SC HIEDAilSCHE COURANT Ook predikanten zijn milieubewust ie" officieel aan en POLDERVAART WORDT NIET VOLLEDIG GEHANDHAAFD Openbaar vervoer: probleem V Schiedams initiatief vindt landelijke erkenning Wijkvereniging hielp Groenoord leefbaar maken PLAN .JEUGDDORP* WORDT OP GOUDEN SCHAAL GELEGD 2 kranten voor ée'n prijs! YROM-dienst verhoogt tarieven Beroepingswerk in hervormde gemeente: Wijkpredikant niet langer voorzitter kerkeraad Drie jongens voor diefstal gepakt In Schiedam-Noord: mm Zaterdag 29 januari 1972 - ONAFHA NKELIJK DA GBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 7] 0938 4 pagina's 99ste jaargang no. 24321 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Gemeentelijke Vervoer*, Reinigingsdienst, Ont&mettings- en Markt- dienst heeft per 1 Januari haar tarieven verhoogd voor het periodiek weghalen van bedrijfsvuil. Een vuilnisvat van 33 liter zal 2,50 gaan kosten, een vuilnisvat van 80 liter 6,25, een container van 500 liter 40,— en een container van 750 liter 60. Schiedam De hervormde gemeente van Schiedam is nog steeds bezig met het be roepen van nieuwe predikan ten, om enkele langdurige vacatures te bunnen ophef fen. In het deze week ver schenen nummer van de Zondagsbodc legt ds. MC. Baart uit wat daarvan de oorzaak is. Er is in de Ne derlandse Hervormde kerk een tekort aan predikanten ook dominees blijken milieu- gevoelig: in Schiedam kan men hen nu eenmaal niet goede woon- en leefomstan digheden aanbieden. „Met andere woorden, wan neer wij moeten concurreren met andere gemeenten zijn wij niet in de beste positie", aldus het artikel in het kerk blad. Ook de veranderde op zet van het werk van de pre dikanten schrikt velen af. In plaats van een predikant In een wijkgemeente beiasten de hervormde dominees in Schiedam zich ieder met een bepaalde specialiteit. Overigens ligt de zaak bij de tijd gemakkelijk, omdat bij hen soms de vrees aanwezig is dat ze met hun specialiteit in de Schiedamse situatie toch niet helemaal uit de voeten kunnen. Inmiddels is men nog steeds druk bezig met bet aantrek ken van nieuwe predikanten. Nog steeds zijn een aantal wijkgemeenten zonder predi kant. De situatie van enkele jaren geleden, waarin nog acht predikanten werkzaam waren in Schiedam het zijn er nu nog drie zal niet meer kunnen worden her haald. Schiedam Tijdens een bijeenkomst in het stadhuis hebben de heren M. L. Passchier en J. Stevens, respectievelijk brandweerofficier en directeur van de GG en GD in Schie- ■r- dam, burgemeester H. Roelfsema het zogenaamde „ram penboekje" aangeboden. Zij zijn de samenstellers van het boekje, dat landelijk zoveel bekendheid gekregen heeft, dat de uitgeverij van de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten het heeft uitgegeven. Tijdbesparing van '50 procent Schiedam De hervormde -wijkgemeente 6 in Schiedam heeft voor een primeur ge zorgd: de wijkpredikant is niet langer voorzitter van de kerkeraad en hoeft daardoor niet alle vergaderingen meer bij te wonen. Resultaat: hij heeft een tijdsbesparing van 50 procent. Omdat veel tijd. van de predi kant nogal inefficient werd "besteed heeft men een reorga nisatievoorstel gedaan dat ten "doel heeft zakelijker met de 'tijd van vooral de predikanten om te springen. De functie -van voorzitter gaan over naar .een van de andere kerke- raadsleden en de dominee ..woont per maand één of meer ^uren de vergadering bij De andere uren zuilen worden besteed aan de vorming door "de predikant, waarbij vragen aan de orde komen zoals h'oe ■bet kerkeraadswerk goed te doen. Niet alleen de instructie aan de nieuwe ambtsdragers en vorming van kerkeraa-dsie- den is een probleem, maar ook de aanvulling van de ker keraad. Daarom is verder het plan ontwikkeld devergade- tingen open te stellen voor de gemeenteleden wanneer be paalde taken zoals de diaconie 'aan de orde komen, zomeldt "het weekblad De Zondagsbo- 'de.' tindhoven De Eindhovense -politie heeft drie jongens van 14 en 16 jaar gepakt. Zij worden verdacht van vier autodiefstallen en vijf inbra- ken in Eindhoven, Tilburg en Valkenswaard. Als heler werd aangehouden de 26-jarige H. CB, uit Eindhoven, die gestolen kleuren televisietoestellen voor f 300 opkocht en voor f501) doorverkocht. üe 18-jarige jongens zijn H. L. uit Schiedam en J- H. uit Eindhoven en de 14-jarige H. P., die was ontvlucht uit een internaat. Burgemeester H. Roelfsema was tevreden met dit Schiedamse initiatief, .dat hij een „knap stuk werk" noemde. Het boekje is een gemakkelijk te hanteren handleiding bij het ont snappen van gevaarlijke stoffen. Aanvankelijk werd het verspreid in de Rijn mondgemeenten, die er alle zeer enthousiast over wa ren. Daarna regende het volgens de burgemeester verzoeken uit het hele land, hetgeen tenslot te heeft geleid tot de landelij ke uitgave. De landelijke uit gave is aangevuld en om de ontwikkelingen in onder ande re de chemische wereld te kunnen bijhouden, js een re dactiecommissie gevormd, waarin de heren Passchier en Stevens mede zitting hebben. Burgemeester Roelfsema deel de gisterochtend mee, dat men in het Rijnmondgebied bezig is nog verder te komen in de rampenbestrijding. Sa men met de bedrijven wordt op het ogenblik nagegaan wat en hoe de bestrijding kan zijn bij een grotere ramp. Het boekje zelf is overigens met medewerking van het be drijfsleven, onder andere de Shell tot stand gekomen. In het Rijnmondgebied zijn 250 exemplaren van de oorspron kelijke uitgave verspreid, die door de VNG zullen worden vervangen. Op het gebied van handleidingen zijn er welis waar andere vormen versche nen, maar het Schiedamse „rampenboekje", toepasselijk met een rode kaft, is het meest handzaam en kan men sen van GG en GD, brandweer en politie direct aanwijzingen geven wat te doen bij het vrij komen van een willekeurige chemische stof. Hoofdbrandmeester Passchier legde er de nadruk op dat het vervoer 'van chemische stof fen op het ogenblik bijzonder, scherp wordt gecontroleerd. De bestuurders van de vracht wagens zijn verplicht een kaart bij zich te hebben met daarop de naam van de che mische stof die ze vervoeren. Ook op borden achterop de tankwagens moet die naam te lezen zijn. Het systeem om aan de weet te komen welke stof is ontsnapt, is echter niet waterdicht te maken. De arbeid die aan de uitgave van het boekje is voorafge gaan is zeer intensief ge weest, omdat met medewer king van de bedrijven een in ventarisatie moest worden ge maakt van de chemische stof fen in het Rijnmondgebied aanwezig. Die gegevens zijn dus nu in een handige ring band samengevat. Schiedam Burgemeester en wethou ders van Schiedam hebben aan het Be stuur van de Hengelsporivereaigmg „Schiedam en Omstreken" en aan de Werkgroep tot Behoud van de Polder vaart laten weten, dat het deel van de Poldervaart tussen het Volkstuinen complex Vijfsluizen en de algemene begraafplaats en T noordelijk gedeelte van de vaart, niet gehandhaafd kunnen blijven. De Poldervaart kan hier niet gehandhaafd blijven om redenen van veiligheid, waterhuishouding en uit ste- debouwkundig opzicht, tevens spelen financiële, juridische en bestuurlijke aspecten een rol. Er wordt op gewezen dat in de Polder vaart bü de huidige waterstand niet gebaggerd mag worden met het oog op de stabiliteit van de kaden. In studie is nog de mogelijkheid om in de terrein- strook van de Poldervaart later singels en vijvers aan te leggen op verlaagd niveau met plaatselijk grotere diepten ten behoeve van de overwintering van vis. De dienst gemeentewerken is bereid overleg te plegen met de Werkgroep tot Behoud van de Poldervaart, doch eerst nadat de studie Is afgerond zal het overleg gericht kunnen zijn. Door het college is toegezegd dat op korte termijn over de gang van zaken met de Poldervaart meer bekend zal wor den gemaakt. Schiedam Schicdam-Noord beschouwt zich wat betreft het openbaar vervoer nog steeds ais een stielkind van de RET. Het wijkorgaan „Groenoord-akkoorden", dat deze week een artikel wijdt aan het nijpende vervoersprobleem schrijft, dat de RET nog geen stappen ondernomen heeft om de situatie te verbeteren. De RET wil, dat Schiedam meebetaalt bij het treffen van voorzieningen, omdat het een Schiedamse aange legenheid is. Schiedam weigert echter met geld od tafel te komen. fn een rapport van een „Studiecommissie samenwerkingsver band openbaar vervoer Rotterdam en omstreken" dat in op dracht van het Rotterdamse college van burgemeester ei» wethouders is vervaardigd, staan verschillende plannen, die ivannccr ze uitgevoerd zouden worden een belangrijke verbe tering voor Schiedam-Noord zondert betekenen. Op 6 januari kwam oen rapport betreffende de integratie van het open baar vervoer in Schiedam en Vlaardingen In de openbaar heid, waarin voor Schiedam-Noord uitstekende busverbindin gen geschetst stonden. Oe reden dat Schiedam weigert te betalen voor het treffen van voorzieningen in Schiedam-Noord, is het feit, dat de RET in dertijd zelf Schiedam in zijn rayon wilde opnemen. De RET had omstreeks 1930 goed, maar duur materiaal aangeschaft, dat echter alleen maar rendabel werd, wanneer het rayon werd uitgebreid. Daarom wilde de RET ook in Schiedam gaan opereren. Schie dam gaf hiervoor toestemming met de voorwaarde, dat de stad niets behoefde te betalen. De annexatie ging door maar had wel tot gevolg, dat de vijf goed werkende partlkulierg vervoersmaatschappijen in Rotterdam het veld moesten rui men voor dc ItET. Schiedam acht het nu de taak van de RET de problemen in Schiedam-Noord op te lossen, zonder dat daar de beurs van Schiedam aan te pas komt. „Groenoord-akkoorden" ver wacht echter wel, dat Schiedam uiteindelijk toch zwicht voor de RET. DE WIJKVERENIGING Groenoord is een begrip ge worden in Schiedam. Sinds de oprichting in 1968 zijn het bestuur en de leden steeds bezig geweest iets van de wijk Groenoord te maken en niet zonder succes. Ondanks alle officiële verweer dat Groenoord nog niet „af" was. kwam het gezellig heidsleven in de wijk niet van de grond, totdat de wijk vereniging er zich mee ging bemoeien. Znlangzamerhand Is het Groenoord van nu, vaak „Betonstad" of iets derge lijks genoemd, een wat meer leefbare wijk geworden. De gemeente deed wat meer aan het groen, er kwamen speeltuinen voor de jeugd. Boerderij Land vreugd werd In gebruik genomen en ook de wijkvereniging heeft niet stilgezeten. Het resultaat: Groenoord hoeft wat leefbaarheid betreft ei genlijk weinig meer onder ta doen voor andere en oudera wijken in Schiedam. Toege ven, de wijk is niet mooi, maar daar valt weinig méér aan te doen dan herhaling in de toekomst te voorkomen. Woudhaek en Spaland zullen ïeker anders worden opge bouwd. Het mag de wijkvereniging ais een verdienste worden aan gerekend dat ze zich nu al op de komende jaren heeft bezonnen. De zaak in Groen oord loopt goed en naast de gezelligheidsvereniging is de wijkvereniging inderdaad wat een wijkvereniging zou moeten zijn: het praten met instanties over problemen in de wijk en andere, soortge lijke zaken. C.n andere wijken is men daar nog niet zo aan toe en staat het element gezelligheid op de eerste plaats. De wijkver eniging in Groenoord func tioneert zolangzamerhand optimaal en het is goed dat Woudhoek en Spaland daar straks van kunnen meeprofi teren. Van de ervaringen, In Groenoord opgedaan, kan dankbaar gebruik worden gemaakt De onderlinge communicatie in de nu eenmaal een wat besloten karakter hebbende flatwijk wordt zeer verge makkelijkt door het wijkor gaan, dat tweewekelijks ver schijnt en op bijna professio nele wijze wordt gevuld in aanmerking nemende, dal de redactieleden hun werk In hun vrije tijd moeten doen. Er staat telkens veel informa tie over de wijk in, nieuwtjes over straatopbrekingen en zovoorts. maar ook opinië rende artikelen, waarin voor de belangen van de wijk wordt gepleit. In. andere wijkbladen is dit veel min der aanwezig. De Groen- oordbewoners vinden in het wijkblad een nuttig blad, dat via zijn huis-aan-buisve r- spreiding een grote lees- dichtheid bereikt. De stappen van de wijkvereni ging Groenoord om een nieuwe naam te kiezen en haar werkzaamheden ook naar Schiedam nog te bou wen wij ken uit te breiden, zijn zeker toe te juichen. Zeker nu in Woudhoek-Zuid de bouw van. de eerste wonin gen is begonnen, is het voor de toekomstige bewoners prettig te weten, dat ze dan bij de wijkvereniging-met- de-nieuwe-naam terecht kun nen en dat ze van ervaring en adviezen van die vereni ging gebruik -kunnen maken: Voor de wijkvereniging heeft de uitbreiding van haar acti viteiten weer tot gevolg een uitbreiding van het ledenbe stand. Iets, wat ze met 650 leden niet zo veel in Groenoord uitstekend kan gebruiken. Schiedam De Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren wil dinsdagavond 1 februari tijdens een openbare vergadering het plan „Jeugddorp" kritisch doornemen. Voor deze vergadering zijn vertegenwoordigers van verschillende gemeentelijke en an dere instanties uitgenodigd, alsmede de hoofden van de lagere scholen, om hun visie op het plan te geven. De vergadering wordt gehouden in het Vormingscentrum voor Werkende Jonge ren in de Louis Raemakersstraat 10, Het plan „Jeugddorp", opgesteld door de oud-padvindersleider J. M- N. Adriaanse, betreft de aanleg van een jeugddorp, waar de jeugd alles kan doen, wat elders niet mogelijk is, zoals vuurtjo stoken, bomen klimmen, kamperen en muziek maken. De heer Adriaanse doet de suggestie, het Jeugddorp in te richten op een terrein bij Bijdorp. Volgens Adriaanse is de behoefte van de jeugd aan een dergelijk dorp erg groot, temeer gezien het feit, dat de jeugd door de toenemende verkeersdrukte en de af nemende recreatieruimte per inwoner, steeds minder bewe gingsvrijheid krijgt. De Jeugdraad heeft reeds stappen ondernomen om na te gaan, of het werkelijk verstandig is een dergelijk dorp in het leven te roepen en of het niet beter zou zijn, in plaats van een groot speelgebied voor de jeugd, allemaal kieine recreatieterreintjes üi te richten. WERKGROEP Voor dit onderzoek is een speciale werkgroep opgericht, die een enquête onder de hoofden van de lagere scholen in Schiedam, heeft gehouden, waarvan de uitslag overigens nog niet bekend ts. De vergadering, die dinsdagavond gehouden wordt, zal het karak ter dragen van een hearing. Aan het woord komen onder ander de directeur van de Provinciale Jeugdraad, de directrice van Pro Juventute, een deskundige van de stichting „Ruimte voor de jeugd de commissaris van de Schiedamse politie, de directeur van de Dienst Gemeentewerken, de wethouders van openbare werken en jeugdzaken, de ontwerper van het plan en het be stuur van de Jeugdraad. tn verband met het grote aantal sprekers zal onderscheid ge maakt moeten worden tussen deelnemers aan de vergadering en toehoorders, die eventueel na de pauze schriftelijk of monde ling vragen kunnen stellen. De vergadering begint om acht uur» Profintr nü van het unieke einbod 2 kranten t« ontvanjen voor da prij» van ddn: 4*1 Schierfamicfee Courant met nieuw* uit uw aud «n «uitvin*, en h*t Rouerdamichi Niauwtbltd mat het (mum binnen-en buittnlindie nieuw». G««(on. nu opdraebtook bijl n 14 d>|M gratie, lond.r «n.f* verplichting de SC -f UN te beterren «n ontdek wide nl« pliKpuncen. Daza bon in opto envelop, sender poimxel. atoren neer Rocterdamaeh Nieuwsblad, antwoordnummer£34, Rotterdam de SC RN 14 dagen frttt» naars atraat woonpl. telefoon.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1