GEGADIGDEN INDUSTRIEGROND W^fffSWSMIfPÊSïïS'tM ÊSSÊitÊKÊÊlSËÊiÊËËËÊt n^Pel-instru^ V^pparatGnfabrivU ZANDSTRALEN SCHOPEREN el inny-iM s^>wra yt Schiedam De uitbreiding van industrieterrein (achter de spoorlijn) is half zo groot ^ls het in gebruik zijpde terrein. Het wordt ontsloten en van een noodbestrating voorzien. Het is de grond waar regelmatig de bagger werd opgesla gen die uit de WïIheJminahaven kwam- Daardoor is de grond nu op hoogte en voldoende ingeklonken om. bedrij ven te kunnen dragen. Zodra er over een hal fjaar een gegadigde komt, zal men aanvullende werk zaamheden gaan uitvoeren, zodat de grond kan wor- den gebruikt als de paperas sen hun rondgang door commissies, college en raad hebben gemaakt. Dat kan ook ongeveer een jaar du ren. In Kethel is er dan in de tussentijd eveneens een hectare Industrieterrein ge reedgekomen. Dit lapje grond is bedoeld voor klei ne bedrijfjes. Ook hier kan de eerste gegadigde zich - over een half jaar melden. Wethouder C. J. M. Bolmers: •^.Schiedam heeft het mooi ste stukje industriegrond vanEuropa beschikbaar voor hen die het nodig heb ben". Belangrijk voor het aantrekken van indus trieën vindt hij dat ze hoog-geclassificeerd werk moeten meebrengen en door Andries Ratsma liefst afwijkend van wat er in dit gebied reeds is te vinden. MAATSTAF Bij uitbreidingen van bestaande bedrijven kan men die eis ui teraard niet stellen» maar voor de nieuwkomer wordt deze maatstaf wei degelijk aangelegd. Liefst heeft mep. pok géén bedrijven dje recht streeks met de grootmetagl in verbinding staan. Geen maga zijnen, geen opslagterreinen die een rommelige aanblik bieden en die voor hun opper* vlakte weinig werkgelegen heid bieden. De heer Bol- meer: „We zouden zo al onze grond hebben uitgegeven als we er hallen op lieten bouwen vópr de verhuur, zoals dat el ders wel gebeurt. Dat is ech ter niet wat ons voor ogen staat. We willen wel een beet je op kwaliteit werken". De heer pe Block:"„Ik ben pas een klein half jaar in dienst. Mijn voorlopige Indruk is, daiu liet werven, van bedrijven hier niet moeilijker gaat dan el ders. AUe gemeenten hebben te maken mét de teruggang in de conjunctuur. Paar is vrij Weinig tegen te doen. De- ac quisitie vap bedrijven is in onze gemeente nog niet vol doende op dreef gekomen. Door een gebrek aan man kracht hébben we h'ierop nog niet kunnen werken. We begin nen er nu aandacht aan te schenken. Een goede acquisi tie kan de normen ondersteu nen die dpor e?n gemeepte worden aangelegd. Je kunt horen hoe die normen overkó men. Het is een mogelijkheid tot een betere marktverken ning te komen". Economisch .Technologisch In stituut voer Zuid-Holland zou den nog moeten worden ver beterd, omdat daar nog al eens van béürijfswege vragen om inlichtingen binnenkomen. De contacten met de plaatse lijke Kamers van Koophandel die ook nogal eens doorverwij zen en adviseren, zouden moe ten' worden geïntensiveerd. Er bestaan reeds contacten tus sen' de grondbedrijven in den lande. Die zouden ook kunnen worden uitgediept. De heer De Block stelt zjoh voor, dat het aantrekken van bedrijven via verschillende wegen zou kunnen plaatsvin den. De contpeién met het RIVALITEIT In hoeverre hier een zekere ri valiteit tussen de gemeenten tegenwerkt, vond dg heer Da Block moeilijk te bepalen. Een feit is dat men bedrjven kan advjseren uitbreiding of vestiging jn bepaalde gemeen ten te zoeken als men de mo gelijkheden van die gemeen ten kent. De heer De Block heeft vrij oppervlakkig kennis genomen van het jongste ETI-rapport, dat in opdracht van drie Kamers van Koop- handel is vervaardigd en dat éen formule heeft gevonden voor een optimaal grondge bruik. En die formule zijn de opbrengsten van en de inves teringen in werkgelegenheid, huisvesting en recreatie ver disconteerd. De heer De Block kan zich in dit stadium nog niet uitlaten over de wenselijkheid om het TI- rapport ook jn Schiedam als leidraad te nemen. Wethouder Bolmers stelt het iets positie ver: Hij vraagt zich af of men het rapport wel zal gebruiken, omdat de Schiedamse normen tot hu toe redelijk goed heb ben voldaan. Dat ze geen re kening houden mét de facili teiten op het gebied vanda woningbouw en recreatie die nieuwe bedrijfsvestigingen met zich brengen, vindt hij niet zo belangrijk. Het gaat bij dit aües om vrij kleine aantallen personen en boven dien vooral om het aantrek ken van werkgelegenheid voor hen die daarvoor anders naar eiders moeten trekken. De heer De Block:. „Het tegen gaan van die uitgaande pen del is ook een milieu-kwestie, Het indammen van gemotori seerd vervoer betekent een beperking van. de luchtveront reiniging". Een goed leefkli maat is trouwens toch een pij ler waarop Schiedam zijn grond uitgifte moet baseren. Andere sterke punten van Schiedam zijn volgens de heer De Block: de uitstekende transportmogelijkheden via de weg en het spoor, een rede lijk cortact met de havens. VERKOOPPUNTEN Voor de toekomst zal er hard moeten worden gewerkt aan de andere twee „verkoop-pun- ten'*. De werknemers in de in dustrie zullen het prettig vin den als ze dicht bij hun bedrij ven kunnen wonen- Tenminste als dat wonen op zichzelf ook prettig }s. De heer De Block acht het daarom van het grootste belang om grote aan dacht te schenken aan de kwaliteit van de woonwijken, hét openbaar groen, de riool- bemaling, poiderbemaling en de versterking van het winkel- klimaat in de binennstad. Wethouder Bolmers gaat er van uit, dat de industrie zelf ook reeds grondig heeft overwo gen of Schiedam de ideale vestigingsplaats is, voor men om grond komt vragen. Deze overwègtng versterkt de op vatting dat het misschien niet nodig is om de nieuwste ETI- normen aan te leggem De heer De Blook stelt echter dat ook het EMPEO-rapport een aantal normen heeft gegeven Ook deze zaken moeten maar eens duidelijk op een rijtje worden gezet om daar het toekomstige industrieves- tigïngsfoeleid op te baseren. De heer De Block is nog te kort in Schiedam werkzaam om zich uitspraken te kunnen, veroorloven of er een duidelij ke koersverandering in da lucht zit. Hij heeft nog geen indruk over hetgeen er zoal aan kwaliteits-werkgele-gen- heid nodig is. De grondge dachte van het Ti-rapport acht hij juist. Wethouder Bolmers ruimt in zijn gedachtengang een apart plaatsje in voor de bedrijven die van oudsher aan Schie dam zijn gebonden. Hij stelt zich voor, dat het voor hen be langrijk is de naam Schiedam in hun blazoen te houden. Vooral de jenever is wat naam betreft internationaal sterk aan Schiedam verbonden. De heer Bolmers vindt het uitermate jammer,, dat steeds meer dis tilleerderijen via fusies ver dwijnen. „Ik hoop dat we hou den wat we hu nog hebben, dat er een stop korat op de ontwikkeling. De gedistilleerd- industrie heeft door de eeu wen heen haar stempel op Schiedam gedrukt. Men doet: vaak wel smalend over deze bedrijfstak, alsof 'er in Schie1 dam drugs worden gefabri ceerd. Bij ncrmaal gebruik gaat dat uiteraard niet op. In Duitsland kennen we de dikke buiken van de bierbrouwers en -drinkers. De wijnboeren in Frankrijk kunnen er ook wat van. Een visser die aan de vangst is, eet ook de hele dag vis. Ik kan het niet hel pen dat je van vis niet dron ken kunt worden". VERLANGLIJSTTJE Waarmee de wethouder maar wil aantonen dat jenever een produkt is als ieder ender. Hij stelt overigens dat 'n bedrijf als dat von Coca-Cola hem evenzeer voldoet, omdat het hooggeclassificeerd werk meebrengt en niet in directe verbinding met de metaal staat Hij vindt het moeilijk om op bedrijven-gebied een verlanglijstje vcor Schiedam op te stellen. „Je kunt nu wel wensen dat er zich hier labo ratoria zullen vestigen of che mische fabrieken, maar dat doen ze natuurlijk toch 'niet. Die zoeken veel liever de Ve- luwe op, of het oosten van het land". Het zal volgens de heer Bolmers een evenwicht-zoekon worden op basis van de aanwezige mogelijkheden. Schiedam mag zich niet „uit de markt prijzen" door lang met grond- uitgifte te wachten en daar door de rente-bedragen steeds maar op te stapelen. Achter het woonwagenkamp de po/der Watering, óe eerste jaren zeker nog niet aan de beurt voor bouwrijp moken. «CilIKDAMSCIIE COURANT ZATERDAG 22 JANUARI 1972 i Er is nog ruimte, maar hei rneesfe is gereserveerd. Op de achtergrond de hotste grond die nog houw rijp kan worden gemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3