5CHIEDAMSCHE COURANT poider-watermg ocliiedam geert laatste bouwrijpe indiistriegrond uit Hervormde gemeente heeft een tekort van f 65.000 BREUR GAAT SLECHT ONDERWIJS PROBLEMEN WORDEN MET DE OUDERS BESPROKEN ]n de toekomst O 1 I 1'. 1 2 kranten voor één prijs! ilSlllSI W ijk verenigingen willen praten met b. en w. Turks feest Paul de Goede exposeert Kerst- tentoon stellingen Stedelijk bijna afgelopen Gesprek met indieners bezwaar schriften Uitbreiding Dr. Kuyp er- school met 4 lokalen Rotterdamse Zesdaagse Bijna twee miljoen gespaard Stoep van 20 mille Van Broekhoven directeur postkantoor Vlaardingeii valt in proclukt- scliapsprijzen Konfrontatie VII in Sledelijk s Zaterdag 22 januari 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 4 pagina's 99ste jaargang no. 243Ü5 SCHIEDAM EN KETHEL Maasland Op initiatief van het Maaslandse gemeentebe stuur is er afgelopen week een gesprek geweest met de men sen die een bezwaarschrift bij de Kroon hebben ingediend te gen o.m. het in de Comman deurspolder aan te leggen sport- en recreatiepark. Schiedam De bouwrijpe industriegrond vani Schiddam is op. Deze maand zal er zeer waarschijnlijk een overeen komst ondertekend worden met de laatste gegadigde. Over ruim een half jaar zal er pas weer grond voor industrie vestiging beschikbaar zijn. Men is thans bezig met het ge reedmaken van een stuk bouwterrein ter grootte van zes tien hectaren achter de vestiging van de Coca Cola-fa briek. In een verder verwijderde toekomst heeft men dan nog de beschikking over de polderWatering. 'Het be leid van het gemeentebe stuur is er echter op ge richt zo weinig mogeijk werkzaamheden vooruit te verrichten, omdat anders de kosten van het braak- liggen worden opgejaagd. En dat: is dan weer nadelig voor de grondprijs die: de koper tenslotte, moet beta len. B. en w. stellen aanloopkrediet voor Maassluis In verband met de uitbreiding van öe dr. A. Kuy- perschool voor. gewoon lager ..onderwijs met vier lokalen, .willen b. en w. een aanloop krediet beschikbaar stellen van 10.000. Dé bouw van deze' vier lokalen étaafc op de urgentielijst scho lenbouw van het- ministerie van onderwijs en wetenschap pen voor 1970. In opdracht van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Maassluis heeft bet architectenbureau Steenkist én Vecfder een thans ter goedkeuring is bij de bouwkundig hoofdinspec* teur. In. afwachting van de krediet aanvrage voor de stichtings- kosten stellen b. en w. nu voor .„alvast een aanloopkrediet be- schikbaar te stellen Vooral in deze tijd van aarze ling in de conjunctuur wil Schiedam zich niet „uil de markt prijzen". Zowel wet houder C. J. M;; Bolmers (openbare werken ën stads ontwikkeling) als de directeur van gemeentewerken H. G. de Block zijn van mening, dat Schiedam er wat dat betreft niet slechter voorstaat dan andere gemeenten in dit ge bied. De aantrekkelijke pun ten van een vestiging in Schie dam, moeten nog eens op een rijtje worden gezet. De acqui sitie moet beter ter hand wor den genomen. Het leefklimaat van Schiedam moet integraal worden verbeterd. Op de langere duur zal het wat kieskeurige Schiédamse ge meentebeleid volgens beide heren tot een positief resul taat leiden: een risico-sprei ding op het gebied van de werkgelegenheid en een beteu geling van de uitgaande pen- 'del^-Er komen nog steeds ge gadigden voor grond naar de gemeente. Er staan voor de (oekomsige uitbreidingen wel iswaar geen cliënten op pa pier, maar men rekent op bet ervaringsfeit dat ze er zullen zijn als er weer grond klaar ligt. (zie verder pag. 3) Voor een zo goed a/s uitver kochte Stadsgehoorzaal heb ben gisteravond Turkse arties ten een origineel Turks op- treden gegeven, waarmee zij vee! waardering oogstten. Het feest was georganiseerd door de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers in samenwerking met de Stads gehoorzaal. Er traden enkele Turkse zangers en zangeres sen op, terwijl een buikdanse res op deze avond uiteraard evenmin ontbrak. Een Turks muzikaal kwartet zorgde voor de muzikale begeleiding en er trad een balletgroep van mevrouw Vogel-Verdifssel- donk op. Schiidam De Schiedamse hervormde gemeente gaat 1972 somber in: op de begroting prijkt een tekort van bijna 65.000. Als dit tekort niet op korte termijn wordt wegge werkt, zal dit allerlei consequenties hebben .voor de her vormde gemeente: de vacante wijkgemeeStérï' krlfgén geen nieuwe predikant en het onderhoud van de kerkge bouwen zaJ zeer worden bemoeilijkt. De zorgelijke financiële situatie in de hervormde gemeente is landelijk gezien geen uitzondering: omdat de meeste ge meenten grote financiële moeilijkheden hebben, is de actie Trouw moet Blijken georganiseerd, die vanaf zondag ook in Schiedam van start gaat en tot 5 februari duurt. Rotterdam Het gaat In de Rotterdamse amateurzes- daagse niet naar1 wens met Jan Breur en Theo van der leist. Vrijdagavond startte het duo voor de tweede Kop- pelwedstrijd over een uur op een gedeelde tweede plaats, ïnet één ronde achterstand op de Belgen Daelemans en We stern ael. Reeds in de eerste minuten van de koers hadden zij moeite met het tempo, en •dat bleef zo tot een kwartier door Jan Voorgluys voor het einde. Regelmatig fietsten ze als allerlaatsten over het Ahoy-ovaal, niet bij "machte iets te ondernemen bij 4e hoge snelheid die de overi ge tien koppels ontwikkelden. Tas de laatste vijftien minu ten lieten zij zien de capacitei ten te bezitten die iedere ken ner hen toedenkt. «Het ging slecht", zei Theo toen hij van de fiets stapte, en de teleurstelling was van zijn ge zicht te lezen. En plotseling verontwaardigd: „Maar we krijgen ook geen enkele kans. Driemaal probeerden we de ronde achterstand in te lopen en driemaal- sprong Roy Schuiten ons na. Ze rijden op ons wiel! Ik heb zelfs al horen vertellen dat ze een combine tegen ons opgezet heb ben,....." Jan Breur, veel minder „pra ter" dan zijn vriend Theo, was alleen maar erg moe. In gedachten ging hij het afgelo pen uur nog eens na: „We werden in het begin verrast door het hoge tempo. Halver wege ging het wat beter. We dachten er al aan die ronde terug te pakken. Plotseling werden er klassementssprints aangekondigd. Wij wisten daar niets van en kregen daardoor geen gelegenheid weg te komen. En in de slotfa se ging het weer te hard." Even later was het Schiedams Rotterdams koppel door omstanders wat opgemonterd. Ze beseften da: hun achter stand in feite niet groter was geworden en dat wanhoop over een goede eindklassering nu wat voorbarig was. „Maar zeiden ze, ,,nu moeten we er morgenavond (zaterdag vanaf de start tegenaan. In de eer ste kilometers moeten we zor- en mee vooraan te komen. Tenslotte reed Roy Schuiten. die ons nu elke keer terug haalde, vanavond in het begin ook niet best." Het is duidelijk dat Jan en Theo het vooral moeilijk hebben door de, hun opgelegde, favo- rietenrol. Mentaal kunnen zij die nog niet verwerken, maar dat is ook niet vreemd als je pas twintig jaar bent en je eerste winterseizoen op de baan nog maar „halfkoers" is. Maassluis Bij de Coö peratieve Raiffeissen- bank Maasland-Maas- sluis'werd in 1971 aan spaargelden ingelegd f 8.044.077,41 en terug betaald $.078.137,07, - derkalve een spaarover schot in 1971 van 1.965.940,34. Het totale spaarsaldo be droeg per 31 december 1971 f 10.247-773,95. profleuraii vin hit um"«ke t»nbod 2 krtnien t» ontv*ni«n ï-oor prijs v*n één: del Schicdamiche Courant m«e nïtuw* uit uw i»d «mftvim. »n het RotttrdimichH Nieuwtblad met het luutc binnen-en buittnlindxe nieuw». Geerone nu opdracht ooit bij B u 14 dtjen (rati*, zonder enija verplichting de SC RN btïorjen en ontdek. zelf de vele pluspunten. -Dtn bon In open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamach Nieuwiblad,intwoordnummer834,Rotttrdim de SC RN H dzr«n tml» ru»rt Maassluis B en W ach ten het in het belang van de veiligheid van de voetgangers om langs het bebouwde gedeelte van de Roerdompstraat een trottoir aan te leg gen. De kosten van de aanleg hiervan worden ge raamd op 22.600; tie raad wordt voorgesteld een krediet hiervoor be schikbaar te stellen. In een artikel in De Zondagsbo de wordt de vrees uitgespro- ken, dat het w?rk van de her vormde gemeente ernstig wordt..bijteeigjL;ihdien. het te- "kort 'niet snei-~worat" wegge werkt. Behalve de salarissen van predikanten en andere kerkelijke medewerkers en het onderhoud van de kerkge bouwen, zijn er ook nog tallo ze" andere uitgaven die zwaar op het budget drukken. Tot nu toe betalen de leden een kerkelijke bijdrage, die ken nelijk onvoldoende blijkt om de zaak draaiende te houden, De actie di£ morgen begint moet de moeilijkheden oplos sen. Het landelijk verschijnsel dat vac de velen die als her vormden staan ingeschreven, gevaar. slechts een klein percentage financieel de kerk steunt, geldt ook -voor Schiedam. .Over het algemeen blijkt ge- middelö IQ procent van de kërkle'dëneen"bijdrage te' storten, zodat de verwachting wordt uitgesproken dat.in 1380 veel gemeenten zullen worden opgeheven omdat de inkom stenbronnen dan geheel ziin opgedroogd. Dc situatie van de Schiedamse hervormde gemeente is extra zorgelijk door een groot aan tal lege predikantsplaatsen. Waren er* enkele jaren gele den nog acht predikanten, thans zijn het er nog drie en door het tekort over 1972 komt het beroepingswerk ernstig in Schiedam De vier wïjkverenlgingen in Schiedam willen- praten met burgemeester en wethouders. Dit hebben afge vaardigden van de wijkverenigingen Bijdorp, Groenoord, Nieuwland en Singelkwartier afgesproken op de eerste vergadering die ze gezamenlijk hielden. In een communiqué noemen de wijkverenigingen deze bijeen komst succesvol, al heeft die meer een oriënterend karak ter gehad. De wijkverenigingen zijn het er over eens geworden, dat ze meer inspraak moeten, krijgen bij het organiseren van even- men ten als de viering van Ko ninginnedag door de Stichting Viering Nationale Feest- en Gedenkdagen V.N.F.G. In een gezamenlijk schrijven van de wijkverenigingen zal burge- meester en wethouders wor den verzocht meer inspraak te geven aan. de wijkverenigin gen binnen de Schiedamse ge meenschap. Uit de vier verenigingen wordt een commissie benoemd, die tot taak krijgt te' bevorderen dat b en w. meer medewer king gaan verlenen op alle terreinen waarbij de wijken in het geding zijn. Op het gebied van de weekkampen is er een samenwerking bereikt met de wijk vereniging Bijdorp en Nieuwland. De Bijdorpse kun- deren kunnen deze zomer met hun. Nteuwlandse leeftijdgeno ten naar het Drentse Exlo. De verenigingen Bijdorp, Nieuwland en Singelkwartier gaan voor hun maandbladen gezamenlijk inkopen doen. verder is besloten om in wed strijdverband te klaverjassen, waarbij de wij kvereni ging Singelkwartier een wisselbe- ker ter beschikking stelt. Het initiatief tot het houden van de gezamenlijke vergadering is genomen door de wijkver- eniging Nieuwland. De vier wijkverenigingen beschikken gezamenlijk over ruim 1.200 leden. Schiedam De heer A, C. van Broekhoven is benoemd tot di recteur van het postkantoor Schiedam. Hij' is de opvolger van de heer H. J. Reekers, De heer van Broekhoven nam de functie van directeur reeds enkele maanden waar. Voordien is. hij werkzaam ge* we est in verschillende func ties op het districtspostkan- toor in Rotterdam, onder meer ais hoofd van de afde ling loket- en geïddiensten. De heer Reekers, is benoemd, tot adjunct-hoofd van de centrale afdeling postvervoer ter cen trale directie in Den Haag, Schiedam Dc laatste jaren is in Schiedam getracht om tot een verbeterde aansluiting te komen tussen het kleuter- en het basisonderwijs. Daarbij streeft het bureau onderwijs ernaar om de ouders meer in te schakelen bij de scholen. In verband hiermee wordt dinsdagavond in gebouw De Rank te Kethel een bijeenkomst gehouden voor de onders van de oudste kleuters. Het is de bedoeling dat op deze avond problemen betreffende het basis-onderwijs in Groen oord en Kefchel aan de orde. komen. De ouders kunnen op deze avond met hun moeilijk heden en met voorstellen ko men. Er zal onder meer worden ge sproken over enkele organisa torische problemen. Het is na melijk noodzakelijk dat de leerlingen van de eerste klas la cere school zoveel mogelijk verspreid op scholen in Groenoord en Kethel worden geplattkr"Men"WHr ëën ""gelijk matige verdeling op de scho len. Het "komt een leerling niet ten goede wanneer op een school 60 leerllngetjes in een klas zitten en op de andere school 30. Daarom kunnen de kinderen niet altijd op de dichtstbijzijnde school worden geplaatst. In Groenoord spelen dan nog problemen van een nieuwe woonwijk. Er is een grote toe vloed van jonge kinderen. Omdat niet alle kinderen op de dichtstbijzijnde school kun nen worden geplaatst, wordt □p deze avond een toelichting gegeven op de verkeerssitua tie in Groenoord-Kethel. Ook wordt informatie verstrekt over het onderwijs in de eer ste klassen van de openbare lagere scholen in Schiedam, Eveneens wordt er gesproken over de onderwijsvernieu wing. In bet Rijnmondgebied speelt nog een ander pro bleem, hier is namelijk een tekort aan onderwijzend per soneel. Schiedam In het kader van expositie „Konfronta- tie VII" in het Stedelijk Museum te Schiedam houdt Paul de Goede een tentoonstelling die als on derwerp „environment" heeft. De expositie wordt gehouden van zaterdagss februari tot en met maan dag 28 februari, f. Schevenfngen De voorzitter van het Froduktschap voor vis- en vlsprodukten' zal op za terdag 12 februari prijzen uit reiken aan schippers van vis sersvaartuigen met de aan boord best verzorgde zeevis en haring. Onder hen bevindt zich onder meer de Vlaardingse schipper C. Roeleveld van de VL 106 Elizabeth, die onder de vlag van de rederij W, Kwakkel- stein N.V. vaart- Voorts wor den prijzen uitgereikt aan de schippers D. Hoek uit Katwijk aan Zee, A. Romkes uit Urk, G. Vooys uit Katwijk aan Zee, A, Hofland uit Scheveningen en K. Kuyt uit Katwijk aan Zee. De bijeenkomst wordt gehouden - in de feestzaal van hotel Kur- hei us aan het Gevers Deynool- plein 30 in Seheveningen en begint om twaalf uur 's mid dags. Ter gelegenheid van de uitrei king van de produkschaps* prijzen 1971 wordt er* in het Kurhaus een Hollandse koffie tafel geserveerd. Schiedam De Kersttentóon- stellingen in het Stedelijk Mu seum te Schiedam zijn mor gen voor het laatst te bezichti gen. Op deze kerstexposities vindt men werken van Hugo Landheer; hij vertelt tevens over oud-Schiedam. Verder zi'n er r cnwinsten te bezlchti- gen van 1971. onder meer Ti- kalo met miniaturen. Piel Fioole met „the beginning oi an era", dit zijn 24 zeefdruk ken die verhalen over het le ven in een stad, gebouwd om een andere stad te vernieti gen. Het is de stad Los Ala mos in de Verenigde Statec waar technici de atoombom ontwikkelen. Dan exposeert Harry Boom wandkleden er environments en men kan nog een kunstklasproduküe zien, namelijk Popp-en-spel. Zaterdagmiddag om drie uur etf zondagmiddag om drie uui wordt Frits Winter vertoond een. film die tracht voor niet ingewijden de moderne kund duidelijk te maken. Schiedam De tentoonstellinj Konfrontatie VII wordt val zaterdag 29 januari tot en mé maandag 6 maart in het Ste delijk Museum te Schiedad gehouden. Hans Landsaat éx poseert dan schilderijen, Jaap van den Ende, schilderijen; ej tekeningen en Han Kniphors grafiek U»! '3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1