen zijn overgegaan. Hoewel de er varingen van D'66 zijn dat een gering aantal kiezers op die openbare vergaderingen ver schijnt, vindt ze dit toch nog geen reden om de vergaderin gen dan maar besloten te hou den. De afdeling hoopt, dat door de nota dit standpunt van andere politieke partijen zal worden gewijzigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3