GAB verwacht gunstige ontwikkeling werkloosheid Schiedams meisje (17) vermist Drie maanden ontzegging na aanrijding MINDER LAST VAN VUILE LUCHT Voor jaar voor Vergadering Commissie Onderwijs 15 februari 2 kranten voor één prijs Carnaval in „De Dukdalf' Schiedamse jeugd uit expressie w Merkwaardige uitkomst onderzoek milieu-beleving JES'72 in Stedelijk Museum: Voetganger aangereden Geen spreekuur burgemeester SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 10 februari 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's 99ste jaargang no. 24331 Broersvest 3 - telefoon, administratie 268091 - redactie 262566 - Machtendierist 710938 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen/Schieflam Uit een onderzoek dat in op dracht van het Openbaar Li chaam Rijnmond door de N.V. v/h Nederlandse Stich ting voor Statistiek is ingc- steld naar de milieu-erva ring, is gebleken, dat vorig jaar minder mensen last hebben gehad var de lucht verontreiniging dan in 1970. In 1970 werd eenzelfde on derzoek door dezelfde stich ting verricht ra opdracht van onze krant. De mensen die toen werden ondervraagd, werden ook nu weer bena derd. In 1979 gaf 67% van hen op wel eens last te heb ben gehad van de luchtver ontreiniging; dit percenta ge bleek eind 1971 tot 52 te zijn gedaald. Deze op het eerste gezicht merkwaardi ge uitkomst, wordt nog- maaïs benadrukt door het resultaat, die de „crossing'* van de uitkomsten van beide jaren tegen elkaar oplevert: de groep die nü. zegt per soonlijk geen last te hebben gehad van de luchtverontrei niging, bestaat voor onge veer de helft uit ondervraag den, die in 1970 wèl persoon lijk last hebben, ondervonden. Het al of niet persoonlijk last hebben ondervonden Is eind 1971 regionaal gezien als volgt opgebouwd: in het westen van het Nieuwe-Wa- terweggebied {waaronder Vlaardingen, Maassluis en relatief de meeste onder vraagden persoonlijk last van. -de vervuiling gehad (74%)in het gebied Rotter dam/Schiedam de minste (49%). Aan de groep van 52% die per soonlijk wèl eens last van de luchtverontreiniging heeft gehad, is bij de recente enquête gevraagd of men zélf last heeft gehad van de luchtverontreiniging tijdens de beruchte smogperiode in het najaar van 1971. Onge veer driekwart van deze ca tegorie fheeft hierop bevesti gend geantwoord. Daarbij heeft men het meeste last gehad van stank. Op de tweede plaats komen acute ge zondheidsbezwaren hoofdpijn, hoesten, hullen, droge keel, prikkende ogen en benauwdheden. Benauwd heden kwamen vooral bij ou dere mensen voor. Ook met betrekking tot de per soonlijke last tijdens smog periode is de tendens terug te vinden dat men van. west naar oost minder last heeft gehad van de luchtverontrei niging. Van de ondervraagde personen heeft 29% erg vaak of regelmatig iets van de luchtverontreiniging gero ken. 61% „af en toe" en de resterende 10% zegt daarvan nooit iets te hebben geroken. Deze laatste categorie woont voornamelijk in Rotterdam. In Vlaardingen e.o. hebben relatief velen (45%) erg vaak of regelmatig iets van de luchtverontreiniging ge roken.. Voor andere belangrijke uitkomsten uit het onderzoek zie pagina 3. Vlaardïngen/Schiedam De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord verwacht in de periode februarimaart een kentering ten goede van de arbeidsreserve. Hij baseert deze mening op de gegevens over metaal-projecten die nog personeel zullen aantrekken en op de overtuiging dat het seizoen in de bouwvakken zal gaan meewerken aan een ver hoging van de werkgelegenheid. De cijfers over de afgelopen maand geven weinig stijging van de Werkloosheid meer te zien, als men er tenminste de gebruikelijke januari-stygïng af trekt. In Vlaardingen is de werkloosheid een stuk sterker geste gen dan in Schiedam. Over de oorzaak hiervan tast GAB-direc- teur ir. J. P. Nugteren volledig in het duister. Ia de bouw zal binnenkort een aantal vergunningen losko men. De aannemers houden in deze periode altijd enigszins de pas in bij het starten van nieuwe werken, omdat er nog steeds het gevaar is van uit- vriezen. Het GAB rekent erop dat binnenkort de bouwvak ken weer wat zullen aantrek ken. Regelmatig is er in Vlaardingen een kleine vraag naar bouwvakkers geweest. Er staan nu echter zestig tim merlieden ingeschreven, zes tien uitvoerders/opzichters, 55 buis- en constructïeschil- ders, vijftien betonwerkers, acht stukadoors, vyf metse laars, acht vloerleggers. Het is niet duidelijk waarom de timmerlieden en schilders er zo uitspringen. Er staan in to taal 209 werkloze bouwvak kers tegenover een vraag van 35, Vorige maand waren dat er 179 tegenover 36. In de sector metaal was er nau welijks een toeneming te con- stateren. Het aantal werklo zen steeg van 223 naar 230. De heer Nugteren gaat er vanuit dat vooral de groep pijpfitters die nogal mobiel is, binnen- "kort een opleving zal onder vinden. Een. constructiebedrijf op Rozenburg dat op het I.C.I.-terrein werkt kan tot augustus zo'n vijfhonderd man gebruiken. Het G.A.B. te Vlaardingen heeft er zestig naar verwezen. Er zijn er twintig na een test aangeno men. Dertig anderen meldden zich niet meer, 2odat aange nomen mag worden dat ze zelf werk hebben gevonden. Zo is er werk In het vooruit zicht bij Chevron, waar na half augustus ook vijfhonderd man nodig zullen zijn. Dat werk sluit mooi aan op dat van I.C.I. Fluor/Antwerpen heeft medegedeeld wel dui zend man aan werk te kunnen heipen. Het Shell-project aan de Moerdijk zal omstreeks april flink wat mankracht .kunnen gebruiken. In Vlaardingen en Schiedam zijn de cijfers vooral opval lend als ze met die van vorig jaar vergeleken worden. Er staan in Vlaardingen 446 werklozen ingeschreven, te- genover 185 vorig jaar janua ri. In Schiedam zijn het er 498 tegenover 237. In Maassluis 100 tegenover 37. In. de drie gemeenten kelderden 'de'aan vragen sterk. Vlaardingen 871 naar 590, Schiedam 1310 naar 625 en Maassluis 290 naar 75, Rozenburg 159 naar tien, Hoek van Holland 32 naar 15. Op Rozenburg zou het vrij hoge cijfer van 39 werklozen in. januari van dit jaar mede een gevolg zijn van het vrij sterk selectief optreden van de bedrijven. In de handels- en kantoorseetor wreekt zich, zoals reeds eer der vermeld, het feit dat er fusies plaatsvinden en. dat er (soms vrij oude) reorganisa tierapporten voor de dag ge haald worden. Bedrijven wor den gestroomlijnd. Functies worden overbodig. Dubbel functies vallen er uit. 1 De orgorusaforen van JBS 72W. Me'tnen en directeur van de Schiedamse Gemeenschap. R. Pillard, respectievelijk vice-voorziffer en De heer Nugteren constateert voorts dat de zaken er nog wat beter voor zouden staan als het G.A.B. voldoende man kracht had gehad, Eén man moet voor de gehele metaal sector in dit gebied al het be* niiddelingswerk doen. Hij is overstelpt met werk dat In korte tijd viermaal zo veel is geworden als normaal. VRAAG DAALDE •e arbeidsreserve is intussen opgelopen tot 1099 personen. De aanvragen zijn nog iets ge daald, namelijk van 1351 naar 1318. Bij het kantoor- en han- delspersoneel is een toene ming van 155 naar 187 gecon stateerd. De vraag bleef nage noeg constant. Vorige maand W en deze maand 86. Ze zijn er weer, de lam- mofjes die hef voorjaar vóór zijn. En die on danks de winterse kou darte! in de net sneeuw vrije wei springen en spelen onder toeziend oog van moeder schaap Schiedam De Commissie voor Onderwijszaken houdt dinsdag 13 februari een openbare vergadering in het stadhuis. De agenda voor deze vergadering, die om acht uur begint, telt twaalf pun ten. Aan de orde komt het vaststellen van het bedrag per leerling voor het glo en het blo voor 1972. en het vaststellen van het aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs voor het glo en het blo voor 1972. Tevens komen voorstellen van het college van burgemeester eu wethouders tot het verlenen van krediet ten behoeve van ver schillende scholen voor het treffen van voorzieningen ter SDra- ke* ProfitMr nii vin h« unI*V«Mnbod 2 knnun co wintin voor d« prijt vin 4in: del Schicdtrtuchi Courant met nieuw» uit uw »t*d *n emitting, «n h« RtuwdemwhB Nieuwiblxd met hethitne binnen- en bul tentindie nieuw*, GeeForunu opdracht ook bijfl u 14 dijen graUi, tonder enige verplichting, de SC RN ie bexorgM en efltdekl *elf de vel» pluipunten. De» bon in open envelop, «onder poimget, «uren Rotterdimjth Nieuwibtid, antwoordnummer B34. Rotterdam stuur m.l.v.:»de SC RN 14 dagen fflfll nuri telefoon Schiedam Het politiekorps van onder andere Leiden zoekt naar de 17-jarige Corrie Baumhör nit Schiedam, die sinds zaterdag uit een Leids kindertehuis is verdwenen. Na een bezoek aan een Leidse bioscoop keerde het meisje niet terug in het tehuis. Ook haar vriendin, de even oude Corrie van Heerden uit Den Haag, blijkt te zijn verdwe nen. Een zeer verontruste moeder heeft maandagochtend de po litie ingeschakeld, omdat ze vermoedt, dat beide meisjes in Den Haag in kringen van buitenlanders verkeren. De meisjes besloten zaterdag avond in Leiden een bioscoop te bezoeken. In het Leidse te huis voor werkende meisjes Liduina bleek, dat ze zondag- Schiedam Ook dit jaar houdt men in Schiedam de manifes- tatie JES 4 (Jeugdexpressie Schiedam). Iedereen tussen de 11 en 22 jaar kan aan deze expositie, die van 30 maart tot en met 13 april in het Stedelijk Museum wordt gehouden, meedoen. Volgens organisato ren Ruud Pillard en Warner Meinen is het de bedoeling dat er op de verschillende Schie damse scholen door de leerlin gen werkstukken worden ge maakt, die dan in het Stede lijk tentoongesteld zullen wor den. Alle vormen expressie zijn wel kom. Tijdens de openings avond op woensdag 29 maart, wordt dc ruimte gegeven aan kunst die niet te exposeren valt zoals declamatie, toneel, muziek, poëzie, dans en bal let, De manifestatie kent geen wedstrijdelement. De twee voorgaande jaren heeft men aan iedere deelnemer respectievelijk een me daille en een affiche uitgereikt. Dit jaar weet men nog niet pre cies wat er gedaan wordt. Er wordt over gedacht om de laatste avond een veiling te houden van de geëxposeerde werken, maar dan alleen als de deelnemer dit wil. JOe helft van het bedrag zal dan naar het fonds gaan voor een „workshop" in het achterhuis van het Proveniershuis, de andere helft is voor de deelnemer. Tijdens een bespreking met de verschillende vertegenwoordi gers van de scholen bleek dat men niet onverdeeld gelukkig was met deze afsluiting. Voor de expositie wordt geen selectie toegepast, alle kunstwerken worden, voor zover de ruimte dat toelaat, geëxposeerd. Men heeft er nog geen idee van hoeveel werken binnen zullen komen. Vorig jaar hingen er zo'n zeshonderd. Schiedam De Lange Kerkstraat in Sehfcdam was na bezoek aan enkele café's wat te smal voor de Schiedammer Johannes. Hij botste tegen een op de parkeerstrook staande auto. De kan tonrechter, mi. Van Vloten veroordeelde hem woensdagmorgen tot 75 of zeven dagen en drie maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De kantonrechter zei dat Johannes na zijn zwerftocht langs Schie damse café's niet in zijn auto had moeten stappen en zeker niet In een vrachtwagen. Verdachte zei: „Ik kwam van Pljnacker waar ik een boodschap moest afleveren en reed terug door do Lange Kerkstraat". Verdachte zou volgens het proces-verbaal in ten minste twee ca fé's wat gedronken hebben, Zelf ontkende hij ter zitting dat hij dat verklaard zou hebben. „Met een grote vrachtwagen ga ik me zeker te pletter rijden". De ifficier van justitie haalde ook nog getuigenverklaringen aan, t' e. zelden dat Johannes slingerend had gereden, 1ÏH elete drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en 75 boete of ze ven dagen. De kantonrechter vonniste conform. De verdachte verklaarde dat hij in hoger beroep zou gaan. De 7-jarige Corrie Baumhör ochtend niet aanwezig wa ren. Navraag leerde, dat de twee die ochtend wel in Den Haag zijn gesignaleerd, zodat de politie in" eerste instantie in deze plaats zoekt. Corrie's moeder vreest, dat de meisjes ergens in Den Haag zijn ondergedo ken. „Ik ben er kapot van, We zijn verschrikkelijk ongerust, vooral omdat mijn dochtertje helemaal geen wegloopster is. We weten werkelijk niet meer, waar ze nu wel kan zit ten, Ik heb hemel en aarde bewogen om ze te doen terug komen, maar ik zou nu echt niet weten wat we nu moeten doen". In haar woning aan de Schie damse Villastraat wacht me vrouw Baumhör nu maar af op de terugkomst van Connïe- Ze hoopt dat de speurtocht van de kinderpolitie succes heeft. Schiedam Het centrum „De Dukdalf" aan de Rijnstraat 1 viert dit weekeinde carnaval. Vrijdagavond om acht,uur be gint het earnavalsfest~van de sociëteit „Duktien.". Mede werking verleent de grdèp „The Flails". De toegangs prijs is 1.50, Zondagmiddag houdt „De Duk dalf" een carnavalsoptocht voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. De stoet ver trekt om een uur van het Ro zenburg® rplein onder leiding: van de drumband OBK. Het is de bedoeling, dat de deelne mers aan deze optocht ver kleed komen. Na de optocht is er in „De Duk dalf" een feestprogramma met een goochelaar en een buikspreker, ook wordt er een poppenspel opgevoerd. De toe gangsprijs is 1,50. Schiedam Op woensdag 2 fe bruari is op de Vlaardinger- dijk bij Vijfsluizen de 71-jari- ge Vlaardingse voetganger P.E.S. aangereden. Hij liep op de berm naast het fietspad toen hij werd aangereden door een bromfietser die in dezelfde richting reed. De bromfietser is de 33-jarige stellingmaker I.M.T. Waar schijnlijk heeft de bromfietser met zijn stuur de linkerelle boog van de voetganger ge raakt. De voetganger is met hoofdwonden en een hersen schudding opgenomen in het Holy-ziekenhuis in Vlaardin gen. De bromfietser had geen letsel van betekenis. De Schiedamse politie verzoekt getuigen van het ongeluk zich te melden bij het hoofdbureau van. politie, afdeling Verkeer. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema is maandag -14 fe bruari verhinderd zijn weke lijkse spreekuur ia het &ad- hjjjs te houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1