SCHIEDAMSCHE COURANT Verkoop van kerk gebouw kan door- gaan Vraagstuk van watermeters in studie „De vier molens" naam nieuw dienstencentrum Jeugdraad over bestemming van De Teerstoof Groep besluit tot snoeien van bomen 2 kranten voor één prijs Of Julianakerkof Goede Havenkerk: Verdieping uitgebrand bij Kreuger mm Commissie adviseert afwijzing beroep SSSÉsy A. MOOIJ ZILVEREN JUBILARIS T ILLEGALITEIT HOUDT REÜNIE IN DE RANK Centrum Dukdalf wil toneel groep oprichten Pension Lange Nieuicstraat: Experimentele dienst in de Rank Zaterdag 19 februari 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's 99ste jaargang no. 24339 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Idaehtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL i-pt w Schiedam De gereformeerde kerk van Schiedam zal in ie der geval êén kerkgebouw verkopen. De Kerkeraad voor Algemene Zaken heeft deze week de commissie van be heer gemachtigd om over te gaan tot verkoop van de Goe de Havenkerk aan de Westfrankelandsedijk. Als zich ech ter binnen een bepaalde termijn een gegadigde meldt voor de Julianakerk aan de B.K.-laan, dan zal de commissie de onderhandelingen over de verkoop van de Goede Haven kerk schorsen en zal dan de verkoop van de Julianakerk voorrang worden verleend. Dit meldt het Schiedams Kerk blad over de pogingen tot ver koop van één van de kerkge bouwen van de gereformeerde kork. De verkoop heeft veel emoties losgewerkt. Een aan tal gemeenteleden vindt het niet juist dat er een kerkge- Schiedam Om zo goed mogelijk toezicht op de bomen in de gemeente te houden, is er onlangs bij de dienst Ge meentewezen een zogenaamde boomgroep opgericht. Deze groep bestaat uit deskundigen van de Plantsoenendienst, die onder meer de gegevens, verkregen bij de luchtkarte- riitg met infra-rode films, verwerken en de bomen contro leren en behandelen. De Ju/i'onakerk. iehiedam B en w zijn op het ogenblik bezig met een stu die over het vraagstuk van de watermeters. Ze doen dit naar aanleiding van vragen uit de raad tijdens de laatste begrotingsbehandeling, waarin werd verzocht een oplos sing te vinden voor de problemen die zich rond de water- bemetering voordoen. Ook de bewoners hebben veel aandacht voor het" stedelijk boombestand en wijzigingen kunnen heftige protesten op wekken. Toch blijft het onver mijdelijk dat zo nu en dan oude bomen geheel worden verwijderd of dat grote tak ken van de bomen worden ge zaagd. De kans bestaat, dat stervende bomen omvallen of dat er takken afbreken, wat gevaar zou kunnen opleveren voor voorbijgangers. Binnenkort worden enkele bo men ingrijpend onder handen genomen, onder andere de grote boom op het plein tus sen de Aleidastraat en de Jan van Avennestraat, de grote wilg op de hoek van de Alei dastraat en de "Westfranke- landsestraat, ook de ongeveer zeventig jaar oude treurwilg In het plantsoen van de Stad- "houderslaan krijgt een ••beurt. De populieren in de Professor Kamerlingh Onneslaan krij gen eveneens een snoeibeurt. Het heeft de boomgroep wel enige moeite gekost hiertoe te besluiten, maar er was geen keus. Ër komen geregeld klachten binnen van bewo ners. De Goede Havenkerk. bouw moet worden verkocht, maar aan de andere kant blij ken de tekorten op de begro ting de verkoop noodzakelijk te maken. Ds. X. H. Schuring, wijkpredikant van Schiedam- Zuid, noemt het in hetzelfde kerkblad heel begrijpelijk dat de verkoopplannen veel emo ties hebben opgewekt. Vooral omdat de bewoners van de wijk sterk bij de in 1959 ge bouwde Goede Havenkerk be trokken zijn geweest en er ook financiële acties voor orgel en torenklok zijn gevoerd, vindt ds. Schuring dat een eventue le verkoop van het gebouw een delicate kwestie is gewor den. Door de mededeling van de Ker keraad is het vast komen te staan dat in leder geval één gebouw van de gereformeerde kerk zal moeten worden ver kocht. De Julianakerk is in de dertiger jaren gebouwd en telt een groot aantal zitplaatsen, dat ovedigens lang niet volle dig wordt bezet. Eventuele kopers voor.-één, van beide kerkgebouwen zijn nog niet bekend. Ds. Schuring deelde vorige week mee, dat er wel een kandidaat-koper voor de Goede Havenkerk zou zijn, maar diens naam wordt voorlopig nog niet vrijgege ven. Veertig mille schade Schiedam Een grote menigte is vrijdagavond getuige ge weest van een uitslaande brand in het pand van het bouw- en aannemingsbedrijf Kreuger NV aan het Raam. De brandweer, die was ge waarschuwd door omwonen den, had het vuur spoedig on der controle, maar wist niet te voorkomen, dat de tweede verdieping van het pand, waar de brand was ontstaan, totaal uitbrandde. Op de eer ste verdieping die net niet werd aangetast door de vlammen, werd aanzienlijke waterscha de aangericht. Van de tweede verdieping, die werd gebruikt als opslagruim te en kantoor, bleven alleen de muren staan. De heer Kreu ger, die gewaarschuwd was maar pas arriveerde, toen de brand al grotendeels geblust was, was zeer onder de indruk van de schade, die op onge veer veertigduizend gulden geschat wordt. De oorzaak van de brand is niet bekend. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Dat het vuur is aangestoken, is on waarschijnlijk. In een nota aan de gemeente raad delen b en-w mee. dat er van de 30.000 aansluitingen op de waterleiding bij 22.000 ver bruikers een eigen waterme ter is geplaatst, zodat onge veer 8.000 gebruikers een ge zamenlijke meter hebben. luist deze bemetering levert wel eens meningsverschillen op ten aanzien van het om slaan van de totale verbruiks- kosten, vooral als de water- prijzen omhoog gaan. B en w menen, dat het technisch wel mogelijk is om iedereen zijn eigen watermeter te geven, maar dat hieraan hoge kosten zijn verbonden, die volledig voor rekening van de verbrui ker komen Naast de kosten van nieuwe bin nenleidingen. waarmee enkele honderden guldens zijn ge moeid, moet de verbruiker ook de kosten voor het bre ken, behangen, aanbrengen van een aardelektrode en an dere kosten betalen. Een zo genaamde tussenmeter biedt In slechts enkele gevallen een oplossing, want dan moet wor den uitgemaakt wie voor de kosten verantwoordelijk is. Bij nieubouw kan met de eige naar worden overeen geko men dat de verhuurder de verbruikskosten door een in de huurovereenkomst opgeno men bepaling volgens een ver deelsleutel over de huurders omslaat. Dit is volgens de nota van het college gebeurd bij de bouw van de A.B.P.- flats. Dp het ogenblik wordt bij het verdelen van de kosten van het waterverbruik de regeling gevolgd dat het totale ver bruik naar evenredigheid wordt omgeslagen, indien dat niet geaccepteerd wordt pro beert de gemeente door een gesprek met de verbruikers tot een akkoord te komen. Is er geen overeenstemming te bereiken dan wordt zo mo gelijk een tussenmeter ge plaatst. Als de twee laatste regelingen niet mogelijk zijn. dan wordt het waterverbruik toch naar evenredigheid om geslagen. Omdat er bij de centrale beme- tering nog veel misverstanden blijken te bestaan bij de ver bruikers, hebben b. en w. de voorlichtingsambtenaar ver zocht enige publiciteit te wij den aan deze problematiek. Zodra de studie is voltooid, zul len ze de raad nader informe ren over de waterbemetering. Schiedam De heer A. Mooij, werkmeester A bij de hoofdaf deling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken heeft tijdens een vrijdag gehouden bijeenkomst zijn zilveren jubi leum bij de gemeente gevierd. De heer Mooij trad in mei 1947 als grondwerker in dienst van de gemeente Schiedam. Hij werd belast met de taak van iepenrooier, in verband met de iepziekte moesten vele bo men omgehakt worden. Ver volgens werd de heer Mooij tuinman, voorman-tuinman, baas en werkmeester. Hij behield echter zijn belang stelling voor bomen. Nu is hij chef van de zogenaamde boomgroep" van de Plant soenendienst, die in het bij zonder belast is met het toe zicht op en de verzorging van de bomen in de gemeente. Prafitw mi yin h« unieke ssnbod t krwwn tl ontwsnjin voor de prijs v*n dcH ScWedtmiche Courant met nieuw» uit uw Ki4 «ft ©mjtvinj, «ft h«t R«u«rd»mKhfl Nieuwsblad met h«t luwe bmntn-*n buictflhnd» ni«uwi. G««( ons nu opdrukt ook bij B u 14 dijen jritit, zendir «mj« verplichting, de SC RN M bworjen «ft entd«k R i*|f de pluspunten. Dexs ben Ift open «nv»top, iondir poiuei*!, sturen nm Rotterdimich Nieuwjblid, intwowdnuirmer 834. Rotterdam de SC -f RN 14 <Jaj»i» jretl* naar: ïKt? vS#Sfe;*|ïïf; P. A. de Rijk, inzender van de naam, ontvangt een cadeaubon uit honden ven mevrouw J. PoM-Schvt. Schiedam Uit 146 inzen dingen is „De vier molens" als naam gekozen voor het in aanbouw zijnde dien stencentrum aan de Nieu we Damlaan. Vrijdagmid dag werd tijdens een feees- teiijke bijeenkomst in het gebouw van de Nederland se Algemene Patroonsbond aan de Hooikade de naam bekend gemaakt door me vrouw J. Poll-Schut, voor zitster van de stichting Raad voor het Bejaarden- werk, De 71-jarige heer P. A. de Rijk geestelijke vader van de naam „De vier molens", lichtte zijn keuze als volgt toet „De vier molens in Schie dam zijn een toeristische at tractie. Vooral als ze alle vier weer gaan draaien, waar sprake van is, worden ze een uiterlijk kenmerk van de Schiedamse bedrijvigheid. In het dienstencentrum vind ik die bedrijvigheid terug. Wan neer ,,De vier molens" als het Ware een synoniem wordt van Schiedam, vind ik, dat daarbij ook gedacht moet worden aan het dienstencentrum". Het bestuur van de stichting toonde zich erg gelukkig met de naam, omdat die nauw verbonden is aan Schiedam en niet direct met bejaarden te maken heeft. Enkele andere namen die waren ingezonden: Amour", „Knipoog", ,,'t Hij gend Hert", „Tweede Jeugd- Herberg en „Het manusje van alles". De heer De Rijk kreeg als beloning voor zijn inzending een cadeaubon overhandigd. Het jurylid P. J. van der Heiden kreeg als troostprijs een polle pel in verband met zijn voor ste} de keuken van het dien stencentrum „De warme hap" te noemen. Behalve bij het kiezen van de naam van het dienstencen trum wil mevrouw Poll de Schiedamse bevolking ook be trekken bij het ontplooien van activiteiten in „De vier mo lens". Wie een suggestie heeft wordt verzocht deze te sturen naar het secretariaat van de stichting Raad voor het Be jaard enwerk, postbus 107, Schiedam. Schiedam Naar aanleiding van een brief van de Stichting Gebouw De Teerstoof beraadslaagt de Jeugdraad dinsdag avond tijdens een openbare vergadering over de bestem ming van e engedeelte van De Teerstoof, dat binnenkort leeg kamt te staan in verband met het vertrek van de ver eniging Pro Juventute. De bedoeling is, dat het pand van De Teerstoof, Nieuwstraat 12, een ontmoetingscentrum wordt voor de jeugd. De stichting verzoekt de Jeugd raad in haar schrijven over de bestemming van het pand mee te denken, advies uit te brengen en hulp te verlenen bij de ontwikkeling van het projekt. De Stichting Gebouw De Teer stoof kwam in 3969 tot stand, toen de Hervormde Jeugd raad het pand Nieuwstraat 12 in beheer kreeg om er acti viteiten voor de jeugd te orga niseren. De stichting heeft echter geen. kerkelijke doel stelling. Thans maakt de so ciëteit Quousque Tandem ge bruik van het pand, evenals een groep catechisanten en de Hervormde Jeugdraad. In een onlangs verschenen be leidsnota van de Stichting De Teerstoof staat, dat de meeste ruimten van het pand nog leeg staan. Er wordt aan gedacht een donkere kamer voor een fotoclub in het pand onder te brengen, een koffie bar en eert opvangcentrum voor jongeren, die in nood verkeren. De stichting heeft een soort jeugd-sos-dienst voor ogen, die onder leiding staat van een door een arts, een maatschap- pelijkwerker en een door de politie gesteunde groep. De stichting wil van het pand een. trefpunt voor de jeugd maken, waar voor elk wat wil sis, muziek in verschillende genres, politiek en sport, maar waar men ook kan deel nemen aan verschillende pro- jekten, hetzij politieke, cultu rele, sportieve of maatschap pelijke. In verband met het bespreken van de bestemming van het pand wordt de vergadering van de jeugdraad in De Teer stoof gehouden. Schiedam De Nederlandse Vereniging van Ex-pol itieke gevangenen en het Voormalig Verzet, afdeling Schiedam, houden, op vrijdag 25 februa ri een reünie in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg in Kethel. De toneelvereniging Groeton voert „Een Engel kwam voorbij" op. Na afloop hiervan is er een bal, waar aan het kwartet Ad van der Kaai meewerkt. Schiedam Centrum De Duk dalf aan de Rijnstraat heeft plannen voor de oprichting van een toneelgroep- Belang stellenden hiervoor kunnen schrijven aan antwoordnum mer 181, Schiedam of zich bij het centrum melden. Vanavond wordt van 20 tot 24 uur de sociëteit Duck Soos ge houden. Er is een discotheek aanwezig en er worden enkele tekenfilms gedraaid.s Schiedam De beroepscom missie verzorgingstehuizen heeft de gemeente voorge steld, het beroep dat mevrouw H. Schikhof uit de Lange Nieuwstraat heeft aangete kend tegen de haar door b. en w- opgelegde verplichting tot verbetering van haar pension, af te wijzen. De commissie heeft op het beroep van de pensionhoudster afwijzend ge reageerd. De inrichting van het pension voldeed niet aan de basis-nor men die in pensions gelden voorde brandveiligheid en de huisvesting. B. en w. hadden mevrouw Schikhof gelast, verbeteringen aan te brengen. De pensionhoud ster meende deze niet te kunnen aanbrengen wegens gebrek aan financiën en ging bij de commissie in beroep. De commissie vond overigens dat van een echt beroep niet kan worden gesproken, omdat de pensionhoudster de aan te brengen voorzieningen wel no dig vindt, maar zich beroept op gebrek aan geld' De com missie vindt dat dit laatste daarom niet aan haar ter beoordeling staat, omdat ge brek aan geld niet van invloed mag zijn op de veiligheidsei sen. Appellante is dan ook naar de Gemeentelijke Socia le Dienst verwezen. De commissie vindt dat de aan schrijving van b. en w. juist is geweest en adviseert daarom de gemeenteraad, het be roep van de pensionhoudster af te wijzen. De raad beslist daarover op 28 februari. Schiedam De Nederlands!! Protestantenbond, afdeling: Schiedam, houdt zondagavond in De Rank aan de Schiedam seweg in Kethel de maande lijkse experimentele avondo verdenking. Ds. G. S. Weste rouen van Meeteren, remon strants predikante te Rotter dam, zal een korte inleidlnf houden over het thema Be vrijdlng. Ze heeft onlangs u Berlijn een oecumenisch con gres bezocht. Na de inleidin» is er een informeel gesprei met de inleidster. De diens begint om kwart over zeven

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1