Spontane staking bij Gusto en Wilton Geen voorrang voor Vlaardingse marktkooplui „Ons repertoire wordt geboren op de brommer" 1 Actie kwam geleidelijk op gang De Kreek viert carnaval mWm Gevonden voorwerpen Aanhangwagen zoekt eigen weg SCHIEDAMSC1IE COURANT ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 «wrw 1 Schiedam De duizenden werknemers van Gusto en Witton-Fijenoord hebben vrijdagochtend uit protest tegen de uitspraak van de president van de Amster damse rechtbank over het metaal-conflict het werk neergelegd. Aanvankelijk leek het er op, dat de werk nemers normaal aan het werk zouden gaan, maar omstreeks kwart over acht begon de spontane actie in de fitterij van Wilton-Fij- enoord. Toen was er geen houden meer aan: het nieuws over de actie bereikte snel andere afdelin gen en omstreeks kwart voor tien was Wilton volledig in staking. Werkwilligen waren r er weinig of niet, het perso- f neel van onderaannemers kon de werf verlaten. Ook bij Gusto gingen de werk nemers in staking, al was men daar wat later. Om half acht hadden leden van de M.B.G.K., een onafhankelijke kleine bond, pamfletten uitge deeld, waarin de houding van het NW in het metaal-con flict scherp werd veroordeeld. De vakbonds-vertegenwoordi- gers hebben niets met de sta king te maken gehad, die als een spontane actie tot uiting kwam. Eén van de bestuursle den van de Industriebond NVV bij Wilton zei ons gister morgen voor aanvang van de staking ai dat het NW zich strikt aan het door de presi dent van de rechtbank uitge vaardigde stakingsverbod wil houden. Leiders van de actie waren er dan ook eigenlijk niet. Alge meen was er ontevredenheid over de beslissing van mr. Stheeman, de rechtbankpresi dent. „We gaan. zo langzamer hand naar een politiestaat toe en dat nemen we niet", klonk het zowel hij Gusto als bij Wilton. de actie van Wilton zich uit. Omstreeks half tien leek de werf nog verlaten, maar gaandeweg verspreidden zich groepjes werknemers naar andere objecten, om hun col lega's daar tot staken aan te sporen. Met zichtbaar succes: binnen een kwartier had zich een stoet van honderden Hoelang de staking zal duren. ,Zodra we de poort uit zijn, kost ons dat ll per uur en de baas behoeft niet rijker van ons te worden. Als we weg gaan, dan zijn we verkocht", vonden de meesten. Ook bij Wilton werd er zo over ge dacht. Ook het personeel' van de n/'et aan de arbeid, maar in opperbeste stemming voor het bedrijf Y/erf Gusto ging gisteren verzamelde zich blijkbaar voor en irr de toegangspoort Staken zeker als het in de buitenlucht gebeurt - maakt hongerig ert daarom maakte een viskoopman gisteren goede zaken met zijn koopwaar buiten hef werfterrein van Wilton-' Fijenoord te Schiedam. De actie verliep vrijwel geheel rustig. Arbeiders hielden zo wel bij Gusto als bij Wilton de poorten onder -controle cn beoordeelden wie er in en uit mocht. Bij Wilton begon kort na het uitbreken van de actie een uittocht van werknemers, die niet op de loonlijst van het bedrijf staan. Vooral van het in reparatie liggende s.s. Sta tendam kwam veel personeel van onderaannemers. Langzaam" maar "zeker breidde7 werknemers gevormd, die met borden over het enorme fabrieksterrein trokken. Op de borden stonden leuzen als „Wees een vent, zet het NVV niet in zijn hemd" en. „Wat met praten niet lukt, gaat met staken". Ook bij Gusto kwa men leuzen aan de poort te hangen. Langzaam maar ze ker verzamelden de arbeiders zich aan de poort, maar voer den een plan voor een demon stratieve optocht door Sehie- _dam dat bij. enkelen opkwam, ""■toch niét uit." moeilijk te voorspellen. De stemming is overal rustig, maar de verontwaardiging is groot. Bij de staking hebben zich ook de confessionele werknemers aangesloten. De vakbonden CNV, NKV en NW staan niet achter de ac tie en houden zich afzijdig. Lachende derde bij Wilton: Niet de werknemers of werkge vers, maar een vishandelaar, die met zijn waar de stakers op de been hield. Zichzelf óók, want zijn handel was druk be klant. Schiedam In het centrum Dt Kreek wordt vrijdag 11 fe bruari 's avonds van acht tot twaalf uur carnaval gevierd. Medewerking verleent de beatgroep The Trïffïds. Behalve een carnaval staat er op het programma van De Kreek, gevestigd aan de Lan ge Haven 92, voor elk wal ■wils. In het centrum is elke woensdagmiddag voor de la- gere-schooljeugd instuif. De kosten hiervoor bedragen twee kwartjes. Voor dames ia er jn De Kreek naailes: op dinsdagmorgen van half tien tot half twaalf, op donderda' morgen van half tien tot half twaalf en op donderdagavond van acht tot tien uur, voor twee gulden per keer. Op dinsdagmorgen kunnen de da mes in De Kreek van half tien tot half elf of van elf tot twaalf uur gymnastieken voor een gulden, Voor jongeren van achttien jaar en ouders is er elke zondag avond vn acht tot twaalf uur de sociëteit Ping-Ping. De kosten bedragen voor leden «en gulden en voor niet-leden twee gulden. In De Kreek geeft de heer R. Fitskie op o-p dinsdagavond van acht tot ne gen uur balletles voor jonge ren vanaf twaalf jaar. Zowel klassiek als modem en jazz- ballet staan op het program ma. De kosten hiervoor zijn twee gulden. Peuters en kleuters zijn in De Kreek op dinsdag- en vrijdag morgen van half tien tot half twaalf welkom. een paar herenhand> schoenen, A. de Vlieger, Burg. van Haarenlaan 109, grijze herenhandschoen (rech ter), S. Groeneweg, Den Bom mels estr a at 71, gymnasti*»k- kleding van ca. 7 j. kind, Mi neur, V2aardingerdijk 273't paars wollen vest, Wijn ma ker, Burg. van Haarenlaan 923, wieldop van Fiat, Hoog werf, Nieuwe Maasstraat 4. e bevragen bij het Dierente huis, r>int Annazusterstraat: Hond, bastaard fox pas ge- Schoren en geknipt, zand kleur, reu. Schiedam - „We zouden graag veel vaker willen optre den", zegt Hans de Jong, zanger van de band Embryo, die zich sinds de oprichting, anderhalf jaar geleden, een scha re fans heeft verworven in de Schiedamse sociëteiten, waar de groep een welkome gast is. Embryo neemt in het Schiedamse popwezen een aparte plaats in: spelen de meeste groepen in Schiedam vooral beat met een lekker ritme, Embryo brengt gearrangeerde muziek in het genre van de Engelse groep Yes, waarvan ze overigens zelden nummers overnemen. Sologitarist Marcel Rozenberg: „We spelen zoveel mogelijk eigen nummers, dat geeft meer voldoening. ïn het begin namen we nog wel eens mu- een dwarsfluit, waarop Nico nu nog onder geschoolde lei ding aan het oefenen is, om met zijn nieuwe instrument goed voor de dag te komen. ziek van andere, voornamelijk Het bestaan van Embryo gaat buitenlandse groepen over Over het resultaat ervan wa ren we toch niet tevreden, omdat hei niet origineel klinkt". MUZIEK Niemand van de groep Embryo is persoonlijk belast met het schrijven van het repertoire. Hans vertelt hierover: „Ie mand speelt een melodietje voor en dan borduurt de rest daarop verder. Marcel speelt de solopartij, de bassist en de drummer zorgen voor de be geleiding evenals de saxofo nist. Wanneer ik de melodie goed in mijn hoofd heb, verzin ik thuis een geschikte tekst, die ik erbij kan zingen". Meestal komt Marcel met een melodie. Marcel: „Als Ik op de brommer naar school ga, zt ik vaak te neuriën, zo maar leuke deuntjes. De meeste vergeet ik, maar de melodie tjes, die ik onthoud, neem ik thuis op de band op en leg ze aan de anderen voor". De band bestaat sinds kort uit vijf man, behalve Hans en Die verschillende ideeën botsen Marcel brengen Jos Stahlhö- wel eens, maar omdat ieder- niet altijd over rozen. Marcel: „Ons enthousiasme heeft ons tot nu toe bij elkaar gehou den, in die anderhalf jaar is er nooit iemand weggegaan, alleen Nico is erbij gekomen. Soms is het wel eens moeilijk om je te beheersen en niet het bijltje erbij neer te gooien". „Er zijn veel spanningen in de groep, die het werken met el kaar toch wel eens moeilijk maken. Maar we houden de moed erin. We zijn anderhalf jaar geleden niet in een op welling begonnen. Na overleg met onze ouders hebben we de groep opgericht. En als we kijken naar onze prestaties, zou het zonde zijn, er nu mee op te houden, ook al heb ik se rieuze plannen in die richting gehad". De spanningen in de groep hebj ben toch ook een positieve kant volgens Bans: „Ze wor den veroorzaakt door het feit, dat we allemaal onze eigen plannen verwezenlijkt willen '/.len. fer, basgitarist en drummer Willem Rissema de sound van Embryo ten gehore. De vijfde man is Nico Lansbergen, op het ogenblik bespeler van da saxofoon, die binnenkort zo nu en dan wordt vervangen door Van links naar rechts: Marcel Rozenberg, Hans de Jong, Willem Rissema en Jos Stahl- höfer. Nico Lansbergen onf- breekf op deze foto. resultaat mag worden ge hoord". „We hebben nummers van twln- rig minuten, die erg fijn zijn door het afwisselende tempo". Een avond in de sociëteit van Mart'in Green, nu ongeveer een jaar geleden, betekende voor Embryo de doorbraak. De band stond in het voorpro gramma van de Groep 1850, toen zeer populair. Het voor programma werd al een suc ces, maar het grote applaus kwam pas aan het eind van de avond. Het was echter niet be stemd voor Groep 1850 maar voor Embryo, die de gehele avond verder had gespeeld, omdat Groep 1850 niet was ko men opdagen. onze naam natuurlijk erg fijn was, was het voor ons toch wel moeilijk, om de naam Groep 1850 te doen vergeten. We moesten in zekere zin Groep 1850 evenaren, om het publiek toch een geslaagde avond te bezorgen. En dat publiek was aanvankelijk gekomen om Groep 1B50 te horen". „Het feit, dat we toen pas voor de derde keer optraden, maakte het ook niet gemakke lijker. We waren niet gewend De bandleden van Embryo zij» zolang te spelen. Toch is het een geweldige belevenis, al3 je een volle 2aal Arcade voor voornamelijk op in sociëteiten en op schoolavonden. Gemid deld staan we elke week wel een keer op de planken, maar het feit, dat de leden van beelde foto van Embryo heeft gemaakt. dat is eigenlijk veel te weinig. In de afgelopen periode heb ben we heel wat ervaring op gedaan, ook hebben we elkaar goed leren kennen. Nu weten we een beetje -wat we aan r-i* kaar hebben". INSTALLATIE Embryo liever hun eigen mu ziek spelen dan de van ande re groepen, hehben ze maar weinig favorieten. In Neder land is de groep Focus vol gens hun wel een van de beste vertolkers van de gearran geerde muziek, wat het bui tenland betreft, staan behalve Yes de Moody Blues od een hoog plan bij Embryo. jou ziet en hoort klappen' Marcel: „Als we nu op die an derhalf jaar terug zien. zijn we wel tevreden, onze muziek wordt door velen gewaar- Dat is met opzet zo geregeld deerd. Onze grootste wens is voor het geval er iemand weg op het ogenblik bezig de ge- pj A Af luldsinstallatïe te verbeteren. Dc installatie Is overigens Dat er ee*t Plaat uitkomt van geen gemeenschappelijk be zit, want ieder heeft zijn eigen deel, een dan toch door blijft spelen tijdens de repetities op de manier, zoals hij zelf wil, ont staat er een aparte sound. Die moet natuurlijk met ieders MOEILIïK. goedvinden nog wel wat wor- den bijgeschaafd, maar het Hans: „Hoewei die avond voor wat bekender te worden. We zoeken eigenlijk iemand, die ons in contact wil brengen met een organisatiebureau, dat voor ons optredens wil verzorgen elders in het land. We zijn nu eigenlijk alleen ac tief in Schiedam. We treden gaat, opdat er geen moeilijk heden komen. De groep be schikt over twee road-mana* gers, Gerard Huygen en Aad Embryo zit er voorlopig nog niet in. Hans: „We willen eerst wat meer ruchtbaarheid aan onze naam geven, zodat men weet, wie we zijn. Dat is toch wel een eerste vereiste, wanneer je een plaat wilt op nemen. Er zijn maar weinig mensen, die een plaat kopen van een onbekende groep". Rebers, en wanneer dat nodig In Schiedam is Embryo in elk is over een fotograaf, Koos de geval geen onbekende. Een Vreeze, een vriend van Mar- optreden van het vijftal trekt cel, die ook de hierbij afge- altijd veel publiek. Vlaardingen/Schiedam Vlaardingse marktkooplui krijgen geen voorrang voor een plaatsje op de nieuwe weekmarkt in Holy. Wel zul len twintig marktkooplui, die nu al een plaats hebben op de markt aan de Broekweg, voorrang krijgen. Een brief met deze inhoud als antwoord aan een aantal marktlieden ia woensdagavond door do Vlaardingse raad goedge keurd. Zeventien Vlaardingse markt* kooplui hadden zich schrifte lijk tot de gemeenteraad ges- wend, omdat zij het betreu ren, dat zij als inwoner van d» gemeente geen voorrang krij gen. In bijvoorbeeld Schiedam gebeurt dit wel. Zij vroege» om twintig (van de ongeveer veertig) standplaatsen. De heer J. Ligthart (PCGJ steunde dit standpunt. „Ik ben ook teleurgesteld. Twintig plaatsen vind ik wel wat veel. maar ik zou toch zeker tien plaatsen In ieder geval aa» Vlaardingers uitgeven. Dl» mensen willen alleen maar hun boterham in eigen stad verdienen"- De heer A. van der Veer (onafh.) zag het niet als een bevoordelen, maar juist ah» een benadelen als de wens van de marktkooplui zou wor den ingewilligd. „Vlaardiw- gers hebben aan twee dage» in de eigen stad niet genoeg en staan ook in andere steden. Ik ben bang, dat als wij inwo ners gaan bevoordelen, dat andere steden dat ook gaan doen", „Het druist tegen de rechtsgo- voelens van andere markt kooplui als wij de Vlaardin gers voorrang geven. Het is niet eerlijk om degenen, die niet in Vlaardingen wonen, naar het tweede plan te schui ven", zo antwoordde wethou der aVn der Linden. „Die vijftig procent voorrang is ten opzichte van andere ge meenten al vrij hoog. Wie dan niet is uitgekozen kan nog meedingen naar één van de twintig andere plaatsen. Als we uw suggesties overnemen zou een marktkoopman, die één of anderhalf jaar in Vlaar dingen woont, voorrang krij gen boven iemand, die al ja ren op de Vlaardingse markt staat". Vlaardingen Op de Oostha- venkade is gtstermiddag een aanhangwagen van een mobie le kraan tegen een geparkeerd staande auto aangereden. De aanhangwagen was onvol doende gekoppeld en raakte los. Behalve de personenauto werd ook een lichtmast gi*- raakt. Er waren geen per soonlijke ongelukken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3