Provincie houdt in eigen handen Rijnpoorthaven Twee op de in Stadsgehoorzaal BESLISSING KORT GEDING UITGESTELD Alle knikkers rollen STREEKPLANHERZIENING WESTLAISÜ MET 50 TEGEN 14 STEMMEN GOEDGEKEURD AUTO IN BRAND GROENSTROOK Willeke Aïberti en Jeroen Krabbé in: Meten met twee maten?: Hallo" allemaal Voor de jeugd De prijswinnaars De nieuwe puzzel Brievenhoekj.e SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 Van een onzer verslaggevers De provincie houdt de Rijnpoorthaven in eigen hand. De statenleden spraken zich gistermiddag na bijna drieënhalf uur debat met ruime meerderheid (vijftig voor, veertien tegen) uit, voor de partiële herziening van het streekplan Westland, een herziening die de komst van de veelomstre den geplande containerhaven op de Noorderlijke Water wegoever mogelijk maakt. Door deze uitspraak behoudt de provincie zelf zeggenschap over de vestiging van de haven. Provinciale Staten volgden met hun beslissing gister middag de aanwijzing op, die de toenmalige minister W. F. Schut van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Or dening in juli 1970 aan de provincie gaf om het streekplan zo te verande ren dat de haven daarin op genomen kon worden. De stemmenuïtslag gistermid dag betekende echter geenszins dat de provincie nu geheel achter de komst van de Rijnpoorthaven an sich staat, 'men „gehoor zaamde" alleen aan de mi nisteriële aanwijzing. De provincie houdt daarmee nu de herziening van het streekplan en daarmee de Schiedam Gistermorgen is een auto in de Lange Niéuw- straat in brand geraakt. De wagen behoorde oe aan mej. W. G. Zij wilde de wagen op de rijbaan parkeren toen er rook onder de motorkap kwam. Nadat er was getracht het brandje met een -deken te blussen, heeft men het met een schuimblusser van de po litie gedoofd. De brand as vermoedelijk .ontstaan door kortsluiting waardoor de be drading in brand raakte. De schade bedraagt f 500, Rijnpoorthaven in eigen handen. Zou men de aan wijzing van de minister niet hebben gevolgd en de streekplan herziening niet hebben doorgezet, dan ligt het voor de hand dat de re gering zelf de herziening van het streekplan West- land zou doorvoeren. Overigens ging ook de Rijn- tmorwiraad, eerder deze week, ai akkoord met de streekplan- wijziging om de Rijnpoortha ven mogelijk te maken. Dat gebeurde met een ongeveer zelfde stemmenverhouding als gisteren bij de provincie, na melijk met 48 tegen vijftien stemmen. Anti-revolutionair statenlid J. van. Katwijk twijfelde er gis teren bij de behandeling van het onderwerp aan of het wel juist was dat de provincie nu een uitspraak zou doen over de streekplanherziening, om dat het beroep van de ge meente Naaldwijk tegen de komst van de Rijnpoorthaven nog in behandeling is. „Dat. zou op z'n zachtst gezegd one legant zijn", oordeelde de ARP'er. Gedeputeerde ir. N. Buijsert was het daar in het geheel niet mee eens. „Wij moeten de aanwijzing van de minister eenvoudig .opvolgen"pleitte -hij, „het beroep van de ge meente Naaldwijk heeft geen opschortende werking. Het vaststellen van de streek- planherzienlng betekent niet, dat ook het uitvoeringsplan van de gemeente Rotterdam voor de haven is goedge keurd." Pas wanneer de ge meente Rotterdam met een dergelijk uitvoeringplan bij de provincie komt, kunnen de GS het verzoek om goedkeu ring uitstellen tot na de afwik keling van het Naaldwijks be roep bij de Kroon. De veertien statenleden die te gen de streekplanherziening stemden waren overwegend socialisten: negen PvdA'ers stemden tegen, verder drie ARP'ers en 2 CHU'ers, Op. die verdeeldheid bij de FvdA-fractie was door de so cialistische mevrouw drs. M. Epema-Brugman al eerder op de vergadering gewezen. Het D!66-srtatenlid mevrouw W. Kartemink-Trouw wees nog eens op de onzekerheid van de tuinders in het betrokken ge bied die nauwelijks investe ringen voor bedrijfsuitbrei- ding aandurven. De groenstrook, aansluitend aan het Rijnpoorth a ven-project, vormde gistermiddag ook een onderwerp van discussie. Een motie van PvdA'er J. Hoek van Dijke, en ntedeonderte- kend door fractiegenoot F. A. Diepenhorst, W. F. Bohrê (KVP), W. Hartemink-Trouw (D'66), drs. M. Spiro (PPR), H. A. Drukking (ARP) en L. C. van As (CHU) daarover, werd aanvaard met 47 stem men voor en vijftien tegen. In deze iriofcie drong men erop aan dat gedeputeerde staten alles in het werk zullen stellen om een aanvaardbare rege ling voor de financiering van de groenstrook samen met de betrokken instanties, te toerei ken. Tevens vroeg men zo nauwkeurig mogelijk te on derzoeken hoe de nadelige ef fecten van de Rijnpoorthaven voor het leefklimaat in het toe trokken gebied binnen aan vaardbare grenzen kunnen worden gehouden. r WÜfeke Alberti en Jeroen Krabbé in een scène uit hef blijspel „Twee op de wip", Schiedam De Rotterdamse rechtbankpresident rnr. 3. G. L. Reuder zal op 14 maart uitspraak doen in het kort geding dat de heer J. W. Salari, eigenaar van 't Cash en Carry bedrijf aan de Van Deventerstraat, aangespannen heeft tegen de gemeente Schiedam. De president heeft deze datum gekozen, omdat de gemeente plannen heeft een door haar niet goedgekeurde ver- bouwing in het bedrijf op 16 maart te slopen. Vlaardlngen Willeke Aïberti, die in de huiskamers nog één keer te zien zal zijn als Mar leen in „De kleine waarheid", komt zaterdagavond 4 maart samen met Jeroen Krabbé naar de Vlaardingse Stadsge hoorzaal voor de opvoering van het blijspel „Twee op de wip", dat, evenals de televi sieserie „De kleine waarheid" onder regie van Willy van Ha mert staat. Jeroen Krabbé heeft met name veel bekendheid' gekregen door zijn medewerking aan de televisieserie-programma's Improvisatie en Kort en Klein. Zaterdagavond begint „Twee op de wip" om kwart over acht. De kassa is vanaf maandag dagelijks geopend van 10 tot X urn: en 's avonds van. 7 tot fl uur. Ongeveer een jaar geleden heelt de gemeente een bouwvergun ning aan het Cash en Carry bedrijf geweigerd. In de erf- pachtsacte staat als bestem ming van de grond aangege ven „het vestigen en exploite ren van een plaatijzeren con- structiewerkplaats met kan toorruimte". De gemeente vindt 't Cash en Carry bedrijf in strijd met de bestemming van 't pand. Bur gemeester en wethouders heb ben indertijd dart ook gewei gerd toestemming te geven tot wijziging van deze be stemming en tot vervreem ding van het recht door Tase- laar aan de heer Salari. Advocaat van de heer Salari, mr. B. van Bochove, stelde dat de gemeente geweigerd heeft mee te wérken aan de verandering van het erfpacht- recht. Hij wilde daarom wachten op de uitspraak van het hof over dit recht. Dezer dagen komt de zaak van het erfpachtrecht namelijk voor bij de Raad van State. Mr. Reuder meende echter dat dit niet de inzet was van de huidi ge procedure. Over de geweigerde bouwver gunning (de eigenlijke inzet van het kort geding) zei mr. van Bocbove: „De bouwver gunning is steeds geweigerd. Het bedrijf heeft echter wel een slijterij-vergunning gekre gen van de gemeente. .De ge meente had die op bepaalde gronden ook kunnen weige ren". De verdediger wilde de gemeen te het recht ontzeggen haar plannen door te zetten (de verbouwing af te breken en het bedrijf eventueel te slui ten), omdat het gemeentebe lang dat er mee gemoeid is, slechts uiterst gering is en een grote strop voor Salari zal betekenen. Bovendien voerde hij aan, dat er in het gebied van Schiedam waar de Cash en Carry gevestigd is al ver scheidene bedrijven zijn die in strijd zijn met het bestem mingsplan. De advocaat van de gemeente mr. Van Meurs, meende over het erfpachtrecht, dat over dracht van het recht niet zon de toestemming van B. en W. mag plaatsvinden. Bovendien zou de gemeente volgens mr. Van Meurs altijd zeer lank moedig tegenover Salari zijn opgetreden. Hij bleef er""bij' dat dit gedeelte van Schiedam alleen bestemd is voor handel en industrie. Mr. Van Meurs hield voét bij 'i stuk betreffende de verbou- wing in het Cash en Carry- pand. Hij sprak van een clandestiene verbouwing", 'j Volgens de advocaat wil Schiedam hoe dan ook de sta- tus quo in dit gebied handha- ven. Bovendien zal in dit ge bied slechts een bepaalde tak van handel zijn toegestaan- t „De aard van een Cash, en 1 Carry bedrijf is dat van een winkel en dus niet toege staan", aldus mr. Van Meurs. De gemeente heeft inmiddels een brief aan Salari gestuurd, waarin wordt aangedrongen op opheffen van de verbou- wing. De gebouwde verdie- ping zou niet stevig genoeg 2ijn en op het punt van instor- ten staan. De heer Salari ont- kent dit echter. Hij heeft na het schrijven van de gemeen- te wel de verdieping voor het publiek gesloten, hij bestaat i echter nog steeds. Uitspraak 14 maart. SCHIEDAMSCHE COURANT kj IN .ENKELE raadsfracties is verzet gerezen tegen de begroting van de Schiedamsa' raad voor jeugd en jongeren.* De i raadsleden zijn niet tegen- dei subsidie op zichzelf, maar -me- nen dat de begroting onvol doen-? de is gespecificeerd. Voorakeen ii post van f 20-500 voor niet nader? omschreven activiteiten treeft v bezwaren losgemaakt. Die bezwaren lijken niet hele-;-: maal onredelijk. Instellingen als*;.? Schiedamse Gemeenschap - en Schiedamse Muziekschool heb- ben van de raad te horen gelere- gen een zo laag mogelijk gehou- den begroting in te leveren. In-:. Groenoord krijgt de Stichting); Samenlevingsopbouw geen gub- sidie, omdat er geen geld yoor zou zi jn. njfT DAT DE s.r.j.j. dus op de: lAS vingers wordt getikt omdat - de begroting royaal is genomen,i;. is dan ook niet verwonderlijk. Het is onjuist, bij de ene instel-1, ling op bezuiniging aan te «trin-if' gen en bij de andere een ruina?? opgezette begroting goed te keu-|( ren.' Het "zou; metenmet twee;] maten zijn. Het is Knikkertijd. Ais het speelkwartier is spelen ie kinderen geen vangertje ol wegkruipertje, maar re ritten of liggen op het plein en laten de knikkers rollen. .Zullen we even tikken?" roepen ie. ,Wfl jij met me tikken?" „Voor een kx»er", zegt Jan. „Ik heb alleen een knikker", zegt Martin. „Nee, doe ik niet. Jij Len?" en weg is Jan al. Martin probeert het er gens anders. Maar nie mand wfl het voor een ge wone knikker doen. Een paar jongens uit de vijfde pikken de knikkers die ver weg rollen en steken ze in hun zak. „He, dat Is ge meen", roept Martin, die het ziet, „Hou jij je mond, kleine", zeggen de jon gens. Martin gaat op het muurtje ritten. Hij wil zo graag knikkers winnen. Wat die jongens doen i» ei genlijk niet eens zo gek. Zo krijg je er tenminste knik kers bij. Zal hij het ook eens proberen? Martin gaat bij een groepje staan en kijkt of er geen knik kers weg rollen. Ja, daar gaat er één. Martin grist hem weg Hebbes! „He, laat liggen", roept een meisje. Martin rent al. Het meisje kan haar knikkers niet fn de steek laten en speelt mopperend verder. Ergeas anders probeert Martin het weer. Nu beeft hij er drie. Ha, dat gaat goed. Als de bel gaat heeft hij er elf bij elkaar. Mar tin grinnikt. Niet gespeeld, en toch knikkers. De fcinde- ren schuifelen de klas «n. 2e moeten de knikkerzak ken in de vensterbank leg gen van juf. Dat weten ze al. Daar liggen de zakjes: rode, blauwe, geblokte. twee washandjes zijn er bij en een knalgroene. Martin heeft geen zakje. Hij legt de knikkers vlug fn zijn kastje achter zijn taalboek. Ziezo, die Hggen veilig. Ze krijgen eerst na tuurkunde. Dat vindt Mar tin een fijn vak. Hij luis tert heel goed. Ze mogen plaatjes In hun schrift plakken en er iets öij schrijven. „Nu de schrif ten weg en even de taai- boeken tevoorschijn", zegt juf. Martin is de knikkers helemaal vergeten. Hij trekt zijn taalboek uit bet kastje en rikkerikke tik, daar rollen de knikkers over de vloer. „Wat Is dat?" roept juf. Martin krijgt een kleur als vuur. De knikkers rollen alle kanten uit „He", roept Lenny, „dat Is mijn knik ker". „Daar gaat de otij- ne, met die rode strepen", roept Llnda. „Die blauwe daar is van mij", schreeuwt Karin. Ze dui ken onder hun tafeltjes om hun knikkers op te rapen. „Zitten allemaal",roept Juf boos en petst met de li niaal op de lessenaar. Ze luisteren niet eens. „Die van mij", roept Jan. „En daar gaal de mijne", wijst Robert „Is het nu afgelo pen', zegt juf en trekt Ro bert aan zijn arm onder de tafel vandaan, „zitten! Wat Is dat hier voor een bende. Waar komen die knikkers vandaan?" „Hij heeft ze gestolen van ons", schreeuwt Robert en wijst naar Martin, die angstig rondkijkt. „Is dat waar?" vraagt juf. „Ja.... eh... nee.. Ik..." stamelt Martin. „Ik heb ze opgeraapt". „Gestolen man!" roept Ro bert weer. Martin moet al les vertellen. De juf Is erg boos. „Het is toch stelen Martin", zegt ze. „Dat Is niet zo mooi. Raap de knik kers op en leg ze in de ven sterbank. Dan kunnen de andere kinderen straks uit zoeken welke van hen is. En jij blijft om twaalf uur maar een kwartiertje op school voor straf." „De an dere jongens deden het ook", zegt Martin nog, maar de juf hoort het niet. Als de school uit gaat zit hij verdrietig in rijn bank en kijkt naar buiten waar de andere kinderen al weer druk aan het knik keren zijn. Nu is bij al zijn knikkers weer kwijt. Als hij thuis komt staat moeder voor het raam. „Wat ben je laat", zegt ze. Martin vertelt eerlijk wat er allemaal is gebeurd. ,Je mag wel een paar knikkers van mij", zegt zijn broertje, „maar ver speel ze dan niet allemaal. Anders ben je ze wner kwijt.' „Nee hoor", zegt Martin, „nu g a ik alleen winnen. Vanmiddag heb ik er honderd. Dat zul Je zien." ANKE De voorjaarsvakantie zit er ook weer op. Al waren het maar twee dagen Bet is toch altijd leuk. Je kunt lekker de hele dag rolschaat sen, voetballen, of iets anders doen waar je zin ln hebt. Even weer energie op doen voor maart. Dat is een lange maand zonder één extra vrije dag. April is weer beter want dan'heb je paasvakantie. Lekker vroeg dit jaar. Twee en drie april ia het al Pasen. Het if te hopen dat de narcissen en tulpen dan al helemaal uit zijn. 1 Mleke Winkel, Laan van Bol-es 13, Schiedam (12 jaar) 2 Marja Korpershoek, Van der Werffstraat 328, Vlaardingen (9 jaar) De oplossing was: 1 Ko, 2 koe, 3 roek, 4 kroes, 5 koster, 6 koester, T oester, 8 stoer, 9 roet, 10 tor en 11 To. De puzzel was geloof ik wel een beetje moeilijk want ik kreeg niet zo veel oplossingen als anders. Daarom deze keer weer eens een ge zellig kruiswoordraadsel. Waar ook de jongsten aan mee kunnen doen. \W%W Ronnie de Groot uit Schiedam maakte deze tekening van een boom met een vogel op de tak en een stad op de achtergrond. Horizontaal: 1 om in te lezen, 4 stroomt van vuurspuwende berg, 7 begin van sprookje, 8 liefko zing voor poes, S afkorting van. ingenieur, 10 dier met stekels, 11 bewoner van Noorwegen, 12 muzieknoot, 13 vloerbedekking, 13 twee klinkers, 16 lager an derwijs (afkorting),. 18 laatst leden (afkorting), 20 muziek instrument. 24 jongensnaam, 25 boom, 26 afkorting van Eduard, 28 meisjesnaam, 29 moeder, 30 toespraak, 31 grond bij het huis. Verticaal: 1 groot bruin dier uit de dierentuin, 2. muziekinstrument in de kerk, 3 rustig, bedaard, 4 dragen de meisjes wel eens'in het baar, 5 muziekinstrument waar men een strijkstok bij gebruikt, 6 win tervoertuig, 14 meisjesnaam, 17 man van oma, 18 niet vast, 19 getal, 21 ineens opkomende gedachte, 22 broedplaats voor vogels, 23 mooie weg met bo men, 27 lidwoord, 29 muzieknoot. De oplossingen verwacht Ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leef tijd onderaan de brief of op lossing. Op de envelop zet Je Aan Anke, Verwersdijk 6—8, Delft JAN V.D. SLUYS (Schiedam). Ja had de oplossing helemaal goed. En dat voor de eerste heer. Je had nog nooit gepuzzeld he? De meeste kinderen vonden de puz- zei nogal moeilijk. Er waren niet zo veel oplossingen als an ders. Heb je nog naar het schaatsen gekeken? Het ging weer goed he? MI EKE WINKEL (Schiedam). Je had de oplossing helemaal goed. Er waren blijkbaar nog weï meer hinderen die er moeite mee haddenEr waren lang zo veel goede oplossingen niet. Nu is er weer een kruiswoordraad sel. Dat zal wel beter gaan, denfe ife. ERNA V.D. BERG (Schiedam). Nou en of, ik heb ook alle schaatswedstrijden gevolgdBij het lezen van de briefjes viel me op dat de meeste kinderen er naar kijken. Zelfs naar die vroege uitzendingen van de Olympische Spelen. Je tekening vond ik erg leufe. Het is alleen jammer dat de schaatswedstrij den nu afgelopen zijn. Dus ift han hem niet meer in ons hoek je zetten. Maak er maar één van de lente of van Pasen. WILLY RIJNDERS (Schiedam). Ben je al naar de tandarts ge weest? Ja, ffe moet er ock om het half jaar naar toe. Ife ben altijd blij als er niets gevuld hoeft te worden. Dat vind fk een ellende hoor. Maar ja. het moet nu eenmaal. Heb Jij a! veel g aatjes gehad? Was het een leuke dag toen de juf jarig was? MARLIES V. D. LINDEN (Vlaar- dingen) Er zijn nog heel wat hinderen die al dertien, soms veertien zijn en nog meedoen. Ik houd me niet aan een leef* - ti/dsgrens hoor. Het gaat onge- - veer tot dertien jaar. Maar als je bijvoorbeeld veertien bent en - je maakt een mooie tekening, - komt die heus wel in ons hoekje - te staan. Je leest zeker wel - veel? HERMAN MULLER (Vlaardln- gen) Geweldig he, dat Stieu oofe een gouden medaille won. Nu ik dit schrijf moeten de wereld-1 kampioenschappen nog komen. Ik hoop dat de Nederlanders daar ooh weer winnen. Heb je' ook alle wedstrijden op de t-v. gevolgd? Ik wel hoor. Bedanfet" voor je leuke tekening ANNEKE MULLER (Vlaardigen)i Je noemde mij per ongeluh ooh. AnnekeOnze namen lijfeen oofel zo op elkaar. Jij had een boer-, tje en boerinnetje getekend. Die vond ife ook leuk. Juiïie hadden, de oplossing goed. Wil je Cle-. mens zeggen dat Ife zijn bette-. ning oofe mooi vond? KRISTA IRMIN EXEL (Vlaardin gen) Je hebt zulke mooie na-: men. Ife heb ze allebei maar bo ven di. brief gezet Ik vond het leufe dat je oofe eens meedeed. En je schreef er gelijk een ge zellig briefje bij. Zou je later bij het grote ballet willen? Of houd je het alleen maar als hobby? Je bent er ai lang op zeg. Je kunt het zeker wel erg goed? Fijn, dat de proefwerken goed waren. PAUL VERVER (Maassluis) Be dankt voor je tekening. Ik hoop er gauw een plaatsje voor te vinden. Het is eïgenlijfe een voorfaarstekening want de bo men krijgen al kleine blaadjes en ife zie oofe ai tulpen en nar cissen bij het huis staan. Dat is een mooie tekening voor als het lente wordt. WILFRED v. d. LINDEN (Vlaar dingen) Fijn, dat het boefe naar je zin was. En gelufefcig lees fe oofe graag en dus dat feomt goed uit. Er zijn oofe wel kinderen die molt lezen. Maar een boefc wat ie zelf hebt gewonnen lees je altijd, vind ie niet? WIM VAN HOLSTEYN (Maas sluis) Je hebt heel wat hobbies zeg. Jij verveelt je natuurlijk nooit Snoepen is niet zo best maar ja, het is zo lekker ke? Ik doe het ook graag hoor. Heb je al veel postzegelsSpaar je ze - van de hele wereld? Tefeenen doe ife oofe graag. Je had'de op- lossing helemaal goed. Dit was hst laatste briefje weer van verleden week. Dag alle maal, veel groeten van ...V?v;";?AnRf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3