COURANT B. en w. tevreden over rapporten EMPEO m Gemeente wil Jeugddorp nog eens op taf el bij Jeugdraad Mathenesse- school mag ven noodlokalen in Groenoord 2 kranten voor één prijs RAAD HOEDT VINGER AAN POLS DOOR COMMISSIE AD HOC Binnenkort bouw Rijnmond- MTS PvdA houdt jaarvergadering Vrijdag 14 januari 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBIAD- Hroersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 2430$ Schiedam De drie door EMPEO uitge brachte rapporten over.de Schiedamse bin- nenstad. hebben op enkele punten na bij b, en un en de gemeentelijke diensten waarde- ring geoogst- Het rapport Binnenst ad en Winkelfunctie" een interimrapport wordt een geschikt uitgangspunt voor het ontwikkelingsprogramma gevonden, terwijl de Verkecrsstudie Schiedam ee" goede in dicatie ten aanzien van het gebruik van de hoofdwegenstructuur en de realisering daarvan wordt genoemd. De mening van EMPEO over de manier waarop het woon werkverkeer in hetverkeers- en vervoers plan moet worden ingepast zal echter na der moeten worden afgerond, aldus b, en w. Het belangrijkste rapport, Stadscentrum Schiedam. etc..T wordt in het raadsvoorstel een zakelijke analyse omtrent de toekom stige mogelijkheden van en voor-het stads centrum genoemd, al maken b. en w. -met name hier op enkele punten voorbehoud: - De problemen rond.woon- en werkverkeer vereisen naar hun. mening een voortdu rende kritische -stellingname, in hét bij zonder voor de daarmee samenhangende 'voorzieningen voor het openbaar vervoer. Dit zou duidelijk invloed kunnen, uitoefe nen óp; het gebruik vanvde parkeervoorzie- - ningen; - .Pas als de raad zich voor een westelijke ontsluiting van de binnenstad heeft uitge sproken, kan men in de verdere plannen •hiermee serieus rekening houden; Ten. onrechte zou het rapport de indruk kunnen wekken als -zou er na 1986 geen be volkingsuitbreiding mogelijk 2ijn. Er kan dan. rekening worden gehouden met een wellicht geringe groei na-dat tijdstip; De in het rapport gemaakte planvergelij king zou te eenzijdig berusten op de uit komst van een rekensom- Interessanter zou het zijn geweest als ook de uitgangs punten van de alternatieve planstudies voor de binnenstad zouden zijn vergele ken, zodat kan worden bezien in hoeverre de alternatieven niet met elkaar vergelijk baar zouden zijn geweest; Een visie op de veranderbaarheid van do stad ontbreekt volgens het college; De suggestie om de metro ter hoogte van de Hoogstraat eveneens een halte te geven is discustabel, omdat deze oplossing voor lopig niet strookt met de inzichten van bij voorbeeld de RET- B, en w. haasten zich na deze kritiek te ver klaren, dat deze punten geen afbreuk doien aan de bruikbaarheid van het rapport. Een beslissing hoeft niet te worden uitgesteld, vooral ook omdat de uitkomsten volgens het college met in strijd zijn met de uit gangspunten die de raad ïp 6 mei, 1971 in een speciale raadsvergadering nam. Schiedam../— Na, veel geharre war over het wel of niet hou wen van een M.T.S. aan de Nieuwe Damlaan nabij Bij dorp, stellen b. en w. de raad voor een perceel grond aan de Nieuwe Damlaan uit te geven in erfpacht voor de bouw van de zogenaamde Rijnmond- MTS. De bouw van deze school ondervindt geen enkel bezwaar van Gedeputeerde Staten. In een tweede voorstel vragèh :ib. en w. een krediet van 1 624.0Q0 om' hét terrein waar op de MTS wordt gebouwd bouwrijp te maken.' Zo moe ten sloten worden gedempt het terrein worden opgehoogd, ^verhardingen worden aange bracht, alsmede groenvoorzie ningen en herbestrating. Het werk het bouwrijp ma ken—moet snel worden uitge voerd en in onderhandse aan besteding geschieden. -Het is. namelijk gewenst dat men snel gaat beginnen en. een openbare, aanbesteding werkt vertragend, Ter der moet het werk in fasen worden uitgevoerd, waardoor een nauwe samenwerking is -vereist met .de bouwer van dé .school. Straks zal er nog een .krediet nodig zijn voor het ^aanbrengen van een aantaJ ..voorzieningen als gas en eiec- -triciteit. Schiedam Behoudens enkele bedenkingen vinden burge meester en .wethouders de.rapporten yanJEMPEO^over de Schiedamse binnenstad een geschikte basis voor de nadere uitwerking in stedebouwkundige plannen voor de binnen stad, de gebieden die de uitstraling van de binnenstad on dervinden en het formuleren van een overeenkomst voor de realisering van die plannen met EMPEO. Via een com missie ad hoe kan de raad hierbij een vinger aan de pols houden. Ook In tweede Instantie wil het college in zee met EMPEO. Niet onvoorwaardelijk overi gens, want er zal een lange voorbereidingsperiode aan- vooraf gaan. De uitwerking van de studie zal in de vorm. van een ontwerp-bestem- mingsplan zo snel mogelijk aan de raad worden aangebo den. De Utrechtse bouwmaatschap pij wordt een. geschikte part ner gevonden om samen met de gemeente de stadssanering ter hand te nemén. B. en w. stellen, de raad voor, de in houd uit het rapport Stadscen trum Schiedam,, analyse en ontwikkelingsprogramma als uitgangspunt te stellen voor de plannen, het college te machtigen een overeenkomst met EMPEO voor te bereiden en de voorbereiding in princi pe door een speciaal gevorm de commissie uit de raad te laten begeleiden. Nu b. en w. naar verwachting overigens de beslissende stap met de Utrechtse project- Schicdam Veel Schiedammers zagen zich omstreeks half negen gisteravond plotseling overdekt met een laagje roet. Op het politiebureau kwamen talloze kooplustigen met een zwart gezicht zich beklagen over de schade die z\J aan hun kleding ondervonden. Suêde overjassen en Iaar- zen waren bijvoorbeeld geheel van kleur veranderd. Dé overlast deed zich vooral voor in het oosten van de stad. De politie vermoedt dat het roet llit het Rotterdamse „havengebied van Merwe- en Keilchaven naar Schiedams oostelijke wyk is overgewaaid. Een aantal auto's zat daar eveneens stevig onder een zwarte laag. Dc centrale meld en regelkamer is op zoek naar de oorzaak van de overlast ontwikkelingsmaatschappij (dochter van Bredero's bouw bedrijven) willen zetten, héb ben ze het in hun voorstel aan de raad hierover nuttig gevon den, de positie van gemeente sn EMPEO in pers en radio vaak minder vriendelijk beje gend nog eens duidelijk naar voren te brengen. Ze vinden dat de gemeente zich er steeds van bewust moet zijn te maken te hebben met een particulier!*, op winst uit zijnde, onderneming. Niet dat de gemeente EMPEO dat kwalijk neemt; maar wel wil ze zorgen dat de belangen bij het opmaken en uitvoeren, van de overeenkomst zo goed mo gelijk worden behartigd. Bij het opstellen van het contract zal de hulp van een deskundi ge onontbeerlijk zijn, aldus het college. Men denkt dan ook aan de inschakeling van een onafhankelijk deskundige 'in "het contractenrecht. B. en w. delen verder mee, dat EM PEO in een aantal andere ge meenten toezeggingen steeds heeft waargemaakt en over eenkomsten loyaal heeft uit gevoerd. Ai is het contract nog lang niet opgesteld, het college heeft ex in het raadsvoorstel behoefte aan gehad nog eens duidelijk functie van gemeente en ont wikkelingsmaatschappij te omlijnen. Die functies zijn de gemeente saneert, ver- .plaatst mensen en bedrijven; 7 de raad stelt een bestem mingsplan vast. Bij de reali satie hiervan komen verplaat singen voor en voor de bege leiding daarvan is een com missie ingesteld; EMPEO is belast met het zorgen voor nieuwe bebou wing; de gemeente maakt voor de uitvoering van haar plannen gebruik van een bedrijf dat mogelijkheden en kennis heeft, een ervaring heeft en over een grote staf deskundi gen beschikt. Op deze basis zal de samenwer kingsovereenkomst -moeten worden gesloten. Een prak tisch punt tot slot. De finan ciering van de plannen vereist volgens b. en w. een bijzonde re aandacht. Een eventueel exploitatietekort moet hoe dan ook worden gedekt, maar wellicht kan de gemeente dit niet volledig doen. De bereke ningen van EMPEO In. de rap porten ten aanzien van de planstudies wijzen al in die richting. Wat die rapporten betreft, zie daarvoor elders In onze krant. Schiedam Dé Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren houdt dinsdag 1 februari een. vergadering over het plan. „Jeugddorp", 20 is onlangs besloten op een bijeenkomst van initiatiefnemers en supporters van het plan.;-Voor deze „Jeugddorp"-vergade- ring worden de wethouders van openbare werken en jeugdzaken uitgenodigd, alsmede de, directeur van gemeentewerken, de commissaris van politie-en deskundigen en hoofden van scholen* Hoe de vergadering precies georganiseerd wordt gezien het grote aantal sprekers zal er een speciaal schema opge steld moeten worden komt dinsdag 18 januari ter sprake tijdens een openbare verga dering van de Jeugdraad die in het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis 13 gehou den wordt. Dinsdagavond komt tex'ens „Het Tempeltje" aan de orde. Na de laatste vergadering van de Jeugdraad op 21 december is er inmiddels wel wat veran derd in de ruimte van de so ciëteit. Er zijn dekzeilen aan gebracht, die de gezelligheid In de ruimte verhogen en ook veiliger zijn dan de stukken plastic die er eerst hingen. Er zijn gesprekken gevoerd met de Stichting Sociaal Culturele Arbeid, die de supervisie over „Het Tempeltje" heeft. De stichting heeft een uitgebreide subsidieaanvraag ingediend voor ,',Het Tempeltje", voorts stelt de stichting per 1 februa ri een full-time kracht be schikbaar voor deze groep. Het is de bedoeling, dat er ook een begeleidingscommissie voor de „Temp el''-gangers komt. INFORMATIE Ter sprake komt voorts het al of niet oprichten van een werk groep informatie en documen tatie. Een deel van de doku- mentatie, dié vooral is be stemd als naslagmateriaal voor de bestuursleden van de jeugdraad, is reeds aanwezig. AI deze gegevens, in de vorm van rapporten, mappen, ver slagen, tijdschriften en knip selkranten zijn echter waarde loos, als ze niet overzichte lijk opgeborgen zijn. Op de agenda voor de openbare vergadering van dinsdag avond staan negen punten, on der andere een bespreking over het beleid van de jeugd raad zoals dat in december gevoerd is. De vergadering begint om achtuur. Na de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas is gistermiddag een korfe nieuwjaarsreceptie ge- houden. De receptie begon met Je nieuwjaarsrede door c/e voorzitter, ir. B. Wilton. Oncfer de aanwezigen waren onder anderen burgemeester H. Roelfsema van Schiedom, burgemeester mr. J. Hevsdens van Vhardingen, burgemees ter W. JD. van Di'jcfc van Maassluis, burgemeester F. J. Groot Enzerink ven Maasland en een aanfai wethouders. Ondanks afnemen aantal leerlingen: Schiedam Hoewel het leerilngenaanta! niet meer aan de normen van de Lager Onderwijswet voldoet, mag de open bare lagere school aan de Laan 1. de Mathenesseschool, blijven. Door de ontvolking van dc binnenstad neemt het leerlingenaantal af. maar aan de leerlingen die dc Mathe nesseschool nog wel bezoeken, wordt bijzondere zorg be steed. Gezien de sociale structuur van de scholieren namelijk 'fs 'al iri .1957 besloten, iets f 7 extra's aan de., begeleiding ,doM,,dè; aanstelling van' een' 'exfra-'- 7 onderwijzer. Van een vruchtdragend onderwijs aan de leerlingen kan al- deen sprake zijn, als er zo veel mogelijk individueel contact plaatsvindt tussen onderwijzer eh leerling. De Mathenesseschool is de enige openbare lagere school op dit moment in de oude binnenstad. Naar de mening van B, en W. moet de bestaande si tuatie, ondanks het niet voldoen aan de gestelde ei sen, worden gehandhaafd in het belang van de leer lingen Een verdeling van de leerlingen zou aanpas singsproblemen kunnen veroorzaken, wat moét- worden vermeden. De raad neemt maandag 24 of dins dag 25 januari de beslis sing. De beslissing over de .naast de school gelegen openbare 7klëirterschboT Het ^Draaltotö letjwaa rvan het TèeHin- genaantal gemeten naar de normen ook te "weinig is, zal-"moeten worden uitge steld. B. en W. hadden de commissie onderwijszaken: en de raad al voorgesteld; om ook deze school te laten., voortbestaan omdat geen vervangende ruimte in de buurt aanwezig is, maar .uit een gesprek met het ministerie is gebleken dat hierover pas in 1973 een be slissing kan worden geno men. De commissie onderwijsza ken is tenslotte akkoord ge gaan met de benoeming van de heer J. de Nie tot hoofd van de Goeman Bor- geshisschool aan de Antho ny Mui jsstraat 2. Schiedam De afdeling Schie dam van de Partij van de Ar beid houdt vanavond om acht uur de jaarvergadering in het wijkcentrum. Nieüwland aan het Dr. Wibautplein. Op, de agenda staan onder andere een bestuursverkiezing en. een bespreking van het bestuurs beleid. Schiedam Groenoord heeft op het ogenblik dringend behoefte aan meer schoollokalen, omdat het aantal leerlingen uit. deze wijk blijft toenemen. De houw van een nieuwe school zit er ech ter niet in, omdat straks door de nieuwe wijken Woudhoek en Spaland het leerlingenaantal weer terug zal lopen. Definitieve schoolgebouwen komen daar, Groenoord moet het doen mét aeht noodlokalen voor hel openbare en bijzonder onderwijs. Vier daarvan zijn nu noodzake lijk. B, en w. hebben de raad voorgesteld, voor de bouw van de acht noodlokalen 822.500 beschikbaar te stellen, In een later stadium zullen, er vier van de acht worden bljge- Profitoar nü yin htt unieke unbod 2 kranten te oncnngin voor de pflj» ven fén: de E SchiidinncHe Courent met nieuwe vit uw eud en Qmxtvïnc, en het Rocttrdemith P Nieuwsblüi met het tuute binnen-en buittnlMdse nieuw», Gt*f on» nu opdnchiook bil fi u 14 di{en frztii, Jondcr «nife verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek.fi »lf de vele pluspunten. -De» bort in open envelop, tonder postzegel, sturer» rrnr Rotterdsmich Nkuwsblsd, antwoordnummer 834, Rotterdam de SC RN 14 dijen grttl» nart bouwd. De noodlokalen wor den in bruikleen aan de bestu ren van bijzondere scholen ia£« gestaan. De noodlokalen zullen worden gebouwd op een terrein.tussen de hoogbouw aan de oostzijde van het Bach plein en de ge projecteerde metrobaan. Een gedeelte van het terrein is nog eigendom van de gemeente Zuid-Holland, zodat een spoe dige overdracht van dit ge deelte aan de gemeente Schié* dam noodzakelijk is. De raad heeft hiertoe indertijd over!' gens al een besluit genome» In de commissie stadsontwikke» ling is destijds besproken, dal de verplaatsing van de ,Ioka« len betrekkelijk eenvoudig is: door het plaatsen van wielen onderv de noodlokalen is: hel transport mogelijk, al kost de verplaatsing, zoals in hei raadsvoorstel wordt aangege ven, toch nog altijd 85.000, waarbij dan bijkomende en. aanpassingswerken. niet. zijn meegerekend. De commiasia voor onderwijszaken is gister avond akkoord gegaan met het voorstel van b. en w., dal maandag 24 of dinsdag 25 jaf nuari in de vergadering vaa de gemeenteraad in behandel ling.kom.t7-: '.7;-"'7.777;-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1