AANRANDING VAN VERPLEEGSTERS NOG STEEDS EEN MYSTERIE Na ongeval op rijksweg veroordeeld WEL KANS OP RIJKSSUBSIDIE VOOR RAAD JEUGD EN JONGEREN M Octave de Coninek in Stedelijk Tientallen tips blijven zonder resultaat RIJK GEEFT GééN SUBSIDIE - Fancy-fair op ,Spieringshoek' 1 Samen in de sauna Kantongerecht Schiedam: Drs. Wark in brief: Kritiek op uitlatingen Boschman Italiaan drie maal beboet SCIIIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 2 MAART 1972 Op aanwijzingen van het Een portret van de man die eerste slachtoffer tekende de sprekende gelijkenis zou ver- polifie deze identificatie- tonen met de brute aanrander tekening van de verdachte. Vlaardingen Wie is de aanrander die tot twee keer toe Reeft toegeslagen nabij het terrein van het Holy-ziekenhuis? Dagen lang speurwerk van het vier man tellende recherche-team, heeft de Vlaardingse politie nog geen stap dichter bij het ant woord op deze vraag gebracht. De aanrandingen, gepleegd op maandag 28 november en op dinsdag 22 februari, zijn voor de politie nog even raadselachtig als bij het begin, van het speur werk. Onderzoeken ter plaatse, interviews met het publiek in de omge ving van het ziekenhuis, het natrekken van tientallen tips, heeft de politie nog geen stap dichter gebracht bij de oplossing van de misdrijven, waarvan twee verpleegsters het slachtoffer zijn ge worden. PvdA-raadslid Boschman; Schiedam PvdA-fractïevoor- zitter P. Boschman heeft -- enigszins verwonderd gerea geerd op de uitlatingen van drs. Wark over de subsidié- ni ring van de Sehïedamse Raad voor Jeugd en Jongeren in onze krant. Hij meent, dat zijn uitlatingen maandag avond over de geringe kans, dat het rijk de gemeente zal subsidiëren in de 92.000 die ter beschikking worden ge- stcld aan de S.R.J.J., hun kracht hebben gehouden. '„Van het rijk krijgt men echt niets" zegt de heer Bosch- man, ambtenaar jeugdzaken in Vlaardingen. Drs. Wark heeft hem eigenlijk in die hoe- danigheid benaderd, omdat ze r zich beiden met dezelfde pro blematiek bezighouden. „Op het ogenblik is het zo, dat er bij het rijk voor dit werk niets af kan. Ik heb een ge sprek gehad met enkele verte- genwoordigers van het depar tement die me nadrukkelijk hebben verklaard dat er geen subr.iöie in zit. Misschien is er in 10/3 een kleine kans, maar 1 nu is die er niet", zegt de heer 1 Boscbman. „In Vlaardingen ligt de zaak 1 heel anders. Daar is een veel heiere subsidieregeling, die de activiteiten van de partlcu- 1 liere organisaties van geld voorziet. Dat loopt prima. Van mij is het echt geen ja lousie dc métier, dat ik maan dagavond moeite had met het raadsvoorstel. Het ging er bij my niet om de Raad voor - Jeugd en Jongeren geld te wei- geren. Ik heb de zaak positief willen benaderen." Actie voor Indonesië Schiedam In het kader van de bisschoppelijke vas tenactie wordt op de scho lengemeenschap „Spie- ringshoek" op 24, 25 en 26 maart een fancy-fair geor ganiseerd ten bate van de timmerwerkplaats van pa ter Dupont in Indonesië. Pater Dupont leeft al tien jaar op een van de eilan den in de Indische archi pel. Hij geeft daar een vakoplei ding voor timmerman, er is echter ecu groot tekort aan gereedschapskisten. De pater wil iedere jongen die de school verlaat na melijk een kist meege ven, Een gereedschapskist kost f 450,-, De leerlingen v van „Spieringshoek" wil len geld voor tien van deze kisten bijeen brengen. De organisator van de fan cy-fair, pater Ma assen, zegt hierover: „We heb ben f 5000,- nodig, maar zoals het er nu uitziet krij gen we wel f 10.000 bij el kaar". Op de fancy-fair zullen ongeveer twintig verschillende kraampjes opgezet worden. Op het voorplein van de school is er pony-ryden voor kinde ren, bovendien komt pater Beekman met zijo poppen theater. Onk wordt er een wijnkeidertje ingericht en een café. Eenzelfde actie voor Pater Dupont wordt in Vlaardin gen en Maassluis georgani seerd. „DUBBELGANGER KOMT NIET UIT VLAARDINGEN" Het onderzoeken is nog steeds niet op een dood spoor aange land, zegt hoofdinspecteur L. van Slooten. Er zijn nog ver scheidene mogelijkheden. Wat die mogelijkheden zijn om enig licht te brengen in deze aanrandingszaken die sterk de aandacht hebben getrok ken, wil de recherche-chef echter niet meedelen. ONRUST Het gegeven dat de man die verantwoordelijk is voor de aanrandingen van de ver pleegsters nog steeds vrij rondloopt, heeft tot onrust ge leid onder de bevolking. Hoofd inspecteur Van Slooten ver heelt niet dat er zelfs sprake is van een panieksfeer. En daarom doet de politie er, voor wat deze zaken betreft, het zwijgen toe. Want, oor deelt men, volledige informa tie over de stand van zaken op dit ogenblik zou niet alleen kunnen resulteren in een toe neming van de paniek maar zou tevens belemmerend kun nen werken in het onderzoek. De man die verantwoordelijk is voor de aanrandingen schuwt geweid niet, Dat hebben zijn twee slachtoffers ervaren. In beide gevallen immers heeft hij de vrouwen meer of min der ernstig aan het hoofd ge wond en in het water gesme ten, toen zijn pogingen om hen te verkrachten mislukten. GEESTELIJK GESTOORDE De dader, waarvan niet uitge sloten wordt geacht dat het een geestelijk gestoorde Is, sloeg voor de eerste keer toe op maandag 28 november. Rond zes uur 's avonds viel hij op de onverlichte Trekka- de, de weg die langs het Holy- ziekenhuis loopt en aanslui ting geeft op de Westlandse weg, een 39-jarige verpleeg ster aan. De onbekende sleur de de vrouw van haar fiets, poogde haar te verkrachten en verwondde haar ernstig aan het gezicht. De dader smeet haar in het water, toen hij meende betrapt te zijn door een voorbijganger. maakt van zijn portret. Dit in. 's mans eigen belang. De politie heeft al meer gebruik gemaakt van het portret van een „dubbelganger" om een zaak tot klaarheid te brengen. Dat gebeurde in 1955, toen een onbekende herhaaldelijk vrou wen in de Babberspolder las tig viel. De publikatie leidde toen overigens niet tot arres tatie van de dader. De zaak van de Vlaardingse aanrandingen is nog steeds een mysterie. De vele tips zijn zonder resultaat gebleven. Of men op de plaatsen van de aanrandingen sporen heeft aangetroffen en van'welke be tekenis die zijn, maakt de po litie niet bekend. Er zijn twee aanrandingen gepleegd; er zijn twee slachtoffers. Dat is het eni ge wat vaststaat. Hoofdinspecteur L. van Slooten, de man die mèt het vier man feilende rechercheteam, ophel dering poogt te verschaffen in hef mysterie van de aanrandingen. telefonische tip over de eerste zaak. Over de aard van deze tip wil de politie niets meede len, Ook nu, anderhalve week na deze tweede aanranding niet. PORTRET Gisteren heeft de politie de foto gelijkenis is zo treffend dat de verpleegsters verstarden tij dens de confrontatie met de man. gepubliceerd van een man, die sprekend lijkt op de dader van de aanrandingen. De man zou in verband met deze zaak, al twee keer door de politie zijn gehoord. Hij heeft echter Hij is overigens niet afkomstig een volledig sluitend alibi. uit Vlaardingen, maar woont wel in het Rijnmondgebied. Als bijdrage aan het politieon derzoek heeft de man aange- Zou hij wel in Vlaardingen heb- boden zyn „dubbelgangers- ben gewoond, dan zou de poli- portret" te publiceren. De tie geen gebruik hebben ge- Vlaardingen Komende zater dag zal sportschool Westwijk gaan experimenteren met een gemengde sauna. De aanvra gen voor een gemengde sauna nemen de laatste jaren steeds meer toe en in navolging van andere landen, zoals België en Duitsland, wil sportschool Westwijk aan de Vianden- straat het ook gaan proberen. De sportschool heeft de keus tussen gemengd sauna baden en gemengd sauna baden voor echtparen. De leiding hiervan is zaterdag in handen van me vrouw G. van Gorsel. Niet wanhopenDe Jente komt eraon. Wie zijn ogen goed de kost geeft, ontdekt buiten de tekenen af, die daarop wijzen. Crocusjes schieten al uit de grond, fn enkele plantsoenen staan ze al in volle bloei. Schiedam Mevrouw H, de D. uit Maassluis Is woensdagmorgen tijdens een strafzitting van het kantongerecht In Schiedam ver oordeeld tot een geldboete van veertig gulden. Het had weinig gescheeld of mevrouw had helemaal niet veroordeeld kunnen worden: eerder dit jaar was zij op de rijksweg 20 enkele majen met haar personenauto over de kop gegaan, nadat de auto plot seling begon te slingeren. Na geruime tijd in het ziekenhuis te hebben doorgebracht,, was mevrouw woensdagmorgen in staat naar de strafzitting te ko men, waar een getuige van het ongeval aanwezig was. Hij wen ste mevrouw De D. geluk met het feit, dat zij het er levend had afgebracht wat aanvankelijk met zo waarschijnlijk leek. Getuige A. C., die door het on geval zelf ook bijna in moei lijkheden was geraakt met zijn personenauto: „Ik kreeg de indruk, dat mevrouw de vang rail had geraakt en daardoor de macht over haar stuur had raadsel. Kantonrechter W. E. van Vloten achtte het zeker, dat aan de auto iets mankeer de. Dat valt echter niet na te gaan, omdat de wagen na het ongeval totaal vermeld afge voerd moest worden. verloren. Later bleek dat niet Mevrouw De D. bracht naar vo- het geval te zijn." Wat wel de oorzaak van het on geval is geweest, blijft een SIGNALEMENT De 39-jarige vrouw heeft de poli tie een vrij nauwkeurig signa lement kunnen verschaffen van de man die haar aanviel. Op grond van haar gegevens liet da politie een portret teke nen van de vermoedelijke da der. Publikatie daarvan lever de weliswaar veel tips op, tot opheldering leidde ze niet. De 22-jarige verpleegster die dinsdag 22 februari werd aan gerand, ditmaal op de helver lichte expeditieweg bij het zie kenhuis, werd eveneens aan het gezicht gewond door sla gen van haar aanvaller en werd eveneens in het water gesmeten, toen hij door haar gegil en verzet de vlucht nam. Ook deze vrouw heeft de politie een bruikbaar signalement kunnen verschaffen. Het stemt overeen met dat van het eerste slachtoffer. TIP Een half uur vóór de 22-jarlge vrouw werd aangerand, kreeg de Vlaardingse politie nog een Schiedam Drs. B. P. Wark, hoofd van de secretarie-afdeling culturele, jeugd- en sportzaken, heeft In een brief aan onze re dactie een aanval gelanceerd op de uitlatingen van de heer P. Boschman. fractievoorzitter van de PvdA, tijdens de behande ling van de subsidie-aanvraag voor de Raad van Jeugd en Jon geren maandagavond. De heer Boschman deelde toen me te hebben nagetrokken dat het rijk geen enkele bijdrage In de sub sidie zou verlenen. Drs. Wark Is dat pertinent oneens met dc heer Boschman, die van beroep jeugdambtenaar van de ge meente Vlaardingen is. De brief van de heer Wark luidt als volgt: „Tijdens de raads vergadering van gisteravond heeft de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid bij wijze van uitzondering, zoals hij zei, gesproken over jeugd zaken en zich daarmee riet het volle gewicht van z0n langjarige ervaring als amb tenaar jeugdzaken van Vlaar- 1 dingen in de discussie ge mengd. staande houden indien hij ken- Voor 1971 is een krediet gevo- Zijn. betoog kwam ongeveer hierop neer, dat instellingen die rijkssubsidie vragen de begroing nogal eens plegen op te schroeven, dat voorts de raad voor Jeugd en Jongeren geen uitvoerings- maar een overlegorgaan is en dug niet zo'n grote post voor eigen ac tiviteiten mag hebben, Op grond hiervan veronderstel de hij, dat CRM deze post in ieder geval niet 2ou accepte ren en dat de gemeente daar mee zou moeten opdraaien voor het volle bedrag. Boven dien had hij dezelfde ochtend bij CRM geïnformeerd en daar te horen gekregen, dat in 1972 geen nieuw Raden voor Jeugd en Jongeren zouden worden gesubsidieerd. Hij kwam daarna tot de sugge stie om op de begroting flink te beknibbelen. Toen de wet houder betoogde, dat de Raad voor Jeugd en Jongeren geen krampachtige normen moeten worden opgedrongen, die op Schiedam niet van toepassing zün en dat CRM nog steeds niet negatief had beslist op het subsidieverzoek, riep de heer Boschman de voorzitter toe dat de wethouder de raadsleden zat voor te liegen. Dp SG kan tot de vaststelling Het is echter zo, dat het be- komen dat deze zich het beste toog van de heer Boschman lenen om te worden, uitge- nis neemt van de brief die b, en w. op 3 november 1971 schreven aan de minister van CRM (CSJ. nr. 9755), Deze brief omvat het volgende: Bij de voorbereiding van ons voorstel aan de gemeenteraad (ons b. en w. red.) om in te stemmen met de oprichting van de stichting Sehïedamse Raad voor Jeugd en Jonge ren, is ervan uitgegaan dat de stichting onder bepaalde voor waarden rijkssubsidie zou kunnen krijgen. Wij hebben er ons bijzonder veel moeite voor getroost om die voor waarden te kennen en te doen opnemen in de statuten. togd en Jongeren, die Mij- ".'L'S ken uit de inventarisatie. Ter verduidelijking: stel dat een ander functioneel orgaan, na melijk de Schiedamsche Ge meenschap, op een gegeven moment behoefte signaleert nan jeugdvakantxe-antïvitei- ten. teerd van ƒ30.000, dat zou worden verminderd met het bedrag dat aan rijkssubsidie zou warden ontvangen. Uit de memorie van toelichting bij uw begroting 2972 blijkt nu dat u voornemens bent geen nieuwe raden meer te subsi diëren en dat de bestaande geen hoger subsidie zullen ontvangen. Indien daarmee ook wordt bedoeld dat reeds in 1971 totstandgekomen ra den niet meer worden gesub sidieerd overeenkomstig de nu bestaande raden voor jeugd- en jongerenwerk, dan is de gemeente Schiedam ern stig benadeeld. Dat nadeel gaat dan meteen en nog sterker ook wegen voor 1972, De stichting heeft ons *en ontwerp-begrotlng voorge legd, die sluit met een tekort van 95.000. niet klopte en dat de wethou der de volle waarheid sprak. Üe begroting van de Raad voor Jeugd en Jongeren is uiterst /.uimg opgezet en wordt be- voerd door de clubhuizen in de verschillende buurten van Schiedam. Maar de instellin gen die de clubhuizen behe ren, zijn arm. 1971 ontvingen wij het bericht van uw afdeling Jeugdzaken, Hat de plaatselijke raden voor jeugd- en jongerenwerk uit de toen ln voorbereiding zijnde rijksregering jeugd en jonge renwerk waren gelicht en dat ze in een raamregelng raden en organen (rijksbijdragere geling) zouden worden opge nomen, waarvoor globaal een aantal voorwaarden zouden gelden, waaraan wij op dat moment konden voldoen. Om streeks die tijd was tevens Tot zover de brief van b. en w. juist bekend geworden, dat de Kan het zijn dat de anders zo oude rijksregeling betreffende scherpe blik van de heer Wij verzoeken u, ons op zo kort mogelijke termijn mee te de len hoe wij de financiële con sequenties kunnen berekenen, opdat wij daama zo spoedig mogelijk ons standpunt kun nen bepalen over al dan niet voortzetten en in welke mate van onze steun. heerd met de vaste wil om Voorlopig neemt geen cent onnodig uit te ge ven, Wat de heer Boschman het sterke punt in zijn betoog vond, was dat de Raad voor Jeugd en Jongeren in beginsel geen eigen activiteiten be hoort uit te voeren. Maar dat <s nu juist tegelijk het zwakke ount. Het is namelijk zo, dat de nu nog ontbrekende activiteiten beogen functioneel te zijn ten behoeve van de initiërende, stimulerende en coördinerende laken van de Raad voor SG dan een post op zijn begroting om ze een volgend jaar bij de clubhuizen m het programma en de begroting te laten opne men. In werkelijkheid is op de2e wijze het jeugdfestlin tot stand gekomen. Het is dus duidelijk een tijdelij ke eigen activiteit met het doel activiteiten van daartoe meer aangewezen organen aan te moedigen. Dat de wet houder de raadsleden zat voor te liegen zal de heer Bosch man hoogstwaarschijnlijk niet het jeugd- en jongerenwerk van. artikel 14 van het Finan- was gebracht onde werking eiële Verhoudingsbesluit I960. Al met al waren de financiële perspectieven geenszins on gunstig te noemen, zodat wij het alleszins verantwoord ach ten om de raad een voorstel te doen. In de vergadering van april 1971 heeft de gemeente raad ingestemd met de op richting en inmiddels zijn reeds zeer vele werkzaamhe den verricht om de zaak oo gang te brengen. Boschman dit keer enigszins was vertroebeld door een soort „jalousie de métier" vanwege de kennelijk succes volle aanpak in Schiedam? Gelukkig doorzag de liberaal Verhulsdonk wél dat de akti- viteltenpost het hart van de begroting vormde en stemde hij tegen het voorstel om hier op af te dingen. Het valt te ho pen dat zijn partijgenoot op het departement er eenzelfde zienswijze op na houdt en. nu spoedig positief zal beschik ken op het Sehïedamse ver zoek, R. P. Wark ren, dat zij de wagen een c voor het ongeval had laten na» kijken. Toen de wagen op de rijksweg plotseling begon te slingeren, reed mevrouw De D. 120 kilometer per uur, wat mr. Van Vloten toch wel hard vond. Hij veroordeelde haar tot veertig gulden boete. Schiedam Tekeningen van Octave de Coninek, uit het ju bileum boekje van de drukke rij „De Eendracht", zijn smds gisteren te bewonderen in het Stedelijk Museum te Schie dam. De expositie van Sehïe damse tekeningen duurt slechts één week, dan komt de tentoonstelling „Konfrontatxe VIII". De expositie van Octa ve de Coninek is zonder offi cieel vertoon geopend. Schiedam „Ik zie uw naam hier te veel, laat deze boete een waarschuwing zijn", zei kantonrechter mr. W. E. van Vloten woensdagmorgen tij dens een strafzitting van het kantongerecht in Schiedam via een tolk tot de Italiaan C. uit Vlaardingen, die hij ver oordeelde tot honderd gulden boete. C. had in een auto zonder deug delijke rem met een te grote snelheid een bocht genomen. Aangezien het niet de eerste keer was, dat C. in verband met te hard rijden voor de kantonrechter moest verschij nen, eiste de officier van justi tie, mr. A. Borgart drie maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid en een boete van honderd gulden. Mr. Van Vloten hield het echter bij de boete. Het was overigens met de enige zaak, die de heer C. voor het kantongerecht bracht. Ook werd hij ervan beschuldigd op de Madridweg in Vlaardingen zijn auto verkeerd geparkeerd te hebben, waarvoor hij vijf tien gulden boete kreeg. Tevens kreeg hij een geldstraf van tien gulden, omdat hij op de Parallelweg m Vlaardin gen m een auto met aanhang wagen had gereden, waarvan het kenteken van de aanhan ger niet correspondeerde met dat van de trekkende wagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3