van start De Uitverkoop trekt weinig publiek SCHIEDAMSCHE COURANT NOG GEEN ADVIES OVER WATERWINST 2 kranten voor één prijs! Wethouder plaatst eerste buisvoor nieuwe riolering VERHULSDONK WANTROUWEND TEGENOVER EMPEO Kans op sloop- panden Tuinlaan Buitenlanders met 430 toegenomen Inbraak in De Doele B en W.: Inbraak zonder diefstal Inbraak in keet Gem een tewerken moet meer specialisten aantrekken m Bolmers* brengt sin de shuf." De ■r lang, heeft een in een meter en n. U ziet bekrorn- der. Me- Dinsdag ichledam Wethouder C- J. M. Bolmers heeft gistermiddag in een felle vrieskou het officiële verstreksein gegeven voor de „böuwirein", die het hoofdriool van Kethel en Groenoord naar Nïeuwland zal leggen. De wethouder plaatste met een hijskraan de „eerste huis" in de diepe sleuf van de bouwput. Met de plechtigheid is een enorm karwei begonnen dat geruime tijd in beslag zal nemen en dat veel bewoners van bovengenoemde wijken overlast kan geven. Schiedam De PTT streeft er naar 20 snel mogelijk een einde te maken aan de situatie rond de panden naast het oude postkantoor aan de Tuinlaan. De panden, beneden dicht getimmerd en boven door krakers in beslag genomen, zijn velen ge zien hun lelijke aanblik een doorn in het oog ge bleken. Volgens wethouder Bol mers van stadsontwik keling wordt met de plannen voor een nieu we telefooncentrale, die op de plaats van de pan den moet verrijzen, haast gemaakt en zijn er tevens plarmcn,,..ojnj tot sloop van de wonin gen over te gaan. EN 1971: Schiedam In Schiedam woon den pet 1 januari 1972 weer meer vreemdelingen dan op 1 januari 1971. De Schïedamse vreemdelingenpolitie regis treerde 2469 vreemdelingen, verdeeld over 40 nationalitei ten, met 1 januari 1970 waren er nog slechts 2039 vreemde lingen. Uit Schiedam zyn ïn 1971, 482 buitenlanders ver trokken daarentegen kwamen er 912 bij, in 1970 vertrokken er 402 en kwamen er 725 bij. De toename van vreemdeïin- gen in Schiedam is mede een gevolg van de gezinshereni ging. Ongeveer 40 gezinnen van buitenlanders kwamen Jner wonen. Bovendien werden, los van bo- venstaande cijfers, nog eens 164 vreemdelingen geregis treerd die niet langer dan één a twee weken in Sehie- "dam verbleven. Daarbij wer den er 968 buitenlanders gere gistreerd die hooguit twee da gen in onze stad verbleven. In 1970 was dit getal 1340. De grootste groep buitenlanders die in Schiedam verblijft zijn de Turken, 762, daarna komen de Spanjaarden met 404, de Joegoslaven zijn 206 man sterk, er wonen 169 Duitsers, 122 Indonesiërs, 83 Britten, 81 Italianen, 70 Noren, 69 Marok kanen, 66 Grieken en slechts 15 Chinezen in Schiedam. Dan zijn er nog 73 statenloze inwo ners. Het afgelopen jaar werden twin tig vreemde zeelieden aange houden di ebij het vertrek van houden die bij het vertrek van ven. Zij zijn naderhand weer op een schip gezet en naar het land van herkomst gebracht. Bij controles werden 18 vreemdelingen aangehouden, Wegens illegaal verblijf, na melijk één Duits minderjarig hieisje, één Zuid-Afrikaan, tien Turken, drie Marokka nen, één Fransman, één Ita liaan en één Pakistaan. Deze laatste heeft een verzoek om een verblijfsvergunning inge diend. Aile anderen zijn uit Nederland verwijderd. In de loop van het jaar hebben 22 vreemdelingen de Neder landse nationaliteit verkre gen, hetzij door huwelijk, het zij door nationalisatie. 61 bui- tenlandertjes zagen in Schie dam het levenslicht, zes bui tenlanders zijn het afgelopen jaar in Schiedam gestorven. Vooral daarom werd in de di rectiekeet; van aannemer Visser en Smit uit Papen- drecht een uiteenzetting gegeven door directeur van gemeentewerken, ir.' H. G. de Block. Hierbij waren naast genodigden een aan tal bewoners aanwezig, dat als eerste last hebben on dervonden van het werk. Volgens Ir. De Block heeft de bestaande riolering in Kethel en Groenoord de maximale capaciteit bereikt. Zonder het nieuwe hoofdriool zouden de singels te veelvuldig regenwa ter moeten venverken, wat veel stank tot gevolg zou heb ben. Het nieuwe hoofdrioot is verder noodzakelijk voor de nieuwe bebouwing: een wijk als U'oudlioek-Zuid kan niet zonder dit rloel worden ge bouwd. Ook voor de wotervervuüers is hef Ttool "bélangrijkr "zonder dat zouden de sloten en sin gels in het noorden van de stad vervuild raken. Voor de bewoners van dorp Kethel zal het mogelijk worden een riole ring te krijgen aansluitend op het .hoofdriool, als daarvoor de gelden beschikbaar komen. Tenslotte is met de aanleg Jn 2{jn üit. van het hoofdriooi rekening gehouden met de toekomstige riol erin gs situatie in Schie dam. Dit geldt ook voor de centrale zuivering van het rioolwater, samen met Rotter dam, Vlaardingen en Maas sluis. In die opzet komt er een nieuw hoofdrioolgemaal bij de Sportparkbrug. Wethouder de eerste buis bv'ts is 5 doorsnede weegt 3.600 De - zetting wees ir. De Block eA op, dat bij de-uitvoe ring van het werk .overlast voor de bewoners niet te ver mijden is. Zo zal de bouwtrein de Churchillweg tweemaal kruisen, waarvoor de ver keerspolitie maatregelen zal treffen. De problemen worden groter als het riool volgend jaar de Burgemeester van. Haarenlaan kruist. De uitvoe ring van het polderbemalings- pian moet verder cat regen water opvangen, dat l 4nor •het riool kan worden opiTHvan gen. Zoals bekend is het project een miljbenénkarwei. De aan- neemsom is f 6.678.000, wat geweten wordt aan de slechte bodemgesteldheid. De drie moeilijkste punten in het tra-, ject zijn het leggen van een leiding over de Poldervaart, die-als het zover is dan ge dempt en afgesloten zal zijn, de rijksweg 20 en het doorbo ren vande spoorlijn Schie- da m-Vlaa r dingen Zie ook pag. 3. Schiedam Zondag is ingebro ken in het clubhuis De Doele aan het Doeleplein. De inbre kers hebben een ruit gebroken aan de voro2ijde. U t de kan tine worden 100 grammofoon platen vermist en uit de kassa is 7,50 gestolen. Schiedam B. en w. kunnen in de raadsvergadering van deze maand nog niet met een pré-advies komen met betrekking tot de bestemming van de winst van het waterleidingbedrijf. De be sprekingen over de integratie van de nutsbedrijven van Vlaar dingen, Maassluis en Schiedam en het watercontract verkeren nog in een zodanig stadium, dal het toegezegde pré-advies nog niet kan worden, verstrekt. Schiedam De uitverkoop heeft veel van zijn aantrek kelijkheid voor het winke lende publiek verloren. De meeste winkeliers in Schie dam zijn het er over eens, dat tijdens de uitverkoop niet veel meer wordt ver kocht dan in de rest van het jaar. Sommigen schrij ven deze verandering van de houding van het kopen de publiek toe aan de ver hoging van de welstand en het modebewuster worden van het publiek. Er zijn winkeliers, die de uit verkoop over een jaar of vier zien verdwijnen, om dat er dan helemaal geen eer meer aan te behalen is. Nu reeds houden niet alle zaken uitverkoop meer, zoals verschillende radioza ken en juwelijks. De mees te koopjes in de uitverkoop zijn te vinden in de schoe nen- en kledingzaken. HUILEN De heer J. Hoedemakers, chef van een schoenenwinkel op de Broersvest, kan om de uitver koop alleen maar huilen: ,,Het loopt helemaal niet. De mensen komen niet meer af „De mensen zijn tegenwoordig op een paar goedkope schoe- erg modebewust en vooral nu nen, 2e kijken eerst of ze de schoenen mooi vinden, dan pas naar de prijs. In de voor verkoop heb ik wat meer ver kocht dan anders, nu is het ro- je geld hebt om schoenen te kopen, die in de mode zijr., geen schoenen voor weinig geld tes"" je zin neemt. zoals vroeger, maar wel vier of vijf, heb je in de uitverkoop schoenen, die zeker twee mo deperiodes achter zijn. Derge lijk schoeisel raak je aan de verkoop je geen schoenen, die straatstenen niet meer kwijt. De heer A, Diamant, filiaalhou- niet meer „in" zijn. De men- ook al zet je het voor nog zo'n der van een platenzaak, is sen willen er up to date bïjlo- zacht prijsje in de etalage. wat optimistischer gestemd: pen en omdat je in deze tijd „Wc hebben niet te klagen, niet twee modeseizoenen hebt Bovendien is het 20, dat je, als het loopt lekker. Ook nu beho ren de meeste kopers tot onze vaste klanten, maar de omzet in dc uitverkoop is toch Iets groter dan tijdens het normale verkoopseizoen". „Uitverkoop houden heeft wei nig zin meer", vindt de heer E. Koe, die de leiding heeft in een kledingmagazijn voor va der en zoon. .Als iemand een jas wil hebben, koopt hij die toch wel, zolang hij de prijs kan betalen. Vroeger wachtte men met het kopen van dure stukken op de uitverkoop, maar die tijd is geweest. VOORVERKOOP In de voorverkoop heb ik wei veel verkocht. De voorverkoop is bij het publiek aantrekkelij ker, omdat dan op alle artike len een bepaalde korting is. In de uitverkoop worden de laat ste exemplaren van een be paalde partij verkocht, waar door de keuze voor de kopers erg beperkt wordt. In de voor verkoop zijn ze met alle arti kelen wat goedkoper uit. De uitverkoop is langzaam maar zeker aan het verdwijnen". Die mening wordt door vele ver kopers onderschreven. Bij weinig zaken zet de uitver koop nog zoden aan de dijk. Ook bij de bockhandels, die nog wel eens wat leuks te bie den hebben voor weinig geld in de uilverkoop, is er nage noeg geen stijging in de ver koop te bespeuren. De meeste winkeliers zien er meer heil in om op willekeurige data spe ciale aanbiedingen in de ver koop op te nemen. Dat ge beurt nu ook al en over het al gemeen met veel succes. De behandeling van deze zaak wordt nog even uitgesteld. De raad wilde in een eerdere ver gadering weten wat er met de winst van het bedrijf gaat ge beuren, mede in het licht van de afkoop van het watercon tract SchiedanvRotterdam en de integratie van de nutsbe drijven van de drie gemeen ten. Schiedam Het afgelopen weekeinde is ingebroken bij Ships' Radio Service. De in brekers hebben een ruit inge slagen en kasten, iaden en bu reaus onderzocht. Er wordt niets vermist. De schade be- draagd 200. Schiedam In een keet bij de in aanbouw zijnde nieuwe ves tiging van de Hema is het af gelopen weekeinde ingebro ken. Van de keet werd de slui ting vernield. Er wordt een schiethamer ter waarde van 175 vermist. (nog) niet het vertrouwen van alle Schïedamse raadsleden. Dat bleek gisteravond fn de vergadering van de commis sie stadsontwikkeling. Waar het voorstel van b. en w. werd behandeld, om met deze Utrechtse ontwikkelingsmaat schappij een tweede overeen komst voor te bereiden inzake sanering en reconstructie van de binnenstad. Met name WD-vertegenwoordi- ger G, P. "Verhulsdonk bleek wat wantrouwend tegenover de Utrechtse bouwgigant te staan, terwijl mevrouw M. A» C. Taverne-van Campen en de overige confessionele verte genwoordigers, alsmede CPN-raadslid T. op 't Ende hun stem nog niet aan het voorstel geven en zich maan dag 24 januari in de raadsver gadering definitief uitspreken. De heer Verhulsdonk zal dit ook doen, Het was wethouder Bolmers, die er gisteravond op hamer de dat Schiedam de stadssa- nering niet zonder ontwikke lingsmaatschappij kan doen en dat ook de hogere overhe den dit zo vinden. Verhuls donk wilde weten wat er van de plannen die er nu zijn in concreto wordt gerealiseerd en wie nu eigenlijk wat en waar In de binnenstad gaat bouwen. EMFEO-vertegenwoordigers en wethouder wezen de VVD'er erop, dat hij met zijn vragen vooruitloopt en dat dit pas in de nadere besprekingen tot uitdrukking zal komen. Wet houder Bolmers meende dat de grootwinkelbedrijven de vrijheid hebben een eigen ar chitect en een eigen aanne mer te kiezen. EMFEO niet uitgesloten. Noch mevrouw Taverne, noch de heer Ver hulsdonk vonden het eerlijk dat de kleinere bedrijven zo minder goede kansen hebben als de grote concerns. De heer Verhulsdonk meende hierdoor een belemmering van de vrij- heid te bespeuren en dreigde tegen het voorstel te men. „Dart zult u een rem zij; het veel te eng en te pen" vond de wethouder, vrouw Taverne wilde weten welke mogelijkheden er 2ijn voor de sociaal-culturele ont wikkeling in de toekomstige binnenstad en wie dat gaat bezien. Wethouder Bolmers deelde mee dat hiervoor "een. commissie komt. De vergaderingen van de in te steilen commissie ad hoc die de samenwerkingsovereen komst tussen gemeente en EMPEO moet helpen voorbe reiden zuilen niet openbaar zijn, aldus de wethouder op vragen van mevrouw Taver ne. Mevrouw Taverne had hier, met het oog op belang hebbenden uit het sanerings- gebied, op aangedrongen, maar de wethouder meende hiertoe niet te moeten over gaan, vooral niet omdat van onderhandelingsposities spra ke is. De leden van bovenge noemde commissie 2ijn con- tactfigurcn met hun fracties. De raad behandelt maaridag.24 januari of op dinsdag 25 Ja nuari bovengenoemd voorstel. Schiedam Als directeur var Gemeentewerken, ir. H. G. da Block zijn zin krijgt, zullen bfc Cemeentewerken meer gespe ciaüseerde ambtenaren gaat werken. De directeur heef. hiervoor een plan ontworpen met name om de Utrechtst ontwikkelingsmaatschappij EMPEO enig tegenwicht to geven. Dit deelde wethoudet Bolmers gisteravond mee h de vergadering van de com missie stadsontwikkeling ei stadsuitbreiding. Ftafiww nü «tit het »ni«k« eenbod I krenten t. oniv*nt»n voor 4* pr;j, vin é4n; d« fl StM.di.mch, Courmnt m«« nieuw. wit uw .ud *n «rojevinj. ,n hot RotMnJemJcbl Ni.uw.M.d m.th.c lui.» binnen.enSu iunlindi*ftlow w», C«,r0m nuopdrichnwk bij] u U d.j.n ICC-., zomJ.r mnljm verplicht,nj, 4e SC -f RN te beïorj.o en ontdekfl xelf da vele plulpunten. De» bon In open envelop, londer poetxej.!, «urin uur. Rocterdermeh Nieuwibled, entwroorjnummertM. Rotter dim SC RN 1< dijen grap* nun ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL 18 januari 1972 4 pagina m COMMISSIE: Schiedam EMPEO heeft 99ste jaargang no. 24311

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1