m Weekmarkt Broersveld heeft ruimteprobleem mm Wankele basis? Aat Jansvia Elvis naar de operette H WEEKMARKT TOT VIJF UUR OPEN I- Plannen in voorbereiding SCHIEDAMSCHE COURANT Geen acties bij werven Met ingang van 21 januari: SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 12 JANUARI 1972 3 Schiedam De weekmarkt is te kleiij,. Er is behoefte aan meer standplaatsen en aan meer ruimte per stand plaats, Er zijn plannen in voorbereiding om tot uit breiding te komen. Die plannen zullen vermoede lijk in de richting gaan van een gedeeltelijke afsplit sing van ide markt, omdat er op het Broersveld zelf geen verdere uitbreiding meer te realiseren is, om verkeerstechnische rede nen. door Andries Ratsma Gezellig uitzoeken maakt de Schiedamse weekmarkt voor jong en oud aantrekkelijk, mSMfWW«Mlllllllliilllllllll mil II IBMBMWMBMag— CTTJ SCHIEDAM HOUDT een (progressief) college. Gisteravond Jyjj is hiermee een oplossing geleverd voor het nieuw te vor men, college van b. en 'w. De PvdA/PPR-fractie heeft samen- werking met de confessionele fracties in de raad niet mogelijk geacht en daarom is een afspiegelingscollege waarin ook de |KV'P.en .PCGizitting'zoudeniarijgOT-onmogelijfc geworden; Het is natuurlijk de vraag of gezien de ontwikkelingen in de raad van het afgelopen jaar de harmonie in een eventueel afspiege- "hngscollege wel. zo groot was geweest. Immers, kandidaat-wet- 'i houders van de KVP en PCG hadden moeten samenwerken mei ■i CPN'er Collé, die ze kortelings nog onaanvaardbaar vonden Zoiets bevordert broederlijke gedachten in het college natuur- lijk niet. prnDE WOEDE van KVP-raadslid Willemse gisteravond zou er SlW op kunnen wijzen dat de felle debatten in de raad zoals we *ze van de afgelopen periode kennen niet tot het verleden beho- ren- integendeel, de confessionele fracties zullen zich laten h«- T ren, nu ze andermaal niet deelnemen aan het college. Numeriek gezien rust het nieuwe college op een uiterst smalle basis in de raad. Eén stem. meerderheid is inderdaad niet veel - en zou eigenlijk een strenge discipline onder de fracties bij be langrijke zaken eisen. Nu een overeenstemming met de confes- sionelea kan worden uitgesloten, zal men het echter toch met dié wankele basis móeten doen. RJ7 GEZIEN DE diverse standpunten met name van een toch Kir ondergeschikt punt als het tijdelijk aftreden van de zitten- de wethouders leek een compromis toch al nauwelijks haal baar. Hoe star de confessionele fracties ook aan dit tijdelijk af- treden hebben vasthouden, ze hebben gelijk als ze zeggen dat hierover aanvankelijk een akkoord was bereikt. Communicatie stoornissen hij PvdA en CPN leerden, dat dit punt het breek- punt voor een oplossing bleek ie worden. Al is aan een twee maanden durende wethouderscrisis een einde gekomen, het wil dus niet zeggen dat de rust is teruggekeerd in - de raad van Schiedam. Integendeel, de veronderstelling dat de raadsdebatten feller zullen worden dan ze nu ziin lijkt niet on- -juist. - JTrTOF BIJ AL dit geharrewar nu werkelijk een slagvaardig be- mw leid kan worden gevoerd, is dan wel de vraag. Het is het goed recht van de raadsfracties om conflicten te hebben, maai aan de andere kant ziin er toch wezenlijk belangrijker zaken aan de orde. De uiteenlopende standpunten in aanmerking nemende lijkt hel college op basis van de groep van 19 de enige haalbare keuze, al zal die keuze in de komende maanden van confessionele ziide 'zeker op de proef worden gesteld. f&lJDE WD-fractie in de gemeenteraad past in de komende tijd CjJO enige nederigheid. Immers, naar goed politiek gebruik „Wie breekt, betaalt", had de VVD aan de oplossing van de wethouderscrisis moeten bijdragen. In plaats daarvan heeft deze fractie zich afzijdig gehouden en zou daardoor niet voor toekomstige moeilijkheden in en rond het college verantwoorde lijk kunnen worden gesteld. Andere fracties hebben de door de VVD veroorzaakte brokken trachten te Lijmen. Zelf heeft de WD daar echter weinig aan meegeholpen. SchiedamBij de groot ste Schiedamse werven, Wüton-Fijenoord en Gusto, worden voorlopig geen prïkactïes onderno men die verband houden met het ongenoegen van het NVV over de c.a.o.- onderhandelingen. In andere plaatsen worden "- "die acties wel voorbe reid, zoals dat onder an dere in Dordrecht het geval is. Bij Wilton zowelals bij Gusto wil men even rus tig afwachten. Er ko men nog besprekingen over de houding die door de werknemers zou moeten worden bepaald. Bij Wilton verwacht men voor 29 januari ze ker geen acties. De omzetten op de markt verto nen een sterke tendens tot stijging. Winstcijfers zijn ech ter moeilijk te krijgen. Wel ïs bekend dat er veel animo be staat voor een plaats op de Schiedamse weekmarkt. Ech ter by de huidige omstandig heden. Bij uitbreiding wordt de spoeling dunner en het staan hier dus minder aan trekkelijk. Het is daardoor moeilijk te zeggen hoe groot de uitbreiding zou moeten zijn om vraag en aanbod van ruimte optimaal op elkaar at te stemmen. De. heren A. Wessel van -de •A/s u een poor fcn/ekousen VROM-dienst (tweemaal de zelfde naam en voorletter, .de één waarnemend directeur en de ander hoofdopzichter) dur ven 2ich dan ook niet aan uit spraken op dit gebied te wa gen. Ze zijn ervan overtuigd dat de weekmarkt in het cen trum tot in lengte van jaren zijn eigen publiek zal blijven trekken. Zelfs uit Groenoord. waar zich een eigen week markt begint te ontwikkeien- De heren Wessel: „Die markt daar duurt maar een halve dag. Het is geen concurrent voor de markt in het centrum. De markt-be2oekers komen niet alleen hier, maar er gaan 'er ook naar Vlaardingen en Rotterdam". wilt uitzoeken op de Schie damse markt, wordt de keuze vergemakkelijkt doordat dè diverse aanbiedingen op aan lokkelijke wijze worden ge- demonsfreerd wat prettiger plaats dan in de kou buiten. Ze staan met arti kelen die sterk variëren. De ene keer met dekens, dan weer met horloges, balpennen of wafelijzers. Het gaat er vooral om ergens brood in te ■zien en met het artikel door te gaan zolang het nog goed gaat- De standwerker moet een diplo ma als zodanig hebben. Hij "heeft een examen afgelegd en BINDING hij krijgt slechts enkele speci fieke standplaatsen op de De heren marfet toegewezen. De stand-meeste plaatsenmoeten er uitsprin gen, ómdat de standwerker soms een aantrekkingspunt vo or een markt is. verkopen en weer Inpakken. Een. rondreizen langs vaste standplaatsen of een „meelo pen". Dit laatste betékent dat men tot het gezelschap be hoort dat de leeggebleven marktplaatsen mag opvullen en dat het risico loopt soms een dag nergens te kunnen staan. In Rotterdam zijn dat er soms wel eens dertig tot veertig. De markt suggereert dat uw gulden daar een daalder waard is- Op sommige gebie den, zoals fruit, blijkt dat waar te zijn. Op andere gebie- Tlidens het gesprek komt die aantrekkelijke vaii de markt dan ook meer in de gezellige drukte en de mogelijkheden om ongedwongen te „neuzen" Hun opinie krijgt steun in de rug door de activiteit' varf'e'eft aantal winkeliers, die ook steeds meer bepaalde - goede ren buiten uitstallen teneinde - dit „nemen" te stimuleren. In De a.",deTe handelaren worden een winkel voel je toch nooit ••stiUe kramei Eenoemd. Ze n vrijheid als op de markt of in een. warenhuis. den is het nogal moeilijk vast te stellen. GEZELLIG De heren Wessel zoeken het vergelijking met een waren huis nogal vaak naaf voren. Ook in warenhuizen heb je standwerkers. Het zijn soms dezelfde als van de marfet- Ze hebben in de winter zo een Wessel kennen de marktkooplieden reeds lang, evenalstrouwens de meelópërs. Er' is eerffóan- tenrbjnding ontstaan waar de „oudste, rechten" zwaar me tellen. Het is voor. de gemeen te een evenwicht zoeken tus sen de verschillende bran ches, plaatsen, aanwijzen, gelden innen en toezien dat al les ordelijk en netjes gebeurt. Er zijn -weinig problemen. stallen meer uit dan de stand werker en prijzen hun waren minder sterk aan. De meesten komen uit de naaste omge ving, uit Rotterdam, Gouda de Alblasserwaard, sommigen Gebleken is dat de winkelstand echter ook uit Tilburg of Den de weekmarkt graag bij zich Bosch. Vrijwel niemand van in de buurt heeft. Zij heeft er hen heeft thuis een winkel- baat bij. De algemene drukte Het is altijd een uitpakken, blijkt klanten voor zowel win kelier als markt aan te trek- ken- De heren Wessel zien geen te ruggang in het vak van stille kramer of standwerker. Ze kunnen daarbij slechts terug kijken tot april 1969 toen de VROM-dienst behalve de rei niging van de m^rkt ook het toezicht erop kreeg toebe deeld. In die paar iaren heb ben zij echter de indruk gekre gen. dat het met de handfl voorwaarts gaat. Of er grote winsten worden gemaakt,".is moeilijk te zeggen. Wel is dui delijk dat het publiek wat Jos ser in het geld zit dan vroeger en dat er mede daardoor mis schien) minder wordt afge dongen dan vroeger. Sommige kooplieden moeten kennelijk heel wat omzetten om redelijk uit de kosten te komen. Het is daarbij een hard vak. Niet alleen omdat men vroeg op moet om naar een markt te rijden, maar voor de groenten- en fruithan delaren ook nog om voor dag en voor dauw naar een veiling te gaan en in te kopen. t&iedam Met Ingang van 21 januari is de weekmarkt op het Broersveld tot vijf uur open in plaats van tot zes uur, zoals tot nu toe gebruikelijk was. Aan dit besluit van burgemeester en wethouders Is een uitgebreid overleg tussen de gemeentelijke Vervoers-, Reinigings-, Onlsmettings- en Marktdienst en de Centrale Vereniging voor de Ambulante Hftndel voorafgegaan. •ij een enquête onder de markt kooplieden ls ge-bleken, dat 92 procent van hen voorstander is van een vroegere s uiting van de markt. Dit percentage was enige tijd geleden slechts zestig. tere spreiding van het ontrui men van het marktterrein mogelijk. Ook de verschuiving van de koopavond in Schie dam naar de donderdagavond heeft een rol gespeeld bij h<H bestuit de markt vroeger op te ruimen meerderheid van de kooptie- Qen .wil zelf graag eerder He; openstellen van de mark»- thuis' zijn, oovendJen mankt k rem en 's morgens om negen een vroegere sluiting een be- uur blijft gehandhaafd. Schiedam Na een leven dat voornamelijk draaide om talentenjachten en de 13 ongelukken en 12 am bachten zit er voor de nu 30 jarige Aat Jans, geboren in de Zalmstraat te Schie dam en zoon van caféhou der Schouten op de Hoog straat, schot in zijn eaïïië- re als opera- en operette- zanger. Sinds eind septem ber namelijk heeft hij een contract bij de Hoofdstado perette in Amsterdam. In de wieg reeds gaf hij al blèrend zijn vocale aspira ties te kennen. Pas zes jaar geleden echter ging hij se rieus aan zijn stem werken en aan zijn zangcarrière. Na de wieg was zijn eerste optreden op acht-jarige leeftijd in het kerkkoor, Aat Jans was toen jongens sopraan, een van zijn broers was toen eerste so praan; „Die doet er nu niets meer aan, hij zingt nog wel in bad en zo, maar voor de rest niet", aldus de huidige tenor. De jeugd van de operettezanger ontwikkelde zich zoals dat van mening vrijbuiter gaat. Toen ik twaalf was, kwam ik op de ULO, daar ben ik anderhalf jaar geweest, maar ik ben er vanaf gegaan, omdat ik geen huiswerk wilde maken. Daar na ben ik bij Gusto leerling ij zerwerker geweest, dat heb ik maar drie maanden volgehou den. Toen heb ik anderhalve maand bij Duchateau ge werkt, daar was ik met raam kozijnen bezig. Op mijn 15de ben ik gaan varen, aan boord was ik zoiets als ketelbinkie, ik heb in totaal vier èn een half jaar gevaren. ELVIS PRESLEY Nadat Aat Jans afgekeurd was voor dienst koesterde hij de de jury heeft daarna hierover nog verschrikkelijke ruzie ge had". schikt was voor opera en ope rette. Ik ben toen bij Dini Er- kens in Rotterdam gekomen, daar ben ik nog steeds. Ik heb toen wel hard moeten werken, er°er heeft tenor Jans ook nog opgetreden met een min of meer populair repertoire in Rotterdam. Bij het vroegere Pchorr West, samen met Ted Verdamen, hij zong daar Ita liaanse populaire liederen en bü Engels in het Groothan delsgebouw. Aat Jans wens bootsman te worden een wens die nooit bewaarheid is geworden, toch kon hij ook toen al het zingen niet laten. Hij werd zanger bij dc Schie damse groep Dynamite Strings van 1961 tot 1965. „Dat was toen niet zoais nu met die moderne apparatuur. We had den een radio o-mgebouwd tot versterker en wc hadden een paar ontstemde gitaartjes. We deden eigenlijk alleen Elvis Presley na". Met nadruk en trots vertelt Jans: „Toch hadden we toen een fanclub met 500 leden. We speelden in Arcade, Musis Sa crum en in de Rank, maar daar mochten we niet meer spelen, want het publiek had de VV.C.'s vernield". De Het zenuwslopende leven van ta lentenjachten begon toen al: „Toen wij aan een Noord zee talen ten jacht mee deden, zei Chiel Montagne van Veronica, dat ik zangles moest nemen en dat mijn stem meer ge- omdat, doordat ik Elvis imi teerde mijn stem verdraaid had. Bij Dini Erkens heb ik eerst twee en een half jaar les gehad, toen dacht ik dat ik wel zanger was, en scheed er mee uit. Maar door schade en schande ben ik wijs geworden en zeven maanden later heb ik op mijn knietjes gesmeekt of ik bij haar terug mocht ko men. Na acht maanden streek ze eindelijk haar hand over het hart en sindsdien ben ik bij haar gebleven. OPTREDENS De weg naar de beroeps operet te vereniging „De Hoofdstado perette" was lang en moeilijk. Jans eerste optreden was in 1967, hij kon een rol overne men van tenor in het amateur operettekoor „Ons Koor" in Dordrecht, hij speelde presi dent-generaal Olivero in Cli- vio van Borstal. Een jaar la ter speelde hij met de vereni ging „de Havenoperette", de moeilijke rol van Schubert in „Das DreimadernJhaus" in de Grote Schouwburg aan het Zuid plein in Rotterdam. Zoals iedere zanger of toneel speler is ook Aat Jans zijn tekst wel eens kwijt geraakt. Dat was tijdens een voorstel ling van Victoria und ihre Hu- sare. „Ik was mijn tekst op eens kwijt en die -.souffleuse kon ik ook niet verstaan, toen heb ik vier keer hetzelfde ge zonden. Jans heeft aan menig talenten jacht meegedaan. Wat hij er nu van vindt „Het is wel goed, want zo wordt je naam een beetje bekender en fje doet toch wel wat ervaring op. Bij STUDEREN Per dag studeert deze caféhou- derszoon ongeveer anderhalf uur per dag; „Je moet vooral de techniek beheersen, het zijn voornamelijk toonladder oefeningen. Drie maal in de week heb ik zangles". Waar door Bemadette Elias deze fervente vocale kunste naar van geleefd heeft in de tijd dat hij moeite deed 2ijn stem te vormen? ,',Ik heb ge werkt als taxichauffeur, maar dat taxichauffeurtje spelen vond ik niet zo leuk, *s nachts al die dronken zeelui vervoe ren en zo. Ik ben nog verte genwoordiger bij de Europa club geweest, twee jaar lang, dat was de langste baan die ik ooit gehad heb. Tussentijds heb ik nog als kelner gewerkt en mijn laatste baan was ad- vertentieaquislteur bij de Me tro Express. En toen kreeg ik die goede aanbieding van de Hoofdstadoperelte. Dat was dé mogelijkheid voor mij om beroeps te worden. Ik moest toen drie weken later Schu bert spelen en gelukkig kende ik die rol nog' de talentenjacht van Rutecks Over collega's zegt Aath hei word ik vierde, de finalisten mochten daarna optreden in cie kleine zaal van de Doelen in Rotterdam. Dat was wel Jeuk. Aan Rodeo heb ik ook meegedaan maar toen werd ik door een fout weggedraaid, volgende: „Een bepaalde ran cune heb je altijd. Het is onzin om te zeggen dut die er niet zou zijn. Maar je moet mense lijk zijn, iedereen als mens beschouwen. Niet met jezelf te koop lopen en dë prestaties van anderen waarderen. Er is natuurlijk altijd een bepaalde wrijving, het is leuk als een collega succes heeft, maar aan de andere kant is het leu ker wanneer je zelf succes hebt. Je moet eigenlijk ook niet jaloers zijn. Een stem is zuiver individueel. Je moet zorg aan een stem besteden, de natuur heefc die meegege ven. Het ligt volkomen aan-je- zelf". Vrouwlief Jans is wat wisselval lig over het zingen van haar cga, aan het operettevak zit tenslotte veel reizen en trek ken vast en als echtgenote zit je dan de hele dag thuis. „Mijn vrouw krijgt natuurlijk ook wel eens de zenuwen van die toonladders, maar dat valt over het algemeen toch wei mee. Van de buren heb ik ook geen last. Aan de ene kant is zaai Marijke en andere kant een jong stel dat vaak weg is. bovendien oefen ik vrij wel altijd overdag". Aat Jans, zoals gezegd zoon van een caféhouder, ver maakt of verveelt vaders clintéle niet zelden met zijn arias achter" de tap. Een gratis entertainment in een café! De zanger komt uit een gezin van tiert kinderen, geen van allen, hebben zangaspiraties, hoe wel ze allemaal wel muzie kaal zijn. Wat vader of moeder Scholten nu vroe ger tegen hun zoon hebben gezegd over zijn artis&gke aspiraties: „Mijn ouders zeiden altijd het klinkt wei aardig, maar het moet be ter, dat was altijd wel een hart onder de riem. Mijn moeder zei wel eens, „de laatste toon zakt", of, -,;je houdt de vibratie niet goed vast". Het zou niet goed ge-r weest zijn wanneer mijn ouders hadden gezegd, „mijn zoon is zo goed". J.;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3