Paaps Berry Janse op zijn praatstoel EEN BENIJDENSWAARDIGE VEERTIGER TSF ontvangt Delta Lloyd Indeling tafeltennis- competilie ZATERDAG 22 JANUARI 1972 Schiedam Gedachtig aan het bekende ge zegde „plus papiste que le pape" paap- ser dan de paus zou ik voetbaltrainer Berry Janse paapser willen noemen dan Papendrecht. Want deze in blauwe werk kleding gestoken oe- -fenmeester weet mij glashard te vertellen, dat hij voor geen goud naar Feyenoord zou willen- Nouvoor geen goud... Berry Janse wil er alleen maar mee uitdrukken dat hij het uitstekend naar zijn zin heeft bij de amateurclub Papen- - drecht en dat men voor hem de „sores" van Feyenoord (lees: grote profclub) kan - houden. Zelfs zou hij het, hoewel in 'de op- - leiding van oefen- 7 meesters werkzaam - hij leidt in Rotter dam op voor het D-di- ploma niet ambië ren om „de baas" te worden in Zeist. Berry Janse beeft le- ren relativeren in zijn leven (hij is niet voor y niets 40 jaar gewor- den). Hij weet hoe betrekkelijk voetbal- roem is voor een trai- ner. „Als je elftal heeft gewonnen, wor- den de spelers op de --- schouders geslagen. Is er verloren dan heb 7. jij het gedaan. Ben je 7 een waardeloze vent". '^Berry Janse bekijkt -IJ het allemaal maar eens, doch de eerlijk- heid gebiedt mij te vertellen, dat hij het ook kan doen. Hij heeft, zoals hij het zelf noemt, „een ge- 7 weldige baan bij tan- te Pos" traint de PTT-ers en leidt alle - sportieve elementen van de PTT. van een jaarlijks sportweek- 7'' end, via de vierdaagse tot het trimmen toe. Én dat is de kurk waar Berry Janse op "drijft, een kurk die 7 hij voor geen ander wil ruilen. - B.IN'TH. Schiedam Ik ben wel aan trainingspakken gewend, doch wanneer Berry Janse. in hemelsblauw uitgedost, voor me neervalt in zijn huiskamer, moet ik er even aan wennen. Voor zijn vrouw, die hij „schoonheid" noemt, is hef duide lijk de gewoonste zaak van de wereld, want zij zet rustig een kopje koffie voor haar man neer en draait, ter wille van het gesprek, de radio wat zachter. Een typisch gesprek met een typische sportfiguur in 'n typisch oud-Schiedams huis, dat voor Monumentenzorg in aanmerking komt, zo dra de slopers er hun handen naar uitsteken. En men zegt wel eens „life begins at forty" het le ven begint als je 40 jaar wordt voor de man te genover mij IS het gewoon zo. Want hij ziet er zo jong en zo krachtig en door en door sportief getraind uit, dat een toevallige bezoeker hem hoogstens de drie kruisjes geeft. Behalve wanneer hij begint te pra ten. Dan merk je wel, dat hij veel heeft van een goed glas wijn: gerijpt. ECHTE JANSE Hij heet Bcrry Janse, maar hij is ook een echte Janse. Neef van Bob, neef van Lex, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Af en toe is het of je Bob hoort praten, maar dan ineens gaat de vergelij king ook niet op, want Bcrry mist ten enenmale het „verbc- tene" van Bob. Hij heeft, eerst als actief voetballer, la ter als trainer, aan het betaal de voetbal geroken, doch al ras bemerkt dat het allesbe halve een paradijs was. In te genstelling tot Bob, die van de boom der kennis heeft gege ten, tot hij er ziek van werd. Berry benaderde de „heil staat" liever Yan de andere kant, als oefenmeester. En dan niet van het alleen-zalig- makende voetbal. Hij gaf er de voorkeur aan zijn kaarten te spreiden. Bij de PTT die hij als zijn voornaamste werk gever beschouwt en dienover eenkomstig ook respecteert bij de KNVB, waarvoor hij actieve voetballers Opleidt, die na htm loopbaan nog een clubje willen trainen (Hans Eykenbroek, Theo Laseroms, Mick Clavan, Van Toledo, Hans Bentzon) en dan -last but not least wil hij ook nog wel een voetbalclub trainen. door Bart in 't Hout voorstellen hoe zo'n man zich voelt, als hij thuis komt, bij z'n gezin „Het is misschien te sterk uitgedrukt om te zeg gen dat Berry Janse zat te ril len, maar hij griezelde wel bij de gedachte. Je zag het aan z'n ogen. „Ik heb ook aanbiedingen gehad van prof-clubs Elinkwijk, POS, Telstar, noem ze maar op doch ik heb er voor be dankt. Ja ja, mijn baan opge ven bij de PTT. En als het dan fout loopt, denk je dat ik dan die baan terugkrijg? Man, veertig, vijftig te dringen HOBBY Last but not least want zegt Janse: „Ik ben gek op voetbal en ik zou het geen dag kunnen missen", maar tegelijkertijd wil Berry er niet gek van wor den. Hij heeft te veel voor beelden gezien van wat hij noemt „zenuwiijers" om er zich niet aan te spoegélen. Van trainers, die om de dooie dood geen slechte vakmensen wa ren en toch maar, van de ene dag op de andere, op straat worden gezet. „Moet je je LEKKER KLUPPIE Neen, dan maar liever trainer van Papendrecht- dat hij „een dra ik weg ga, staan er veer- lekker kluppie" noemt. En denk nu niet dat er iets ge ringschattends mee wordt be doeld. Integendeel. Berry Jan se is graag bij de amateurs. Na Xerxes, waar hij het ook geweldig naar z'n zin heeft gehad {„wat een geweldige man is die Hoogenboom"). kwam het tussenstation De Baronie. Maar Berry was blij toen hij bij Papendrecht weer in de schoot van de amateurs was teruggekeerd. „De sfeer is er zo heel anders dan bij de profs. Je bent er niet zo af hankelijk van een meneer Plet er se of een meneer Klaas- se. „En denk nu niet zo gering over Papendrecht, want ze hebben een lichtinsta.latie een ge schenk van het constructiebe drijf Visser en Smit waar tegen vele profclubs „U" kun nen zeggen. Profclubs Feyenoord B, SW, Fortuna Vlaardingen, komen van het licht profiteren door oefenwedstrijden te spelen. Er zijn afsprkken lopende met Willem II, Excelsior en DFC. Er is dus wel degelijk contact met „het hogere voetbal", al hoewel Berry Janse die grens lijnen steeds meer ziet verva gen. „Ik kan zo een stuk of vijf of zes eerste divisieclubs aanwijzen, die beslist niet be ter spelen dan wij". Maar wat zo prettig is bij Papendrecht: het gemis van gezeur over getd. De jongens komen er echt nog om fijn te voetballen en het publiek de vaste kem komt kijken om ervan te genieten. „Ik ga wel eens naar Feyenoord, naar Sparta, maar daar word ik ziek van de mensen. Als je hoort hoe er na afloop gepraat wordt. Ge praat? Je kunt beter zeggen „gekankerd"» En dan altijd weer die financië le moeilijkheden. Hoe blijven sommige grote profclubs in stand? Door spelers te verko pen! Mondjesmaat wordt er hier en daar door gemeenten gesteund. Te weinig om van te leven, te veel om van dood te gaan. „Men creëert een be hoefte, zonder de middelen te verschaffen in die behoefte te voorzien." Berry Janse noemt als voor beeld een gemeente als Til burg, die een subsidie van ƒ22.000 geeft aan Willem II, waarvan alles moet worden betaald, inclusief de trainer. „Vraag je dus maar niet af, wat de spelers verdienen. Berry Janse kan er zelf van meepraten. Hij heeft ook nog een blauwe maandag als prof gespeeld, tegen een minimum contract van 600 per jaar. En hij is wel eens aan hel eind van de maand met een som van. negenenveertig gul bij Papendrecht ook even an-l ders, met vier assistenten.' BETAALDE AMATEURS „Wordt er door amateurclubS: zoals je af en toe leest, ook betaald?" „Niet bij Papendrecht, Daar kan ik m'n hand v(oor in hef vuur steken. Een goeie hap op de laatste trainingsavond, af en toe een uitje, dat is alles." „En bij andere clubs?" ..Je zou soms wel denken, wan neer je ziet hoe ex-profs, soms van heinde en verre, naar een amateurclub toestapppn, waarmee ze geen enkele bin ding hebben. Bij één club zeven „Door wie worden ze dan be taald?" „Niet dcor de club zelf. Dat staat als een ducdalf -boven de Maas." „Door wie dan wel?" „Door supporters". „Waarom?" „Om hun eigen ijdelheid te stre len. Je weet toch dat kijken naar voetbal bijna hetzelfde is als meespelen. 'De toeschou wer projecteert zichzelf in de speler. Als Coen Moulijn een geweldige voorzet jgeeft, ver beelden duizenden in het Feyenoord-stadion zich dat zij het zelf doen. Het zelfde speelt zich af bij amateur- clubs. Daar zitten ook mensen omheen, die het heerlijk vin- den om te zeggen: mijn club heeft gewonnen. Daar hebben ze wat voor over." den naar huis gegaan, waar voor hij dan nog twee keer in de week had getraind. DE GROENTEBOER .En de jeugd", zegt Berry Jan se, „komt er in die profclubs meestal maar bekaaid af. Het gaat altijd maar om cén ding: het eerste elftal en de reser ves. Daar draait alles om, van de ochtend tot de avond. Voor de jeugd hebben de trainers geen tijd. Die wordt getraind door de sigarenwinkelier of de groenteboer als hij toevallig z'n vrije middag heeft. Dat is ONAFHANKELIJKEN „Er wordt wel eens gesugge reerd om tussen de amateurs en de profs een klasse van zo genaamde „onafhankelijken" in" het leven te roepen. Ben je voor of tegen?" Berry Janse antwoordt bedacht zaam: „Zo'n klasse heeft z'n voor en z'n tegen. Je kunt er misschien spelers door vast houden, die nu soms voor een appel en een ei worden weggekocht om bij een prof club op een reservebankje te gaan zitten. Er staat tegen over dat we dan weer dezelfde toestand krijgen als we in de tweede divisie hebben gehad en die door de sanering is op gelost^ Weer gezeur over geld. En onvermijdelijk weer geld onder de'tafel." Dezelfde onrust als vroeger." Berry Janse stelt liever als hot voornaamste doel de recrea tie. De „homo ludens" de spelende mens j- is hem lie ver dan de mens, die daar voor betaling verlangt. En om te bewijzen hoe hef speldrift zelf nog in hem leeft neemt hij haastig afscheid - met een ferme handdruk om te gaan tennissen. Een benijdens- waardige veertiger. Rotterdam Het onlangs naar de EREKLASSE gepromo veerde tafeltennisteam van het Schiedamse T.S.F. speelt zaterdag zijn eerste wedstrijd in de nieuwe competitie. In een thuiswedstrijd in de Ko renbeurs aan de Lange Haven ontvangen de Schiedammers het eerste team van DELTA* Lloyd. Voor 't kersverse toptrio Henny Slolk en de jeugdige Hans van den Broek en Hans Lingen wordt dit openingsduel beslist geen gemakkelijke opgave. Het DELTA-Lloyd-team is kam pioen van Nederland en zal aan de tafel verschijnen met Frans Schoofs, Bert Schnofs en Carel Detken. Voor het eerst sinds lange tijd kunnen de tafeltennisheffteb- bens in deze omgeving weer eens een topwedstrijd in com petitieverband gaan bekijken. Voor dit treffen dat om zes uur 's avonds begint lijkt nu al een grote belangstelling te bestaan. Van ocnae tafeltenmismedeweiker Rotterdam De indeling voor het tweede competittegedeette van de landelijke tafeLteniUscompetitie U eüs volgt: Delta Lloyd. Scylla, Steeds Hoger/ tsb. Tempo Team. TSF. valken» berg/AMVj. Promotie Eredivisie; A: Delta Lloyd 2, Noad. Scylla X- Tilburg, TOGB, Wlbats. B: Idnna, JCV, Maasbree. Phceni* TSF 1. VDO. Woordklas: a: Belerum, Eatac, Scylla 3. 5KT- VaLkenberg/AMVJ 2. Victory. B: Do cos. Fnisol, PSV. Swift. Tem po Team 2, Quick. C: Delta Lloyd 3. Leys FS. Neyef DesjnriT. Steeds Hoger/TSB 2, US De Veiuwe. D: Amroba. Red Star, St. AloysHJ* SVE, Tempo Team 3. De Treffers- Promotie Hoofdklas; E. Dito, Rapidity, De Salamander*. TSF 3. Valkenburg fAMVI 3, Wi- bats 2. F: Buna. Gosslrrva, Jaskl, VDO vriendenschaar. Xerxes. H: ILAC, TJBTV. Tempo Team t 21 up, The Victory. VW. Overganeskias: B: Aroroba 2. Avanti. Bclcmm l> DC Salamanders 2. Steeds Hofitu TSB 3. 21 Hp 2. C; Elan. MZ. Noad 2. Red Staf St. Aloysius 2. TCS. N: Dtveko, Dordrecht, Noad 3. 33' Salamanders 2. Steeds Vooruit. Xerxes 2. F: Iduna 4. ILAC 2. Smash. TOG- ■rrvx. wibats i.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4