W aterweggemeenten adopteren Indonesisch dorp I De Kandelaar, onbekende enclave in Kei hel Vader en zoon Dessens handelen in tropische schoonheid wBegin met een klein aquarium" 1 MISLUKTE INBRAAK SCIIIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 Schiedam De drie Waterweggemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zullen In het kader van de roomskatholieke Vasten actie het Indonesische eiland Lomblem adopteren. Ze nemen de houw van een timmerwerkplaats in dit dorp voor hun reke ning. Op scholen en kerken zullen in de komende tijd allerlei ac ties worden gehouden, terwijl er ook extra aandacht wordt be steed aan de mentaliteitsvormlng van de scholieren. In de drie steden gebeurt dit met medewerking van de Wereldwinkels, die ook In de kerken de discussies zullen leiden. Deze jongens kunnen sfralcs wef/icftf in aanmerking komen voor de vakopleiding van pafer Duponf. Schiedam In de nacht van zondag op maandag is inge broken in Slavenburgs Bank aan de Lange Nieuwstraat. De inbrekers zijn door het hele gebouk gelopen. Zij had den reeds 500,aan vreem- öe valuta bij de kluis gereed gelegd. Waarschijnlijk zijn ze gestoord en hebben zij niets kunnen meenemen. Er zijn geen vermissingen geconsta teerd. De inbrekers zijn bin nengekomen door middel van verbreking van öen ruit aan ■de achterzijde- De Vastenactie Nederland heeft het dekenaat Schiedam een project op het eiland Lom blem toegewezen. Op Lom blem' ligt het vissersdorpje Lamalera met 6000 inwoners. Door de bevolkingstoename en de vraag naar meer com fort is het hard nodig dat de jongens van het dorp een vak opleiding krijgen. De Eind- hovense pater Dupont heeft de leiding van het project. Hij wil in Lamalera een school voor vakopleiding oprichten en begint met een timmer werkplaats. Lomblem behoort tot de kleine Soenda-eilanden. De sociaal- economische ontwikkeling is door de Indonesische regering tot nu toe niet of nauwelijks ter hand genomen, omdat de staat zelf gebrek aan kapitaal heeft. Wat er aan kapitaal is, wordt geïnvesteerd in de ge bieden met de grootste bevol kingsdichtheid, vooral in Java. De bevolking van Lomblem leeft van vrij primitieve land bouw en van de visserij. De oogsten zijn door te veel of te weinig regen bijzonder kwets baar. Bijna alle produkten heeft de bevolking nodig voor het eigen levensonderhoud.. Van export is geen sprake, in dustrie is er nauwelijks. De Indonesische regering heeft volledige toestemming gege ven voor de buitenlandse steun aan de eilanden. De missie wil vooral kleine pro jecten tot ontwikkeling bren gen. Omdat de financiering van het onderwijs veelal on voldoende is, moet de kerk veelal helpen om de onderwij zers te betalen, en van de nodi ge leermiddelen te voorzien. In de landbouwsector .wordt ved gedaan aan vakonder wijs, het aanleggen van be vloeiingswerken, modelboer derijen enzovoorts. Met de be staande organisaties en met de plaatselijke overheid is er een goede samenwerking. Een speciale commissie bege leidt de actie van de drie ste den. Ze bestaat uit mevrouw J. W. van der Meer en de he ren H. van Es. H. C. Ma assen, L. Banning, Th. Schiebroek en J. van der Meer. Schriftelijke inlichtingen kan men. bij deze laatste inwinnen. Adres: Heinsiusstraat 49, Schiedam. Pater Dupont heeft aan alle pa rochies van het dekenaat een brief gezonden waarin hij uit eenzet, onder wat voor om standigheden het ontwikke lingswerk moet worden ver richt. Zijn parochie heelt een lengte van 40 km en omvat 20 dorpen. De visvangst wordt er nog bedreven op een oude ma nier en is meer als jacht te beschouwen. Lamalera leeft vooral van de visserij. Tot nu toe zijn de scholen primitieve gebouwen van hout en bam boe met een dak van gras en een vloer van leem. School boeken en schriften ontbreken nogal eens. De schoolkinderen bakken stenen om geld te krij gen voor schoolbehoeften of ook voor de bouw van hun ei gen school. De drie gemeenten moeten nu zien, het benodigde geld bij een te krijgen. De Vastenactie Nederland is een landelijke actie en heeft tot doel projec ten in ontwikkelingslanden, die van regeringswege geen Enkele bewconsfers van La malera op de moeilijk h bewerken bodem. steun krijgen, ten uitvoer t* brengen- Schiedam In het noord- oostelijk deel van het voor- matige Kethel ligt een klei ne enclave, hekend onder de naam „de Kandelaar". De bebouwing bestaat voornamelijk uit enkele boerderijen die verzonken liggen achter de oevers van de Schie. Verder staan er nog enkele kleine boeren huisjes vroeger bewoond door het werkvolk van de veehouders. Enkele hier van zijn nu betrokken door studenten. Midden in de enclave is het slob dat eens leidde naar het over zetveer dat vermoedelijk iets heeft te maken met de naam geving „de Kandelaar", Op een gevelsteen van een der huizen bij het inmiddels opge heven veer staat een kande laar met kaars afgebeeld met het jaartal 1876. Zo'n branden de .kaars,kangediend., hpbbeij^ om de mensen, die vanaUde' Delftseweg overgezet wensten te worden de plaats van over zetten in het duister te doen vinden. Het veerhuis was na- melijk tevens 'n café dat door de schippers, die zwoegend aan de lijn hun vrachtschepen vanaf het jaagpad voort trok ken, vaak werd Het flakkerende kaarslicht, delijk aan te laten uitlopen, van verre/zichtbaar, was voor Hoe het ook zij, het is altijd „de hen het teken het schip gelei- Kandelaar" gebleven, een oord dat bij hoogzomer heel •wat wandelaars trok op hun wandeling tussen de weiden van het toen nog ongeschon den agrarische Kethel en Spa- land. Ze lieten zich door hel veer overzetten om dan. langs de Schie weer naar Schie dam terug te keren. Ook wel kozen ze het jaagpad zowel in de richting Delft als in de richting Schiedam. De bevol king van „de Kandelaar", al thans de ouderen onder hén. is twee keer var. gemeente veranderd. Ir. 1942 kwamen ze onder Schiedams bestuur toen de secretaris Generaal van Binnenlandse Zaken, Frede- riks besloot het grondgebied van Kethel en Spa land bij dat van de gemeente Schiedam te voegen. Smds enkele jaren zijn de Kandelaarders Rotterdam mers geworden. Ze weten nog steeds niet wat de toekomst hun gaat brengen. Die onze kerheid is te herkennen aan de veroudering van de boerde rijen maar desondanks is er. zelfs in de winter, nog volop rustiek. Hier staan nog opge taste hooibergen, geuren de gierputten, en scharrelen kip pen langs de weg. Het bekijken van de enclave is de moeite waard, want eens zal ook „de Kandelaar" on dergaan lr. zand en modder om plaats te maken voor in dustrie of welke andere be stemming Rotterdam er aan zal geven. Willem de Bruijn <7 Op talloze manieren kan een aquarium worden ingericht. Aan voorlichting over vissen en koralen, die bij elkaar behoren, is geen gebrek. Vlaardingen Al een lange reeks van jaren Is het houden van een tropisch aquarium een hobby, die in tal van huis kamers sfeer en gezelligheid brengt- Een gemakkelijke bobby is het, zeker in het begin, niet. Voor zo'n stukje on derwater op volle schoonheid is gekomen, zal de man of vrouw, die zich tot deze liefhebberij voelt aangetrokken, heel wat teleurstellingen krijgen te verwerken. Aansluiting bij een vereniging van mede-hobbyisten is dan ook aan te raden. Leden kunnen hun opgedane ervaringen uitwisselen, waardoor gemaakte fouten kunnen worden voorkomen. Over het tropisch aquarium verschijnt steeds meer lectuur op de markt. Ook de verdere ontwikkeling van de techniek heeft er veel toe bijgedragen, dat het in richten van een tropisch aquarium voor iedereen een haal bare kaart is geworden. Foorheen kwamen de tropische vissen uitsluitend uit de lan den van hun herkomst maar geleidelijk aan namen de lief hebbers de kweek hiervan zelf Ier hand. Thans is het zelfs zo, dat van de meeste soorten import niet meer nodig is. Ne derland kweekt op grote schaal zowel in commerciële kwekerijen als in de broeö- hakken van de duizenden klei ne en middelgrote liefhebbers die ons land nu telt. Het is niet alleen bij de vissen geble ven. Voor een goede opbouw van een aquarium zijn tropi sche planten nu eenmaal on ontbeerlijk. Ook hiervan is de kweek deels eigen werk, hoe wel er nog veel uit tropische landen moet komen door de drang steeds iets nieuws te brengen. Even heeft het er naar uitgezien dat de televisie het aquarium zou verdrijven uit de huiska mers. Twee kijkkasten was veel huismoeders wat te veel. De kleurenpracht van het tro pische stukje natuur, waarvan zo'n grote rust uitgaat, moest wijken voor het lawaaierige venster dat het nieuws, sensa tie, romantiek en al dies meer, elke avond en hoe lan ger hoe meer ook overdag In de huiskamer brengt. Het heeft evenwel niet lang ge duurd. Het aquarium, is, waar het tijdelijk naar een. ander vertrek werd verbannen, In ere hersteld. De toevoer uit binnen- en buitenland, van be ter materiaal, bakken van naadloos staalglas en zelfs in gebouwd in kamermeubelen, heeft hier het nodige toe bij gedragen, TELEURSTELLING De laatste jaren is het tropische zee-aquarium meer en meer terrein gaan winnen. De lief hebbers van het experiment konden weer van voor af aan beginnen. De inrichting van het stukje koraalzee in minia tuur was toen er vissen en ko ralen op de markt kwamen gauw gebeurd. De teleurstel ling kwam echter ai gauw. De vissen stierven reeds na korte tijd. Dat lag in de eerste plaats aan het water maar ook aan de doorstroming hier van en de hoeveelheid zuurstof dat constant moet worden toe gevoegd. Bovendien was er nog weinig bekend over de be hoeften van de uit de koraal zeeën Ingevoerde vissen, waarvan vormen ea kleuren zo totaal verschillen met die van de zoetwatervissen. Het zijn vooral de Duitse schei kundigen geweest, die er voor hebben gezorgd dat zowel de flora als de fauna uit tropi sche biotopen meer levens kansen hebben gekregen. Ze stelden een mengsel van zou ten samen, dat alles bevat wat dergelijke vissen, week dieren en wat er verder in bakken kan worden gehouden, nodig hebben. Goede voorlich ting blijft toch noodzakelijk. Er zijn de laatste tijd heel wat technische boekwerkjes voorzien van prachtige illu straties in de boekhandel ver schenen. De man die eehter het meest bij het experiment is betrokken blijft de hande laar-importeur. Sïervisspeclaalzaak J. J. Des sens en Zn. In de van Riet beekstraat Is een voorbeeld hiervan. „De mensen die in onze showroom komen kijken, raken wild enthousiast als ze de hier opgestelde aquaria zien", zegt Koos Dessens sr. „Natuurlijk doe je als hande laar graag zaken. Het. is ge makkelijk genoeg zo'n pronk stuk over te brengen naar het huis van degenen die er hun zinnen op hebben gezet. Ik ad viseer de mensen klein tc be ginnen. Ook een zee-aquarium moet je opbouwen. Neem eerst een kleine bak met niet al te dure vissen. Die grote show- bak komt heus later wel. Na tuurlijk schuilt in al deze raadgevingen een stukje ei genbelang. Het is niet leuk als ze je later komen vertellen, dat de vissen allemaal dood zijn. Bovendien, als je bijna twintig jaar in het vak zit word je naast handelaar ook een grote liefhebber". Het inrichten van een zee-aqua rium is nog een vrij kostbare aangelegenheid. Compleet met enkele vissen en wat er verder bijkomt kost dat nu 370 tot 390 gulden. Als Koos Des sens eenmaal over de vissen gaat praten, kun je er gerust een half uurtje voor uittrek ken, Veel laat hij al over aan zijn zoon, Koos jr. Zelf be moeit hij zich geheel met de inkoop van de te importeren vissen. „Onze voorraad is altijd zeer af wisselend. Enkele weken te rug is een deel van het vlieg veld van Manilla, van waar de meeste vissen worden ver zonden, door brand vernield. Nu echter komen er weer re gelmatig zendingen door," al dus Koos sr. Wat er in de bak ken zit? Onder meer koraal- duivels (Pterois volitans) af- komstig uit dc Rode Zee. Indi sche" en Stille Oceaan. Verder de hertogsvïs (Holacantus tri color), de naam zegt het al, een prachtig gekleurde vis, afkomstig uit dc Caraïbische Zee. In zijn bakken zwemmen ook kelzersvls en dc blauwe trek- kersvls rond, vissen die elke liefhebber graag in zijn aqua rium zou willen hebben. De prijzen hiervan variëren van 10 tot 130 gulden per stuk. „Hier zit een paartje kapper garnalen", wijst vissenspecia list Koog Dessens. ,,Ze zijn bijna transparant. Hier ls de Vijl mossel met z'n rode baar den. Een groot pluspunt voor mij en mijn afnemers is dat er sinds kort levende Mysts, een soort kreeftje wordt aan gevoerd. De vissen zijn er dol op. Het overige voer bestaat uit droogvoer, bloedwormen, tubifex en zelfs ingevroren lekkernijen afkomstig uit het leefbiotoop van de vissen". Wat het groen is voor de zoet water aquaria is het koraal voor dat van de zeevissen. Enkele soorten: hersenkoraal, rood-orgclpü pk oraal, vingcr- topkoraal cn het zeer kwets bare princessekoraal. Bewe gelijke sierstruiken zijn ör symbiose-anemonen met d« wuivende tentakels, prachtig van vorm maar levensgevaar» lijk voor bepaalde vissoorten die dan ook uit de buurt blij: Koos Dessens is nog lang niel uitgepraat. Zal dat. naar hij hoopt nog lang blijven doea ook. Wie naar hem luistert wordt liefhebber. Tal var Vlaardingers en mensen uil het gehele Rijnmondgebicc hebben dit al ondervonden. Zonder te overdrijven ka* worden gesteld dat vader zoon Dessens de ambassadeurs van dc aquaria zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3