SCHIEDAMSCHE COURANT Werkgroep wil behoefte aan jeugddorp(en) onderzoeken WERKGROEP GAAT DOOR Voorlichting zwembad in over hoofdriool en informatiecentrum 2 kranten voor één prijs EERSTE MODELFLAT STRICKLEDE BINNENKORT GEREED Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting houdt zich staande ém§ li Door middel van experimentele speelplaatsen „Ook wij doen niet alleen aan gezelligheid" IF oudhoek/ Spaland: Mevrouw Dirkzwager officieel raadslid Openingstijden gemeente-archief Ondanks wegvallen rijkssubsidie: SG-schelp in Plantage moet nieuwe functie krijgen - ■\Voensdag 2 februari 1972 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 pagina's 99ste jaargang ttp.,24324 fèll Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendïenst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Naar aanleiding van het plan „Jeugddorp" van de oud-padvindersleider de heer J. M. N. Adriaanse, dat de aanleg van een groenstrook inhoudt, waar de jeugd naar hartelust kan ravotten, is dinadagavond tijdens een open bare vergadering, die speciaal was belegd om het plan uit voerig te bespreken, een werkgroep in het leven geroepen, die gaat onderzoeken, op welke plaatsen in de stad men deze zomer door middel van experimentele speelplaatsen, de behoefte aan een project, zoals de heer Adriaanse naar voren brengt, kan peilen. Directeur SG: Hsf openluchttheater aan de Plantage. Hoewel de vergadering er moeite mee had tot een be slissing te komen, was men het er over eens, dat er een speelgelegenheid voor de jeugd moet komen, waar de jongelui vuurtje kunnen stoken, bomen klimmen en tenten opzetten. De heer Adriaanse heeft voor de verwezenlijking van zijn plan een terrein bij Bij dorp voor ogen: Het bleek, dat hier nogal wat moeilijkheden aan verbonden zijn, zoals de toegangsweg tot dit terrein, die bijzonder ge vaarlijk is voor de jeugd. Deze weg, de Schiedamseweg, wordt namelijk door bewoners "'"VSn"' Groenoord en'": 'Kéthél j maar ook van de Vlaardingse •wijk Holy, gebruikt als ver bindingsweg naar Botterdam. Bovendien vonden sommige aanwezigen het bezwaarlijk, dat het terrein ingesloten wordt door rijksweg 20, de Nieuwe Damlaan en de spoor lijn, wat door het raadslid Vincent Broeke overigens als een voordeel werd gezien: „Dan komen alleen de Kinde ren die zich nergens anders op hun gemak voelen naar het terrein. De gevaarlijke gren zen houden de kleuters tegen, die zich op straat toch wol amuseren. Juist de kinderen van negen tot dertien jaar •zoeken de vrijheid op". Sommigen voelden meer vooi een decentralisatie van spi-'eT- ruimte: in elke wijk een ruig veldje, in plaats van één groot terrein. De heer Adriaanse: een speelterrein bij Bijdorp, terwijl Schiedam-Noord hei beste van groen voorzier. is Juist voor de jeugd in het Centrum, het Singelkwartier, Schiedam-Zuid eh NieuwL.nd, waar hélemaal geen ruimte is om te spelen, moet wat gebeu ren. De vraag is, of de jeugd uit de overige delen van Schiedam het ervoor over heeft een kwartier te reizen om te ra votten. Het argument, dat de jeugd in Groenoord en Kethel naar hot Beatrixpark kan en de jeugd in Zuid naar het Volkspark, werd door weinigen ond«»^ schreven, omdat beide parTtcp voor de jongelui te Victo riaans zijn. De parken zijn te ...netjes .om^erte «spelen, je mag er niét van dé paden, af, terwijl" .de jeugd juist behoefte heeü aan een ruig terrein met oude boomstronken, hier en daar een hoop zand en klimbomen, zoals dat in het Sterrebos het geval was. Voor de vergadering bestond overigens een geringe belang stelling. Niet alle uitgenodig den waren aanwezig: van de 47 aangeschreven hoofdonder wijzers van lagere scholen was er geen een aanwezig. Een tegenvaller voor de ver gadering, omdat juist de on derwijzers, gezien het feit, dat zij de gehele dag met kinde ren. optrekken en daardoor ook meer ingewijd zijn in de wereld van de jeugd, een be-, langrijke duit in het zakje hadden kunnen doen tijdens de bespreking .van het plan „Jeugddorp". «,Öp zo'n klein veld voelt de pe Ujt v|jf man bestaande werk- Jeugd zich toch weer gevan gen, de jongelui zoeken de ruimte". Ook kwam naar voren, dat de jeugd in Groenoord en Kothei het meest gebaat zou zijn met Schiedam De wijkvereniging Bijdorp wil zich niet alleen als gezelligheidsvereniging zien. Hoewel men veel leden telt die om het gezellighcidsele- ment Md zijn geworden van de wijkvereniging, ïs men het toch niet eens met een artikel uit onze krant, waarin sprake was van de wijkvereniging Groenoord, die meer dan an dere wijkverenigingen met in stanties over wijkproblemen praat en daarmee een taak vervult die niet op het terrein van de gezelligheid ligt. De wijkvereniging Bijdorp vindt, dat ook zij wat dit be- treft haar sporen heeft ver diend. Van de oprichting heeft het bestuur niet alleen aan ge zelligheid willen doen, maar allerlei acties ondernomen, zoals voor schone sloten, een speeltuin, realiseren van het wijkgebouw en sportaccom modatie, betere parkeervoor zieningen in twee straten, de MTS, het houden van zoveel mogelijk bomen.in Bijdorp. Dok worden de plannen rondom het jeugddorp kritisch ge volgd, schrijft men in Bijdorp- nieuws, wijkorgaan in Bij dorp. Wat het jeugddorp be treft, is men het er volgens het wijkblad over eens gewor den dat zo'n dorp noodzaketijk is, maar dat de wijkvereni ging in twijfel heeft getrokken of Bijdorp wel de ideale plaats is. Zo zag men gevaren wegens de nabijheid van rijksweg en spoorbaa" groep wil aan het eind van de zomer zo veel mogelijk mate riaal hebben, om de wensen van de jeugd te bestuderen en indien mogelijk, te realiseren. De resultaten, die de experi mentele speelplaatsen opleve ren zuilen de maatstaven zijn voor het tot stand brengen van een of meer jeugddorpen. Schiedam Dc werkgroep Woudhoek/Spaland, een groep Schie dammers die vorig jaar samen met Wageningse studenten plan. nen voor de nieuwe woonwijken. Woudhoek en Spaland samen stelde uitgaande van de inspraak en ideeën van de burgerij, gaat zijn werkzaamheden voortzetten, ook nu het project waar aan de studenten toen bezig waren is voltooid. Schiedam De voltooiing van de bejaardenflat „Strlcklede" laat niet lang meer op zich wachten. IJs en weder, dienende zal op zestien februari de eerste modelflat reeds gereed zijn, verder is men nog druk bezig met experimenteren betreffende het inte rieur. In het flatgebouw zijn namelijk speciale toiletten, badka- 1 mers en douchecellen aangebracht die in de behoefte van de be jaarde bewoners zullen voldoen. De bewoners van deze bejaardenflats zullen ondanks hun nieuw bouwwoning toch aan het verleden kunnen blijven denken. Zij hebben namelijk uitzicht op een stukje oud Schiedam, de molen ,,De drie korenbloemen" aan het begin van de Nieuwe Dam laan. Na een aantal rapporten dat over de werkzaamheden van de Schiedammers is uitge bracht was het enige tijd stil om de deelnemers, maar een voorlopig bestuur heeft nu weer de werkzaamheden ter hand genomen en regelmatig ...worden: -y.ergadermg.en gehau;--- den. „Als u vraagt wat wij als groep nu verder gaan doen kan ik daar eigenlijk moeilijk een antwoord op geven" zegt me vrouw M. van Mansum- Schmidt, die als woordvoerd- ster voor de groep optreedt. .Als Woudhoek en Spaland worden gebouwd, wat nog wel even zal duren, willen we toch met ideeën aankomen over de indeling van de huizen en over vrije ruimten. We willen graag een leefbaar geheel". Mevrouw Van Mansura meent dat het onjuist zou zijn de deelnemers aan de groep eerst inspraak te geven en dan nu te stoppen. Dan is vol gens haar alles voor niets ge- daan. ,,We weten niet of er nog iets uit komt, maar er mee blijven doorgaan is beter dan niets doen. Op 24 februari hebben we weer een bestuurs vergadering. Er is overigens maar een voorlopig bestuur want eigenlijk is er geen ver» eniging. Er zijn alleen 80 Schiedammers die zich inde*- tijd hebben aangemeld". De gemeente Schiedam staat niet onwelwillend tegenover de activiteiten van het Wage ningenteam» althans de voort zetting van die activiteiten. Er is de toezegging gedaan dat het voorlopig bestuur zes maal per jaar een stencil mag uitgevenover dé werkzaam heden, terwijl de aula van Ge meentewerken aan de Korte Hayen .driemaal perjaar.mag worden gebruikt voor verga deringen. Aan deze vergade ring kan worden meegewerk* door deskundigen van ge meente of andere instanties. Schiedam Mevrouw A. Dirk zwager-van Zoelen is thans of ficieel benoemd tot lid van de gemeenteraad. Zoals bekend neemt zij de opengevallen plaats van drs. J- Houtman in. Het centraal stembureau voor de verkiezing van ge meenteraadsleden heeft dit bekendgemaakt. Vtaardingen. Het gemeente archief is thans-op werkdagen de gehele dag geopend, n.l. van 10-17 uur. Gezien de ge bleken. belangstelling is het archief dus thans ook tussen de middag te raadplegen. Snhiedam De stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorüchtïng aan de Korte Dam 5 houdt zich, ondanks het wegvallen van de rijkssubisifiie met ingang van 1972 staande. Volgens de leidster van de plaatselijke afdeling, mevrouw M. van Mansnm- Schmidt. is dït mogelijk geworden door het verhogen van de cursusgelden Ook de subsidie van de gemeen te Schiedam vormt een vrij grote bron. van inkomsten. Hoewel de subsidie van het rijk een. grote bron van in- Schiedam In de etalage van het gemeentelijk informatiecen trum aan de Broersvest is sinds enige tijd uitgebreide voorlich ting te vinden over de aanleg van het hoofdriool in de wijken Kethel, Groenoord én Neuwland en Zwembad Zuid. Uitgebreide tekeningen van het hoofdriool en een maquette van het te bou wen bad in Schiedam-Zuid vullen de etalage van het voorlich tingscentrum, tot voor kort het centrum waarin door de GTB voorlichting over gas gegeven werd. Het informatiecentrum Ie zo De foto's die in het informatie- langzamerhand uitgegroeid tot een. plaats waar alle docu mentatie over de recente ge beurtenissen rond de stadssa- nering en ontwikkeling te vinden is. Er zijn foto's, kaar ten en raadsvoorstellen, ter wijl op één bord ook te zien is wat in de plaatselijke pers over onderwerpen over sane ring en stadsontwikkeling is geschreven. De raadstukken hangen er in 2ijn geheel en tot nu loe zijn er nog maar weinig bezoekers van het informatiecentrum geweest, die ze helemaal heb ben kunnen lezen. Stijl en lengte zullen Hier zeker mee spreken. Wellicht zou een kor te, duidelij-ke weergave van de tekst van de raadsstukken, -envoudiger leesbaar zijn. centrum hangen, zijn als re gel van enkele jaren terug, maar deze zullen binnenkort worden vervangen door meer recente exemplaren. Op één van de tafels zijn verder fol ders te vinden van de Ge meentelijke Woningdienst over bijvoorbeeld huursubsi die, terwijl er. ook formulieren zijn voor de ideeënbus die zich in het informatiecentrum bevindt. Daarop kan men sug gesties doen over bijvoorbeeld de sanering van do binnen stad. Wie tenslotte iets meer te weten wil komen over de Utrechtse bouwmaatschappij Empeo, kan ook in het centrum aan de Broersvest terecht: een groot deel van de aanwezige docu mentatie ligt daar, De etalage van bef informatiecentrum. komsten betekende, blijft het mogelijk om de activiteiten van de Stichting in Schiedam voort te zetten. Mevrouw Van Mansum is zelf op wachtgeld, maar blijft met haar werk doorgaan. Het aan tal leerlingen per cursus is op minimum twaalf gebracht, anders is de cursus niet ren dabel. Op het ogenblik zijn 2B cursussen helemaal volge boekt en staat er nog één open. voor nieuwe deelneemsters. Behalve de cursussen wordt ook de consumenteninforma tie vanuit het pand aan de Korte Dam 5 gewoon voortge zet. Gedeputeerde Staten hebben zich akkoord verklaard mei het besluit van de gemeente raad, de Stichting Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting subsidie te blijven verlenen, Die ligt ongeveer op 12.000. Schiedam De weinig gebruikte SG-sehelp aan de Tuinlaan moet een nieuwe functie krijgen. Dat althans is de mening van de directeur van de Schiedamse Gemeen schap, de heer R, H. PiUard. Er zijn nog geen vaste plannen met dit openlucht theater, dat slechts spaarzaam gebruikt op het ogenblik al leen maar dient als verfraaiing van het parkeerterrein in de Plantage. „Wc hebben er niet direct plannen voor, maar we gaan in de afdelingen bekijken of we de schelp meer kunnen gebruiken. Het Is eigenlijk een droevige zaak dat er zo weinig gebruik van wordt gemaakt," zegt de heer Pïllard. De ligging van het be scheiden openluchtthea ter is volgens de SG-di- recteur niet al te gun stig. Dat bleek vorig jaar, toen een popfesti val op een zomeravond het misnoegen opwekte van een aantal Tuin- laanbewoners, dat tegen de lawaai-ovérlast pro testeerde, In feite sluit dit veel eve- nementen tijdens,de^ avonduren al uit.. „Ook" al weten we nog niet wat er met het theater gaat gebeuren. Het is wel de bedoeling dat er iets mee wordt gedaan: Zelf zou ik denken aan een wagenspel in mo derne stijl, bijvoorbeeld op de woensdagen. Maar de afdelingen moeten zich nog over alle moge lijkheden beraden." Het terrein voor de SG- scheip is als parkeer terrein in gebruik. Het wordt zeer intensief ge bruikt door de automo bilisten die in de binnen stad hun werk hebben en zaterdags kamen er veel automobilisten die in het stadscentrum in kopen doen. Dat is voor voorstellingen op de za terdagmiddag ook weer een bezwaar. Voordat het openlucht theater weer de functie kan krijgen die het vroeger had er wer den toen heel wat avon den gegeven die grote belangstelling trokken zal er dus een groot aantal moeilijkheden moeten worden opge lost. Een paar concerten dat vorig jaar werd ge geven trok niet al te veel belangstelling, ter wijl ook een popmanifes tatie wel veel lawaai maakte maar weinig be zoekers trok. Suggesties uit de bevolking over een eventuele nieu we bestemming van de schelp zijn overigens welkom bij de SG. „Er moet iets mee gebeu ren", zegt de heer Pïl lard, die dus wel moge lijkheden ziet om van het huidige parkeerter rein weer een cultureel terrein te maken. Profiteer nil van het uniek* aanbod 2 krenten m onmnjan voor <U prij* vin Mn: dal 5chiedamich« Courant m« nivuw* uit uw aud an omgeving, an hat RomrdemachI Nieu wabUd m*t het lunt* binnen-an buiienlindunieuws. Geef ons n« opdracht ook bij I u 14 dtf.o r-Mi*. »n<f*r anifa verplichting, <j« SC RN t* b*2arZ«n an entdak Mil da vt|a pluspunten. De» bon (n open anvalep, tonder poimtel, eturan neer (lotterdanuth Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam de SC RN 14 dijen jratle itttt «rut

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1